Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Care Sunt Sansele Unui Nou Pntcd?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2
mirondanro
Care sunt sansele unui PNTCD reformat, competent si cu initiativa in politca romaneasca?
Pot unii trece peste ideea falsa promovata prin otravirea mediatica cum ca PNTCD e un partid mort?
Credeti ca si cei care acum incearca revitalizarea PNTCD merita sa fie acuzati pentru greselile PNTCD-ului din trecut?

http://pntcd.myforum.ro - forum de discutii PNTCD
The Dude
QUOTE (mirondanro @ 13 Nov 2006, 10:42 PM)
Care sunt sansele unui PNTCD reformat, competent si cu initiativa in politca romaneasca?

PNTCD e mort de-a binelea. N-ai ce sa ii mai faci acum...A trecut si vremea cand o resuscitare mai era posibila. Eu cred insa intro mare busculada politica, prin rasturnarea sistemului de valori ca urmare a impactului european, si in toata tevatura care va sa vina PNTCD s-ar putea sa reapara pe scena...Crestin-Democratia nu e chiar atat de ingenunchiata in lume
actionmedia
Sansa PNTCD, ca de altfel a oricarui partid din Romania este aceea de a gasi si de a promova un lider autentic, un om capabil sa creeze popularitate pentru el si pentru partidul pe care il reprezinta.
Deocamdata asta merge in Romania. Platformele politice pe care nu le citeste nimeni (adica le citesc foarte putin persoane) nu au priza la Romania Profunda.
Poate dupa ce intram in UE si dupa ce mai umblam prin lume, o sa invatam si noi sa ne mai uitam si la programele politice ale partidelor, iar partidele vor invata sa isi segmenteze clar electoratul, adica sa caute sa obtina maxim de voturi de la o anumita categorie sociala ale carei interese sa le reprezinte in mod real. Nu e loc pentru zeci de partide populare sau zeci de partide social democrate.
PNTCD tocmai si-a pierdut locul in randul partidelor populare din Romania, ocupat cu abilitate de PD. Oricat de Crestin Democrati sunt ei, fara un lider platforma lor este 0.
The Dude
QUOTE (actionmedia @ 14 Nov 2006, 10:33 AM)
Oricat de Crestin Democrati sunt ei, fara un lider platforma lor este 0.

Nu iti dau dreptate chiar intrutotul...dar esti aproape de adevar. Poate ii dai ideea lui Stolo sa se bage..el are si disponibilitate, si agenda mai libera zilele astea, si mai are si platforma thumb_yello.gif
ilie
PNTCD este (din pacate) un partid mort, dar inca neingropat. Nu cred ca se mai poate revitaliza (nu are oameni capabili, nu are forta, si nu sunt altii interesati de asta).
Liderul din Banat este o persoana cumsecade (asa am auzit), dar nu un lider care sa resusciteze un partid dinamitat de fostii si actualii incompetenti, mai batrani sau mai tineri.
PNTCD a reusit sa subziste in toti acesti 16 ani numai datorita lui Coposu ( a faimei lui), apoi datorita umbrei lui Coposu si a altor interese. Incompetenta politica de dupa Coposu a pus capac acestui partid.
Leonardo
Din pacate nu cred ca mai are vreo sansa de a fi resuscitat.
Inclusiv denumirea (taranesc) e anacronica in mileniul informaticii.
MIA
QUOTE (Quantum @ 14 Nov 2006, 11:08 AM)
Incompetenta politica de dupa Coposu a pus capac acestui partid.

Eu as zice mai degraba ca incompetenta si mai ales obtuzitatea politica a lui C. Coposu ( Dumnezeu sa-l ierte, dar asa e ... sorry.gif ) l-au impins definitiv spre un partid anacronic si, finalmente, spre un zdrobitor esec. rolleyes.gif
The Dude
QUOTE (Leonardo @ 14 Nov 2006, 11:14 AM)
Inclusiv denumirea (taranesc) e anacronica in mileniul informaticii.

