Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Manechine Moarte De Foame
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Oiski-Poiski
Dupa ce manechinul de moda brazilian Ana Carolina Reston a murit la 21 de ani de foame au aparut primele reactii.Italia si Spania sunt primele tari care au interzis manechinelor prea slabe sa apara pe scena modei.
Cand ma uit la fetele alea care cu doua betisoare , grisine in loc de picioare ,plutesc parca nu merg ma gandesc cu groaza
la soarta lor.Oare chiar se merita o astfel de cariera ? Sa-ti pui viata in joc ?
Un taran ar zice cand le-ar vedea ca nu apuca iarna urmatoare.Insa cum iernile sunt tot mai blande poate au noroc.
V-ati distruge organismul pentru un job ?
contraste
Īn urma decesului Anei Carolina Reston, s-a revenit asupra unor siluete mai pline. A fost o conferinţa de presă care s-a dat şi pe posturile de televiziune īn care se specifica renunţarea la siluetele famelice, care subminau sănătatea manechinelor.
Blakut
De aia probabil incepem sa avem si natalitate scazuta in vest... femeile se infometeaza si devin mai putin fertile.

edit: pe langa celelalte cauze, desigur.
Cla
Saracele sad.gif
Eu nu sunt de-acord cu silueta asa-ziselor Top-models
Iti dai seama, daca ai avea asa ceva langa tine in pat, ti-ar fi frica sa te intorci in pat, sa n-o rupi biggrin.gif
Pe de alta parte, parintii lor sunt inacceptabili
Asa o cariera de model incepe la vreo 15 ani, eu le-as biciui mamele evil.gif
De laudat campania Dove, care spune la fete sa te iubesti asa cum esti wink.gif
Cla
Īn afara de asta, pe cānd mai traiesc asa idioti ca de ex. Karl Lagerfeld, care toti sunt homo, vor muri mai multe fete de foame... sad.gif
flori
Pai da... au tot interesu sa le moara concurenta! hh.gif
Sushi
QUOTE (Oiski-Poiski @ 4 Feb 2007, 01:28 PM)
V-ati distruge organismul pentru un job ?

am vazut ieri "The mashinist". Actorul principal a slabit 30 de kg ca sa poata juca rolul. Piele si os. La aceeasi chestie m-am gandit si eu... oare unde sunt limitele pana la care se poate abuza un om pe el insusi in numele artei sau profesiei?
Blakut
Pana la urma, nu le forteaza nimeni sa se autodistruga. Adica din moment ce cu totii avem voie sa fumam (si vorba aia, fumatul face rau si in jur). de ce sa nu avem voie sa murim de foame? biggrin.gif
axel
QUOTE (Carmelita @ 4 Feb 2007, 10:50 PM)
QUOTE (Oiski-Poiski @ 4 Feb 2007, 01:28 PM)

V-ati distruge organismul pentru un job ?

am vazut ieri "The mashinist". Actorul principal a slabit 30 de kg ca sa poata juca rolul. Piele si os. La aceeasi chestie m-am gandit si eu... oare unde sunt limitele pana la care se poate abuza un om pe el insusi in numele artei sau profesiei?

Robert DeNiro s-a ingrajat ca porcul ca sa poata juca in Raging Bull
Oiski-Poiski
Problema este ca cine vrea sa faca cariera ca manechin trebuie sa joace dupa regulile lor.
Insa aici intervine intrebarea.Daca sti ce se va cere de la tine atunci cu buna stiinta iti distrugi oraganismul.
Mrs. Rogers
user posted image

Eu nu cred ca le cere nimeni sa isi distrua organismul si ca dovada , marea majoritate a modelelor arata bine , ca si modelul de mai sus .
Anorexia e o boala , dar nu toate modelele sunt anorexice .
Oiski-Poiski
Sa nu exageram, eu nu am zis ca toate modelele sunt anorexice.Nu la toate se ajunge pana la punctul final.Insa majoritatea dintre ele sunt prea slabe si asta nu poate nimeni sa nege.
Modelul de mai sus arata bine , zici tu, pentru ca in primul rand iti sar in ochi sanii si apoi daca te mai intereseaza te uiti si la coastele ei.
Sigur ca nu sta pe contractul lor "cerem de la tine sa iti numaram coastele ca la radiografie pe parcursul contractului cu firma noastra". Sa nu fim naivi !
Mihai
Dincolo de anorexie, trebuie sa fii putin scrantit sa mananci salata si sa bei Coca-Cola si sa crezi ca nu ti se va intampla nimic... ( http://en.wikipedia.org/wiki/Ana_Carolina_Reston )

Insa agentia Carolinei se pare ca e specializata in modele foarte slabe: http://www.lequipeagence.com.br/eng/home.asp
cocosel
QUOTE
Anorexia e o boala , dar nu toate modelele sunt anorexice


Iti spun cu putina experienta in domeniu ca,in proportie de 80% sunt anorexice...ai o manie de asti cate kg au in fiecare zi...
March
Campania contra super-slabaturilor din moda a devenit foarte serioasa !

