Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Mythodea
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Muzica
Marduk
Imi place muzica lui Vangelis, de ziua mea fiul meu mi-a facut o mare surpriza daruindu-mi albumul Mythodea. Daca sunt forumisti ce au ascultat acest album ii rog sa-si exprime opinia pe forum. Multumesc
The Dude
Slabutz....chiar foarte slab, avand in vedere cat s-a investit in el, si cat de mult s-a chinuit Vangelis la el...Mi-a placut mult mai mult El Greco..ca sa nu zic nimic despre perioada de pana la 1492-Conquest of Paradise inclusiv..


Dar Vangelis este pentru mine la superlativ in asociere cu Jon Anderson (Yes)
Marduk
QUOTE
Slabutz....chiar foarte slab, avand in vedere cat s-a investit in el, si cat de mult s-a chinuit Vangelis la el...Mi-a placut mult mai mult El Greco..ca sa nu zic nimic despre perioada de pana la 1492-Conquest of Paradise inclusiv..


Parca a incercat ceva din opera, cu sopranele, mie mi-a placut mai ales evolutia sopranelor, si harpele (se spune ca ar fi romance??!!) Cat despre fast, ce sa-ti spun, avand in vedere implicarea Minsterului Culturii din Grecia, o fi fost si propagandistic.

QUOTE
Dar Vangelis este pentru mine la superlativ in asociere cu Jon Anderson (Yes)


Ai perfecta dreptate, vocea lui Jon este unica, alaturi de Vangelis. Tocmai ascult Mr. Cairo.
Rehael
KATHLEEN BATTLE, Soprano
JESSYE NORMAN, Soprano
VANGELIS, Electronic Keyboards
LONDON METROPOLITAN ORCHESTRA
NATIONAL OPERA OF GREECE CHOIR, Choir
BLAKE NEELY, Conductor

Astia sunt artistii care au participat la interpretarea simfoniei. Am gasit pe internet ca a fost compusa in onoarea "NASA 2001 Mars Odyssey Mission", Vangelis fiind fascinat de programele spatiale ale NASA, si ca primul concert a avut loc pe 28 iunie 2001 la templul lui Zeus din Atena.
Ce sa va mai spun, mie imi place foarte mult, fara sa simt nevoia prezentei lui Jon, care nu cred ca s-ar fi potrivit de data asta ansamblului.
Rehael
Am gasit pe youtube inregistrari din concertul de la Atena (sunt bune!).
Mythodea
http://www.youtube.com/watch?v=nazqClmDHm8

http://www.youtube.com/watch?v=xRtTJkgvTnc

http://www.youtube.com/watch?v=gwaGgTbyEu4

http://www.youtube.com/watch?v=PWhnzAHb55Q

http://www.youtube.com/watch?v=adp0Y6tgrUk

http://www.youtube.com/watch?v=60VfAxaNH7M

Si Chariots of fire... pentru ca vreau sa vi se faca pielea de gaina... daca nu vi s-a facut inca:
http://www.youtube.com/watch?v=fDEZNjKCpt4
The Dude
QUOTE (marduk @ 3 Jan 2007, 03:28 PM)
Tocmai ascult Mr. Cairo.

"Friends Of Mr. Cairo"...ca sa fim mai precisi. Colaje din filmul Soimul Maltez, si un excelent "scenariu" de melodie..Nu in ultimul rand albumul are aportul unui foarte mare alt muzician: Dick Morrissey ex. IF


Ei, acuma ca sa fim si on topic Mythodea e bun, dar daca il pui alaturi de albumul asta, sau de cele anuntate de mine mai sus, sau de Short Stories...schioapata...de aia l-am numit slabut
Rehael
Esti simpatic The Dude cum incerci sa-ti pui singur frane rofl.gif .

