Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Dictatura Din Usa
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania.
Pagini: 1, 2, 3
jet li
http://www.kron.com/Global/story.asp?s=%20%201268949 , ce dovezi ale existentei dictaturii poti sa vrei mai mult ? Motive : ne e frica de teroristi, de aia nu e voie sa nu tii cu Bush

http://archives.cnn.com/2002/EDUCATION/12/....homework.reut/ - PE CNN ! . Legati stirea asta de :
http://video.google.com/videoplay?docid=73...ducation+system si veti intelege de ce trebuie sa fii prezent la scoala.

(poate cineva sa mute acest topic la politica externa , scuze l-am deschis in alta parte)
mutulica
mi se parea mie ca e ceva in neregula cu america asta...
Cla
Mi s-ar fi parut ceva anormal daca e ceva in regula cu ea biggrin.gif
@toti americanii sau care locuiesc pe-acolo: Sa scapi de Securitate e una, dar sa dai peste NSA e ca si cum ai da din lac în puţ.
jet li
Un chestionar pentru US troops , va dau aici ultimele intrebari :

45.I would swear to the following code: "I am a United Nations fighting person. I serve in the forces which maintain world peace and every nation's way of life. I am prepared to give my life in their defense."

46.The U.S. government declares a ban on the possession, sale transportation, and transfer of all non-sporting firearms. A thirty (30) day amnesty period is permitted for these firearms to be turned over to the local authorities. At the end of this period, a number of citizen groups refuse to turn over their firearms. Consider the following statement: I would fire upon U.S. citizens who refuse or resist confiscation of firearms banned by the U.S. government.

http://www.geoffmetcalf.com/419.html - sursa, si nu e singura
http://www.freerepublic.com/focus/f-news/1088237/posts

Sper sa isi termine Bush mandatul, apoi noul presedinte sa refaca US constitution la locul ei. Oricand se poate intampla un nou atac in America - urmeaza legea martiala , si chestionarul de mai sus nu a fost dat degeaba

(poate cineva sa schimbe titlul topicului din Usa in USA ? multumesc)
March
QUOTE (jet li @ 24 Dec 2006, 06:42 PM)
Un chestionar pentru US troops ,
http://www.geoffmetcalf.com/419.html - sursa, si nu e singura
http://www.freerepublic.com/focus/f-news/1088237/posts

Fugi mai cu prostiile astea d-aici ! O democratie de peste 200 de ani nu-i deranjata de maraielile unor sau altora. Fie ele dinspre dreapta fie de la stanga !

Iar link-ul ala al doilea ce legatura are cu Bush ? Sau ti-e rusine sa-l pomenesti si pe Clinton ? tongue.gif Mai invata, mai studiaza si ai sa constati ca nu-i nicio diferenta intre republicani si democrati cand e vorba de securitatea USA !

Si apropos, trebuie sa afli si ce-i aia o dictatura ! tongue.gif
jet li
De ce ar vrea cineva sa ii intrebe pe soldatii SUA asa ceva ? Daca i-ar intreba pe ai nostrii ? De ce ? Nu are nici o intentie sa vada cat suport ar avea in cazul ca ar dori sa instaureze dictatura.
Nu presedintele se ocupa de tot, cine stie ce general, care paote si acum e la locul lui. Presedintii US sunt doar fatada. Daca insa la urmatorul mandat nu este refacuta constitutia US a dat de dracu
Blakut
QUOTE
45.I would swear to the following code: "I am a United Nations fighting person. I serve in the forces which maintain world peace and every nation's way of life. I am prepared to give my life in their defense."


