Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Locul Doi
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odaia Filosofilor
Rex_Pelasgorum
"Iar soarta a vrut ca eu sa fiu al doilea intr-o lume in care primul este totul, iar al doilea e nimic" Robert Scott

Un citat frumos, dar trist. Valabil in toate domeniile vietii : stiinta, sport, afaceri, cultura, dragoste, etc.
tikky
smile.gif
Kyklos
Locul Doi pentru cei care vor sa se resemneze....ca au fost si vor fi cei dintai thumb_yello.gif
calfa
QUOTE (Rex_Pelasgorum @ 18 Dec 2006, 04:11 PM)
"Iar soarta a vrut ca eu sa fiu al doilea intr-o lume in care primul este totul, iar al doilea e nimic" Robert Scott

Sigur ? biggrin.gif

In general, cred ca depinde ce anume consideri ca inseamna "al doilea". wink.gif

As zice ... "soarta vrea ca azi in lume primul sa nu mai fie totul, iar al doilea sa fie din ce in ce mai mult". rolleyes.gif

De ce ar fi asa ? De ce nu ar fi asa ? smile.gif
Cla
Hmm. Mie intotdeauna mi-a placut sa fiu pe locul 2.
La lucru, de ex., l-am lasat pe "locul 1" sa se enerveze cu sefii.
El a stiut dar, ca eu ma ocup de restul si ca munca functioneaza.
Nu sunt tipul care sa se bage in fata.
De-aia-mi place locul 2 smile.gif

Pun pariu ca nu s-au fi cucerit imperii fara un "locul 2" de baza... wink.gif

edit: daca te-ai īnsurat, esti īn mod automat pe locul 2 rofl.gif
Nefertiti
Pe mine nu m-a atras niciodată locul I, deşi īn cīteva situaţii l-am obţinut, dar fără să urmăresc asta. Īnsă, īn general, prefer să fiu no. 2, un fel de "omul din umbră".
Blakut
Eu am o vorba, pe care mi-o spun din cand in cand: daca nu poti fi cel mai bun intr-un domeniu, mai bine renunti...
Nefertiti
Şi te-ai gīndit ce s-ar īntīmpla dacă toţi ar gīndi aşa şi ar renunţa?
andra_v
Ar disparea incompetentii din toate domeniile. Asta pe lumea cealalta.
calfa
QUOTE
Locul Doi pentru cei care vor sa se resemneze

QUOTE
daca nu poti fi cel mai bun intr-un domeniu, mai bine renunt

... etc. biggrin.gif

Interesant. Asadar, desi in afara de locul 1 si 2 mai sunt tzspe mii de alte locuri cool.gif cel care vizeaza locul doi (aka omul din umbra aka cel caruia nu i se sparg toate in cap, cum bine se spunea mai sus) sunt "resemnati", iar daca nu esti no one ci no two mai bine renunti !! laugh.gif

QUOTE
- Şi te-ai gīndit ce s-ar īntīmpla dacă toţi ar gīndi aşa şi ar renunţa?
-  Ar disparea incompetentii din toate domeniile. Asta pe lumea cealalta.

biggrin.gif Asadar asta ar fi "moartea incompetentei" ? Dorinta tuturor de a fi no one ...

Macar daca si-ar dori jumatate din populatie sa fie no two ... wink.gif
tikky
mai lipsesc locul 3 si mentiunile
Cla
QUOTE (Blakut @ 18 Dec 2006, 05:30 PM)
Eu am o vorba, pe care mi-o spun din cand in cand: daca nu poti fi cel mai bun intr-un domeniu, mai bine renunti...

Gresit. Poti sa fii mai bun decat sefu', oameni ca tine il sustin, īi īntaresc spatele.
Sunt cei "de baza"
Niciodata nu mi-ar fi rusine sa spun "I am the number two"
Pt. ca lui "number three" īi rād īn nas... asta-i deobicei cineva care vrea sa ajunga nr. unu.
Partea proasta la nr.2 e, ca tre' sa le dai lectii la "sefi"
Dar asta cu o satisfactie... evil.gif

Voi, tinerilor, sunteti programati pe succes. Dar ca nr. 2 se traieste mai bine, credeti-ma.

@Blakut: daca renunti, vei fi nr. -0000
Nefertiti
De foarte multe ori, ceea ce numim no. 1 e doar o păpuşă, o marionetă. So...
Rehael
Fiecare loc e unic.
Fiecare are un loc al lui.
Fiecare are treaba lui la locul lui.
Locul doi este facultativ,
la fel si al treilea si urmatoarele.
Daca tot ai sa privesti peste gard la locul altuia,
este posibil sa uiti sa iti iubesti locul tau.
Uita-te doar daca te ajuta sa te ingrijesti mai bine de locul tau.
Locul tau, pentru tine, trebuie sa fie cel mai important loc din lume;
este talantul tau.
Sunt unii care vin aici fara talant...
Se spune ca sunt ingeri trimisi sa ne mai spele din pacate.
Gothmog
Nu cred ca trebuie sa privim citatul printr-o perspectiva neaparat sociala.Dupa mine el nu se refera in mod special la locul 2 intr-o anumita ierarhie, astfel incat sa putem face speculatii cu privire la faptul ca nr. doi e "omul din umbra", ca nr. unu e "o marioneta", sau ca al doilea o duce mai bine.In opinina mea, citatul se exprima mai degraba o viziune generala, la "totul sau nimic", si pune intrebarea daca un ideal partial indeplinit isi pierde complet valoarea initiala sau nu.
Are cineva pe-aici ca semnatura un citat din Cioran, din pacate am uitat cine, care suna asa:"Mai bine o noapte eterna decat o zi fada, mai bine obscuritatea decat o lumina ştearsa".Cred ca asta ar trebui adus in discutie in primul rand.
Kyklos
QUOTE (Blakut @ 18 Dec 2006, 06:30 PM)
daca nu poti fi cel mai bun intr-un domeniu, mai bine renunti...

