Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Faci Când Nu Poti Sa Dormi?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2
Cla
Eu îmi pun castile pe cap, ma car pe han sau pe altele si ascult prostii de muzici pe care nu le-am mai ascultat demult.
Si asta la o tigara si o bere, cum se cuvine.
Îmbracat în cele mai ridicole chestii de care tocmai am dat rofl.gif

Voi ce faceti cu insomniile voastre?
alysoft2003
Hanu-i de baza spoton.gif . Dar in general ma dau cu netul, ca doar nu m-oi apuca sa bat cuie in pereti laugh.gif

EDIT : si cand ma plictisesc de net, ma bag la un Nox si il joc pana imi vine chef sa dorm laugh.gif
Cla
aly, ce sa mai zic, credeam ca la 30 de ani esti copt la minte.
Dar ce sa mai zic io, care am uitat ce-i aia.... biggrin.gif

Va mai aduceti aminte ce-ati facut azi-noapte? rofl.gif
Yvonne
Pai ce sa fac. Pe han.Apoi fac toate testele tampite gen " ai insomnie ?, cum sa slabesti in 3 zile ? stai bine cu nervii ?" si se face dimineata si iar pe han...... cry.gif ohyeah.gif
Cla
QUOTE (Don Quijote @ 22 Dec 2006, 07:23 AM)
cum sa slabesti in 3 zile ?

...de parca tu, ma cherie, ai avea nevoie... jamie.gif
4U: http://www.youtube.com/watch?v=pdzItWQB1_A
Yvonne
QUOTE (Cla @ 22 Dec 2006, 10:02 AM)
QUOTE (Don Quijote @ 22 Dec 2006, 07:23 AM)
cum sa slabesti in 3 zile ?



Mon cheri, adica bei 2 litri de apa pe zi, apoi iti dai toti banii pe alimente sofisticate si slabe caloric. Asta in prima zi, ca apoi ramai fara bani si nu mai mananci nimic pana la salar. rofl.gif
Yvonne
Acu vaziu, ms ms ms pentru Santana. Ii iubesc de-a dreptu mwah1.gif mwah1.gif mwah1.gif
Cla
QUOTE (Don Quijote @ 22 Dec 2006, 10:29 AM)
adica bei 2 litri de apa pe zi, apoi iti dai toti banii pe alimente sofisticate si slabe caloric.

"Du darfst" ?? hh.gif
QUOTE
ca apoi ramai fara bani si nu mai mananci nimic pana la salar. rofl.gif

rofl.gif spoton.gif
Cla
...stau si astept ca prostu' pâna când deschide naiba ala de magazin ca am nevoie de tutun 50.gif
No, ce sa-i faci. Sa ma duc la statia de benzina mi-e lene, e prea departe. Si prea frig.
Asa ca stau pe net, mai fac niste hangmans... whistling.gif
O sa fumez 3 deodata, un tribut plamânului. ohyeah.gif
Promit ca o sa-mi cumpar de-alea cu cancer, nu cu impotenta rofl.gif
Serenity
Citesc. Nimic nu ma adoarme mai repede decat niste cursuri spoton.gif
yronick
De vreo trei saptamani am o problema serioasa cu insomniile si nu prea stiu sa rezolv problema. Ma uit la televizor la emisiuni reluari si alte chestii plictisitoare, fumez vreo zece tigari, si dupa ce ma plictisesc de tv incerc sa adorm...vezi doamne. Si ma gandesc la toate tampeniile posibile si imposibile pana incepe sa ma doara capu. Destul de neplacut. O data m-am suparat si am cautat prin casa niste somnifere, chipurile, si am gasit un tub de extraveral. De suparare le-am inghitit pe toate, care erau sapte la numar, dar spre nenorocul meu era patru a.m. si atrebuit sa ma trezesc la sase...cat de neplacut. De ce mi se intampla astea?
The Dude