Care e problema? Si soldatii romani jura sa apere tara pana la moarte...
In ceea ce priveste copiii 'dati in judecata' pentru temele nefacute, macar de s-ar face si la noi asa, poate ar mai invata si ei ceva din scoala... thumb_yello.gif

Tu nu intelegi ce e aia dictatura. Nu exista tari libere, asta nu va fi niciodata, exista tari mai libere. Zi mersi ca nu traiesti prin Etiopia sau prin China... acolo ai avea parte de libertate adevarata. Compara tarile europene cu mijlocul Africii, si o sa vezi ca nu ai de ce sa te plangi.
mutulica
QUOTE (jet li @ 24 Dec 2006, 07:27 PM)
Daca insa la urmatorul mandat nu este refacuta constitutia US a dat de dracu

sigur, probabil ca implementeaza coranul in loc
March
QUOTE (jet li @ 24 Dec 2006, 07:27 PM)
De ce ar vrea cineva sa ii intrebe pe soldatii SUA asa ceva ? Daca i-ar intreba pe ai nostrii ? De ce ? Nu are nici o intentie sa vada cat suport ar avea in cazul ca ar dori sa instaureze dictatura.
Nu presedintele se ocupa de tot, cine stie ce general, care paote si acum e la locul lui. Presedintii US sunt doar fatada. Daca insa la urmatorul mandat nu este refacuta constitutia US a dat de dracu

Fa o pauza de la plasarea porcariilor alea de link-uri si citeste cartea francezului Jean-Francois Revel " Obsesia antiamericana" aparuta la Editions Plon in 2002 si in traducere la Humanitas in 2004.

Acolo vei gasi urmatorul comentariu al autorului ( francez, nu american !) :

" Traim se pare o admiratie hipnotica fata de SUA, dar o admiratie dublata constant si pretutindeni de un antiamericanism tot mai agresiv, mai diversificat . In ce masura acest antiamericanism se bazeaza pe realitate sau pe fosilele unor ideologii pernicioase ? Cat din aceste impulsuri americanofobe se datoreaza expansionismului american si cate propriilor noastre esecuri nationale ? Cat se datoreaza contextelor geopolitice si cat resentimentelor iratonale , fobiilor si prejudecatilor ? "

Sper sa nu fi trecut cumva printr-o madrassa si recomandarea mea sa fie in van !? unsure.gif
andra_v
Sunt numeroase lucrari pro si anti-americane. De asemenea, in sanul UE este un curent antiamerican puternic. De altfel, dupa 1 ian., cand romanii se vor emancipa laucrand in tari civilizate, nu vor mai inghiti argumentatii de genul asta. Vor invata sa discute civilizat, iar userii care nu stiu decat sa scrie lozinci vor fi marginalizati.
Parca acest forum isi propunea sa dezvolte arta de a conversa. Nu se discuta exclusiv pe baza argumentelor, dispare. Nu suntem la fotbal cine urla mai tare "...Steaua!", "...Dinamo!", "...Rapid!", etc.
jet li
http://www.youtube.com/watch?v=G-hWnXEy40s - tortura legala in USA
Nici un link nu e o porcarie. Cum se intampla ca sunt sute de mii care spun acelas lucru : constitutia americana a fost incalcata, razboiul in Iraq e gresit.
Nimic de zis despre copii care discutau despre razboiul din Irak si a venit secret service sa vada ce si cum ?
Nu sunt antiamerican, sunt anti guvernul american. Nu confundati toata tara cu cei cativa care mint toata populatia pentru interesul propriu. Antiamerican e un cuvant inteles gresit. Citatul din semnatura mea se aplica pentru orice nebuni doritori de razboi
March
QUOTE (jet li @ 26 Dec 2006, 01:15 PM)
Nu sunt antiamerican, sunt anti guvernul american.

Lasa-ne cu vrajeala asta a la Kim Il-sung ! Guvernul ala e rezultat din vointa alegatorului american ! Care, daca nu-i convine , il schimba la patru ani ! Asa functioneaza dictatura la americani ! Mai invata ! tongue.gif
jet li
Crezi ca cei care l-au votat pe Bush stiau ca va pleca la razboi ? Nu
Stii cum se voteaza in USA ? Cu computere. Cu software care nu poate fi cercetat datorita secretului comercial, si voturile nu sunte de hartie nu pot fi numarate si verificate din nou.

Crezi ca nu se paote sa fiu doar anti guvern ? 50% sunt cei care nu l-au votat pe Bush, poate daca traiam in USA eram si eu intre ei. Si ei sunt anti guvernul american. Auzi nu se poate sa fii doar impotriva guvernului. Nu am nimic cu oamenii obisnuiti, ei sunt mintiti si indoctrinati de mass media - cei care mai tin cu Bush

http://www.nightweed.com/usavotefacts.html - cum se voteaza in democratia din US. Le era greu sa le numere frumos cu mana voturi de hartie, care sa poata fi verificate, dura cu 10 ore mai mult dar erau siguri. Nuu.