I.L.Caragiale avea o maxima mai nuantata..."Un om nu trebuie sa incerce decat ce poate face"
Nefertiti
QUOTE (Gothmog @ 18 Dec 2006, 07:22 PM)
...pune intrebarea daca un ideal partial indeplinit isi pierde complet valoarea initiala sau nu.

Depinde de ideal. Dacă nu īţi doreşti să fii numărul unu, să atingi "perfecţiunea"... īnseamnă că eşti un ratat?
Ca multe alte "chestii" şi asta e relativă, pentru că depinde de mai multe aspecte. Nu poţi absolutiza.
Rehael
QUOTE
"Mai bine o noapte eterna decat o zi fada, mai bine obscuritatea decat o lumina ştearsa".

Vorbe de om orgolios care vrea totul dintr-o data, care nu stie sa astepte, sa aiba rabdare, de fapt nu intelege ce inseamna sa astepti, sa ai rabdare, sa platesti cum se cuvine tot ce trebuie platit si exact atat cat ti se cere.
Cla
QUOTE (Gothmog @ 18 Dec 2006, 06:22 PM)
"Mai bine o noapte eterna decat o zi fada, mai bine obscuritatea decat o lumina ştearsa".Cred ca asta ar trebui adus in discutie in primul rand.

Pai deschide un topic nou.
Toti cei de pe locul 2 se simt bine smile.gif
jet li
zen
Locul intai intr-o competitie are doar atata valoare cata hotarasti sa i dai
calfa
QUOTE (tikky @ 18 Dec 2006, 07:50 PM)
mai lipsesc locul 3 si mentiunile

cool.gif Locul trei ... e ideal.
Blakut
QUOTE
@Blakut: daca renunti, vei fi nr. -0000

se presupune ca nu se poate locul 1, nu ca nu se incearca...atunci zic eu ca e mai bine s arenunti si sa cauti un alt domeniu in care sa fi no 1...
calfa
De ce sa fie un mai mare ideal uman a fi no one intr-un anumit domeniu ? De ce sa nu conteze si ... cat de complet esti ? Voi reveni, undeva, candva, asupra acestui concept ... smile.gif
Kyklos
Eu nu sunt adeptul...sa fiu in fata...sa fiu cel dintai, sa conduc plebea....consider ca oamenii mari conduc din umbra, iar cei din fata sunt doar marionete ,care lupta pentru imagine ....iar proprile interese stau la loc de cinste fiind venerate.
Erwin
mai īnainte de a fi number one, fiecare a fost un number n, n-1,... 3, 2... lumea e ca un joc īn care mizezi pe ce ai şi poţi să cāştigi sau să pierzi, poţi să joci cu unii mai tari şi să cāştigi, sau să pierzi cu alţii mai slabi, toate variantele sunt posibile, unii urcă, alţii coboară... ca să fii number one trebuie să-l detronezi pe cel de dinaintea ta, asta dacă nu cumva inventezi un loc nou... poţi să rămāi acolo doar atāta vreme cāt eşti bun pentru acel loc, mai devreme sau mai tārziu va trebui să-l cedezi altcuiva...

şansele (īn jocul vieţii) sunt vrăjite de un atractor straniu (fractal), astfel īncāt găsim de multe ori oameni nepotriviţi īn locuri nepotrivite...

eu cred că e bine să te lupţi cānd ai de luptat, să joci cānd ai de jucat, să nu renunţi cānd sorţii par potrivnici pe moment, roata se īnvārte mereu... dar cel mai bun loc e cel pe care ţi-l cāştigi singur, prin propriile forţe, fie că e vorba de talent sau alte calităţi, cel pe care īl cāştigi la noroc, uşor, la fel de uşor poţi să-l pierzi
jet li
De ce ai vrea sa fii numer one ? Sa te joci un joc si sa-l castigi mai merge - se numeste ca te joci iti place, dar mass media a transformat totul, castigatorii sunt eroi nationali, ii auzi pe toti ca o fac pentru tara etc sad.gif
shapeshifter
locul doi e rezervat elitelor anonime..
andra_v
Nu m-am raportat niciodata la ceilalti, mereu m-am masurat cu mine.
leirn
Io cred ca locul 2 e constructiv. Nu o data m-am intrebat ce fac sportivii care sunt cei mai buni. nu mai au spre ce tinde in domeniul respectiv, nu mai au nici o medalie de luat.....si atunci io cred ca se plictisesc...sau se apuca de alt sport smile.gif