mai eu mi-am adaptat o metoda mai veche in stil propriu...Numar in loc de oi.....fuste...mini-fuste.
Zica asa "o vagaboanda sare parleazu', doua vagaboande sar parleazu'...incerc sa mi le imaginez si mai incerc sa le privesc si pe sub fustite cand escaladeaza gardul...Pe la 30, 40 de vagabonde sarite am adormit....dar mi se scoala o pofta de viata de numa.......
Blakut
Pai simplu, cand nu poti sa dormi, alearga ca disperatul pe-afara... sau oricum, daca nu poti sa adormi, nu incerca sa adormi, apuca-te de facut ceva, ca sa consumi din energie. Incercand sa dormi cand nu poti nu faci altceva decat sa nu adormi.
Mara
Yronick, vezi ca sunt niste ceaiuri la plafar, parca 'somn usor' e numele... bea o cana inainte sa te bagi in pat si o sa dormi beton. La mine functioneaza tare bine si sunt insomniaca d'aia cu state vechi.
Serenity
Da, da.... e un ceai care pute urat, dar e foarte bun thumb_yello.gif
March
Ce faci cand nu poti sa dormi ? Te gandesti la o hrana care combate insomnia !
Cla
E rau cand nu poti sa adormi...
Mai rau e daca n-ai tigari si bere acasa, atunci chiar ca nu poti s-adormi, de ciuda laugh.gif
Yvonne
QUOTE (Cla @ 5 Jan 2007, 07:45 AM)
E rau cand nu poti sa adormi...
Mai rau e daca n-ai tigari

Nu mai am tigari. Nu pot sa dorm. Incep sa ma enervezzzz.
yronick
Multumesc Mara,voi tine cont de propunerea ta.

Aseara aceeasi poveste: Ma pun in pat pe la 23.00, cu scopu'de-a adormi
la tv. Si se face 0.00, 1.00, 2.00...bai, nasol, hai sa sting tzigania si
sa pun niste muzichie lenta, poate...cine stie? Nici vorba de somn. Mi se
termina tigarile pe la 5.00, zic hai ca-i de rau daca nu am ce fuma. Si
intr-un final adorm pe la 6.00, pentru ca peste doua ore sa
trebuiascasa ma trezesc. Imi suna ceasu la 8.00, il opresc si-mi vad in continuare de
somn, caci eram rupt de oboseala, si orice treaba fie ea cat de importanta nu
avea intietate inaintea odihnei mele. Nu sunt robotu'nimanui, si nu
sunt programat pentru nimic. Si iete asa m-am trezit la 11.00, tot obosit,
evident, si cu cateva cursuri lipsa.


Mara
La mine insomnia "functioneaza" putin altfel: toata ziua sunt obosita, seara de la 8 sunt rupta, nu-s in stare de nimic, ca sa fac dus tre sa duc o munca serioasa de mobilizare, iar pe la 10 imi permit sa adorm. Ei, la 3 - 3.15 maxim sunt fresh... si ma chinui sa adorm. Evident ca adorm pe la 6, ca la 6.30 sa trebuiasca sa ma trezesc. O alta zi, la fel de zombi! cry.gif
Erwin
dacă ai vin, e bun un pahar, aşa te mângâie până adormi... smile.gif
Mrs. Rogers
Eu de obicei ma uit la filme sau citesc . Cand ma apuc de citit sigur ma apuca somnul biggrin.gif devil.gif
contraste
Intru pe NET....
Erwin
adevărul e că nu prea sufăr de insomnie căci aş vrea să pot dormi doar 2-3 ore şi să am restul timpului la dispoziţie, am atâtea de făcut! smile.gif
yronick
Episodu 3

Pentru ca nu aveam acces la somnifere in ziua cu pricina(urma sa le procur o doua zi), am zis sa mananc niste alimente d'alea ce contin bla, bla substante si au efectul de a te adormi. Si crap in matze ceapa, carne, lapte cald....efect zero. M-am culcat la 07.00 a.m. Intru intr-o farmacie cateva ore mai tarziu, si-i cer niste somnifere.
-doresc niste somnifere
-CE?(de parca i-as fi cerut morfina)
-sominfere
-Nu se elibereaza decat cu reteta
-Pai de ce?
-ca asa zice legea

Ma duc la medicul de familie, care bineinteles isi terminase programul. Vine seara tiptil, tiptil, cu zambetul pe buze, n-o bag in seama, si imi fac de lucru, ca si cum ar fi zi. Adorm pe la 05.00, dupa ce citesc niste cursuri de neuro.
Ma duc la domnisoara medic, ii explic problema, si-mi zice ca are legatura cu vreo boala psihica. Reactia fireasca,umana era aceea de-a ma sui cu picioarele pe ea. Imi prescrie in cele din urma niste medicamente care se termina in "zepam" (dar nu erau diazepam), ma duc la farmacie, si-mi da niste mizerii minuscule care erau in numar de 10.
Vine seara. Le iau. Efect zero.

