Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Minciuni, Pacaleli, Manipulari Si Alte "gogosi"
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Bancuri
March
MINCIUNI, PACALELI, MANIPULARI, TEORII FALSE "DEMONSTRATE STIINTIFIC" SI CATE GOGOMANII DIN TOATE DOMENIILE pe care unii au ajuns sa le creada si sa jure cu mana pe inima ca sunt adevarate, altii au indoileli dar totusi inclina sa le dea crezare, altii stiu ce sunt cu adevarat dar le vehiculeaza intarindu-le cu " argumentele" si comentariile lor.

Va propun sa ne distram postandu-le aici , pe scurt si in romaneste, pe cele mai "faimoase" . Si incep eu cu asta ;

Din perioada timpurie a televiziunii : Cum poti obtine instantaneu o transmisie color cu un TV alb-negru !

In 1962 in Suedia exista u singur canal tv care transmitea numai in alb-negru. Expertul technic al statiei , un anume Kjell Stenssson , a aparut intr-o zi la buletinul de stiri anuntand telespectatorii ca datorita unei tehnologii noi, de ultim moment, un aparat tv se poate transforma rapid si usor pentru a receptiona emisiunile in culori. Tot ceea ce trebuie sa faca detinatorul unui aparat tv este sa plaseze un ciorap de nailon de buna calitate peste aparat si vor avea posibilitate sa vizioneze emisiunile favorite in culori. Apoi Stensson a inceput sa demonstreze procesul convertirii aparatului.
Dupa cum s-a relatat ulterior in presa sute de mii de telespectatorii ( Suedia avea o populatie de 7 milioane la acea vreme !) au luat problema in serios si au plasat ciorapul pe aparat asteptand sa vada in culori emisiunile lor favorite ! tongue.gif

Fara ciorapul pe aparat, televiziunea in culori a fost introdusa in Suedia in aprile 1970.



Deci e vorba de suedezi si nu de unii ca alde nea Gheorghe din Cucurestii de Jos ! laugh.gif
John B
Acu ma faci sa-mi para rau ca am sters toate tampeniile pe care le-am primit. Dar imi mai aduc aminte de gogoasa prin care trebuia sa trimiti nu stiu cate mail-uri si primeai un telefon Ericson rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Apropo: Citeam intr-o revista recent de smecheria cu care suntem deja toti familiarizati: "four-one-niners" sau vaduva somaleza/sudaneza/congoleza/etc putred de bogata
Cla
...si uite asa au evoluat gogosii din Poiana pân-aici.
Da' nu-i bai, asta e de calitate
QUOTE
Tot ceea ce trebuie sa faca detinatorul unui aparat tv este sa plaseze un ciorap de nailon de buna calitate peste aparat si vor avea posibilitate sa vizioneze emisiunile favorite in culori.

rofl.gif clapping.gif rofl.gif

edit: sponsorul la chestia asta n-o fi fost vreo firma care are ciorapi in sortiment? biggrin.gif
March
Politica si sexul tin capul de afis la acest topic. Voi incepe cu ultimul:

O minciuna gogonata care circula persistent este aceea ca imparateasa Ecaterina cea Mare a Rusiei , cunoscuta ca mare devoratoare de barbati, a murit in timp ce facea sex cu un.... cal !
Cla
O fi fost la moda pe vremea aia, eu am citit chestii de-astea despre Maria Theresia...
Dar cred si eu ca sunt gogosi, raspânditi de niste invidioase.
Cla
Clinton: "I did not have sexual relations with that woman". biggrin.gif

Ola, Cohiba!! rofl.gif
March
QUOTE (Cla @ 23 Nov 2006, 06:08 PM)
O fi fost la moda pe vremea aia, eu am citit chestii de-astea despre Maria Theresia...
Dar cred si eu ca sunt gogosi, raspânditi de niste invidioase.

Ai auzit bine. Numai ca spre deosebire de Ecaterina , despre Maria Tereza nu se spune ca a murit ! Aici e minciuna cu privire la Ecaterina ! laugh.gif
Cla
Pâna una alta, o fi murit calu' rofl.gif
Cla
March,
QUOTE
Politica si sexul tin capul de afis la acest topic.