17. 30% of all U.S. votes are carried out on unverifiable touch screen voting machines with no paper trail.
http://www.cbsnews.com/stories/2004/07/28/...ain632436.shtml
jet li
Mike Gallagher: You know it's a little bit ridiculous that we continue to watch these TV stars and movie stars who smear our leaders. I just wonder, Rob, if you'll think for a moment what our enemies think (Comment: Now our enemies are watching The View?) of seeing TV personalities comparing the outgoing Defense Secretary to Adolph Hitler.

I mean, you know, conservatives never get a pass. Strom Thurmond is wished a Happy Birthday by Trent Lott and the sky falls in on Trent Lott. But if Joy Behar goes on national TV and compares a good man like Rumsfeld to the evilest man in the world and there's no repercussions for Joy Behar. You know, I think we should round up all of these folks. Round up Joy Behar, round up Matt Damon, who last night on MSNBC attacked George Bush and Dick Cheney. Round up Olbermann, take the whole bunch of them and put them in a detention camp until this war is over because they're a bunch of traitors.

RT: They're not traitors, they're Americans. You know what the great thing about America is? You get to say what you like and you don't get thrown into detention camps...

MG:..No, you don't...

RT: ...And that's what the rest of the world sees. They see free Americans say what they like without having any fear of going to jail. So, if I wanted to compare someone to Hitler or anybody else, Pol Pot, whatever it might be, I have no fear of going to jail because that is what an America is.

MG: There's such a thing as treason, Rob.

RT: That's not treason. That's just political talk and satire and it's a little funny at the least.

BH: Mike, what do you want? An apology from ABC, Barbara Walter, who runs the show? What do you want?

http://www.newshounds.us/2006/12/19/fox_gu...re_traitors.php
abis
QUOTE (jet li @ 26 Dec 2006, 02:43 PM)
Stii cum se voteaza in USA ? Cu computere.

Cauta filmul Hacking Democracy, realizat de HBO. E interesant de urmarit.

Am rugamitea de a posta pe viitor in limba romana...
Cla
QUOTE (abis @ 26 Dec 2006, 09:23 PM)
Am rugamitea de a posta pe viitor in limba romana...

Chiar ca... stii, jet li, nu toti is asa de prosti sa se enerveze pe englezeste...
mutulica
jet li, daca as sti de fapt care e obiectivul tau, ce anume vrei sa demonstrezi, asa avea si o idee cu problema ta antiamericana

mi se pare normal daca nu-ti place Bush sa o spui pe romaneste; restul, cu toate consporatiile astea, mai mult sau mai putin fictive sunt povesti din vraja marii...
poti descoperi destul de usor ca o parte din americani sunt pro-Bush, la fel cum o parte sunt contra.

conspiratii... se intampla in fieare zi. fiecare plan care vizeaza puterea poate fi o conspiratie... dupa cum pui tu problema, la noi de exemplu se poate vorbi de o dictatura a lui Basescu...
Blakut
QUOTE
Stii cum se voteaza in USA ? Cu computere. Cu software care nu poate fi cercetat datorita secretului comercial, si voturile nu sunte de hartie nu pot fi numarate si verificate din nou.


Ahm.... in primul rand nu se voteaza cu computere, sistemul este electronic, dar exista o inregistrare fizica a voturilor...

Culmea e ca tarile in care se fura voturi cel mai des nu au nici un sistem electronic de votare.

Si tu oricum zici ca e dictatura, atunci ce mai conteaza cine iese?
March
QUOTE (jet li @ 24 Dec 2006, 07:27 PM)
Presedintii US sunt doar fatada.