De ce ma ??? Ca taranii sunt peste tot si nu prea le pasa de informatica. Amu' daca e ca Romania sa isi recapete rolul de granar al europei poate veni si de aici o posibila relansare...ceva de genul partidul agrarian roamn sad.gif
actionmedia
QUOTE (Leonardo @ 14 Nov 2006, 11:14 AM)
Inclusiv denumirea (taranesc) e anacronica in mileniul informaticii.

Daca ar sti sa comunice, de exemplu cu cei de la tara, ar putea fi revigorat. Deci numele nu e chiar de lepadat, daca stii sa il folosesti.
Din cate stiu insa, deja nu se mai numeste "taranesc" ci popular. Partidul Popular Crestin Democrat. Doar ca s-au coit prea mult si au pierdut trenul popularilor. Acum PD-ul este exponentul nr. 1 al curentului "popular" in Romania. Desi este abia intrat in familia populara, va fi greu de dat la o parte in urmatorii ani.

Deci PPCD nu are decat sa se intoarca la PNTCD si sa vina cu o platforma clara pe domeniul agricol, pentnru tarani, femieri, s.a.m.d. Daca ar face chestia asta ca la carte si ar veni cu un proiect clar si concret si evident, daca ar avea un lider suficient de charismatic care sa promoveze acel program in randul taranimii romane, si-ar castiga macar accesul in parlament.
Leonardo
la ora actuala in tarile dezvoltate ponderea taranimii in societate este de vreo 5%.
agricultura moderna nu se mai face cu palmasi si numarul celor implicati direct in aceast domeniu a scazut dramatic.
acum depinde ce vrem sa fim: agricultori sau ceva mai mult. plusvaloarea pe care o obtii din agricultura este extrem de mica, daca ne profilam pe asa ceva sa nu ne asteptam la mari cresteri de nivel de trai.
Am vazut in Germania o ferma de peste 100ha, cca 200 vite, magazin de vanzare produse bio.

era intretinuta de familia compusa din 2 adulti si 2 copii (astia mergeau inca si la scoala) plus alte doua ajutoare sezoniere.
Ai sa razi, dar in alte tari inclusiv in zona rurala se utilizeaza calculatorul la facut contabilitate primara printre altele, multi folosesc e-mailul pentru comunicare cu furnizori sau clienti etc.

PS: si despre mult trambitatul 'granar al Europei' ar fi o discutie...nu ma leg de faptul ca populatia Europei de atunci era sensibil mai mica decat azi, dar cei care mancau paine frecvent erau extrem de putini.
Cu niste nuante, situatia nu era exagerat de mult diferita in Europa.
abis
QUOTE (mirondanro @ 13 Nov 2006, 10:42 PM)
Care sunt sansele unui PNTCD reformat, competent si cu initiativa in politca romaneasca?

Zero.
The Dude
QUOTE (Leonardo @ 14 Nov 2006, 11:39 AM)
Ai sa razi, dar in alte tari inclusiv in zona rurala se utilizeaza calculatorul la facut contabilitate primara printre altele, multi folosesc e-mailul pentru comunicare cu furnizori sau clienti etc.


Ba cred ca tu ai sa razi cand ai sa afli ce telefoane folosesc taranii oieri din Piatra Craiului...ca aia din Pipera nu mai surprind pe nimeni. Asta vara am ratacit un drum si m-am nimerit in pustietate intre Pestera si Sirnea. am dat acolo de un cioban care m-a bagat in buzunar imediat. Avea ulti sad.gif mul tip de Sony Erickson si le avea si cu toate meniurile...de exprimat se exprima insa la fel de greoi...
Leonardo
se vor mai destupa in timp. acum au ultimul tip de mobil smile.gif, maine vor avea si calculator. copii si nepotii lor vor fi mai abili in a comunica si utiliza astea.

