Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Sfaturi De La Domane Pentru Doamne In Devenire
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Din Secretele Frumusetii
Felina
Si cand spun 'doamne' ma refer la persoane de genul feminin, finute, preocupate de felul in care arata, de felul in care se imbraca, de felul cum se misca, merge, gesticuleaza samd.

Am deschis acest topic in special pentru mine, pentru ca doresc sa invat ce n-am reusit pana acum, dar presupun ca poate folosi si altora.


O sa incep cu o intrebare:

Cum se aleg dress-urile, dupa ce criterii?
Sushi
ce e alea dressuri?
SORIN
Example...Toxic Doamna pana incepe sa injure ca birjarii sad.gif

Sorin.
Felina
QUOTE (Carmelita @ 12 Jan 2007, 03:19 PM)
ce e alea dressuri?

Strampi cred. hh.gif
Sushi
ciorapi cu chilot? daca la aia te referi eu sa stii ca-i prefer pe cei cu fir lycra. sunt mai rezistenti si imi place cum lucesc biggrin.gif am si vreo 2 de plasa neagra, is super faini si nu se rup usor.
Felina
De la ce firma sa fie si cat de mult conteaza pretul?
Si ce inseamna ca nu se rup usor?
Sushi
QUOTE (Felina @ 12 Jan 2007, 04:29 PM)
De la ce firma sa fie si cat de mult conteaza pretul?
Si ce inseamna ca nu se rup usor?

eu nu cumpar produse de firma asa ca nu te pot sfatui... aleg dupa ochi. Ca nu se rup usor inseamna ca au firul rezistent si flexibil. Cu cei normali trebe umblat cu grija ca de cum ii atingi de ceva sau cu unghia cum le sare firul. Astia pe care-i iau eu ii pot purta de mai multe ori - unii ii am chiar de un an si ceva si n-au nici un bai.
De spalat stii, ca si costumele de baie, numai in apa calduta, cu mana. Eu nici detergent de rufe nu pun ci ii spal cu sapun lichid ca sa nu-si piarda elasticitatea.
Sushi
QUOTE (Felina @ 12 Jan 2007, 04:29 PM)
cat de mult conteaza pretul?

pretul pentru mine personal nu conteaza, informativ iti spun ca ultima pereche de strapse (ciorapi care se prind de pulpa cu portjartier sau au o banda lipicioasa) am dat 7 euro si ceva.

Acuma io scriu ce stiu din experienta nu ca ma bag pe aici in seama ca ma consider doamna. wink.gif
Felina
Ok, si eu de unde stiu care sunt aia care au firul rezistent? Cum imi dau seama?

Si zici ca daca ii speli in detergent, isi pierd elasticitatea? unsure.gif
Eu nu vreau sa spal la mana decat in cazuri extra mega exceptionale. Am la masina program pentru sensibile. Dar zici ca nu e bine la masina? Nu cred ca mai vreau sa fiu doamna daca asta inseamna ca trebuie sa spal la mana... laugh.gif
Yvonne
O sa radeti : eu, inainte de prima purtare ii umezesc si ii las o noapte in frigider. Asa devin mult, mult mai elastici.
Felina
Daca nu te consideri o doamna, nu mai vreau sa vorbesc cu tine! nonono.gif


laugh.gif
Felina
QUOTE (Don Quijote @ 12 Jan 2007, 03:46 PM)
O sa radeti : eu, inainte de prima purtare ii umezesc si ii las o noapte in frigider. Asa devin mult, mult mai elastici.

Nu radem de tine, dar explica-mi procesul. Si apoi ce fac daca n-am loc in congelator? hh.gif
Yvonne
NU in congelator. Ii umezesti usor, ii rulezi nu impachetezi, ii pui intr-o punga si apoi in frigider. Cand ii scoti ii intinzi cat poti de mult in mana. Incearca. Si mi se pare ca devin si mai rezistenti.
Felina
QUOTE (Don Quijote @ 12 Jan 2007, 03:51 PM)
NU in congelator. Ii umezesti usor, ii rulezi nu impachetezi, ii pui intr-o punga si apoi in frigider. Cand ii scoti ii intinzi cat poti de mult in mana. Incearca. Si mi se pare ca devin si mai rezistenti.