I-auzi, domne' ohmy.gif Ia spune matale cine se afla in spatele fatadei ? tongue.gif Cine ii manuieste ? Da nu-mi spune pe cei care ii stiu deja laugh.gif Adica : petrolisti, masoni, complex militaro-industrial, illuminati, ultra-ultra conservatorii, si... etcaetera laugh.gif
March
Jet Li,
I-auzi ce declara reprezentantul dictaturii :

Interviu cu ambasadorul SUA, Nicholas Taubman:
"Romania e cel mai bun prieten pe care il avem"


Nu-i asa ca-i nasol ? La primul atac , Iranul si lanseaza o racheta pe casa ta ! Sau a mea, etcaetera tongue.gif
jet li
mutulica, Bush a ajuns presedinte printr-o conspiratie - greseli la vot, atacurile din 9/11 au fost facute de guvernul USA, investigatie reala nu s-a facut. Uite aici film : cladirea e pe jumatate darmata in timp ce parti din cladire inca zboara prin aer undeva deasupra punctului la care a ajuns demolarea. Prabusire gravitationala ? Nimic nu cade prin aer mai repede decat este tras in jos de forta gravitationala, deci cum au ajuns acele resturi deasupra ? Cladirea a explodat de sus in jos, si a cazut cu aceasi viteza ca prin aer - partea de cladire intacta de dedesubt nu a opus rezistenta
http://video.google.com/videoplay?docid=-6...512003&q=9%2F11


Uite aici ce planuia USA in anii 60 , de ce nu si acum : http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Northwoods
Uite aici si ce au spus cativa inaintasi ai lui Bush : http://video.google.com/videoplay?docid=38...idents%2Bquotes
Blakut ce inregistrare fizica ? Nu se tipareste nici o hartie, cauta pe net sa vezi cati spun ca sunt probleme cu aparatele de vot ! Nu pot fi renumarate voturile, ai un numar si ala il ai, ce sa mai numeri. In tarile cu probleme la vot e dictatura pe fata, cea ce inca nu pot face in America
Sistemul e electronic - nu computere ? Cred ca stric orzu pe gaste, cercetati pe net. Sunt computere - sunt programate , si softwareul e secret comercial al companiilor care le-au programat, companii cu legaturi in politica. Si un aparat de poker electronic e un computer si are un program. Doar electronic inseamna ca nu au programe.
March
QUOTE (jet li @ 27 Dec 2006, 12:43 PM)
Blakut ce inregistrare fizica ? Nu se tipareste nici o hartie, cauta pe net sa vezi cati spun ca sunt probleme cu aparatele de vot ! Nu pot fi renumarate voturile, ai un numar si ala il ai, ce sa mai numeri.

Ca sa nu mai bati campii pe baza teoriilor conspirationiste, uite citeste aici cum se voteaza in SUA si cine e responsabil pentru sistemul electronic de vot, in statele unde se voteaza in acest fel.
jet li
Aia e pagina oficiala, in realitate multi oameni au cerut sa vada softwareul folosit, si nu au putut : "secret comercial". Cum adica secret comercial, o fi greu sa faci un software care cand apesi un buton mai aduna un vot. Sistemul de vot e baza democratiei, nu merge bine - gata cu democratia. S-au facut teste si s-a vazut ca se poate insela sistemul, s-a introdus de exemplu o cartela care avea deja voturi pe ea si a mers. Le era lene sa umble frumos cu urne si voturi fizice.
mutulica
jet li
QUOTE
mutulica Bush a ajuns presedinte printr-o conspiratie - greseli la vot, atacurile din 9/11 au fost facute de guvernul USA, investigatie reala nu s-a facut.

deci:
- te rog sa gasesti o metoda de exprimare ca sa nu ma mai cheme "mutulica Bush" ... o iau ca pe o eroare de tastare de data asta, dar sa nu se repete
- stiam ca Bush (fara mutulica) a ajuns presidente inainte sa cada blocurili deci... nu se pune ca l-ar fi ajutat blocurile prea mult la alegeri
- se stie ca fra-su e guvernator unde s-a numarat ultima oara voturili... si cert asta i-a adus avantaj, dar in acelasi timp, trebuie sa admiti ca au stat democratii cu ochii pe votare ca hotii pe butelii, tocmai din cauza asta
- sistemul de vot electronic a fost acceptat si de democrati si de republicani, deci nu vad kikirezul? sa-l fi acceptat doar ca sa poata da vina pe el dupa aia?