Solutia? Tranchilizante pentru rinoceri, ca tot vine sesiunea, si sa ma trezesc cand s-o termnia.
Fantasee
Merge la fix aia cu căscatul: caşti, caaaşti yawn.gif mai în glumă, mai în yawn.gif serios ... până ce sforăi. spoton.gif
SORIN
Bat maimutza!! hh.gif

Sorin.
yronick
Mai eu chiar am o problema serioasa cu somnul. Aseara n-am dormit absolut deloc. M-am gandit la niste tampenii, care m-au facut sa cred pentru un moment ca-mi voi pierde mintile. Am cerut si ajutorul medicului (pe care, credeti-ma, n-ati vrea sa va fie medic de familie) fac efort fizic, am program incarcat, nu stiu care-i treaba.
alysoft2003
Incearca Stilnox sau Dormicum. Si mai usor cu stress-ul wink.gif
yronick
Si de unde sa achizitionez eu asa ceva? La farmacie nu elibereaza fara reteta, si doamnei medic nu pot sa-i cer sa-mi prescrie asa ceva, chiar nu pot. diespam.gif
Vidra
Asta va fi primul post aici. M-am inscris de o gramada de timp da abia azi mi-a venit prin minte sa scriu. Am avut un vis ciudat si m-am spariet rau de tot si am zis ca dracului mor prin somn si nu v-am spus nimicuta. De obicei adorm bine, da dupa cosmarul ista m-am trezit dupa o ora juma de durmit. unsure.gif Cum sa va explic, ma alerga cineva prin somn, da rau de tot, pana s-intr-o bisericuta m-au facut sa intru wub.gif blink.gif M-am dus ai am facut un dus si am stuchit si-n san, (in sanii altora evident) si cred ca dupa aceasta impartasanie(sau impartasire, cum o fi? unsure.gif ) ma mai duc sa trag un dus. Revin. spoton.gif
Serenity
Eu imi imaginez ca sunt un vultur care planeaza lin peste o pajiste rofl.gif Sa nu radeti de mine.
jude
Fac psihoteste si aflu cate procente de sociabilitate, multumire, stress etc. detin. spoton.gif
Zeratul
Si eu am probleme cu somnul.
Din cauza ca multa vremea ba ieseam la vorba pe la 12 noaptea ba dadeam niste jocuri, ba pe la o petrecere, ba pe la un suc, mi s-o dus dracu bioritmu'. Si asa eu nu pot sa adorm mai devreme de 2, desigur cu unele exceptii:
- 50h++ de nesomn
- 6h++ de sex inainte si dorm cu prietena
- sunt intr-o alta tara, cu un alt fus orar tongue.gif

Ceaiurile si alte prostii n-au efect sau poate n-am eu destula vointa.
Aflu de peste tot ca asta-i primul simptom al unor posibile boli mentale. Intreb prietenii, cam toti aceleasi probleme... straniu cred c-o sa fim o tara de bolnavi.

http://www.fileshare.ro/248946141.125
How to sleep less and have more energy (misterele somnului)

Click, dl... poate va ajuta
Tyra
Vad ca sunt multi cu probleme se somn + tigari smoke.gif .
Aseara muream de somn si nu puteam sa dorm. Televizor inchis, perna pe cap, sub cap, intre picioare, aruncata pe jos, deschis televizor, recuperat perna, schimbat pozitie, iesit pe balcon, aerisit camera, fumat tigara la baie, televizor inchis, perna aruncata, desfasata, recuperata (o urasc), televizor deschis, adormit la rasarit frusty.gif

Am probleme cu somnul de mica. La gradinita bataie: nu dormeam dupa amiaza. Daca ma culc la 12 seara la ora 2 noaptea sunt in picioare si pana spre 5 nicio sansa de readormire.

Daca ma trezesc devreme multe zile la rand, rezist cu stoicism si pic la somnul de dupa amiaza (cel putin 5 ore!!!!!!!!!) cam o data la 3 zile.

