Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Dev-c++ - Free Ide For C++ Developers ...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Software, Hardware si Programare
cretze
... pentru cei care programeaza C/C++ si inca n-au auzit de Dev-C++ m-am gandit ca ar prinde bine o mica prezentare, mai ales pentru faptul ca este FREEWARE ...

QUOTE

Bloodshed Dev-C++ is a full-featured Integrated Development Environment (IDE) for the C/C++ programming language. It uses Mingw port of GCC (GNU Compiler Collection) as it's compiler. Dev-C++ can also be used in combination with Cygwin or any other GCC based compiler.

Features are :
- Support GCC-based compilers
- Integrated debugging (using GDB)
- Project Manager
- Customizable syntax highlighting editor
- Class Browser
- Code Completion
- Function listing
- Profiling support
- Quickly create Windows, console, static libraries and DLLs
- Support of templates for creating your own project types
- Makefile creation
- Edit and compile Resource files
- Tool Manager
- Print support
- Find and replace facilities
- CVS support


... de aratat arata cam asa:

user posted image

user posted image

... pentru download incercati aici: http://www.bloodshed.net/dev/devcpp.html


Cretze ph34r.gif
clau-diu
Sa stii ca este meserias programul. eu cel putin il folosesc de vre-o patru luni si imi place forte mult.
Mihai
Bine ai venit la Han, clau-diu!
Zod
simpatic Dev-C++ asta! pt un home user e excelent!
l-ati facut sa suporte MFC?


daca insa ne uitam la Eclipse, tot un Open Source pt Java, acesta il eclipseaza rau de tot ...
cretze
QUOTE (Zod @ Aug 6 2003, 07:38 PM)
l-ati facut sa suporte MFC?

... este cam greu sa suporte MFC avand in vedere ca MFC-ul este tehnologie proprietara Microsoft mai este si pe bani wink.gif ...


Cretze ph34r.gif
iuli
Nu vad de ce ar fi asa de greu, avand in vedere ca MFC e doar o biblioteca de clase (ma rog, un framework de fapt) scrisa in C++. De altfel, nu mediul de dezvoltare trebe sa il "suporte", ci compilatorul sa fie in stare sa compileze sursele si sa link-eze ce scrii tu cu dll-urile de MFC care vin pe Windows-uri. Ceea ce cred ca e posibil, cel putin teoretic (in masura in care MFC-ul nu foloseste extensii ne-standard ale compilatorului de Microsoft). Da' io nu am incercat. unsure.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.