dupa cum stim, la americani presedintele se cara din scaun dupa maxim 8 ani... dar la fel de bine si dupa 4 ani... deci ... daca peste 2 ani.. iese alt presedinte o sa mai fie dictatura?
jet li
Ok, pun virgula. Democratii si Republicanii sunt acelas lucru, pe ambii ii finanteaza aceleas corporatii care isi apara interesele. O corporatie finanteaza fara probleme ambele partide sa fie sigura ca interesele ii sunt ascultate. La fel ca Patriciu - are voie, nu e vorba de nici un fel de idei politice , e vorba de bani pentru protejarea intereselor.
Ai auzit de complexul militaro-industrial ? Cauta-l pe google, Eisenhower a vorbit despre el in discursul de adio, si Kennedy a avertizat despre el : http://video.google.com/videoplay?docid=64...50688&q=kennedy
Corporatiile isi impun vointa in politica, pentru ele razboiul e profitabil. Sunt entitati conduse de actionari, nu poti simplu sa il dai jos pe presedintele cel rau al corporatiei si sa pui unu bun, corporatiile sunt impersonale. Lacomia umana e cauza tuturor acestor lucruri, si a razboiului. Vezi documentare "Why we fight" sau "The corporation" , cred ca le gasesti pe odc
Nu contin nimic ascuns gen omuletii verzi conduc lumea , doar realitati economice
Poti sa le gasesti pe imdb, au fost premiate ca fiind niste documentare foarte bune

http://video.google.com/videoplay?docid=-4...&q=why+we+fight - Why we fight, produs de BBC

http://video.google.com/videoplay?docid=25...the+corporation - asta e doar un trailer , probabil fimul are copyright si nu l-au pus pe google video

scuze pentru 3 mesaje, nu stiu cum s-a intamplat
mutulica
QUOTE (jet li @ 27 Dec 2006, 07:18 PM)
Corporatiile isi impun vointa in politica, pentru ele razboiul e profitabil. Sunt entitati conduse de actionari, nu poti simplu sa il dai jos pe presedintele cel rau al corporatiei si sa pui unu bun, corporatiile sunt impersonale. Lacomia umana e cauza tuturor acestor lucruri, si a razboiului.
...
Nu contin nimic ascuns gen omuletii verzi conduc lumea , doar realitati economice

deja incep sa ma simt amenintat... pentru ca corporatiile sunt entitati transfrontaliere, au ajuns si in Romania... eu chiar lucrez pentru una din ele...
e deja o dictatura generala
e clar ca nu sunt omuleti verzi... pe mine ma urmarea un gandac mare si negru
March
QUOTE (mutulica @ 28 Dec 2006, 06:28 AM)
...e deja o dictatura generala
e clar ca nu sunt omuleti verzi... pe mine ma urmarea un gandac mare si negru

Ntzzz ! Mai bine gandac alb ca sa nu te acuze cineva de rasism ! rofl.gif
The Dude
QUOTE (mutulica @ 28 Dec 2006, 05:28 AM)
e clar ca nu sunt omuleti verzi...

cum poti sa fi asa de sigur de asta ?? Pentru mine e clar ca..."..ei sunt in toate/ in cele ce sunt / si'n cele ce maine vor rade la soare/ in pruncul din leagan, in omul carunt/ Hristosi sa fiti, nu veti scapa nici in mormant !!!
mutulica
cred ca ar trebui sa schimbe cineva titlul... in loc de dictatura sa puna sanatoriul, ca indif cit de seriosi am incerca sa fim tot la nebuni ajungem...