Ok, voi incerca. Tu dupa ce criterii iti achizitionezi dressurile?
Yvonne
Nu dupa firma. Tare drag mi-i de acei ciorapi care fac masaj piciorului. Sant italieni, scumpi ca naiba dar sint foarte relaxanti. In rest prefer lycra, sau slabiciunea mea ...ciorapii cu dunga. Si imi plac de mor si aia colorati hh.gif .
Aramis
Nu ca as fi doamna, dar din cate stiu eu, cei mai buni ciorapi sunt cei de la Pompeea. E drept ca o pereche te poate ajunge de la 10euro in sus, dar nu se rup imediat si arata foarte frumos pe picior wink.gif
Olaf
QUOTE (Felina @ 12 Jan 2007, 04:02 PM)
Am deschis acest topic in special pentru mine, pentru ca doresc sa invat ce n-am reusit pana acum, dar presupun ca poate folosi si altora.


O sa incep cu o intrebare:

Cum se aleg dress-urile, dupa ce criterii?

Mai, eu credeam ca a fi doamna e o stare de spirit, nu o modalitate de a alege textilele. laugh.gif Da' ce stiu eu...
Sushi
QUOTE (Olaf @ 20 Jan 2007, 03:55 PM)
QUOTE (Felina @ 12 Jan 2007, 04:02 PM)
Am deschis acest topic in special pentru mine, pentru ca doresc sa invat ce n-am reusit pana acum, dar presupun ca poate folosi si altora.


O sa incep cu o intrebare:

Cum se aleg dress-urile, dupa ce criterii?

Mai, eu credeam ca a fi doamna e o stare de spirit, nu o modalitate de a alege textilele. laugh.gif Da' ce stiu eu...

eu stiu ca esti un domn si nu te superi daca vorbim un pic de lenjerie si etc wink.gif tongue.gif
dascalita
@ Felina,
Ok, voi incerca. Tu dupa ce criterii iti achizitionezi dressurile?

Criteriile tin de buget si gust!
Cel mai corect e sa cauti calitatea ,incerci mai multe marci si apoi te hotarasti ce-ti place!
E foarte important sa fie fini, rezistenti pentru ca e neplacut sa te trezesti cu ciorapii agatati cand ti-e lumea mai draga, sa fie potriviti cu hainele si pantofii, etc.
Nu-ti pot recomanda o marca anume, nu stiu ce gasesti tu pe acolo, eu m-am axat pe cei cu fir lycra !

@Olaf,dragule!
A fi "doamna" e o stare de spirit tongue.gif dar conteaza enorm si ce porti! Nu-ti imaginezi ce jenant e pentru o doamna sa aiba un "fir dus" la ciorap! laugh.gif
Felina
Ha, am descoperit topicul asta... biggrin.gif

intre timp am mai invatat una-alta.

de exemplu ca nu e bine sa-ti cumperi haine care iti plac cum arata, culoare, model etc. hainele se cumpara numai daca iti vin bine si te pun pe tine in evidenta. o rechie rosie cu flori mari si culori stridente, desi place ochilui, nu te va pune in valoare, ci se va pune singura in valoare. mi-a ramas in minte remarca unei tipe de la un show despre imbracaminte, cum ca nu rochia trebuie sa te poarte pe tine, ci tu pe rochie, deci daca cedezi impulsului sa cumperi o baltzaciune care place ochiului, ei bine ea te va purta pe tine ca sa se puna in evidenta.

si daca nu ma credeti, ganditi-va asa: sa zicem o rochie neagra, sau una gri, asezata pe un umeras nu atrage ochiul, nu gadila vederea, e doar o pata gri sau neagra (sau poate ceva mai mult, dar nu cine stie ce pentru ochi). ei bine rochia respectiva, pusa pe tine, daca iti vine bine... hm... va atrage intradevar priviri mai multe decat pe umeras, dar privirile vor fi spre tine.

Astept pe cineva sa ma contrazica, mai invatam din discutie smile.gif
Theodoric
@Felina, daca e loc si pentru barbati in discutie, te contrazic eu cu draga inima. smile.gif

Imbracamintea unei femei are rolul de a o face mai frumoasa decat este. Femeile petrec ore intregi proband haine pentru a le gasi pe cele care le scot in evidenta trasaturile placute si a le ascunde pe cele mai putin placute.
Daca o rochie iti cade bine dar a fost cumparata pe motivul ca mai "stearsa" fiind va atrage privirile spre purtatoare, este un succes in cazul in care purtatoarea se numeste Monica Bellucci. In celelalte cazuri frumusetea rochiei va trebuie sa imprumute ceva din frumusetea ei femeii care o poarta. Barbatii tind totusi sa admire femeia si mai putin rochia. smile.gif

To make a long story short, tipa de la show-ul de imbracaminte a spus o chestie care te-a facut sa te simti bine dar nu cred ca e nici pe departe adevarat, altfel de ce s-ar investi atatia bani in moda?
Felina
QUOTE(Theodoric @ 10 Sep 2009, 04:12 PM) *
@Felina, daca e loc si pentru barbati in discutie, te contrazic eu cu draga inima. smile.gif


este loc, am gresit titlul, imi cer scuze smile.gif


QUOTE(Theodoric @ 10 Sep 2009, 04:12 PM) *
Imbracamintea unei femei are rolul de a o face mai frumoasa decat este.