PS: mergi pe munte, mi-ai facut pofta, n-am mai mers demult...smile.gif
The Dude
QUOTE (Leonardo @ 14 Nov 2006, 11:54 AM)
PS: mergi pe munte, mi-ai facut pofta, n-am mai mers demult...smile.gif

offtopic...am fost weekendul trecut...a nins, a fost si soare, a fost si ger..am racit rau...du-te sambata si duminica asta ca s-a anuntat oficial prima zapada...aseara la televizor intro transmisie in direct chiar ningea ca in filme la Poiana..



on topic: taranistii n-au nici o sansa in viitorul aproiat thumb_yello.gif
Leonardo
thumb_yello.gif

multam de recomandari. thumb_yello.gif
actionmedia
QUOTE (abis @ 14 Nov 2006, 11:47 AM)
QUOTE (mirondanro @ 13 Nov 2006, 10:42 PM)
Care sunt sansele unui PNTCD reformat, competent si cu initiativa in politca romaneasca?

Zero.

Eh, daca e reformat, competent si cu initiativa in politica romaneasca sunt convins ca sansele sunt ceva mai mari de zero.
Leonardo
reformat, competent, cu initiativa in politica romaneasca si eventual si cu nume actualizat...adica un alt partid in fapt si nu pntcd. smile.gif
ilie
N-ai cu cine face treaba in PPCD/PNTCD!

I-auzi: vine votarea intrarii PD in PPE, ce face numitul partid?! ai ghicit! a votat ca se abtine (a fost singurul din Europa...). Cu asa politicieni care nu simt pulsul (daca ar fi cazut la vot, mai era cum mai era, dar nici atunci...! ca doar faci politica si speri sa intri in Parlament si apoi vrei sa guvernezi cu aia pe care nu i-ai votat...).

Ar trebui sa zica mersi daca i-ar absorbi PNL-ul, dar nu cred ca au vreo sansa...
Uncle Sam
QUOTE (Quantum @ 14 Nov 2006, 02:46 PM)
N-ai cu cine face treaba in PPCD/PNTCD!

I-auzi: vine votarea intrarii PD in PPE, ce face numitul partid?! ai ghicit! a votat ca se abtine (a fost singurul din Europa...).

Asa au facut? Si eu tocmai ma pregateam sa scriu ca au o sansa sa revina in frunte alaturi de colegii lor din PPE (PD si UDMR).
Va aduceti aminte turul doi cand a castigat Constantinescu? Cu cateva zile inainte spunea ca nu se aliaza cu PD decat daca Roman isi cere scuze publice. Cand in turul doi a vazut ca fara voturile PD nu poate castiga alegerile a uitat de scuze si s-a imbratisat cu Roman de parca erau prieteni vechi.
mirondanro
QUOTE (Leonardo @ 14 Nov 2006, 11:14 AM)
Din pacate nu cred ca mai are vreo sansa de a fi resuscitat.
Inclusiv denumirea (taranesc) e anacronica in mileniul informaticii.

Denumirea de tarnesc a ramas ca un simbol al PNT condus de Iuliu Maniu!
Ceea ce este actual pentru PNTCD este CD (crestin democrat) si afilierea sa la PPE!
abis
QUOTE (mirondanro @ 14 Nov 2006, 04:10 PM)
Denumirea de tarnesc a ramas ca un simbol al PNT condus de Iuliu Maniu!

Asta e clar, dar pe cine crezi ca intereseaza asta? Conteaza solutiile oferite la problemele de azi, nu la cele interbelice.
QUOTE
Ceea ce este actual pentru PNTCD este CD (crestin democrat) si afilierea sa la PPE!

Si de ce ar trebui ca acest CD sa conteze?
La PPE sunt afiliate 3 partide din Romania, iar crestin-democrate se declara destule altele. De ce eu. alegatorul, ar trebui sa votez PNTCD?
Leonardo
titulatura in principiu sugereaza orientarea partidului. Memoria lui Maniu poate fi cinstita de catre toti, el deja apartine istoriei romanilor, nu e monopolul unui partid si nu-l mai avantajeaza in ziua de azi nicicum (parerea mea). Situatia Romaniei de acum e alta decat aceea de atunci, idealurile lui Maniu sunt implinite, comunismul a fost infrant, tara e in matca.
Un partid al timpului nostru trebuie sa aiba nume si platforma program corespunzatoare vremurilor actuale. Daca traiesti in trecut nu vad de ce te mai prezinti in alegeri sa accezi azi la putere.