Te-as ruga sa nu începi cu Djordj dabeliu, si dac-o faci, atunci zdravan.
Zi-ne ce NU a promis, ce NU a facut, ce A mintit biggrin.gif
Nu pot sa ma abtin: în moment ce Dabbeliu se plimba peste tot cu Airforce One, Top-Gun-like, fighting the axis of evil, se chinuie oamenii cu de toate sa aiba o pâine-n gura si un acoperis peste cap = New Orleans

OK, m-am calmat...
March
QUOTE (Cla @ 23 Nov 2006, 08:07 PM)
March,
QUOTE
Politica si sexul tin capul de afis la acest topic.

Te-as ruga sa nu începi cu Djordj dabeliu, si dac-o faci, atunci zdravan.
Zi-ne ce NU a promis, ce NU a facut, ce A mintit biggrin.gif
Nu pot sa ma abtin: în moment ce Dabbeliu se plimba peste tot cu Airforce One, Top-Gun-like, fighting the axis of evil, se chinuie oamenii cu de toate sa aiba o pâine-n gura si un acoperis peste cap = New Orleans

OK, m-am calmat...

Despre America si G.W exista niste topicuri speciale la "politica externa" . Asa ca hai sa ne mentinem in limita subiectului de aici. smile.gif
Cla
OK spoton.gif dar daca e vorba de politica si sex, ce-ti pica in minte in afara de sex? whistling.gif
Am putea sa ne mutam la "Dragoste si sex", tot aia-i.
Eu ti-am dat un îndemn mic, am încercat sa îmbin politica cu sexul, n-ai prins-o.
So? care-i subiectul, de fapt?
March
Pe internet au aparut informatii cum ca racirea apei la frigider in sticle de plastic ne-ar expune la un risc de cancer prin dioxinele continute de acest tip de ambalaj. Este un FALS, ca sa nu spun o minciuna !
Cla
March, câteodata ma tenteaza si pe mine sa raspândesc niste zvonuri tâmpite, ca sa vad pâna unde ajung.
Eu as începe cu: "Am picat în gaura lui thunder de la Polul Nord, am iesit pe sud si iata-ma!" laugh.gif
Cine nu ma crede, sa citeasca ce am scris rofl.gif

Dar... hmm.gif nu ti-o dat de gândit ca numa' noi doi ne-mbulzim pe-aicea?
Blakut
Primeam mesaje pe messenger care imi spuneau ca marte o sa se vada cat Luna pe cer.... Si Marte era in spatele Soarelui la momentul respectiv...plus ca marte nu se va vedea niciodata cat Luna (decat daca se hotaraste sa se prabuseasca peste noi)...
Cla
Daca înghiti guma de mestecat, ti se lipesc matele laugh.gif
Blakut
Si nu se lipesc? ... si eu care credeam ca mai am in mine de cand eram mic cateva gume ramase... laugh.gif

Altele: daca mananci seminte cu coaja faci apendicita.

Daca bei alcool dupa ce ai luat antibiotice ti se face rau.



The Dude
O gaina a fatat un pui viu, si o vaca a facut un ou...Evenimentul zilei la inceputurile lui


Si "cine fura azi un ou, maine fura un metrou"...zicala populara offtopic tongue.gif
Felina
QUOTE (Blakut @ 24 Nov 2006, 05:43 AM)
Altele: daca mananci seminte cu coaja faci apendicita.

Daca bei alcool dupa ce ai luat antibiotice ti se face rau.

Astea nu-s gogosi. harhar.gif
John B
Ba sunt. Nu ti se face rau dupa combinatia alcool - antibiotice. Doar ca nu-si mai fac efectul
Felina
QUOTE (John B @ 24 Nov 2006, 11:19 AM)
Ba sunt. Nu ti se face rau dupa combinatia alcool - antibiotice. Doar ca nu-si mai fac efectul

Exista un risc foarte mare sa ti se faca rau. Nu se intampla tuturor, dar se intampla. harhar.gif
John B
Asa o fi. Mie nu mi s-a intamplat niciodata. Deci pentru mine e o gogoasa
Blakut
QUOTE
Exista un risc foarte mare sa ti se faca rau. Nu se intampla tuturor, dar se intampla.


Efect placebo... m-am uitat pe prospectul unor antibiotice si nu zicea nimic de alcool... asa ca...

edit: si toata lumea stie ca tuica fiarta te vindeca de raceala mai repede decat orice antibiotic...
March
CEA MAI MARE MINCIUNA DN ISTORIA MUZICII POP !