march- posibil sa nu fie totusi gindacul mare si negru... ca asta il urmarea pe un prieten al meu, dar sigur nu e alb...
the dude - verde... cel mult o musca, dar nu stiu pe cine urmarea, ca pe mine m-a evitat... desi trebuie sa admit ca in extremis

si ca sa nu fiu complet off topic... inclin sa dau dreptate lui jet li... mi-am amintit de ENRON...
IoanV
QUOTE
Acum ne asasinezi de trei ori ce aceeasi mizerie !
March, dormi linistit! FNI vegheaza! Pt. tine interese si rautate nu sunt decit in biserica, nu acolo unde se invirt banii "cu excavatorul". Acolo toti sunt corecti si nici nu creaza arme, nici nu le testeaza decit in mod virtual, nu?. wink.gif
March
Alo ! Cuvioase, vezi ca te-ai ratacit aici in lumea pacatosilor! laugh.gif Si-i nasol! tongue.gif
MIA
QUOTE (jet li @ 24 Dec 2006, 06:27 PM)
Presedintii US sunt doar fatada.{...}

As zice ca e taman pe dos. rolleyes.gif

Adica spre deosebire de Europa, unde puterea reala a personalitatilor politice e mult mai difuza ( exceptind eventual Franta ) la nivelul perceptiei publice, SUA are o structura destul de clara - probabil de-aia in rindul administratiei americane se gasesc sau s-au gasit de-a lungul timpul multi "fosti" atit din armata, servicii secrete, sectorul corporatist s.a.m.d.

Eu unul nu prea pricep de ce cineva trebuie sa inventeze tot felul de "conspiratii" oculte complicate cu manipulari ale Constitutiei SUA ( care apropo - s-a dovedit foarte pragmatic gindita si teribil de eficace vreme de 200 de ani ! ) cind sunt citeva lucruri cit se poate de clare si vizibile - de genul prezentei lui Dick Chenney in board-ul de la Halliburton s.a.m.d. devil.gif
jet li
http://www.youtube.com/watch?v=7a3Bfox0k4g - fost CIA vorbeste despre libertatea presei in USA
jet li
The power of Nightmares - un documentar facut de BBC despre panica produsa intentionat de catre guverne cu privire la teroristi.
http://video.google.com/videoplay?docid=-8...r+of+nightmares
francmason32
Jet Li,

Astept cu interes sa vad aceeasi indarjire in prezentarea filmuletelor despre panica artificial creata in timpul revolutiei romane cu teroristii, despre coruptia romana si influentele ei la nivel de guvern si multe alte "conspiratii" malefice.
Ma mir ca te intereseaza ata de mult ce se intampla in ograda vecinului, insa nu ce se intampla in popria-ti ograda.
Sa vie numai proverbul cu barna si paiul de vina?
jet li
Stiu ca Iliescu a furat revolutia, stiu ca a adus minerii sa curete Bucurestiul de "teroristi" ,care erau de fapt oameni care protestau impotriva lui. Ce fac alte guverne face si al nostru, uite ca nu gasesc documentare despre ce s-a intamplat la noi altfel le postam
Uite am gasit unul http://video.google.com/videoplay?docid=-5...452&q=mineriada
jet li
http://www.oldamericancentury.org/14pts.htm

America si fascismul, siteul e facut ca o impotrivire la siteul despre New American Century, se arata mai multe principii definitorii ale fascismului , si fiecare principiu este documentat cu linkuri spre articole care descriu ce anume s-a intamplat. Aduni aceste "intamplari" si obtii o trasatura a fascismului. Dar "Cand noi il facem nu e fascism"

QUOTE
1.)  Powerful and Continuing Nationalism: Fascist regimes tend to make constant use of patriotic mottos, slogans, symbols, songs, and other paraphernalia. Flags are seen everywhere, as are flag symbols on clothing and in public displays.

2.)  Disdain for the Recognition of Human Rights: Because of fear of enemies and the need for security, the people in fascist regimes are persuaded that human rights can be ignored in certain cases because of "need." The people tend to look the other way or even approve of torture, summary executions, assassinations, long incarcerations of prisoners, etc.

3.)  Identification of Enemies/Scapegoats as a Unifying Cause: The people are rallied into a unifying patriotic frenzy over the need to eliminate a perceived common threat or foe: racial, ethnic or religious minorities; liberals; communists; socialists, terrorists, etc.

4.)  Supremacy of the Military: Even when there are widespread domestic problems, the military is given a disproportionate amount of government funding, and the domestic agenda is neglected. Soldiers and military service are glamorized.

