Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Nominalizări şi comentarii Concurs Foto "Relaxare"
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Arta Vizuala
Pagini: 1, 2
Mihai
Va invit sa nominalizati si sa comentati fotografiile care v-au placut cel mai mult din cele trimise in cadrul concursului foto avand ca tema relaxarea.

3 nominalizari - 3 puncte prima nominalizare, 2 puncte a doua si un punct ultima. Participantii nu pot nominaliza creatiile proprii, iar nominalizarea de pe conturi clona duce la eliminarea din concurs si suspendarea contului.
Cand nominalizati, va rog sa mentionati atat titlul pozei, cat si autorul ei (forumistul care a trimis-o).
Totodata, daca aveti reclamatii in ceea ce priveste drepturile de autor ale vreunei poze / daca suspectati ca nu ii apartine celui ce a trimis-o, anuntati aici.

Acestea fiind scrise, iata pozele participante la concurs:

==========================================================

1. Imbiere, trimisa de Colimator
user posted image

2. Meandrele Amintirilor, trimisa de Colimator
user posted image

3. Contrast Apatic, trimisa de Colimator
user posted image

4. Ochiul Beiului, trimisa de passenger
user posted image

5. Zen, trimisa de Mistinguett
user posted image

6. Chat, trimisa de Olaf
user posted image

7. Relaxare Finala, trimisa de Olaf
user posted image

8. Set it free, trimisa de halcyon_III
user posted image

9. Meeow, trimisa de halcyon_III
user posted image

10. Nostalgie, trimisa de halcyon_III
user posted image

11. Vis, trimisa de Oiski-Poiski
user posted image

12. Relaxare, trimisa de Oiski-Poiski
user posted image

13. Somnolenta, trimisa de Oiski-Poiski
user posted image

14. Maretie, trimisa de cipdecip
user posted image

15. White sand, trimisa de entropy
user posted image

16. Beautiful, trimisa de entropy
user posted image

17. Iarna Alpina, trimisa de entropy
user posted image

18. Gospodarie Vlasiei, trimisa de doro
user posted image

19. Black Sea, trimisa de doro
user posted image

20. Ialomita, trimisa de doro
user posted image

21. Statuie, trimisa de Kitty
user posted image

22. Florile, trimisa de anisoara
user posted image

23. Statuie, trimisa de petty
user posted image

24. Vacanta in Romania, trimisa de petty
user posted image

25. Apus din Stuf, trimisa de TheK
user posted image

26. Rasarit Kiel, trimisa de The K
user posted image

27. Vama Veche, trimisa de The K
user posted image

28. Hanging, trimisa de Serenity
user posted image

29. Final Dream, trimisa de Serenity
user posted image

30. Together, trimisa de Serenity
user posted image



==========================================================





Asteptam comentariile, criticile si nominalizarile voastre. smile.gif

Mult succes participantilor! thumb_yello.gif
TheK
1.Chat, trimisa de Olaf

2..Set it free, trimisa de halcyon_III


3.Zen, trimisa de Mistinguett


thumb_yello.gif
dor
1.Iarna Alpina, trimisa de entropy
2.Apus din Stuf, trimisa de TheK
3.Together, trimisa de Serenity
Clopotel
1. 19 - Black Sea, trimisa de doro - pt. ca imi place cool.gif
2. 8 - Set it free, trimisa de halcyon_III - pt. ca e plina de viata, si e si bine facuta dpdv pozitional - estetic; parerea mea
3. 25 - Apus din Stuf, trimisa de TheK - pt. ca-mi place povestea ei, dar si pentru felul in care apa se misca
thumb_yello.gif

jude
1. Black sea - Doro
2. Set it free - Halcyon_III
3. Chat - Olaf
dor
sorry.gif sorry.gif multumesc
tikky
Ma gandeam ca sunt doua tipuri de relaxari aici: una pentru ochiul privitorului (promisiunea relaxarii, invitatia la relaxare) si apoi relaxarea personajelor din fotografii.

clasamentul meu:
1. Imbiere - Colimator
2. Set it free - halcyon_III
3. Chat - Olaf

smile.gif
Cla
Am vrut si eu sa pun o poza.
Dar nu luata de pe net, ci facuta de mine.
Din pacate n-am scanner.
Nu-i nimic, data viitoare smile.gif
calfa
QUOTE
Va invit sa nominalizati ... fotografiile