QUOTE
Mythodea e bun, dar daca il pui alaturi de albumul asta, sau de cele anuntate de mine mai sus, sau de Short Stories...schioapata...de aia l-am numit slabut

Pai da, cum nu putem compara un pahar de bere cu unul de vin, o calatorie pe uscat cu una pe apa, una terestra cu una... cosmica. Putem spune doar ce preferam. In ceea ce ma priveste nu m-as incumeta sa fac la propriu o calatorie in cosmos. Ma ia cu frisoane numai la gandul... hh.gif Prefer calatoriile pe uscat, mai precis cu trenul. rolleyes.gif
In Mythodea Vanghelis te poarta intr-o calatorie cosmica in care ai avantajul ca poti ramane cu picioarele pe pamant.
The Dude
QUOTE (Merlina @ 5 Jan 2007, 12:29 PM)
In Mythodea Vanghelis te poarta intr-o calatorie cosmica in care ai avantajul ca poti ramane cu picioarele pe pamant.

Nu cred ca ai cum sa ramai cu picioarele pe pamant atunci cand pleci intro calatorie cosmica...chiar si intruna precum e cea propusa de Vangelis..crede-ma pe cuvant urmaresc curentul rock symphonic de cateva decade bune: Yes, Hawk Wind, Emerson, Lake & Palmer, Gong....dar mi-ar trebui o zi intreaga sa ii zic pe toti, si fiecare m-au purtat in calatoriile lor si niciodata n-am ramas cu picioarele pe pamant....Ba din multe nici nu m-am mai intors; am ramas acolo...

Daca tu asa ai simtit, ti-ai pus insa vreodata intrebarea ca s-ar putea sa fi ramas "cu picioarele pe pamant" tocmai pentru ca acea calatorie nu a fost foarte bine pregatita ????


Cred ca ceea ce ai vrut de fapt sa spui este ca in arta nu prea sunt admise ierarhizarile si comparatiile, si aici nu pot decat sa iti dau dreptate...am gresit comparand cele doua (sau mai multe) albume...
Fiecare are partea lui de frumusete, doar ca de unele ma simt cateodata mai atras decat de altele..


PS...putem compara foarte bine si paharul cu vin cu cel de bere, si calatoria terestra cu cea navala...Lumea chiar si face asta mai tot timpul..Diseara eu am sa beau un pahar de vin (fiert, ca merg la zapada) dar as minti daca as spune ca nu am ezitat ceva vreme pentru alegerea asta in detrimentul unui pahar de bere neagra si strong...Le-am "comparat" efectele destul pana sa aleg...
Rehael
Stiu ca tu te referi la calitate... Dar tocmai pentru ca omul are in primul rand preferinte pentru anumite produse/servicii/etc. eu am trecut peste calitate pentru ca, avand preferinte, poti fi mai mult sau mai putin constient de subiectivismul pe care il manifesti. De exemplu, mie daca nu imi plac bauturile spirtoase (inafara de rom drool.gif biggrin.gif ) ma lasa rece orice produs din aceasta categorie, oricat de laudat ar fi de cunoscatori, eventual il folosesc doar ca frectionant. Ei bine, dar un muzician care prefera spirtoasele de calitate (stiu ca bat campii ohyeah.gif dar cred ca am cel putin jumatate de dreptate ) nu crezi ca daca ar gusta la un moment dat o bautura cu un buchet de arome extra-extra ar putea fi atat de inspirat de aceasta incat sa-i compuna o simfonie? Ei, atunci as afla si eu cam ce senzatii a experimentat...dar pe alta cale si fara sa suport consecintele consumului de alcool.
Oricum, amandoi putem fi in egala masura subiectivi pentru ca nu am calatorit nici unul in spatiul cosmic.
QUOTE
Nu cred ca ai cum sa ramai cu picioarele pe pamant atunci cand pleci intro calatorie cosmica...chiar si intruna precum e cea propusa de Vangelis