Pot sa comentez putin? biggrin.gif
Imbracamintea unei femei are in primul rand rolul practic de a-i tine de frig si de a-i acoperi goliciunea. Mai departe are diverse roluri: sa fie potrivita cu jobul pe care il frecventeaza, cu activitatea pe care o presteaza, cu locul in care se afla, cu evenimentul la care ia parte (femeia, zic).


QUOTE(Theodoric @ 10 Sep 2009, 04:12 PM) *
Femeile petrec ore intregi proband haine pentru a le gasi pe cele care le scot in evidenta trasaturile placute si a le ascunde pe cele mai putin placute.


De acord.

QUOTE(Theodoric @ 10 Sep 2009, 04:12 PM) *
Daca o rochie iti cade bine dar a fost cumparata pe motivul ca mai "stearsa" fiind va atrage privirile spre purtatoare, este un succes in cazul in care purtatoarea se numeste Monica Bellucci.


Daca rochia "stearsa" iti cade bine (inteleg iti vine bine, ti se potriveste), nu e nevoie sa te numesti Belluci, zic eu. Daca iti vine bine, iti vine bine si gata. Asta nu inseamna ca te face top-model, ci doar ca te face placuta la vedere.

QUOTE(Theodoric @ 10 Sep 2009, 04:12 PM) *
In celelalte cazuri frumusetea rochiei va trebuie sa imprumute ceva din frumusetea ei femeii care o poarta. Barbatii tind totusi sa admire femeia si mai putin rochia. smile.gif



'In celelalte cazuri' e cam radical, imparte lumea in Monici si restul, nu cred ca situatia e chiar asa de grava. smile.gif
e bine de stiut insa ce tind sa admire barbatii (cel putin barbatul turbo biggrin.gif ).
sunt multe nuante de la Monica in jos si poate chiar si in sus, frumusetea in definitiv sta in ochii privitorului, nu?


QUOTE(Theodoric @ 10 Sep 2009, 04:12 PM) *
To make a long story short, tipa de la show-ul de imbracaminte a spus o chestie care te-a facut sa te simti bine dar nu cred ca e nici pe departe adevarat, altfel de ce s-ar investi atatia bani in moda?



pai stai asa ca nu-i asa, chestia pe care a spus-o tipa nu m-a facut sa ma simt bine, ci m-a lasat cu ochii in soare - nu am inteles ce vrea sa spuna, dar mi-a ramas intiparita in minte. de atunci au trecut cativa ani si abia de curand am inceput sa inteleg ceva-ceva. smile.gif

QUOTE(Theodoric @ 10 Sep 2009, 04:12 PM) *
altfel de ce s-ar investi atatia bani in moda?



in moda se investesc 'atatia bani' (cati?) pentru ca moda produce de 1000 de ori 'atatia bani', zic eu. e un biznis.
turbo trabant
QUOTE(Felina @ 10 Sep 2009, 05:50 PM) *
e bine de stiut insa ce tind sa admire barbatii (cel putin barbatul turbo biggrin.gif ).

pai o haina de blana proaspat vanata spoton.gif

pentru masculul misogin turbo, rochia este ca buchetul de la florarie pentru un trandafir, ambalajul nu poate eclipsa esenta. dar ambalajul trebuie sa atraga privirea si cu toate acestea sa nu fie tipator insa sa iti ramana marul lui Adam in gat cand apare EA in usa si sa ti se intunece vederea periferica cry.gif .

unele femei stiu insa sa poarte extraordinar de bine si o pereche de blugi+pulover in timp ce pe altele pana si o prada sta ca pe gard. nu haina e de vina ci stilul sau lipsa acestuia -mai ales la "asortarea" de culori tipatoare plus un machiaj extraordinar de strident si un fard gros hh.gif.
SORIN
QUOTE(Theodoric @ 10 Sep 2009, 06:12 PM) *
@Felina, daca e loc si pentru barbati in discutie, te contrazic eu cu draga inima. smile.gif

Imbracamintea unei femei are rolul de a o face mai frumoasa decat este. Femeile petrec ore intregi proband haine pentru a le gasi pe cele care le scot in evidenta trasaturile placute si a le ascunde pe cele mai putin placute.