1. Rasarit Kiel, trimisa de The K
2. Meeow, trimisa de halcyon_III
3. Zen, trimisa de Mistinguett

QUOTE
Va invit sa ... comentati fotografiile

Foarte relaxante ! rofl.gif

QUOTE
Va invit sa ... comentati nominalizarile

Rasarit Kiel si Meeow ... meritau sa fie nominalizate si nu au fost pana in momentul votului meu ... iar Zen ... dupa ce ca e Zen mai e si trimisa de Mistinguett. rolleyes.gif
Sushi
11 - intr-un asemenea cadru nu-mi pot imagina nimic hectic
13 - m-as relaxa si eu asa
28 - e clar ca se relaxeaza ca sa prinda puteri sa fugareasca apoi matza de la 13 biggrin.gif
Data'q
Mihai, zi-mi şi mie, om mai de la ţară, cānd omu' (adică eu) spune:
1. Black Sea
2. Apus din Stuf
3. Together
ce īnseamnă? Acord trei puncte pentru Black Sea, aşa īnţeleg eu... Fiindcă e prima nominalizare... Greşesc cu ceva? unsure.gif
Kyklos
Ultimele foto. sunt sub orice critică....poza cu porumbei neclară...calitatea şi lumina sunt neglijate...cānd realizezi o poză conteză foarte mult lumina iar aici nu ai ţinut cont şi a ieşit īn ceaţă...la fel şi scheletul ...o fotografie īn ceaţă care nu mă impresionează.

Somnolenta ....trebuia luat tot cadrul ....ma refer la ghiveciul cu flori curgatoare...e taiat ....slaba poza

Black Sea īntunecată...dacă umblai la contrast poza avea altă faţă...

Zen ...dacă nu apărea umbra poza e ok...pe viitor īncearcă să faci pe orizontală .

Chat ...fundalul a fost neglijat...mai exact ai tăiat sculpturile sau ce sunt ele .

Rasarit Kiel lipseşte subiectul īncadrarea destul de neglijabilă ...pata de negru nu īmi spune nimic ...īnchide foarte mult culoarea .

petty pe viitor scoate data , ora ....

Kitty ideea interesantă ...păcat că ai folosit blitz-ul

halcyon_III are cele mai reuşite foto.din acest concurs ....īncadrarea , lumina ...toate nu au fost neglijbate ...

Florile...trimise de anisoara cu siguranta nu sunt opere personale...sau ai facut un colaj...care e penibil .

axel
Ooo, colimatoare, te lasi de lingvistica si poezie wink.gif Acum te bagi pe fotografie ohmy.gif
roflmao.gif
eyes_wide_shut
Colimator, da-mi voie, te rog... smile.gif) smile.gif) smile.gif) esti intransigent, dur si foarte bine pregatit. Ce e ala, blitz?
Sushi
QUOTE (Colimator @ 4 Nov 2006, 08:31 PM)
Ultimele foto. sunt sub orice critică....poza cu porumbei neclară...calitatea şi lumina sunt neglijate...cānd realizezi o poză conteză foarte mult lumina iar aici nu ai ţinut cont şi a ieşit īn ceaţă...la fel şi scheletul ...o fotografie īn ceaţă care nu mă impresionează.

Somnolenta ....trebuia luat tot cadrul ....ma refer la ghiveciul cu flori curgatoare...e taiat ....slaba poza

Black Sea īntunecată...dacă umblai la contrast poza avea altă faţă...

Zen ...dacă nu apărea umbra poza e ok...pe viitor īncearcă să faci pe orizontală .

Chat ...fundalul a fost neglijat...mai exact ai tăiat sculpturile sau ce sunt ele .

Rasarit Kiel lipseşte subiectul īncadrarea destul de neglijabilă ...pata de negru nu īmi spune nimic ...īnchide foarte mult culoarea .

petty pe viitor scoate data , ora ....

Kitty ideea interesantă ...păcat că ai folosit blitz-ul

halcyon_III are cele mai reuşite foto.din acest concurs ....īncadrarea , lumina ...toate nu au fost neglijbate ...

Florile...trimise de anisoara cu siguranta nu sunt opere personale...sau ai facut un colaj...care e penibil .