Atunci cand cunosti oameni mai buni ca tine, vrei sa fii si tu mai bun, dar daca tu esti cel mai bun, apare stagnarea. iar stagnarea e urata!
Amenhotep
Leirn, welcome.gif

a
ilie
QUOTE
Dacă nu īţi doreşti să fii numărul unu, să atingi "perfecţiunea"... īnseamnă că eşti un ratat?


daca nu iti doresti, inseamna ca nu te intereseaza, ca urmare nu contezi.

daca luam exemplul din sport; este un ciclist american care a castigat de 6-7 ori turul frantei, la fel este unul german care in acelasi timp a fost mereu pe locul doi, nimeni nu ii stie numele, nu conteaza.

lumea stie ca nadia a luat prima nota de 10, cine ara atunci pe locul doi?... blink.gif
qui
eu cand am vrut locul I l-am obtinut, dar n-a fost mare lucru.
mi-am pus in cap de ceva vreme sa fiu ultimul.
cred ca asta-i marea smecherie! jamie.gif
cocosel
QUOTE
mi-am pus in cap de ceva vreme sa fiu ultimul.

..da stii care e drama sa nu termini ultimul ....sa fie unul mai prost ca tine in final... rofl.gif rofl.gif rofl.gif si sa iesi penultimul...sa vezi atunci .... rofl.gif
Cla
QUOTE (Quantum @ 22 Jan 2007, 05:58 AM)
daca luam exemplul din sport; este un ciclist american care a castigat de 6-7 ori turul frantei, la fel este unul german care in acelasi timp a fost mereu pe locul doi, nimeni nu ii stie numele, nu conteaza.

Nr. 2 a fost Jan Ullrich.
Cine naiba a fost pe locul 1?? hmm.gif

Aaaa!! ala cu trompeta...
cocosel
QUOTE
Cine naiba a fost pe locul 1??


..cica unul cu un singur.... tongue.gif ....care s-a mai si vindecat...auzi ce miracol..si cica vrea sa revina... rofl.gif
pribeagul
Locul 1, 2 şi mai departe fac parte dintr-o clasificare concepută de mintea noastră. Īn exteriorul omului nu putem găsi vreo ordonare.
Yvonne
QUOTE (pribeagul @ 25 Jan 2007, 06:01 PM)
Locul 1, 2 şi mai departe fac parte dintr-o clasificare concepută de mintea noastră. Īn exteriorul omului nu putem găsi vreo ordonare.

Fortati de imprejurari, eu cred ca e invers.
ilie
pribeagul gresesti, daca te uiti la o turma de elefanti sau la haita de lupi, o sa vezi ca au un nr. 1.
pribeagul
"Un nr. 1" după ce criteriu? Au un nr. 1 īn ce priveşte māncatul? Sau adăpatul? Sau o femelă nr. 1 īn ce priveşte nr. de pui? Sau poate un nr. 1 care e cel mai bolnăvicios?

Faptul că tu prin "nr. 1" vrei să desemnezi masculul dominant (sau femela cea mai bătrānă, care conduce turma la elefanţi), e doar pentru că mintea ta ia acest criteriu ca mai important decāt celelalte. Cu alte cuvinte faci aprioric şi o clasificare a criteriilor.

Toate lucrurile astea depind īn fond de ce suntem īnvăţaţi să valorizăm şi ce nu. Ţin minte o scenă din filmul "7 ani īn Tibet", īn care personajul lui Brad Pitt īi arată unei femei poze cu performaţele lui de alpinist şi ei i se pare ceva complet inutil să faci aşa ceva (pentru că īn comunitatea īn care trăia acel lucru nu era considerat ceva de valoare reală).
ilie
Numarul unu e cel cel mai bun intr-un domeniu, credeam ca asta e clar...
yuanescu
cat timp lupta mea e cu mine, locurile 1, 2 etc le las celor ce concureaza "in masa"
yuanescu
QUOTE (freeman @ 12 Feb 2007, 08:57 AM)
Numarul unu e cel cel mai bun intr-un domeniu, credeam ca asta e clar...

zic chinezii ca in afara cerului mai e un cer iar inafara omului mai e un om, adica nu poti stabilii niciodata ce e cel mai sus sau ce e cel mai jos, ce e cel mai bun sau cel mai rau
cum stabilesti care e cel mai bhun intr-un domeniu ?
Eclectic
Si daca zic chinezii... ce?
Chinezii au intotdeauna dreptate sau cum ?
tikky
QUOTE (yuanescu @ 7 May 2007, 07:54 PM)

cum stabilesti care e cel mai bhun intr-un domeniu ?

depinde de grupul de influenta.
yuanescu
QUOTE (Eclectic @ 7 May 2007, 07:10 PM)
Si daca zic chinezii... ce?
Chinezii au intotdeauna dreptate sau cum ?

pai n-au intotdeauna, dar cu vorba asta sunt de accord
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.