S-au implinit 40 de ani de la una din cele mai mari pacaleli din istoria muzicii pop. Cica pe 9 noiembrie 1966 , intr- miercuri la ora 5 dimineata, Paul McCartney a iesit val-vartej din studioul din Abbey Road din Londra dupa o cearta zdravana cu ceilalti membri ai formatiei Beatles cu privire la un cantec.
In timp ce conducea furios masina spre casa a pierdut controlul volanului iar accidentul care a urmat a fost asa de violent incat trecatorii au declarat ca fata lui Paul era complet desfigurata de focul ce cuprinsese masina.

Povestea ne spune in continuare ca s-au organizat niste funeralii in pripa , martorii accidentului au fost mituiti sa-si tina gura, iar un ziar care apucase sa introduca o notita despre accidentul din acea dimineata a fost retras . Dupa acest teribil accident a fost co-optat rapid in grup un anume William Campbell care semna foarte bine cu Paul McCartney si care chiar castigase un concurs de dubluri pe aceasta tema. I s-au facut cateva operatii estetice , apoi a fost invatat stilul de cantat al lui Paul inclusive cantatul la chitara bass cu mana stanga .
Si astfel formatia “Beatles” a fost in stare sa-si continue marsul triumphal pe scena mondiala a muzicii pop.

Nu-i asa ca e o PACALEALA sau MINCIUNA ( spuneti-i cum vreti) , poate cea mai grozava din istoria muzicii pop ? Stirea despre “moartea” lui Paul nu a fost raspandita imediat, in presupusul an fatal .
Dupa trei ani, un student de la un colegiu din Michigan a scris un articol in ziarul studentesc al Colegiului despre unele indicii,privind disparitia tragica a lui Paul ce apar , pe copertile discurilor formatiei “Beatles” . Articolul a fost citat de un faimos DJ din Detroit si astfel “focul” s-a raspandit rapid la nivel mondial ! Stirea a infierbantat in asa hal mintile fanilor incat cunoscuta revista “LIFE” a trimis o intreaga trupa de foto-reporteri in Scotia pentru a da de urma lui Paul McCartney Si bine-nteles ca a urmat o serie intreaga de articole, fotografii, etc. care aveau scopu de a pune capat zvonurior minciunoase.

Ei bine, la 40 de ani de la aceasta minciuna, conspirationistii nu se lasa si continua sa sustina moartea lui Paul citand in sprijinul lor indicii de pe albumele sau din cantecele formatiei “Beatles”

Ia auziti cateva din ele :

* Pe coperta albumului ‘ Abbey Road” :

- sunt prezentati “ The Fab Four” traversand faimoasa strada pe care se afla studioul lor. John Lennon imbracat intr-un atragator costum alb vrea sa-l sugereze pe “ Predicator”, Ringo Starr, intr-un costum de businessmen , il sugereaza pe Seful casei de funeralii, McCartney in costum dar in picioarele goale, Corpul celui decedat, si insfarsit George Harrison , in blue jeans, este Groparul

user posted image

- O masina parcata pe strada are numarul de inmatriculare “ 28 IF” , care ar fi fost varsta lui Paul la vremea accidentului,( potrivit opiniei ca viata incepe din momentul conceptiei !) si pe cealalta parte a strazii e parcata o masina a politiei.


- Pe spatele copertii albumului se poate vedea o spartura in cuvantul “Beatles” si o umbra care seamana cu un craniu


** Pe coperta albumului “ Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” :

- Formatia pare ca sta in fata unui gropi cu flori cerute la funeralii , printer imagini se poate observa o manusa sangerata in miscare , iar o mana este asezata pe capul lui Paul, ce simbolizeaza semnul mortii
- Intoarceti coperta si veti observa ca Paul McCartney e singurul cu spatele la camera . De ce ? Pentru ca fata dublurii Campbell inca nu arata inca perfect ca cea a lui Paul.

*** In sfarsit , pe albumul “Let It Be” , apar portretele celor 4 Beatles dar numai chipul lui Paul se afla pe un fundal rosu !


Si credeti ca asta-i tot la conspirationisti ? Nooo. Au luat si versurile cantecelor la puricat .