Colimator foarte urat din partea ta! Concursul asta a fost ideea ta. Acuma si inteleg de ce, ti-a trebuit motiv sa-ti arati "profesionalismul", sa poti critica, sa te dai mai rotund decat oricine.
Rusinica!
Sterge minunile alea ca altfel la al doilea concurs n-ai nici un participant.
Oricum aici se urmarea "tema", n-a zis nimeni nimic de calitatea aparatului foto. Te credem ca ai scula mai bengoasa ca toti ceilalti de pe han, si ca stii si s-o folosesti! thumb_yello.gif
Sushi
Regret c-am fost asa de debila incat sa-mi pierd vremea votand la un asa "concurs". Data viitoare o sa fiu mai atenta cu timpul meu.
Kyklos
Nu īnţeleg de ce te exterorizez eu nu am vrut să arăt nimic şi nu īmi pot explica de ce o persoană ca tine vorbeşte īn termeni aşa duri ...şi eu am fost criticat ...şi sunt īn continuare ,dar ce am scris mai sus sunt sfaturi ...eu nu vreau să demonestrez nimica ...am un an de experienţă ...cāteva concursuri la activ īn care criticile m-au ajut să īmi dezvolt imaginaţia şi foto. să capete tot mai multă valoare , am propus acest concurs foto. nu pentru a arăta cāt de profesionist sunt sau nu ...nu ştiu cu ce am jignit ...şi axel te invit pe viitor să-ţi văd operele ....a critica pe cineva e foarte uşor ...a face o fotografie de calitate e destul de greu .
TheK
E bine ca exista si critica dar pt ca e puiu meu o sa incerc sa apar Rasarit Kiel smile.gif

In primu rand daca rasaritul este un subiect banal pentru fotografii de renume smile.gif emotiile si starea de relaxare pe care mie personal mi-a indus-o momentul asta intodeauna ma indreptateste sa cred ca am un subiect.
Incadrarea pe care o consideri destul de neglijabila este anume facuta, si am sa iti explic si de ce(te referi probabil la aparitia vaporului).Sacrificand o portiune din estetic am incercat sa aduc un nou plan privitorului amplificand emotiile. Esti de acord probabil ca o fotografie care nu respecta regula de aur si regulile de estetica in totalitate si totusi reuseste sa atraga privirea poate fi considerata geniala (nu ca ar fi cazul meu, nu ma intelege gresit dar da-mi voie sa experimentez si sa nu ma inchid in regulile fotografiei clasice)
Cat despre partea intunecata , regret ca aparatul meu neperformant atunci cand se afla in contralumina si imi lipsesc anumite setari nu poate sa faca mai mult cry.gif

Mihai
QUOTE (data'q)
Acord trei puncte pentru Black Sea, aşa īnţeleg eu... Fiindcă e prima nominalizare... Greşesc cu ceva?

Nu. smile.gif

Colimator, una este critica constructiva, alta reprezinta observatii de genul 'colaj penibil'. wink.gif

Carmelita, concursul nu e organizat de Colimator, ci propus de el. wink.gif

TheK, interesanta replica. thumb_yello.gif
Kyklos
E un īnceput ...nu vreau să descurajez pe ninemi...fotografiile color sunt cele mai dificile...trebui să nu se creeze dezechilibrul...aceeaşi cantitate de culoare trebuie să fie īn stānga şi īn dreapta .


Īn privinţa colajului....atunci nu mai intră īn categoria fotografiei...şi nu vreau să fac critică distructivă...cu siguranţă a doua oară fotografia se va prezenta īn alt stadiu

Cu siguranţă dacă vorbeam frumos despre fiecare fotografie ....nu eram pus la zid , dar e ceva normal să spui că acel colaj e din punct de vedere compoziţional ...sub orice critică
Kyklos
QUOTE (eyes_wide_shut @ 4 Nov 2006, 09:39 PM)
Ce e ala, blitz?

Nu sunt dur....pentru a creea o fotografie de calitate e nevoie de multă muncă şi e de indicat ca cineva să-ţi spună locul unde ai greşit .

Blitz-ul se foloseşte atunci cānd subiectul e īnchis...şi pentru a lumina cadrul...problema cu blitz-ul e următoarea: subiectul e deschis , dar pe lāngă subiet obiectele sunt īnchise...
Sushi
QUOTE (Colimator @ 4 Nov 2006, 09:21 PM)
Blitz-ul se foloseşte atunci cānd subiectul e īnchis...şi pentru a lumina cadrul...problema cu blitz-ul e următoarea: subiectul e deschis , dar pe lāngă subiet obiectele sunt īnchise...