Fratele lui...a fost odata un asa rol ohyeah.gif Acum sunt o multime de pipite cu cracii strambi de as merge in maini in locul lor, cu fundul low back-acs, dar bagate in niste jeans stramti de n-au oxigen de la buric in jos! jamie.gif Si dupa ce sunt nasoale, mai pun si textile naspa pe ele ce scot in evidenta ca nu sunt numai naspa, dar si batute in cap! blink.gif

Sorin.

Theodoric
QUOTE(Felina @ 10 Sep 2009, 05:50 PM) *
in moda se investesc 'atatia bani' (cati?) pentru ca moda produce de 1000 de ori 'atatia bani', zic eu. e un biznis.

Moda e un biznis de succes dar motivul pentru care functioneaza este dorinta femeilor de a arata mai bine cumparandu-si hainele la moda.

QUOTE(Felina @ 10 Sep 2009, 05:50 PM) *
sunt multe nuante de la Monica in jos si poate chiar si in sus, frumusetea in definitiv sta in ochii privitorului, nu?

Metafizic vorbind, da. In realitate insa, frumusetea unei femei este data de procentul de barbati care o declara frumoasa. thumb_yello.gif
andra_v
Theodoric, mai e si spiritul de turma. Daca domnisoara nu si-a cumparat o rochie, blugi, balerini, pantofi nu stiu de care, nu se simte bine. Macar de s-ar imbraca doamnele/domnisoarele cu gust. Mi se pare normal ca o femeie sa-si aleaga un articol vestimentar care ii sta bine. Nenorocirea ca romancele, care stiau sa se imbrace, poarta haine din ce in ce mai inadecvate, ca sa nu zic urate.
andra_v
QUOTE(Felina @ 10 Sep 2009, 05:22 PM) *
de exemplu ca nu e bine sa-ti cumperi haine care iti plac cum arata, culoare, model etc. hainele se cumpara numai daca iti vin bine si te pun pe tine in evidenta. o rechie rosie cu flori mari si culori stridente, desi place ochilui, nu te va pune in valoare, ci se va pune singura in valoare. mi-a ramas in minte remarca unei tipe de la un show despre imbracaminte, cum ca nu rochia trebuie sa te poarte pe tine, ci tu pe rochie, deci daca cedezi impulsului sa cumperi o baltzaciune care place ochiului, ei bine ea te va purta pe tine ca sa se puna in evidenta.

si daca nu ma credeti, ganditi-va asa: sa zicem o rochie neagra, sau una gri, asezata pe un umeras nu atrage ochiul, nu gadila vederea, e doar o pata gri sau neagra (sau poate ceva mai mult, dar nu cine stie ce pentru ochi). ei bine rochia respectiva, pusa pe tine, daca iti vine bine... hm... va atrage intradevar priviri mai multe decat pe umeras, dar privirile vor fi spre tine.

Astept pe cineva sa ma contrazica, mai invatam din discutie smile.gif

Desigur, hainele se cumpara numai daca iti vin bine si te pun pe tine in evidenta. Sunt femei carora le vine perfect o rochie colorata cu flori mari. Altele - de regula cele finute, minione, sau genul mai palid si saten - vor atrage intr-adevar priviri in negru si cenusiu. O bruneta sau creola vesela si voinica va arata super in rosu-aprins, pe cand o blonda/alba distanta, mai putin. Albul sau contrastul alb-negru par a fi o alegere in voga pentru o petrecere rafinata. Un sacou cu o croiala impecabila si pantaloni clasici ii da un look de senzatie unei "nordice". Mai ales cand celelalte vor purta tot curcubeul.
CharonOfNyx
Scuze, pentru indrazneala si tupeul de a intreba... dar sfaturile ar trebui sa vina, de la cele cu experienta presupusa, pentru... cum sa zic ca sa nu fiu vulgar... domnisoare care vor sa devina doamne? innocent.gif
Si o mare, mare nedumerire: ciorapii din frigider chiar sunt mai elastici si mai rezistenti? unsure.gif

Acuma, pe bune: prestanta unei doamne in primul rand (si criteriul e eliminatoriu) e naturala! thumb_yello.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.