De acord 100% cu Abis.

Nu ma pot abtine sa nu comentez si avalansa de partide romanesti ce se intrec in a deveni 'populare' ca sa se afilieze PPE.
Romanu' oportunist pe termen scurt ca de obicei si-a facut calculul ca PPE sunt majoritari deocamdata in parlament si de ce sa nu fii langa cei puternici pe post de tucalar sef? De la Vadim, Voiculescu pana la Basescu si PD a explodat sentimentul apartenentei la PPE. Cred ca ai sanse mai mari sa te remarci intr-un grup parlamentar mai mic unde sa vii cu o pondere mai mare in bloc. Dar nu cred ca va fi o problema pentru PD ca peste cativa ani cand social-democratii vor reveni la moda (de altfel si ei sunt destui in PE) sa le dea cu flit popularilor si sa depuna cerere de reprimire in grupul social-democrat.
In tara au sapat CDR, acum sapa partenerul PNL, in curand parca vad ca se aliaza cu PSD ca sa-i sape si pe aia dupa o vreme. Curat Partid al Sapatorilor Romani smile.gif
Marian M
QUOTE (mirondanro @ 13 Nov 2006, 09:50 PM)
Care sunt sansele unui PNTCD reformat, competent si cu initiativa in politca romaneasca?
Pot unii trece peste ideea falsa promovata prin otravirea mediatica cum ca PNTCD e un partid mort?
Credeti ca si cei care acum incearca revitalizarea PNTCD merita sa fie acuzati pentru greselile PNTCD-ului din trecut?

http://pntcd.myforum.ro - forum de discutii PNTCD

Se mai intampla ceva la PNTCD ?
Pe forumul indicat e liniste si pace.
The Dude
Se intampla in strada....au aratat la tv
Expression
PNTCD va scoate cativa tineri la ''lupta'', dupa cum observasem si pe alte forumuri :

Partidul National Taranesc Crestin Democrat pare a se afla in plin proces de rebranding. De remarcat la nivelul initiativelor din ultima vreme este aderarea PNTCD la Polul de Centru Dreapta (alaturi de Alianta Populara si Partidul National Liberal) si campania pentru alegerile europarlamentare. PNTCD este si partidul ce a propus cel mai tanar candidat la europene in persoana Victor Ionescu. Liderii sustin o promovare puternica a membrilor tineri.
Ce credeti, are vreo sansa un partid cu traditie, a carui imagine a avut mult de suferit in ultimii ani sa se reabiliteze ?

motanul_incaltat
Nu.
abis
QUOTE(Expression @ 20 Sep 2007, 11:43 AM) *
Ce credeti, are vreo sansa un partid cu traditie, a carui imagine a avut mult de suferit in ultimii ani sa se reabiliteze ?

Dar tu ce crezi?
Nefertiti
Ce inseamna pentru ei rebrand? Sa scoti la rampa cateva nume tinere? Nu e nimic nou in asta, tineri sunt inclusiv in PSD, PD, PNL...
Pe de alta parte, atata timp cat se pastreaza titulatura de PNTCD, lumea nu isi va schimba parerea despre el. Sau o va face foarte greu, pentru ca mereu se va face asocierea cu numele, care nu mai spune nimic. Generatia de candva, care a prins inceputurile acestui partid, vremurile lui de asa-zisa glorie, nu mai este. Iar generatiile mai tinere nu apreciaza valorile de acum un milion de ani. E nevoie de ceva actual.
Expression
QUOTE(abis @ 20 Sep 2007, 12:15 PM) *
Dar tu ce crezi?


Pai, avand in vedere electoratul din anumite zone (rurale mai ales) si cateva dintre noile nume, ar putea avea o sansa. Sa nu uitam nici de alianta actuala, desi nu m-as baza pe asta.