Unde e inchis subiectul? Cine l-a inchis si de ce?
Kyklos
Daca te uiti la fotografia lui Kitty,Statuie...observi ca cele doua personaje sunt luminate ....adica blitz-ul a luminat centrul fotografiei...adica cei doi ...fundalul e īnchis...la o fotografie normală cu lumina naturala ....era clară...nu treceri bruşte...


Pe viitor īnlătură tonul ironic...
Oiski-Poiski
de ce sa fotografiez ghiveciul ?????? blink.gif mie mi-a palcut pisica somnolenta nu ghiveciul verde






1. Zed - Mistinguet
2. Vama Veche - Thek
3. Chat - Olaf

comentariile le las pe seama Iexspertilor


dor
QUOTE (Colimator @ 4 Nov 2006, 09:31 PM)
Ultimele foto. sunt sub orice critică....poza cu porumbei neclară...calitatea şi lumina sunt neglijate...cānd realizezi o poză conteză foarte mult lumina iar aici nu ai ţinut cont şi a ieşit īn ceaţă...la fel şi scheletul ...o fotografie īn ceaţă care nu mă impresionează.

Somnolenta ....trebuia luat tot cadrul ....ma refer la ghiveciul cu flori curgatoare...e taiat ....slaba poza

Black Sea īntunecată...dacă umblai la contrast poza avea altă faţă...

Zen ...dacă nu apărea umbra poza e ok...pe viitor īncearcă să faci pe orizontală .

Chat ...fundalul a fost neglijat...mai exact ai tăiat sculpturile sau ce sunt ele .

Rasarit Kiel lipseşte subiectul īncadrarea destul de neglijabilă ...pata de negru nu īmi spune nimic ...īnchide foarte mult culoarea .

petty pe viitor scoate data , ora ....

Kitty ideea interesantă ...păcat că ai folosit blitz-ul

halcyon_III are cele mai reuşite foto.din acest concurs ....īncadrarea , lumina ...toate nu au fost neglijbate ...

Florile...trimise de anisoara cu siguranta nu sunt opere personale...sau ai facut un colaj...care e penibil .

Da, Colimator poza aia am facut-o pur si simplu si eu consider ca am fost inspirata cand am facut-o si atat. In rest n-am facut nimic de cat sa o copiez de pe camera foto in calculator si sa o postez aici. Ma intrebi de contraste si astea, n-am umblat la nimic, mie imi place poza asa cum e, ca putea fi si mai buna asta e alta treaba. Merci pt observatie o sa iau in calcul sa vad ce mai pot sa ii fac smile.gif
Kyklos
QUOTE (Oiski-Poiski @ 4 Nov 2006, 10:39 PM)
de ce sa fotografiez ghiveciul ??????  mie mi-a palcut pisica somnolenta nu ghiveciul verde

Dacă ţi-a plăcut motanul..trebuia centrat īn aşa fel şi folosit zoom-ul pe motan ...restul nu au ce căuta .
La contrast poţi umbla uşor...cu ajutorul setărilor din aparat...prin care poţi lumina mai puţin sau mai mult cadrul .
Oiski-Poiski
uite motanul focusat ohyeah.gif

restul e ...., cum numesc asta artistii ????, libertatea artistica ??????????
unde focusez eu e felul meu de a vedea arta vizuala si unde focuseaza altii este iara libertatea lor


Serenity
1. Set It Free, halcion_III
2. Chat, Olaf
3. Rasarit Kiel, The K

... mi se pare cele mai reprezentative pentru tema. Bravo omenilor! clapping.gif biggrin.gif

Nota: Cand am trimis pozele deja fusese incheiat concursul. Multumesc Mihai! flowers.gif

QUOTE (Marele Guru al Fotografiei)
Ultimele foto. sunt sub orice critică....poza cu porumbei neclară...calitatea şi lumina sunt neglijate...cānd realizezi o poză conteză foarte mult lumina iar aici nu ai ţinut cont şi a ieşit īn ceaţă...la fel şi scheletul ...o fotografie īn ceaţă care nu mă impresionează.


laugh.gif Eu ma gandeam ca, deh, e un "concurs" pentru amatori... initiati sau neinitiati intr-ale fotografiei, organizat mai mult pentru placerea forumistilor. Sincer nici nu aveam pretentia ca pozele sa fie realizate profesionist sau ceva de genul. Oricum Colimator, esti naspa! laugh.gif Ne-ai stricat toata distractia! ohyeah.gif (da, ultimele 2 fraze nu promoveaza arta de-a conversa, iertare! tongue.gif ).