Numai dau exemple dar daca vreti sa vedeti unde poate duce “nebunia” conspirationistilor prin preluarea si perpetuarea unei MINCIUNI intrebati-l pe dr. Gugulea cu cuvintele “Paul is dead” .
Cla
Asta-i buna! ohno.gif ce ti-e si cu teoriile astea... cred ca Illuminatii-s de vina biggrin.gif

Mai, hai sa ne fata mintile si noua o minciuna de senzatie pe care s-o raspândim pe net spoton.gif
Erwin
după revoluţie a apărut cartea lui Ion Ţugui, "Şapte ani apocaliptici", mare belea pe capul nostru ar fi fost... uai de mine! dar n-a fost nimica, nimica din ce scria acolo, nici nu mai ţin minte ce abureli
alysoft2003
QUOTE (Blakut @ 24 Nov 2006, 07:43 AM)
Daca bei alcool dupa ce ai luat antibiotice ti se face rau.

Atentie. O farama de adevar se afla aici. Exista antibiotice care in combinatie cu alcoolul (prin intermediul metabolismului, blah, blah, blah) dau compusi care pot fi toxici. Un exemplu este banalul Furazolidon. E de evitat in general consumul bauturilor alcoolice impreuna cu medicamentele.
Cla
La onanie faci bataturi la palma biggrin.gif
Cla
QUOTE (alysoft2003 @ 25 Nov 2006, 02:31 AM)
E de evitat in general consumul bauturilor alcoolice impreuna cu medicamentele.

Pe naiba. La mine nu aluneca alea fara bere.
alysoft2003
Pai da' ce, berea-i bautura alcoolica? Nu se incadreaza la categoria alimente? Ca cica daca bei o bere (d'aia de juma') echivaleaza cu 3 sarmale sau cu jumaě de pachet de unt wink.gif
Cla
Pai da... în Bavaria o bere e echivalentul cu 3 felii de pâine. Cica.

Îti dai seama ce performanta, daca reusesc sa beau 24 de felii pe zi, si asta fara sa fac burta rofl.gif
alysoft2003
O fi paine dietetica laugh.gif
Cla
Daaaa, caut pâine vegana rofl.gif

Dar cred ca am deraiat rau de tot, cica întrebarea era de niste minciuni whistling.gif
Am si eu o minciuna up to date, made by me:

"Enthüllungen:
Haushälterin Esmeralda Gomez wußte es schon immer, daß in diesem Hause irgendwas nicht stimmt.
Sie sah sich bestätigt, als die Dame des Hauses, Barbara Bush, statt ins Krankenhaus zum Entbinden zu wollen, lediglich nach Abführmitteln verlangte.
Ihr Mann, George, half ihr dabei, George W. zu scheißen."

Daca nu stiti germana... sorry spoton.gif

alysoft2003
Cica daca bei un pahar cu apa calda dimineata pe stomacul gol, slabesti.
Si cand ma uit la colegele mele cum isi oparesc matele dimineata cu cate o banita de apa clocotita si tot sunt grasune laugh.gif
Cla
rofl.gif rofl.gif
secret.gif tre sa le povestesti ca slabesc printr-un clap on ass ohyeah.gif

edit: ai multe blonde la lucru? roflmao.gif
alysoft2003
Din nefericire pt mine si mai ales pt ele sunt blonde pe interior blink.gif
March
V-o aduceti aminte pe Monica " Trabuc" Lewinsky , nu ? Dupa ce si-a terminat stagiatura cu brio la Casa Alba mai multe firme s-au ingramadit sa-i ofere job-uri banoase. Monica a ales sa fie purtatoarea de cuvant a firmei Jenny Craig Weight Loss Programs Cu acest program Monica a devenit trestie dupa ce la Casa Alba se ingrasase peste masura ! Si chiar la inceput de secol, pe 3 ianuarie 2000, faimosul Larry King o invita la show-ul sau de pe CNN . Imediat presa i-a plasat Monicai in gura urmatorul raspuns dat la intrebarea lui Larry King privind miraculoasa sa scadere in greutate dupa programul de mai sus :

"I've learned not to put things in my mouth that are bad for me" ( nu fac traducerea ptr. a-i pastra parfumul in original )


Bine-nteles naivii au inghitit papara pentru ca oamenii seriosi care acceseaza inregistrarea emisiunii lui Larry King din acea data nu au gasit o asemenea afirmatie !
Cla
Se spune ca cica sa nu încalzesti a 2-a oara ciuperci, ca te otravesti.
Dupa 3 zile de ciulama reîncalzita, înca mai sunt în stare sa scriu pe-aici, si peristaltica e bine mersi. tongue.gif
Asa basme am auzit si despre spanac... biggrin.gif
March
Vreti putina relaxare la sfarsit de saptamana ? biggrin.gif Cititi despre gogosile conspirationistilor privind 911 aici laugh.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.