QUOTE(nefertiti @ 20 Sep 2007, 12:22 PM) *
Ce inseamna pentru ei rebrand? Sa scoti la rampa cateva nume tinere? Nu e nimic nou in asta, tineri sunt inclusiv in PSD, PD, PNL...
Pe de alta parte, atata timp cat se pastreaza titulatura de PNTCD, lumea nu isi va schimba parerea despre el. Sau o va face foarte greu, pentru ca mereu se va face asocierea cu numele, care nu mai spune nimic. Generatia de candva, care a prins inceputurile acestui partid, vremurile lui de asa-zisa glorie, nu mai este. Iar generatiile mai tinere nu apreciaza valorile de acum un milion de ani. E nevoie de ceva actual.


Eu initial avusesem contact la o conferinta cu Radu Munteanu - mi-a placut omul, sincer. Si actualul lider PNTCD ar avea o sansa daca s-ar face mai bine cunoscut.

Pana una alta, nu sunt membru , vreau doar opinii smile.gif
Superunknown
QUOTE(Expression @ 20 Sep 2007, 11:43 AM) *
Ce credeti, are vreo sansa un partid cu traditie, a carui imagine a avut mult de suferit in ultimii ani sa se reabiliteze ?

Nici o sansa. Traditia, cita era, a fost compromisa in guvernarea dezastruoasa 1996-2000. PNTCD e un exemplu bun pentru ce merita sa pateasca un partid care-si inseala electoratul, ar trebui lasat sa moara in liniste si apoi disecat in interesul stiintei (politice). Pacat ca nu-l urmeaza si celelalte partide.
Blakut
Daca il redenumesc Partidul National Tinerel Crestin Democrat, s-ar putea sa mearga...
Nefertiti
Tinerel rofl.gif
TheK
Cuvantul tinerel suna batraneste smile.gif
carmen_creola
QUOTE(Superunknown @ 20 Sep 2007, 02:00 PM) *
Nici o sansa. Traditia, cita era, a fost compromisa in guvernarea dezastruoasa 1996-2000. PNTCD e un exemplu bun pentru ce merita sa pateasca un partid care-si inseala electoratul, ar trebui lasat sa moara in liniste si apoi disecat in interesul stiintei (politice). Pacat ca nu-l urmeaza si celelalte partide.


Esti mult prea pesimist.
Nu poate exista democratie fara partide si PNTCD e un partid important, tras pe dreapta din motive diverse. Situatia economica buna de acum a Romaniei - atit cit e - a inceput in guvernarea CDR si, culmea, sub un premier de care ridem cu totii, (Pe buna dreptate): Radu Vasile. Dar as vrea sa ii vad pe fandositii de azi cum ar reusi ei sa salveze tara de colaps, asa cum s-a intimplat atunci...
Bine, nici nu e nevoie sa ii facem o statuie, ca a facut si nefacute, dar sa nu exageram, pentru ca, daca am fi cinstiti, nu am incheia in veci rechizitoriul unor "talente" precum Iliescu, DIP, Voiculescu si altii...
IN concluzie,. eu cred ca vorbim de rau PNTCD din 2 motive: lipsa de informatie corecta si lipsa llor de forta de a-si reconstrui partidul. Atentie, nu imaginea ci partidul. Adica o constructie sincera, corecta, onesta, pe baza unor valori care nu se perimeaza. (BTW, banii nu sint o valoare, cum crede Becali, mai sint unii care cred in onoare, traditie, dreptate sociala, adevar, virtute...)
CInd vor incepe sa prinda contur rezultatele unei astfel de constructii, vor putea sa creasca si se va vedea si la alegeri si, mai ales, in contributia lor la viata politica.
Nefertiti
Partidul asta s-a tras singur pe dreapta, prin ceea ce a facut.
abis
QUOTE(carmen_creola @ 21 Sep 2007, 01:23 PM) *
eu cred ca vorbim de rau PNTCD din 2 motive: lipsa de informatie corecta si lipsa llor de forta de a-si reconstrui partidul.

Daca nu-si pot reconstrui partidul cum ar putea guverna o tara?
carmen_creola
QUOTE(abis @ 21 Sep 2007, 01:41 PM) *
Daca nu-si pot reconstrui partidul cum ar putea guverna o tara?