5.)  Rampant Sexism: The governments of fascist nations tend to be almost exclusively male-dominated. Under fascist regimes, traditional gender roles are made more rigid. Opposition to abortion is high, as is homophobia and anti-gay legislation and national policy.

6.)  Controlled Mass Media: Sometimes the media is directly controlled by the government, but in other cases, the media is indirectly controlled by government regulation, or sympathetic media spokespeople and executives. Censorship, especially in war time, is very common.

7.)  Obsession with National Security: Fear is used as a motivational tool by the government over the masses

8.)  Religion and Government are Intertwined: Governments in fascist nations tend to use the most common religion in the nation as a tool to manipulate public opinion. Religious rhetoric and terminology is common from government leaders, even when the major tenets of the religion are diametrically opposed to the government's policies or actions.

9.)  Corporate Power is Protected: The industrial and business aristocracy of a fascist nation often are the ones who put the government leaders into power, creating a mutually beneficial business/government relationship and power elite.

10.)  Labor Power is Suppressed: Because the organizing power of labor is the only real threat to a fascist government, labor unions are either eliminated entirely, or are severely suppressed.

11.)  Disdain for Intellectuals and the Arts: Fascist nations tend to promote and tolerate open hostility to higher education, and academia. It is not uncommon for professors and other academics to be censored or even arrested. Free expression in the arts is openly attacked, and governments often refuse to fund the arts.

12.)  Obsession with Crime and Punishment: Under fascist regimes, the police are given almost limitless power to enforce laws. The people are often willing to overlook police abuses and even forego civil liberties in the name of patriotism. There is often a national police force with virtually unlimited power in fascist nations

13.)  Rampant Cronyism and Corruption: Fascist regimes almost always are governed by groups of friends and associates who appoint each other to government positions and use governmental power and authority to protect their friends from accountability. It is not uncommon in fascist regimes for national resources and even treasures to be appropriated or even outright stolen by government leaders.

14.  Fraudulent Elections: Sometimes elections in fascist nations are a complete sham. Other times elections are manipulated by smear campaigns against or even assassination of opposition candidates, use of legislation to control voting numbers or political district boundaries, and manipulation of the media. Fascist nations also typically use their judiciaries to manipulate or control elections.


Pe site toate aceste afirmatii au in spate fapte reale - articole si povesti, din ziare si surse respectate. Unite ne dau o imagine a extremei drepte in actiune, lucrul ala de care nu suntem siguri daca trebuie sau nu sa ne ferim
http://www.oldamericancentury.org/14pts.htm

Definitia din Wikipedia

QUOTE
Fascism (IPA: [ˈfæː.ʃɪ.zm̩]) is a political ideology and mass movement that seeks to place the nation, defined in exclusive biological, cultural, and/or historical terms, above all other sources of loyalty, and to create a mobilized national community.[1] Many different characteristics are attributed to fascism by different scholars, but the following elements are usually seen as its integral parts: nationalism, authoritarianism, militarism, corporatism, collectivism[2], anti-liberalism, and anti-communism. For further elaboration, please refer to fascism and ideology.
jet li
http://video.google.com/videoplay?docid=-3...q=fascism%2BUSA - un film de 14 minute "America de la libertate la fascism"
Blakut
America nu ar exista fara evrei, so...
jet li
http://video.google.com/videoplay?docid=-3...q=fascism%2BUSA

http://www.oldamericancentury.org/14pts.htm

QUOTE
"Less access than Kazakhstan. Fewer fail-safes than Venezuela. Not as simple Republic of Georgia. The 2004 Elections according to international observers.
As for electronic voting, Gould said he preferred Venezuela's system over the calculator-sized touchpads in Miami.

"Each electronic vote in Venezuela also produces a ticket that voters then drop into a ballot box," Gould said. "Unlike fully electronic systems, this gives a backup that can be used to counter claims of massive fraud."


