Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Un Roman La Google, Renumele Unei Companii Mari
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Probleme Sociale
calfa
Un articol de azi ne anunta: Vivi, fost olimpic la informatica, si-a vandut site-ul si a plecat in SUA sa lucreze la Google. A ales renumele unei companii mari in locul notorietatii personale in Romania.

QUOTE
Are doar 25 de ani. Si un CV impresionant. Pe langa premii la olimpiadele nationale de informatica este si creatorul site-ului de jocuri www.doizece.ro, cel mai popular site de jocuri de pe internetul romanesc.

In urma cu un an, avea sanse de a deveni unul dintre antreprenorii de succes din Romania. Dar, la sfarsitul anului trecut, a decis sa vanda site-ul www.doizece.ro, care incepuse  deja sa genereze venituri, si sa accepte sa plece programator la Google. Il cheama Octavian Costache. Pe internet si intre prieteni este cunoscut drept Vivi. Mare parte din numele grele de pe internetul romanesc urmaresc cu atentie fiecare articol pe care-l publica pe blogul personal.

Pe langa doizece.ro, Vivi are la activ si alte premii Internetics (un concurs care premiaza cele mai bune site-uri din Romania) pentru site-urile pe care le-a creat: cel  al formatiei Divertis (www.divertis.ro) si un site de educatie adresat liceenilor (www.5pm.ro).


Restul la sursa.


Ce parere aveti de el, de ideile lui, de alegerile facute de el ? smile.gif

Il cunosteati, macar de pe net ? "Mare parte din numele grele de pe internetul romanesc urmaresc cu atentie fiecare articol pe care-l publica pe blogul personal." I-ati citit macar o data blogul ? Daca da, ce parere v-a facut ?

smile.gif
Catalin
De ce nu-l intrebi chiar pe el? e user la han:
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?showuser=1066
smile.gif
calfa
smile.gif Din 29 Mar 2005 nu a mai scris nimic la Han. Dar mi-ai dat o idee buna ... multumesc.
Vivi
QUOTE (Catalin @ 11 Dec 2006, 01:32 PM)
De ce nu-l intrebi chiar pe el? e user la han:
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?showuser=1066
smile.gif

Sa ma intrebe pe mine ce parere am despre mine si ce impresie imi lasa blogul meu? :-)
Mrs. Rogers
Macar sa ne spui cum iti place in state rolleyes.gif
Vivi
QUOTE (toxic @ 11 Dec 2006, 06:50 PM)
Macar sa ne spui cum iti place in state rolleyes.gif

Read my blog! :-)
Mrs. Rogers
And what would the address be for that? smile.gif
calfa
QUOTE (Vivi @ 11 Dec 2006, 06:46 PM)
QUOTE (Catalin @ 11 Dec 2006, 01:32 PM)
De ce nu-l intrebi chiar pe el? e user la han:
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?showuser=1066
smile.gif

Sa ma intrebe pe mine ce parere am despre mine si ce impresie imi lasa blogul meu? :-)

smile.gif Vivi, tu (inca) ne (mai) citeeesti !!

Bine ai revenit printre cei ce scriu wink.gif la Hanu Ancutei ! thumb_yello.gif

Din cate inteleg tu esti "acasa" peste tot pe net. Te voi citi cu siguranta (la blog ma refer). Intre timp insa, daca tot te-ai prins in joc, ce ne poti spune despre Han (sau tot in blog sa caut ? biggrin.gif ) ?

Ei, vezi, am gasit o intrebare si pentru tine ...
Vivi
QUOTE (calfa @ 11 Dec 2006, 07:43 PM)
smile.gif Vivi, tu (inca) ne (mai) citeeesti !!
Bine ai revenit printre cei ce scriu wink.gif la Hanu Ancutei ! thumb_yello.gif

Sper sa nu te dezamagesc foarte tare cand o sa spun ca nu, nu citesc hanul ancutei (si niciodata nu am fost user activ, mi-am facut cont candva demult ca sa anunt niste lucruri despre doizece si sa cer pareri despre doizece).