Pai... ce? Au cistigat alegerile si se pune problema sa guverneze?
E vorba ca se afla la un inceput de drum. De aici se poate construi orice. Iar eu ma refeream la ce s-a intimplat dupa disparitia lui Coposu. De atunci nu au mai reusit sa construiasca. Acum... sint nevoiti. Eu ii urmaresc cu interes. Pina la urma, pot construi o alternativa. Si inca una viabila. Lipsita de fanatismul religios al oierului national si de manevrele financiare ale altora.
Deocamdata au potential. Ramine de vazut ce fac cu el.
abis
QUOTE(carmen_creola @ 21 Sep 2007, 02:51 PM) *
Pai... ce? Au cistigat alegerile si se pune problema sa guverneze?

Nici nu le vor castiga vreodata atat timp cat este evidenta "lipsa llor de forta de a-si reconstrui partidul" smile.gif
QUOTE
Deocamdata au potential

Eu cred ca n-au. smile.gif Stii cum se spune, mortul de la groapa nu se mai intoarce.
Superunknown
Singurul "potential" pe care-l vad este prezenta pe forumuri a unor activisti virtuali care testeaza marea cu degetul, doar-doar le-o mai baga cineva partidul in seama in prag de alegeri europene. In rest, PNTCD nu s-a distins in ultima vreme decit prin stralucitul sau reprezentant, ex-pedistul Pavelescu, prezent la loc de cinste in topul parlamentarilor chiulangii alaturi de Vadim si prin prestatia penibila de la referendum cind, in loc sa stea cuminte deoparte, s-a scindat in doua tabere, una care-l sustinea pe Basescu, alta care indemna la boicotarea referendumului (ambele tabere se manifestau prin comunicate de presa, ca de altceva nu erau in stare).

Si inca ceva: daca toata strategia taranistilor e sa "ciupeasca" din electoratul lui Becali, ma tem ca ori pozitionarea ori mesajul, ori amindoua sint gresite din start.
Expression
QUOTE(Superunknown @ 21 Sep 2007, 04:09 PM) *
Singurul "potential" pe care-l vad este prezenta pe forumuri a unor activisti virtuali care testeaza marea cu degetul, doar-doar le-o mai baga cineva partidul in seama in prag de alegeri europene. In rest, PNTCD nu s-a distins in ultima vreme decit prin stralucitul sau reprezentant, ex-pedistul Pavelescu, prezent la loc de cinste in topul parlamentarilor chiulangii alaturi de Vadim si prin prestatia penibila de la referendum cind, in loc sa stea cuminte deoparte, s-a scindat in doua tabere, una care-l sustinea pe Basescu, alta care indemna la boicotarea referendumului (ambele tabere se manifestau prin comunicate de presa, ca de altceva nu erau in stare).

Si inca ceva: daca toata strategia taranistilor e sa "ciupeasca" din electoratul lui Becali, ma tem ca ori pozitionarea ori mesajul, ori amindoua sint gresite din start.


Nu am treaba cu PNTCD, am mai sustinut asta. Pentru mine din PNTCD sunt vizibili Milut si Radu Munteanu. Preferam niste sugestii viabile, aplicabile la nivel general, nu la partidul asta in sine.
Expression
QUOTE(actionmedia @ 14 Nov 2006, 12:32 PM) *
Daca ar sti sa comunice, de exemplu cu cei de la tara, ar putea fi revigorat. Deci numele nu e chiar de lepadat, daca stii sa il folosesti.
Din cate stiu insa, deja nu se mai numeste "taranesc" ci popular. Partidul Popular Crestin Democrat. Doar ca s-au coit prea mult si au pierdut trenul popularilor. Acum PD-ul este exponentul nr. 1 al curentului "popular" in Romania. Desi este abia intrat in familia populara, va fi greu de dat la o parte in urmatorii ani.