Pai intr-o calatorie cosmica adevarata nu ramai cu picioarele pe pamant, asta-i adevarul. Din foarte multe puncte de vedere s-ar putea sa fie naspa de tot si nu ar fi mare lucru sa o iei razna usor. Pe de alta parte s-ar putea sa fie si destul de greu de imaginat...
Si de ce ar fi musai sa-ti iei cu totul zborul intr-o calatorie ca cea propusa de Vangelis?( Personal ma feresc sa mi se intample asta. Cunosc "betiile" de felul asta. Muzica poate fi pana la un punct terapeutica dupa care poate functiona foarte bine ca un drog.) Eu zic ca nu numai senzatia de zbor este importanta(si care totusi exista din plin in Mythodea, in plus raportata la senzatia de spatii infinite) ci si o seama de sentimente pe care le poate incerca un calator in cosmos.
QUOTE
si fiecare m-au purtat in calatoriile lor si niciodata n-am ramas cu picioarele pe pamant....Ba din multe nici nu m-am mai intors; am ramas acolo...
Daca tu asa ai simtit, ti-ai pus insa vreodata intrebarea ca s-ar putea sa fi ramas "cu picioarele pe pamant" tocmai pentru ca acea calatorie nu a fost foarte bine pregatita ????

Pai s-ar putea ca asta sa fie cauza pentru care nu ai putut sa faci calatoria propusa de Vangelis... Eu nu cred ca nu a fost calatoria bine pregatita ci s-ar putea sa nu te fi hotarat tu deocamdata sa o faci... nu te-ai intors din celelalte.
S-ar putea ca expresia "a ramane cu picioarele pe pamant" sa nu aiba aceeasi semnificatie, iar faptul in sine aceeasi importanta pentru amandoi. hmm.gif
QUOTE
Cred ca ceea ce ai vrut de fapt sa spui este ca in arta nu prea sunt admise ierarhizarile si comparatiile, si aici nu pot decat sa iti dau dreptate...am gresit comparand cele doua (sau mai multe) albume...
Fiecare are partea lui de frumusete, doar ca de unele ma simt cateodata mai atras decat de altele..

Oh, da, ai inteles destul de bine... In plus, crede-ma, maestrul chiar a facut treaba buna si de data asta(si nu numai el).
QUOTE
...putem compara foarte bine si paharul cu vin cu cel de bere, si calatoria terestra cu cea navala...Lumea chiar si face asta mai tot timpul..

Mie corect mi se pare sa compari un pahar de bere cu alt pahar de bere(din punct de vedere al calitatii) si un pahar de vin cu alt pahar de vin etc. De multe ori poti sa alegi un pahar de bere de calitate mai slaba pentru ca nu ai chef sa bei vin chiar daca vinul este super, asta vara, iar iarna invers, pentru ca iarna nu-i ca vara, asa-i? biggrin.gif
The Dude
Merlina, m-ai amestecat rau de tot....Desigur gusturile nu se discuta...tie ti-a placut, mie mai putin, dar pentru ca ti-ai sustinut cu ardoare punctul de vedere m-am dus sa vad care din noi e gresit...Uite ce zice critica:

"Continuing with the classical theme, how will the classical music world receive a work like Mythodea ? Well, this is always difficult to tell and at the time of writing the answer appears to be: not at all, despite the contribution of “big guns” Jessye Norman and Kathleen Battle. Fortunately Sony Classical seem to have refrained from using the dangerous “cross-over” label (i.e. classical artists doing popular music), even though they are market-leaders in that area. Certainly the absence of a genuine text is a major weak point, using a meaningful text would have upped the classical creds considerably. But something like a general reception is unlikely anyway in the splintered worlds of classical and other music. However, now that the somewhat dogmatic times of the 20th century avant-garde adherents appear to be in the past, a new direction in orchestral music is developing which is more tonal, slightly spiritual and almost Romantic again. Names like Vasks, Maw and Kancheli come up in connection with this and it could be argued that maybe the arch-Romantic Vangelis belongs to this direction as well, at least when discussing serious, indeed spiritual works such as Mythodea and El Greco. But that wouldn’t be quite correct, because he is too much a law upon himself, with a method of creation exclusively based on his own playing. One hint on the lack of attention for works like this is the complete absence of any trace of post-modernism in Vangelis’ work and his views on it.
Rehael
In primul rand critica nu este reprezentata de o singura persoana sau de un singur grup cu parere unanima.