P.S: Oricum, as vrea sa se lamureasca treaba. Pe viitor ne mai putem baga si noi, oamenii fara experienta si cu aparate slabe, sau e un concurs pentru cine "se stie"? unsure.gif
TheK
Nu imi place sa fie criticate fotografii pentru ca orice amator poate face o fotografie excelenta fara a cunoaste regulile estetice si regula de aur daca le SIMTE , dar pentru Colimator fac o exceptie:)
Colimator , uite niste critici care te-ar putea ajuta

A doua poza din punct de vedere compozitional e gresita , asta pt ca centrul de interes e firishorul de apa si e pozitionat in centrul fotografiei.Astfel tot ce mai exista in jurul lui a devenit total lipsit de interes din simplu motiv ca nu ai o compozitie simetrica Daca era o compozitie simetrica se justifica pozitionarea pe centru, poate daca ar fi fost o compozitzie inchisa, ar mai fi mers sa ramana centru de interes acolo , dar piatra luminata din stanga si luminishul din stanga sus o deschid. Plus ca solutzia de sepia e una foarte comoda pt a scoate din banalitate o fotografie
In afara de prima fotografie care sa zicem ca are o fragilitate, observ o constanta in pozitionarea pe centru a subiectului , sper ca e din comoditate si nu din neputinta de a cauta provocari in reprezentarea subiectelor alese.

QUOTE
fotografiile color sunt cele mai dificile...trebui sa nu se creeze dezechilibrul...aceas cantitate de culoare trebuie sa fie īn stānga si īn dreapta .


Intr-o compozitie de culoare trebuie sa existe acord cromatic si dominanta de culoare. Daca ar fi sa fie cum spui tu, aceeasi cantitate de culoare si intr-o parte si in alta ar insemna sa ai o compozitie maxim bicolora fatza de un reper ceea ce nu e extrem de greu de realizat si foarte valoros din punct de vedere cromatic. Echilibrul nu inseamna neaparat cantitatzi egale ,echilibrul se realizeaza prin mai multe lucruri.. culoare, elemente compozitionale, linii de fortza.. etc

Sunt de acord cu tine ca fotografiile color sunt cele mai dificile. thumb_yello.gif Mult succes in viitor!

Imi pare rau ca nu putem nominaliza decat 3 pentru ca sunt mai multe fotografii interesante prin expresivitate si trairi

P.S. Am uitat sa dau credit criticilor la adresa lui Colimator prietenei mele , profesoara de arta wub.gif
contraste
1. Apus din Stuf, trimisa de TheK

2. Maretie, trimisa de cipdecip - superbă disimetria

3. Ialomita, trimisa de doro

3. Meeow, trimisa de halcyon_III

(pot exista oare 2 lucrări pe acelaşi loc?)

Restul compoziţiilor au fost deja comentate
Felina
1 - Vis, trimisa de Oiski-Poiski
2 - Zen, trimisa de Mistinguett
3 - Somnolenta, trimisa de Oiski-Poiski


De ce?

Sunt incadrate cel mai bine in tema.

Si frumoase foc!
petty
clasamentul meu:

1. foto nr. 5 (zen)
2. foto nr. 8 (set it free)
3. foto nr. 11 (vis)
calfa
smile.gif

1. Cand am vrut sa votez pozele din concurs, am cautat mai intai criteriile pe baza carora ni se cere sa le nominalizam. Regulile de Participare nu spun mai nimic despre criteriile folosite pentru vot.

Desi ... se spune acolo ... "vom propune o tema, iar dumneavoastra veti fi invitati sa participati, trimitand fotografii proprii, care considerati ca reprezinta tema respectiva."

In invitatia la vot Mihai nu spune chiar nimic despre criterii ("arta fotografica", "incadrarea", "felul in care cade lumina", etc.).

De asta, am considerat ca se cere in primul rand ca fotografia nominalizata sa reprezinte tema respectiva.