Pressure mounts for 'ban' on zero size models

Auzi, sa mananci numai frunze de salata si sa bei coca-cola !! Mai mare idiotenie nici ca se putea !! mad.gif

Last month South American model Luisel Ramos died moments after stepping off the catwalk from heart failure.

The 22-year-old had been told by a model agency she could "make it big" if she lost a significant amount of weight, and for three months she ate nothing but green leaves and drank only Diet Coke.
Afrodita
Bravura?

Eu as denumi-o prostie crasa!! Si asta doar pentru ca sunt o lady azi tongue.gif

Sa ma eSplic: iti poti mentine o anumita greutate daca mananci corect si echilibrat si mai ales sanatos. Adica fara Cola. Si neaparat cu multe alte produse in afara de salata.

Si-atat ca mi-au fugit gandurile acum blink.gif hh.gif
Kyklos
O soluţie ar fi budinca de porumb...are un aport caloric ridicat


user posted image
March
Asa se numeste mamaliga in Germania ?!? unsure.gif biggrin.gif
Afrodita
In sfarsit am gasit cum sa le explic astora ce e mamaliga: corn pudding biggrin.gif Thanks rofl.gif
Cla
Budinca de porumb nu zice nimeni aici biggrin.gif
Se stie de polenta wink.gif
March
QUOTE (Cla @ 6 Feb 2007, 06:25 PM)
Budinca de porumb nu zice nimeni aici biggrin.gif
Se stie de polenta wink.gif

Polenta e o porcarie mexicana sau italiana !? Care nu aduce cu zdravana noastra mamaliga valaha ! biggrin.gif
alysoft2003
Si in Italia tot polenta ii spune. Inchipuiti-va numai : mamaliga cu pizza si cu paste. Oare cate calorii or i?
Mrs. Rogers
QUOTE (March @ 6 Feb 2007, 04:17 PM)

The 22-year-old had been told by a model agency she could "make it big" if she lost a significant amount of weight, and for three months she ate nothing but green leaves and drank only Diet Coke.[/i]

In momentul in care a murit avea 44.5 kg la 1.75 cm
user posted image
Ceea ce ma mira e ca totusi arata bine la kilogramele astea . Bine , e adevarat ca-i imbracata.
Rehael
QUOTE (Mrs. Rogers @ 6 Feb 2007, 08:47 PM)

Ceea ce ma mira e ca totusi arata bine la kilogramele astea . Bine , e adevarat ca-i imbracata.

S-ar putea ca parerile unora despre "a arata bine" sa nu coincida cu adevarul despre sanatatea femeilor respective.

Daca vesmintele respective nu pot sa stea bine decat pe niste trupuri atat de slabite (personal sunt ingrozita de subiectul deschis aici) inseamna ca nu valoreaza nimic, ca respectivii "creatori" au deraiat complet din realitate si ca noi asistam la niste show-ri de moda construite pe un fundament cu caracter macabru.
Blakut
Probabil ca nu a murit chiar de foame, ci din cauza ca a scazut brusc fluxul de hrana... Poate mai avea si alte probleme. Corpul uman rezista si o luna fara mancare sau cu mancare putina - s-au facut si experimente pe tema asta.
Mihai
Evident, nu au murit 'de foame'. Au murit pentru ca organismul era foarte slabit - prima urmare a unui infarct (hmm.gif numai salata si cola trei luni...), iar cea de-a doua urmare a unei infectii generale (hmm.gif doua fructe intr-o saptamana).
Cla
QUOTE (March @ 6 Feb 2007, 04:32 PM)
QUOTE (Cla @ 6 Feb 2007, 06:25 PM)
Budinca de porumb nu zice nimeni aici biggrin.gif
Se stie de polenta wink.gif

Polenta e o porcarie mexicana sau italiana !? Care nu aduce cu zdravana noastra mamaliga valaha ! biggrin.gif

E o porcarie de mamaliga italiana biggrin.gif
Si nu aduce deloc cu valaha laugh.gif
Blakut
Pentru ca la noi are si spirit daco-slav in ea... tongue.gif
mutulica
nu cred ca e o problema a manechinelor... la noi de exemplu, am vazut manechine destuld e trupese, dar am aflat ca in consultanta se moare de anorexie...
March
Inca una moarta de foame ! Avea 22 kg la 1,72 m inaltime !!
andra_v
Dar sarmanele fete (manechine, alte domnisoare de cariera) traiesc in pustiu?! Inteleg ca fabricantii de fotomodele, mass-media isi incaseaza profitul, statul taxele, dar ce pazeste familia, prietenul, anturajul?
Serenity
Daca fata nu vrea sa manance, ce ar putea face familia/statul/prietenul? hmm.gif

Oricum, exista multe alte meserii in care organismul este distrus putin cate putin (munca in mina, in diferite sectoare ale uzinelor si asa mai departe).....
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.