Un prieten mi-a dat link la mesajul asta, mi s-a parut funny sugestia lui Catalin, that's all.
tikky
laugh.gif numai oameni de seamă a dat lumii... Ploieşti-ul ăsta!!! laugh.gif
Gothmog
QUOTE (tikky @ 11 Dec 2006, 09:06 PM)
laugh.gif numai oameni de seamă a dat lumii... Ploieşti-ul ăsta!!! laugh.gif

De acord. cool.gif
Mrs. Rogers
QUOTE (Vivi @ 11 Dec 2006, 08:03 PM)
Sper sa nu te dezamagesc foarte tare cand o sa spun ca nu, nu citesc hanul ancutei (si niciodata nu am fost user activ, mi-am facut cont candva demult ca sa anunt niste lucruri despre doizece si sa cer pareri despre doizece).

Un prieten mi-a dat link la mesajul asta, mi s-a parut funny sugestia lui Catalin, that's all.

Nu ne dezamagesti deloc , nici noi nu prea citim ce scriu ceilalti decat rar , in general ne citim propriile mesaje ( de mai multe ori ) si daca ne-a raspuns careva la mesaje . biggrin.gif

Calfa, vivi nu mi-a dat aderesa de la blogul sau , poti sa mi-o dai tu, pliz ? smile.gif
Nefertiti
Bagă o căutare pe google, că tot e vorba e google. wink.gif
axel
@toxic:
www.vivi.ro/blog
Catalin
QUOTE (Vivi @ 11 Dec 2006, 05:46 PM)
QUOTE (Catalin @ 11 Dec 2006, 01:32 PM)
De ce nu-l intrebi chiar pe el? e user la han:
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?showuser=1066
smile.gif

Sa ma intrebe pe mine ce parere am despre mine si ce impresie imi lasa blogul meu? :-)

De ce nu? biggrin.gif

Doar orice om se cunoaste pe sine mai bine decat il cunosc ceilalti.
calfa
... sau cel putin asa ar fi bine. wink.gif
Mrs. Rogers
QUOTE (axel @ 11 Dec 2006, 10:49 PM)
@toxic:
www.vivi.ro/blog

Mersi axel smile.gif
Ti-ai facut brad ? biggrin.gif
Mrs. Rogers
QUOTE (calfa @ 11 Dec 2006, 10:49 AM)
Ce parere aveti de el, de ideile lui, de alegerile facute de el ? smile.gif


Eu sper ca vivi a plecat in state cu gandul sa faca bani seriosi , nu sa stea ca programator la, fie el si google.
Cred ca un om care e capabil sa ia atatea premii la informatica , daca nu are talent innascut la biznis , poate sa si-l cultive , invata de la altii , din propriile greseli . Si sper sa-si faca compania lui si apoi sa ne zica si noua cum e sa fii milionar biggrin.gif
Vivi
QUOTE (Catalin @ 11 Dec 2006, 10:50 PM)
De ce nu? biggrin.gif
Doar orice om se cunoaste pe sine mai bine decat il cunosc ceilalti.

Si totusi, insist in a crede ca raspunsul la intrebarea "ce parere au ceilalti despre mine si blogul meu" este o intrebare la care cel mai bine raspund "ceilalti" :-)

Cu toate astea, uite ca incerc sa va raspuns la unul din motivele care apare cel mai des in comentariile de pe evz si in ultimul mesaj al lui toxic: de ce nu s-a facut dom'le patron si s-a inrolat intr-o corporatie sa il plateasca putin si sa fie sluga? :-)
Well, cei care spun asta nu se gandesc ca o astfel de alegere are si parti bune si parti proaste si in definitiv este extrem de particulara fiecarui individ si fiecarei situatii.

1. Sa fi propriul patron, mai ales in Romania, implica foarte multe sacrificii. Iti sacrifici timpul, nervii, banii, toate pentru o idee care poate merge sau poate nu merge. Poti alege sa lucrezi la ce iti place si te pasioneaza si sa risti sa nu fie profitabil, poti sa alegi si sa faci proiecte mai putin entuziasmante si sa castigi bani. Either way, desi multi o vad ca un drum pavat cu glorie, it's not that easy. Am facut asta, am fost freelancer si as putea spune ca am avut doua startup-uri in Romania: jackpot.ro care nu a reusit si doizece.ro pe care l-am dus as far as we could.

Da, e romantic sa fii propriul patron si satisfactia ca esti dictator absolut asupra proiectelor tale este greu de inlocuit.

