Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Planeta Cu Sase Miliarde De Ziaristi
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Show-biz > Mass-media
calfa
In articolul Planeta cu sase miliarde de ziaristi se spune:

QUOTE
Amenintata de internet, presa americana da tonul pentru "jurnalismul cetatenesc", platindu-si cititorii pentru furnizarea de continut.

Deruta in fata concurentei internetului determina unele dintre titlurile istorice din presa americana sa apeleze la amatori, punand temelia "jurnalismului cetatenesc", facut de cititori si oameni de pe strada, de o maniera asemanatoare blogurilor.

Ultimele exemple  de  fragilitate financiara a presei sunt vanzarea revistei "Reader’s Digest", pentru 2,4 miliarde de dolari, unui fond de investitii privat si scoaterea la mezat a trustului-imperiu Tribune, care detine 11 ziare, printre care influentul "Los Angeles Times".

"Internetul le ia ziarelor cititorii si retetele publicitare, distribuind continut gratuit si obisnuindu-i pe tineri cu un tip de informatie care nu are nevoie de jurnalisti. Ziarele insa sunt foarte importante pentru societate", a comentat pentru AFP John Carroll, fost redactor-sef al "LA Times". In Europa, televiziunea britanica Channel 5 remunereaza deja filmuletele si informatiile utilizabile primite de la telespectatorii sai.

Britanicii isi platesc colaboratorii amatori

[...] (restul in puteti citi la sursa)


Ce spuneti despre asta ?

Blakut
Internetul, daca va ramane liber, va darama televiziunea, ziarele si radioul. Pai, inteleg ca jurnalistii se plang ca internetul le ia painea si ca ii obisnuieste pe tineri cu informatia care nu are nevoie de jurnalisti, adica se plang de calitatea informatiei. Pai prin jurnalismul cetatenesc nu ar scadea oricum calitatea informatiei din ziare?

Parerea mea e ca progresul este inevitabil, ziarele ar trebui sa se mute si ele online, si gata...
Mrs. Rogers
Ziarele si jurnalistii probabil ca se vor restrange si va creste foarte mult competitia . Dar ele vor exista intotdeauna . Sau poate ca peste multi multi ani , vor fi doar online .
Insa televiziunea si radioul nu sunt amenintate de internet , parerea mea.
Blakut
QUOTE
Insa televiziunea si radioul nu sunt amenintate de internet , parerea mea.


Nu, se vor muta pe internet... laugh.gif
Mrs. Rogers
Eu radioul il ascult in masina si in bucatarie si acolo n-am de gand sa-mi pun calculator .
Blakut
Pai masinile au deja computer integrat, in curand o sa aibe toate pc-uri cu acces la net. La fel si frigiderul din bucatarie, ca sa -l poti regla din masina sau de la telefonul mobil...calculatorul nu trebuie sa arate ca in zilele noastre.
Erwin
eu cred că vor coexista, īntr-o formă sau alta, toate mijloacele de informare inventate vreodată... aşa cum găsim şi acum la ţară căruţe cu cai deşi s-au inventat automobilele de mai bine de 100 de ani
Blakut
QUOTE
eu cred că vor coexista, īntr-o formă sau alta, toate mijloacele de informare inventate vreodată...


Pai da, dar pe net. Adica televizorul va fi transmis pe net, la fel si radioul, ziarele etc.

Ar fi miscarea logica, unificarea retelei de distributie a informatiei... Ca pana la urma astea sunt toate.

Adica ma gandesc ca incet incet tot mai multi oameni au acces la net. Intretinerea unui radio pe internet este mult mai simpla si mai ieftina... la fel si intretinerea unei televiziuni. De ziar nu mai zic.
Nefertiti
QUOTE
Amenintata de internet, presa americana da tonul pentru "jurnalismul cetatenesc", platindu-si cititorii pentru furnizarea de continut.


Eu sīnt curioasă īn ce constă acest conţinut oferit de cititori. Chiar nu īnţeleg ce fel de INFORMAŢIE īmi poate oferi. Ce a văzut dimineaţă pe stradă īn drum spre job? Ce carte a mai citit? Ce l-a revoltat seara la ştiri? Ce anume? Dacă e vorba de un conţinut asemănător comentariilor de pe forumuri... sorry, aia nu e presă.
contraste
Presa ESTE deja mutată pe net.....
Dacă mă interesează o anume ştire īn mod special şi doresc să o "palpez", s-o am īn mānă cāt voi trăi, abia atunci cumpăr ziarul. Īn RO īncă nu se simte, dar jurnalismul cu mare parte din colaboratorii şi scriitorii săi s-a mutat pe net.
jet li
Ce spun oameni din mass media despre mass media :

“The business of the New York journalist is to destroy truth; to lie
outright; to pervert; to vilify, to fawn at the feet of Mammon; to
sell his country & his race for his daily bread. We are the tools &
vessels for rich men behind the scenes. We are intellectual
prostitutes."
- John Swinton, editor of the New York Tribune

“Media is actually controlled by the corporations, who also control
the government. Which in a sense, is even worse, as they have no
loyalty whatsoever. Our job is to give people not what they want
But what we decide they ought to have”.
Richard Salent, former president, CBS News

“We are going to impose our agenda on the coverage by dealing with
issues and subjects that we choose to deal with”.
- Richard M. Cohen, Senior Producer of CBS political news

“We in the press like to say we're honest brokers of information and
it's just not true. The press does have an agenda”.
- Bernard Goldberg, ex CBS reporter

"We live in a dirty and dangerous world. There are some things the
general public does not need to know and shouldn't. I believe
democracy flourishes when the government can take legitimate steps
to keep its secrets, and when the press can decide whether to print
what it knows."
- Katherine Graham, Washington Post publisher and CFR member

"We are grateful to the Washington Post, The New York Times, Time
Magazine & other great publications whose directors have attended
our meetings and respected their promises of discretion for almost
forty years. It would have been impossible for us to develop our
plan for the world if we had been subjected to the lights of publicity
during those years. But the world is now more sophisticated and
prepared to march towards a world government. The supranational
sovereignty of an intellectual elite & world bankers is surely preferable
to the national auto-determination practiced in past centuries."
- David Rockefeller (Baden-Baden, Germany 1991)
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.