Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Avem Pe Masa De Sarbatori?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Serenity
Voi ce aveti de gand sa "comiteti" de Craciun si Revelion?

... deschid topicul asta in speranta ca nu mai exista nimic asemanator (eu nu stiu sa fie) si ca ideile noi sunt binevenite. Eu una m-am saturat de aceleasi sarmale, friptura, cartofiu piure si prajitura cu nuca de Craciun. Femeile din casa mea (me included tongue.gif ) nu sunt foarte inventive... iar lista cu preparate pentru sarbatori arata in fiecare an la fel sad.gif Pot sa ma iau dupa voi? laugh.gif
jude
Eu voi avea o multime de ciocolata si prajituri si, pentru diversitate, iaurt dietetic. Zic sa nu imi urmezi exemplul.... tongue.gif laugh.gif
Serenity
Hai mai... si ciorba de varza nu??? ohmy.gif laugh.gif

E doar o impresie de-a mea sau chiar nu e sanatos romanu' daca nu mananca sarmale si friptura de Craciun? Ai mei cel putin asa sunt... Si eu sunt satula, satula, satula!!! ranting.gif

Eu ma gandeam drool.gif la placinta aia cu bacon de la Kristin.. ca tare arata bine. Dar parca nici orice nu poti sa pui pe masa.... trebuie ceva traditional. Ceva idei de mancare traditionala? In afara de iaurt dietetic ca ala e deja pe lista... laugh.gif
Michelle
la masa de Craciun avem ce gatesc altii! rofl.gif

eu fac senvisuri cu somon fume...o bunatate! drool.gif
jude
Branza dietetica? jamie.gif
Singura abatere s-a intamplat acum doi ani, in persoana unor rulouri cu piept de pui si cascaval mai mult decat delicioase.
mothman
Cum io stiu sa fac doar ceai, cartofi prajiti si sandwich-uri, ma tem ca nu pot veni cu cine stie ce idei (defapt, mint, ca am invatat sa fac si mancare de cartofi si sos cu carne). Anyway, Je se duce la tara, unde il asteapta sarmale, castraveti in otet, gogonele, vreo ciorba, ceva. Bineinteles, nu vor lipsi preparatele din carne de porc...desi, memoria ma lasa acum si nu pot da deloc informatii cu privire la ce si cum biggrin.gif
Serenity
Deci sarmale si friptura. Booooon! biggrin.gif laugh.gif yay.gif

Jude, bun idee cu rulourile alea wink.gif mwah1.gif

Michelu'... eu ar trebui sa fiu bucuroasa ca pot sa mananc (orice ar fi), nu? tongue.gif
SORIN
Eu am inceput antrenamentul de azi ohyeah.gif ohyeah.gif

Sorin.
Cla
Serenity, fa niste Eugenii pané biggrin.gif

Nu serios, la noi se face de ex. de obicei gâsca.
Dar multi fac o friptura de caprioara, cerb, mistret, ca oricum e sezonul wink.gif
Energie
Eu voi avea carnet (nu permis de conducere, ci multa carne biggrin.gif) si bautura.
Si voi bea in cinstea "dupa-Craciunului". evil.gif
Michelle
M-am gandit sa reinvii topicul asta.Deci,ce puneti pe masa de Craciun anul asta?
Daca se poate cu detalii...ma intereseaza daca lumea mai face piftie,carnati si tot felul de derivate de la porc si ce vinuri sau deserturi asortati? drool.gif
Zikkă
sar'na
s'traiti

si pa mine ma ntereseaza
ca sa stiu la cine ma duc cu colindu
andra_v
QUOTE(Michelle @ 30 Nov 2007, 01:23 PM) *
M-am gandit sa reinvii topicul asta.Deci,ce puneti pe masa de Craciun anul asta?
Daca se poate cu detalii...ma intereseaza daca lumea mai face piftie,carnati si tot felul de derivate de la porc si ce vinuri sau deserturi asortati? drool.gif

Sarmalele, muschiul de porc in untura si carnatii de casa sunt, ca in fiecare an, baza. Eventual cozonac. Ne-am aprovizionat si cu un vin negru de tara. Era sa uit de muraturi, sunt moarta dupa gogosari.
Serenity
Eu anul asta cred ca imi fac propriul meniu de craciun... diferit de cel al familiei. Ca si anul trecut, nu mai vreau sarmale!!!! As vrea ceva sofisticat si bun... poate imi fac peste laugh.gif
March
O sugestie pentru Craciun si Anul Nou

Afrodita
Io cica o sa am salata de beouf si pandispan si ca si mancare pe bune, ceva traditional britanic, gatit de al meu biggrin.gif Si gata, m-am scos anul asta rofl.gif
Veritas
Io nu mai cumpar porcarii( produse&carne de porc ohyeah.gif ), gatesc curcan. Si tort de mere. Cat mai "light".

V
jude
Ciocolata si prajituri. ohyeah.gif Cel putin asta e tot ce am eu in farfurie de sarbatori. biggrin.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.