2. Sa fi angajat la Google inseamna, pe de alta parte, lipsa grijilor legate de bani, legi, angajati, profitabilitatea lunii viitoare and so on. Ai avantajul de a avea contact cu oameni cu adevarat impresionanti si destepti, cu resurse impresionante si de a lucra intr-o companie cum nu mai este in momentul asta pe piata si care chiar schimba lumea. Este singura companie in care eu simt ca ma potrivesc, in care ma simt freelancer si nu angajat.

Oferta de a locui in New York si a lucra intr-o astfel de companie este o oferta greu de refuzat si in acelasi timp este un challange personal, o incercare de a te raporta la alti oameni cu adevarat destepti. Experienta te maturizeaza si iti deschide orizonturi, ai contact cu exteriorul si asta este un lucru bun.

Asta e parerea mea despre alegerile pe care le-am facut. :-)
Cat despre parerea altora, unii din ei sunt carcotasi, altii spun ca strugurii sunt acrii, altii pur si simplu au alte prioritati si considera alte lucruri importante. Majoritatea celor care spun ca mai bine patron decat sluga sunt probbabil angajati si isi varsa frustrarile asupra altora pentru ca imi e greu sa imi imaginez persoane mature facand astfel de afirmatii cu un ton atat categoric si de... colorat. :-)

Am scris prea mult. :-)
Erwin
Felicitări, Vivi! spoton.gif

cānd īncepi ca slugă īţi doreşti să fii patron... pe urmă, la o vreme, te saturi de atāta răspundere... tongue.gif alegerea e dificilă īn momentul īn care trebuie să renunţi la lucrurile care te ţin legat de locul tău, oamenii, oraşul, ţara... dar şi proiectele la care ai trudit, care sunt īntr-un fel ca şi copiii tăi... totuşi, şansa ta este mai bună să fii apreciat īntr-un mediu care promovează valoarea, spre deosebire de Romānia care mai are mult pānă acolo... de asta pleacă tinerii talentaţi, pentru că nu au şanse să fie apreciaţi şi să īşi fructifice talentul şi pasiunile acolo unde chiar este nevoie de ei, īn locul lor se lăfăie nişte ignoranţi ajunşi pe pile şi care nu produc nimic...
Mrs. Rogers
QUOTE (Vivi @ 12 Dec 2006, 02:37 AM)
Cu toate astea, uite ca incerc sa va raspuns la unul din motivele care apare cel mai des in comentariile de pe evz si in ultimul mesaj al lui toxic: de ce nu s-a facut dom'le patron si s-a inrolat intr-o corporatie sa il plateasca putin si sa fie sluga? :-)

M-ai inteles gresit . Nu zic ca-i mai bine sa fii patron in romania . Eu zic ca tu esti mult prea capabil sa ramai un angajat ( nu c-ar fi nimic rau in asta ) intr-o tara ca America unde pentru cei care sunt inteligenti si muncitori the sky is the limit .
Eu pariez pe vivi, ca va ajunge milionar smile.gif
dead-cat
de curind o venit unu' de la google la noi. rolleyes.gif
lumea vine si pleaca.

oricum sa ai google pe CV nu-i rau de loc si e o referinta buna chiar daca-ti faci firma mai tirziu.
bafta! smile.gif
calfa
M-am uitat zilele trecute prin zecile de mesaje de pe forumul ziarului. Am citit comentarii fel de fel, majoritatea fiind in acelasi stil ca si in anii trecuti pe acel forum. Pareri diverse, mai mult sau mai putin argumentate, destule puternic incarcate emotional, fie mesaje de incurajare, apreciere, sustinere, fie texte scrise destul de probabil ca urmare a acumularii unor frustrari. Faptul ca acolo exista "libertate" aproape totala in modul de exprimare da cu siguranta culoare (tipatoare ??) ...

Greu de construit un dialog atunci cand macar o parte dintre cei ce isi exprima opiniile nu se straduiesc sa inteleaga despre ce se vorbeste ... despre cine, in ce context, conditii, etc. Multe mesaje mi s-au parut scrise dupa ce autorul lor a banuit gresit despre cine si ce e vorba. Asa incat cascadele de replici nu au putut fi altfel decat ... furtunoase.

E ceva faptul ca aici putem discuta altfel, nu ? smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.