Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ecclesia: Biserica Adventista
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie > Ecclesia
Figaro
Seria de topicuri Ecclesia se doreste o apropiere spirituala a crestinilor de diferite confesiuni. Va invit sa impartim credinta in Hristos in spirit crestin autentic. Discutiile in contradictoriu nu-si au locul aici. Haideti sa dezvaluim si sa pretuim fiecare stralucirea din Biserica celui de langa noi. Si cred ca ne vom cunoaste mai bine.

vio16
O invitatie frumoasa si ar fi demn de apreciat fiinca si ap >Pavel in coloseni 3cu 16 la 17 spune acelas lucru!Dar ma intreb de ce persoanele azi au retineri asupra acestor lucruri?
Thelma
QUOTE
Dar ma intreb de ce persoanele azi au retineri asupra acestor lucruri?



eterna problema...prejudecati, temeri, un orizont ingust, orgoliu, dar si...indiferenta
vio16
Si atunci ce se poate face?De ce sa ne fie rusine ca sa deschidem subiecte spirituale si sa le dezbatem?Oare continutul Bibliei ce detine pentru vietile noastre?Ap Pavel prin cuvintele din 2 timotei 3 cu 16 la17 ce spune?
<<Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete ,sa mustre,sa indrepte,sa dea intelepciune in neprihanire, 17-pentruca omul lui Dumnezeu sa fie desavirsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna!>>
Iata deci prin abordarea subiectelor scripturale o sa reusim sa invatam sa avem in viata noastra o neprihanire venita din partea lui Dumnezeu si o sa fim destoinici pentru orice lucrare buna!Am ajunge sa stim cum sa devenim prieteni si sa avem dragoste unii fata de altii prin vorbirile noastre sa nu se mai ajunga la intrigi si promovari de personalitati ci cel al ADEVARULUI!Am ajunge sa ne infatisam inaintea lui Dumnezeu ca oameni incercati ,ca un lucrator care nu are de ce sai fie rusine in viata si care imparte DREPT CUVINTUL ADEVARULUI dupa cum si Isus impreuna cu cei alesi au facut!De aceea dragii mei trebuie sa luam aminte la indemnul ap>pavel din filipeni4 cu 8 unde spune;<<Incolo fratiii mei ,tot ce este adevarat,tot ce este vrednic de cinste,tot ce este drept,tot ce este curat,tot ce este vrednic de iubit,tot ce este vrednic de primit,orice fapta buna,si orice lauda,aceea sa va insufleteasca!>>Este frumos explicat nu?Deci putem sa fim nepasatori asupra acestui indemn si ce este de facut?Cuvintele psalmului 92 cu 1 la 15 ne explica!Dar voi ce puteti sa spuneti?
Bolt
Cred ca Biserica Adventista e una din cele mai disciplinate si mai exigente biserici, atunci cand vine vorba de crez. Desi nu sunt membru al ei, admir seriozitatea membrilor ei atunci cand abordeaza teme biblice. Am vecini si cateva cunostinte din randurile ei si cred eu ca-i una din bisericile care inca din titulatura ei si-a trasat traiectoria. Spun asta deoarece e printre putinele care mai militateaza astazi pt. acuratetea exegezei biblice si lupta pt. prezentarea textului inspirat ca fiind unica sursa autorizata in materie de crez. Azi, intr-o lume care-si zideste zilnic temelia relativismului post-modernist, dumnealor, si nu numai ei de altfel, sunt de admirat.
vio16
Da orice persoana pentru faptele ei bune merita sa fie admirata ,dar sa nu uitam caci alaturi de aceste fapte bune si credinta trebuie sa fie adevarata si sustinerea ei trbuie sa fie bazata pe continutul sfintelor scripturi intocmai cum le prezinta si sa nu ne abatem de la ele!Din ce cauza o spun pentru ca ;Eu personal am fost pe forumul format mai inainte la <<Intercer>>Si acolo sa ridicat o intrebare:Isus a preluat rolul de imparat si domneste din 1848?Si eu am intrebat pe ce dovada biblica pot ca sa explice acest lucru fiinca martorii lui Iehova spun caci Isus domneste ca rege din 1914!Lucruri care binenteles biblic nu stiu cum pot sa le explice si unul si altul!Pe urma orice religie ar fi ea nu trebuie sa judece alte religii si sa spuna caci numai lor le apartine mintuirea!Deci daca mai ai ocazia si simpatia pentru vecinii tai ai putea sa ii intrebi cum pot sa explice acele intrebari prin continut biblic?As fi foarte bucuros sa vedem cum se inteleg aceste lucruri!Si sa umblam sa intelegem ce inseamna a fi credincios si a detinea o credinta ADEVARATA!tE SALUT CU CUVINTELE PSALMISTULUI DIN PSALMUL 20 CU 1 LA7!
Bolt
@vio16 :
QUOTE
Si acolo sa ridicat o intrebare:Isus a preluat rolul de imparat si domneste din 1848?Si eu am intrebat pe ce dovada biblica pot ca sa explice acest lucru

smile.gif Cam tarziu cu raspunsul da' n-am mai trecut pe la Ecclesia si de asta. Oricum, am intrebat pe cineva si din cate mi-a explicat si mi s-a parut plauzibil ar fi cam asa : Isus slujeste ca Mare Preot in Sanctuar conform profetiei din Daniel 9 si a epistolei catre Evrei. Oricum, nu e vorba de o domnie asupra Terrei, ci de o slujba de ispasire in Sanctuarul Ceresc (Sfanta Sfintelor, mai exact), model al tabernacolului din pustie. Am atasat si un fisier cu explicatii.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.