Dupa modul de exprimare asta seamana a critica de birt. Nu ma mira ca nu ai specificat de unde ai cules-o. Oare crezi ca ma sperie cuvantul asta, critica, si nu o sa am curajul sa spun ca acela sau aceia care au scris-o au batut campii la greu? Sau ai scris-o tu la misto ca sa intimidezi lumea care are alte pareri decat ale tale?
Erwin
îmi place Vanghelis, dar trebuie să recunosc că Mythodeea nu m-a prea impresionat în mod deosebit...
Rehael
Da, este o opinie foarte interesanta.
The Dude
QUOTE (Merlina @ 14 Jan 2007, 02:11 PM)
Sau ai scris-o tu la misto ca sa intimidezi lumea care are alte pareri decat ale tale?

Aoleooo Merlina.....N-am specificat sursa tocmai ca sa evit un atac ca asta...gratuit si deplasat. Cand am numit critica am numit intreaga critica, nu un articol anume, nu un comentator anume...Pune mana si da un search apoi alegeti tu critica/criticii..cine stie s-ar putea sa gasesti si din cei care gandesc ca tine.


Pana una alta acest album e aproape in unanimitate socotit slabut daca il compari cu alte albume ale aceluiasi autor, sau daca te uiti la cat de mult s-a investit in el...Cat despre gusturi eu raman la ale mele...si este evident ca nici tu nu ai de gand sa ti le reconsideri pe ale tale


PS- citatul ala a fost luat de aici: <http://www.vangelismovements.com/mythodea.htm>
nu imi inchipui ca sti cine este Ivar de Vries, dar gandul ca as putea fi confundat cu el in scriitura m-a onorat si exaltat in acelasi timp...iti multumesc pentru asta thumb_yello.gif
Rehael
biggrin.gif Ei spune, ca nu stiam cat de sensibil esti ca te tratam mai delicat... si eu care credeam ca asa iti place innocent.gif . Scuzele mele sincere!!! pls.gif Parerea mea este... dar sa lasam de data asta parerea mea si spune-mi ce muzica (virgula) canta si compune acest insemnat critic cu care ai avut onoarea sa te confund. (Sa stii ca am pretentii mari din partea lui!) biggrin.gif
Si in al doilea rand, pentru ca tot te-ai simtit magulit de confuzie, te rog sa-mi talmacesti si mie ultima fraza din critica, aceea subliniata, si sa-mi spui daca dezamagirrile investitorilor se refera tocmai la neajunsurile inchipuite acolo. unsure.gif ... Eu ma indoiesc ca au iesit in pierdere... Cunosc ce "cani" pot fi si ce minciuni pot sa spuna ca doar n-or fi prosti sa se laude; stii vorba "la pomul laudat multi se duc cu sacul". rolleyes.gif

PS1 Nu mi s-a parut prea corect din partea ta sa faci apel la o anumita autoritate. De aceea refuz de la bun inceput sa-ti copiez gestul si sa particip la "lupta" critic pe critic. Dar de fapt nici cu tine nu vreau sa ma lupt, e aiurea, si daca vrei sa stii daca nu-mi place(in sensul de prefer mai putin sa ascult) ceva compus de Vanghelis, iti pot spune de albumele "L'Apocalypse des Animaux" si "Direct".
The Dude
QUOTE (Merlina @ 15 Jan 2007, 08:10 PM)
si daca vrei sa stii daca nu-mi place(in sensul de prefer mai putin sa ascult) ceva compus de Vanghelis, iti pot spune de albumele "L'Apocalypse des Animaux" si "Direct".

Nu voiam sa stiu, dar e bine ca ai facut precizarea pentru ca ea limpezeste intreaga chestiune...Si dupa mine sunt doua din cele mai proaste albume a lui Vangelis, ceea ce nu te pune pe tine intro situatie inferioara fata de mine si nici intro opozitie absoluta.

