Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Camere SLR - Ce Ochi Folositi?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Arta Vizuala
axel
Intrebarea este strict pentru camerele SLR (digitale sau nu). Din doua motive:
1. comparativ cu camerele digitale non-SLR, nu ai optiunea sa te uiti pe ecran cand faci poza. Deci trebuie sa folosesti viewfinder-ul.
2. ele sunt mai mari

Nu stiu cum se numeste optical viewfinder in romana. Daca nu e clar sondajul, atunci raspundeti la intrebarea echivalenta: cand duceti camera la ochi, la care ochi o duceti?
bdl
Cred ca e vorba de ochiul director, ca sa-i zic asa....Cum unii sint stingaci, asa e si cu ochiul..
Daca vreti sa aflati care este ochiul director, un experiment simplu...Fixati cu privirea un abiect, ceva, afalt la 4-5 m distanta de voi, ceva mic in general....Ridicati mina si cu degetul gros incercati sa acoperiti obiectul , avind ambii ochi deschisi....cind considerati ca degetul(imaginea lui) se suprapune peste obiect, inchideti ochiul sting sa zicem....Daca degetul se suprapune exact peste obiect, atunci ochiul drept e director.....Inchizind celalalt ochi, degetul se va afla mult inafara obiectului....

Nu stiu cum se numeste optical viewfinder in romana....
Vizor? Vezi ca la "tribunal " se cam discuta de tine....baietii buni vegheaza.... rofl.gif
axel
Cine?
user posted image
?
Olaf
Daca sunt oarecum chior, are relevanta raspunsul? laugh.gif
Felina
dreptul smile.gif
cipdecip
Stangul il tin cu usurinta deschis cand dreptul este inchis. Invers nu prea merge.
Erwin
cu ochiul director! mulţu' BDL! smile.gif
Blakut
Cu stangul. Port ochelari, iar cu dreptul vad prost. Si sunt stangaci.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.