Am renuntat la pastile cand mi s-a facut rau (am luat cam multe whistling.gif ) si am renuntat sa ma mai enervez. Sunt defecta si n-ai ce-i face. biggrin.gif
yronick
am rezolvat problema cu somnu'... spoton.gif
flori
Cine nu doarme noaptea are o problema destul de grava desi multi nu o iau in serios. Saptamina trecuta barbatul meu a fost internat intr-un laborator de somn, conectat la j-de mii de cabluri si supravegeat toata noaptea prin camere. Acum primeste o masca pe care va trebui sa o poarte intodeauna in timpul somnului ca altfel ar putea muri prin asfixsiere...unul din motivele pt. care nu poate dormi este si acela ca atunci cind incepe somnul profund inceteaza sa respire si corpul primeste semnalul de alarma de la creier si se trezeste...Dar asta poate fi unul din multe alte motive!
Zed
Flori , masca aia a primit-o pentru ca sforaie , nu pentru ca nu poate sa doarma .Din cauza sforaitului face si pauzele alea in care nu respira . tongue.gif
Blakut
Exista cateva metode, desigur nu sunt pentru toata lumea, then again, nu oricine are probleme cu somnul:

1. Efort de orice fel, refuzul de a te intinde chiar daca esti obosit. Pana la urma o sa adormi. Din pacate chiar in locul unde depui efortul. E bine sa se intample in casa asta.

2. Sleeping 3 in 1. Adica 3 beri o vodka. Nu te ia cu somn in jumatate de ora? Sleeping 3 in 1. Repeta pana cand nu mai esti in stare sa repeti acest ciclu, moment in care vei dormi. Pauzele pot fi si de o ora, pentru cei care se tem ca se vor imbata inainte sa adoarma.

3. Citit chestii interesante, gen codul rutier, instructiuni de folosire ale diferitelor aparate din casa, urmarit documentare plictisitoare etc.

4. Nu pot sa numar oi, pentru ca dupa a treia sau a patra incep sa le vad ca zboara si incer sa ma gandesc la traiectoria oaiei in saritura si la numarul mediu de picioare de oaie care trece peste gard intr-un interval de timp si apoi ma gandesc la saraca Dolly, si uite asa nu mai adorm.

Alte metode nu recomand, ca nu am incercat.
Zed
Blakut

1 M-am intins in pat , m-am invartit 1 ora , nimic cry.gif
2 De lla 3 beri si 1 vodka - eu = coma alcoolica .
3 Incercat uitat la TV - bleah .
4 Oi ?! Dijaba

Alte variante ?! cry.gif
tikky
stau pe net
aplauze
ma gandesc
Guy Fawkes
Puțin efort fizic ar ajuta. wink.gif
Radv
Nu stiu care era scopul postului dar hai smile.gif

In rarele momente cand nu pot dormi, fac 2 lucruri (alternativ): 1. ma sui pe bicicleta si ma plimb prin oras sau 2. ma apuca inspiratia artistica si incep sa scriu diverse.
Erwin
han.gif Radv! Poate că o să găsești aici un loc de petrecut în timp ce nu poți să dormi! smile.gif
aplauze
QUOTE (Zed @ 20 Apr 2007, 12:58 AM)
Blakut

1 M-am intins in pat , m-am invartit 1 ora , nimic  cry.gif
2 De lla 3 beri si 1 vodka - eu = coma alcoolica .
3 Incercat uitat la TV - bleah .
4 Oi ?! Dijaba

Alte variante ?!  cry.gif


Da! Nu respiri, ca sa iti oxigenezi creierul cat mai putin si .. daca ai noroc, atunci cand adormi respiratia se va relua automat thumb_yello.gif

Good Luck!
Zed
QUOTE (aplauze @ 29 Apr 2007, 09:02 PM)


Da! Nu respiri, ca sa iti oxigenezi creierul cat mai putin si .. daca ai noroc, atunci cand adormi respiratia se va relua automat thumb_yello.gif

Good Luck!

brow.gif
Erwin
... carevasăzică, dacă n-ai noroc dai ortu' popii! rofl.gif
mai bine stau pe net atunci decât să-mi țin răsuflarea! ohyeah.gif
Zed
Prefer sa nu doarma altii/altele de grija mea ohyeah.gif
yronick
Nu e lucru de ras. Pe mine insomniile m-au bagat in spital timp de 38 de zile, si din pacate aseara au revenit.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.