"L'Apocalypse des Animaux" este de fapt coloana sonora a unui film documentar, si in general coloanele sonore ale unei productii cinematografice sunt mai greu de inteles in lipsa imaginilor pentru care au fost concepute..e normala pozitia ta si aici


Acuma, criticii nu trebuie neaparat sa poata face ceva mai bun, sau mai bine decat persoanele a caror opera o evalueaza..Critica, cand e vorba de spirit, este un raspuns al colectivitatii in fata unui un act artistic...criticul nu face decat sa anticipeze reactii in baza unei experiente trecute...si nu sa formeze opinii...
E la fel de adevarat ca sunt unii care par sa fi inteles pe dos asta dar asa ceva nu se intampla decat acolo, si decat atunci cand societatea este rudimentara si prea putin formata pentru a accepta fapta artistica


Tipul din care am citat e un pic peste Vangelis daca ii cantaresti pe fiecare ca valoare in domeniul in care s-a afirmat...Ma indoiesc ca ar fi facut partipri-uri doar ca sa il necajasca pe Papathanassiou, sau pe cei care au participat la productia spectacolului, sau si mai rau ca sa imi dea mie prilejul sa te shicanez aici.

Si apropo, eu il urmaresc pe Vangelis inca de la inceputul lui in muzica la grupul "Aphrodita's Child".
La acea trupa prima vedeta era Demis Russos, si primul hit a fost cu "It's Five O'Clock" piesa la inceputul careia Vangelis utiliza in premiera un generator de sunet pe post de syntetizator. Albumul de referinta "Aphrodita's Child", in fapt o opera rock, s-a numit "666" si la el intrun stil care nu i-a apartinut lui Vangelis ci lui Loukas Sideras alt membru important al grupului, au participat foarte multe personalitati de seama ale vietii culturale grecesti intre care si actrita Irene Papas (piesa "i am to come i was")

Russos si Vangelis s-au mai intalnit si pe albumul "Chariots of Fire" unde tema principala are un aport la compozitie ce i se datoreaza lui Russos.

Asadar, urmarindu-i indeaproape evolutia atat de mult timp cred ca pot face si unele aprecieri mai apropiate de adevar asupra unui album sau a altuia de pe pozitia consumatorului de arta avizat

...si nu cant la nici un instrument................sau pardon cant la muzicuta..se pune ????
Rehael
Au aparut pe Youtube si alte fragmente din concertul Mythodea. smile.gif

Mythodea - Movement 1

Mythodea - Movement 2

Mythodea - Movement 7

Mythodea - Movement 8

Mythodea - Movement 9 preferatul meu..

Mythodea - Movement 10

QUOTE
Aoleooo Merlina.....N-am specificat sursa tocmai ca sa evit un atac ca asta...gratuit si deplasat.

Pai tocmai ca l-ai provocat! A ascunde o sursa nu da mai multa greutate unei afirmatii.

QUOTE
Critica, cand e vorba de spirit, este un raspuns al colectivitatii in fata unui un act artistic...

Asa ca oile? hmm.gif

QUOTE
criticul nu face decat sa anticipeze reactii in baza unei experiente trecute...si nu sa formeze opinii...

Poate asa ar trebui sa fie dar, dupa felul in care s-a balbait in citatul dat de tine sunt departe de o asemenea impresie.

QUOTE
Tipul din care am citat e un pic peste Vangelis daca ii cantaresti pe fiecare ca valoare in domeniul in care s-a afirmat...

Mie mi-a lasat impresia de "usurel"...

QUOTE
Ma indoiesc ca ar fi facut partipri-uri doar ca sa il necajasca pe Papathanassiou, sau pe cei care au participat la productia spectacolului, sau si mai rau ca sa imi dea mie prilejul sa te shicanez aici.

Eu as lua si posibilitatea asta in calcul... hmm.gif

QUOTE
Si apropo, eu il urmaresc pe Vangelis inca de la inceputul lui in muzica la grupul "Aphrodita's Child".

Nu cred ca el stie de treaba asta dar probabil ar fi foarte mandru sa afle ca ti-ai pierdut atata vreme cu el... smile.gif

QUOTE
...si nu cant la nici un instrument................sau pardon cant la muzicuta..se pune ????

Da! wub.gif
Rehael
Psalmus Ode - V a n g e l i s
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.