Dupa cum se vede observatorii internationali ai alegerilor prefera sistemul din Venezuela
Bye bye America "land of the free"
March
QUOTE (jet li @ 13 Jan 2007, 03:22 PM)
film de 14 minute "America de la libertate la fascism"

Cica o clona a lu' Hitler ( cu esenta de Luis Farrakhan si Dave Duke tongue.gif ) s-ar afla undeva intr-un bunker din muntii statului Colorado unde misuna agentii FSB-ului ca s-o anihileze . Astfel vor scapa si americanii de fascism ! laugh.gif Va fi un serviciu contra serviciu ! Vidi ajutoarele din WW2 .
March
QUOTE (jet li @ 13 Jan 2007, 03:22 PM)
- un film de 14 minute "America de la libertate la fascism"

Iata o dovada ca USA este un stat fascist ! rofl.gif

user posted image
jet li
http://www.oldamericancentury.org/14pts.htm
Nu stii nimic March, uita te la link, ce se intampla in USA are toate trasaturile fascismului, si uita-te si la filmul ala de 14 min, nu stiu ce e de ras
March
QUOTE (jet li @ 13 Jan 2007, 07:08 PM)
http://www.oldamericancentury.org/14pts.htm
Nu stii nimic March, uita te la link, ce se intampla in USA are toate trasaturile fascismului, si uita-te si la filmul ala de 14 min, nu stiu ce e de ras

Inca esti un invatacel ( confuz) la istoria universala moderna ! Istoria si politica nu sunt niste jocuri video ! tongue.gif
jet li
Ce jocuri video ?
March
QUOTE (jet li @ 13 Jan 2007, 07:23 PM)
Ce jocuri video ?

Cum nu stii ? Aaaa,stirea asta n-o gasesti pe gugal. Cica "Tribunul" a fost solicitat ca consilier pentru rezolvarea problemei evreiesti in USA ! laugh.gif
jet li
Ce problema evreiasca in USA ? USA sunt prieteni cu evreii, evrei sunt destui si in USA, nu au nici o problema cu ei insisi.
Ce legatura are cu jocurile video si cu "tribunul" ? Sau cu ce am spus eu mai sus ?
Imi zici ca nu stiu istorie, pentru tine fascism inseamna ca neaparat trebuie sa se ia de evrei , altfel nu e ?

QUOTE
Yesterday on Fox News, talk radio host Mike Gallagher said the U.S. government should “round up” actor Matt Damon, “The View” host Joy Behar, and MSNBC anchor Keith Olbermann and “put them in a detention camp until this war is over because they’re a bunch of traitors.”

Gallagher was upset over Behar’s comment that Time magazine should have chosen a controversial “Hitler-type” like Donald Rumsfeld as its Person of the Year. Gallagher said Damon should also be incarcerated because he “attacked George Bush and Dick Cheney”; he didn’t explain why he wanted to imprison Olbermann. Watch it:
March
QUOTE (jet li @ 13 Jan 2007, 07:44 PM)
Ce problema evreiasca in USA ? USA sunt prieteni cu evreii, evrei sunt destui si in USA, nu au nici o problema cu ei insisi.

Am s-o parafrazez pe mumia aia din Piata Rosie : Invata, invata, invata ! Si vei afla care-i legatura dintre fascism si evrei ! Sau vrei sa spui oare ca evreii americani nu sunt fascisti ?! unsure.gif tongue.gif
jet li
Eu incerc sa vorbesc simplu sa ma inteleaga oricine. Zi mi ce ai de spus. Da si evreii sunt fascisiti ,adica cei care au banci si corporatii in US sunt implicati in toata treaba - razboiul din Irak si dictatura in formare din USA

QUOTE
The embryonic LifeLog program would dump everything an individual does into a giant database: every e-mail sent or received, every picture taken, every Web page surfed, every phone call made, every TV show watched, every magazine read.


Ce frumos suna, avand toate datele astea ei masoara intentiile cuiva de a deveni "terorist". Foarte bine nu ? Asta pana cand vine gestapoul american la usa si zice veniti cu noi pentru niste intrebari, cine stie ce a calculat programul lor
March
QUOTE (jet li @ 13 Jan 2007, 08:12 PM)
Da si evreii sunt fascisiti ,adica cei care au banci si corporatii in US sunt implicati in toata treaba

Bre, atunci dupa adanca matali logica astia ar trebui sa fie prietenii evreilor fascisti americani ! laugh.gif

user posted image
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.