Sunt afiliati la PPE, dar se numesc tot taranisti. Oricum, m-am interesat putin daca tot am deschis topicul...
carmen_creola
Pentru mine lucrurile sint foarte simple: nu cred ca e important ca "cineva" sa bage in seama partidul. In afara de Romania Mare si UDMR nu cred ca exista partid pe scena politica a carei disparitie sa nu fie un cui batut in "cutia" democratiei. Daca ajungem sa avem 2 partide ma tem ca nu vom fi decit la un pas de totalitarism. Si nu imi dati exemplul SUA, pentru ca aici sintem noi si am vazut ca pentru noi derapajele de la normal sint foarte simple si rapide.
In concluzie, eu cred ca e important sa revina si PNTCD si sa existe si alte partide. Dar numai in masura in care pot propune oameni de valoare, desprinsi de trcut prin mentalitate si istorie personala. Altfel nu vor fi decit simple fosile ale pcr, resapate prin trecerea prin fsn, fdsn, pdsr, psd, pd.
E vorba sa trecem la o reforma reala, pe care o vom strabate obligatoriu, dar depinde de noi in ce viteza.

Asa ca daca un partid propune o politica reala, adaptata nevoilor oamenilor si lipsita de demagogie, eu cred ca e un partid binevenit! Inclusiv unul din partidele amintite mai sus care decide sa renunte la dinozauri si la metodele lor antedecembriste. (LUcru pe care nu il cred in ruptul capului).
IN concluzie, eu astept viitorul. Usor tremurind, avind in vedere ca singura alternativa pe care nu au mai incercat-o concetatenii nostri este ghiveciul artificial becalian. De aceea cred ca ar fi binevenit un partid ca PNTCD, daca va demonstra ca stie sa se reconstruiasca inteligent si modern. Deocamdata eu il vad inca luptind sa isi gaseasca echilibrul intern. Dupa aceea va putea sa si construiasca. La urma urmei, cu ce e mai bun PIN-ul, care are in compunere oameni veniti din preajma lui Basescu, pe care acum il ataca sistematic? Ce partid e PIN-ul, ai carui lideri sint mereu gata de scandal si al caror program politic consta in salturi cu parasuta?
Nefertiti
Pai nu spune nimeni ca ii este interzis PNTCD-ului sa ne uimeasca. S-o faca!
Marian M
Probabil voi vota PNTCD.
Astept sa vad lista.
mutulica
la modul cum abordeaza problema... total negativist, si fara nici o idee de viitor, fara leadership, cu niste mutre televizate complet lipsite de carisma, mi se pare o trupa de pensionari din parc discutand despre politica, fotbal, sah si aventuri din tinerete, fara sa aibe nici o coerenta intre ele

se spune ca la umbra stejarului nu prea creste mare lucru... nu e de mirare ca de cind a murit seniorul nu prea se mai vede nimic. si cand l-au avut pe Ratiu, care avea "fatza" l-au injunghiat pe la spate


nu cred sa ii mai vad prea curand in fata. nu au nici bani, nici credibilitate, si nici un personaj care sa fie maine locomotiva
Expression
Ca tot vorbeam de mediul online : www.marianmilut.ro
Uncle Sam
Care sunt sansele unui nou PNTCD? Cred ca tocmai le-a risipit definitiv Muresan si tacerea lui EC care iese cu ciuvicariile sale sa condamne tot felul de bazaconii nedovedite dar tace in fata unui asemenea act ca cel comis de fostii sai ministri, Remes si Muresan. Eee, si doar cu cateva saptamani in urma el promitea o guvernare de tip nou, de elita...
Superunknown
Daca mai erau oameni care nu considerau PNTCD-ul un partid ridicol, or sa-si schimbe si ei parerea cind or sa vada strategia de campanie a taranistilor pentru alegerile europene. Cine le-a zis liderilor taranisti ca pozindu-se in afise cu opinci in picioare vor incarna "traditiile si apartenenta nationala" si-a batut joc de ei in mod crunt, si probabil a si incasat o gramada de bani pentru asta...
Marian M
E putin ridicola chestiunea cu opincile dar personal nu ma deranjeaza.
Opincile 100 % din piele sunt o incaltaminte foarte sanatoasa. cool.gif
Achernar
Scoteau de 10 ori mai multe voturi daca se pozau intr-un bemveu bengos cu tzoale de firma pe ei si inconjurati de 3-4 gagici top class. C-asa-i romanistanu' secolului 21 ...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.