Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Arta Si Culoare
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Arta Vizuala
Figaro
Va propun un subiect interesant, si anume sa discutam despre arta plastica, pictura, sculptura, grafica, design, moda etc.

Va astept.
Mir
Dar de ce nu si despre fotografie ?

Interesant pentru acest topic ar fi sa se poata posta imagini, desigur, cu o anumita limita de marime si rezolutie...
atta
Putem da linkuri la poze, picturi etc... fara a reduce discutia la o invalmaseama de linkuri...

Uite de exemplu o poza pe care am gasit'o de curand si care'mi place tare mult....

Maini

Ma face sa ma gandesc la un om intr'o cabana.
Soarele
O sa-mi permit sa incep o discutie in acest topic...Tema? Arta moderna! Voi ce intelegeti prin sau mai bine zis din arta moderna contemporana. Eu una am intrat iarna trecuta intr-un muzeu cu astfel de exponate din Amsterdam si am ajuns la ideea Carcotasilor...AM ORBIIIIIT!!!!! yikes.gif hh.gif
Printre alte exponate ei numeau portret o bucata de panza de 3x3m complet neagra; alta se numea "023451" si era tot o bucata 3x3m colaj de cartoane patrate decupate....judecati,va rog!
Copernic
QUOTE (Soarele @ Oct 10 2003, 08:20 PM)
O sa-mi permit sa incep o discutie in acest topic...Tema? Arta moderna! Voi ce intelegeti prin sau mai bine zis din arta moderna contemporana. Eu una am intrat iarna trecuta intr-un muzeu cu astfel de exponate din Amsterdam si am ajuns la ideea Carcotasilor...AM ORBIIIIIT!!!!!  yikes.gif  hh.gif
Printre alte exponate ei numeau portret o bucata de panza de 3x3m complet neagra; alta se numea "023451" si era tot o bucata 3x3m colaj de cartoane patrate decupate....judecati,va rog!

Pai nu mai ramane nimic de judecat cand suntem pusi fata in fata cu un avantgardism de cea mai joasa speta ori doar dilentantism sustinut de mari centre ale lumii. Se poate spune doar englezescul <no comment>, deoarece restul vine de la sine.
Intr-adevar, se pare ca la scara globala lumea incepe sa imbratiseze tot mai mult promiscuitatea, ignoranta si falsa calitate a lucrurilor.
In aceasta privinta, precum un leac, Renasterea Iluminista s-a format. Iar, dupa cate se poate vedea si in prezent, Aceasta nu si-a incheiat misia Sa istorica de iluminare a "maselor".


-----
F.'.
-----
Soarele
Mi-e teama ca ai dreptate... 18.gif
Soarele
Dupa parerea mea pictura trebuie sa ofere un subiect de meditatie sau o stare de calm, in nici un caz stari de ameteala asa cum am avut dupa ce am iesit din acel muzeu, in conditiile in care inaintea lui vizitasem muzeul Van Gogh.
Stand si gandindu-ma (si vazand alti oameni care isi luau notite de la acele abstractitati in timp ce eu ma prapadeam de ras) am ajuns la concluzia ca ar trebui sa vizitez si muzeul de arta moderna si cuntemporana din Romania (cred ca exista unul, nu-i asa?) sa vad de ce sunt in stare si romanasii nostri la capitolul absurd. 43.gif
amaterasu
hmm oameni de ce nu faceti arat versus arta? adik computer art versus hand art:P)
ce face omu cu mana lui ramane ca dovada de maiestrie
si ce face programelul ce este?
o idea o parere m-ar interesa care e arta adevarata de fapt? si cine aprecieaza corect? catzi mai fac diferentza? si catzi mai au tablouri in casa sau mai citesv sau se documenteaza despre artisti ..ex Utamaro ...sau klimt stitzi ca numele lor pt multi sunt necunoscute?
cer arta pt arta
Nana Floare
QUOTE
cer arta pt arta

...cere si ti se va da... spoton.gif

user posted image
Utamaro
Picture of the Middle Class
from the series , Young Women of
Three Ranks According to their Fashion.
mwah1.gif



_R0guE_
Nu ar trebui sa judecati asa de aspru arta moderna.. la Pompidou in Paris am vazut si lucruri deosebit de interesante (desi muzeul este cunoscut pentru ciudateniile din el).. pai inafara de o masina turtita si deja-devenit-cliseul cu panza neagra... am ramas impresionata de multe lucruri care erau originale fara sa fie prea fortate...
Mihai
Bine ai venit la Han, _R0guE_! welcome.gif
_R0guE_

uhm.. bine te-am gasit smile.gif
Predatoru
apoi mai oameni buni...poate artistii aia intelegeau ceva din ceea ce au facut...sau poate ca nu. In orice caz, cred ca sunt din ce in ce mai multe situatiii in care artistii creeaza ceva fara sa stie prea bine ce au creat, lasand la aprecierea criticilor daca exprima sau nu ceva anume. De asta nu imi plac mie comentarile sau criticile pe opere de arta sau chiar pe literatura...Nu ma simt eu a fi cel mai in masura sa spun ce a vrut omul ala sa exprime in ceea ce a facut.
De-asta lucrez cat mai realist, ca sa nu existe dubii...see for yourself...
Galeria mea de pe Elfwood
Crisse
Predatoru, felicitari ptr lucrari. Sunt atat de bine executate, incat aproape "m-au durut" ranile alea si in special cele de pe fata.
Felicitari si succes.

Arta moderna e destul de dificil de inteles ...direct. Ptr a intelege creatiile unui artist modern trebuie sa stim putin despre stilul lui, filozofia lui de viata, mediul in care a trait etc. Dupa asta e mult mai usor de inteles ce a vrut sa exprime si daca i-a reusit sau nu smile.gif .

Arta nu e urata, nu este inteleasa doar rolleyes.gif





Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.