Ei bine, vad ca majoritatea asa a interpretat. smile.gif


2. Dupa ce am votat, am citit niste comentarii foarte critice la adresa "calitatilor fotografice" ale unora dintre pozele din concurs, am verificat mai intai care era regulamentul de desfasurare.

In invitatia la vot Mihai ne spune mai intai: "Va invit sa nominalizati si sa comentati fotografiile care v-au placut cel mai mult din cele trimise in cadrul concursului foto avand ca tema relaxarea."

Insa in final incheie cu "Asteptam comentariile, criticile si nominalizarile voastre."

Citind asta, am inteles unde fusese lasata portita deschisa catre ... criticism. wink.gif


3. In conditiile astea, oricata arta ar fi fost in ele, anumite fotografii din concurs nu au fost nominalizate in primul rand pentru ca nu sugerau "relaxare".

In plus, imi permit sa observ ca fotografiile mai lipsite de contrast, mai neclare, au fost de asemenea mai putin nominalizate. Eu, cel putin, am sarit rapid peste ele.

smile.gif
Titus Herbert
1. Chat, trimisa de Olaf (imi plac ratele si verdele din spate care nu se potriveste)
2. Vis, trimisa de Oiski-Poiski (e aproape un vis)
3. Maretie, trimisa de cipdecip (se lumineaza treptat)
Olaf
Mie mi-au placut cel mai mult:
1. Set it free, a lui halcyon_III
2. Black sea, a lui Doro
3. Zen, a lui Misti.

smile.gif
P.S. Imi pare rau ca nu pot vota mai multe...
halcyon_lll
Multumesc tuturor celor care m-au votat, mai bine zis mi-au votat fotografiile. Urez si celorlalti participanti multa bafta, cu mentiunea ca am vazut unele poze care chiar mi-au placut.

Cat despre mica "zazanie" creata de unii in jurul acestui concurs, ma abtin de la orice comentarii. De 3 ani sunt pe site-uri de fotografie, din tara si strainatate, si peste tot e aceeasi poveste. Toti suntem mai buni decat ceilalti, suntem mai inteligenti decat ceilalti si fotografiile noastre sunt cele mai bune si frumoase ... bla bla bla.

Reflectati ... Too many photographers try too hard. They try to lift photography into the realm of Art, because they have an inferiority complex about their Craft.

Multumesc.
TheK
aferim, dar votul tau unde e? smile.gif
Kitty
1. Set it free, trimisa de halcyon_III
2. Zen, trimisa de Mistinguett
3. Final Dream, trimisa de Serenity
Serenity
Ia uite ca mi-a votat cineva scheletul, nu pot sa cred laugh.gif mwah1.gif

on-topic: halcy, ultima poza - Nostalgie - e pe Podul Minciunilor (mincinosilor) din Sibiu, nu-i asa? biggrin.gif
halcyon_lll
@ Serenity: ... Asa-i ! tongue.gif
calfa
QUOTE (Serenity @ 7 Nov 2006, 02:33 PM)
Ia uite ca mi-a votat cineva scheletul, nu pot sa cred laugh.gif mwah1.gif

on-topic: halcy, ultima poza -  Nostalgie - e pe Podul Minciunilor (mincinosilor) din Sibiu, nu-i asa? biggrin.gif

"Scheletul" tau laugh.gif (aka "Final Dreams") si "Relaxarea Finala" a lui Olaf spoton.gif ar fi primele nominalizate in varianta "neagra" a temei "Relaxare".

Asadar ... "Nostalgia" ... "pasajul" din centrul Sibiului era (am vazut ca il pregatesc intens pentru evenimentul din 2007). smile.gif

halcyon_lll, si totusi, tu cum votezi ?
Serenity
A mea ce-i drept, e putin mai "neagra" laugh.gif , dar a lui Olaf, in afara de nume si nuanta putin mai inchisa a ierbii, nu are nimic "negru" in ea... Ce mod mai bun de a te relaxa decat tolanit in iarba, pe o patura, cu o carte buna in mana si un munte la orizont exista? wub.gif
alysoft2003
1. Chat by Olaf
2. Hanging by Sere
3.White Sand by Entropy
Olaf
QUOTE (calfa @ 7 Nov 2006, 07:43 PM)
"Scheletul" tau laugh.gif (aka "Final Dreams") si "Relaxarea Finala" a lui Olaf spoton.gif ar fi primele nominalizate in varianta "neagra" a temei "Relaxare".

Da, primele si singurele rofl.gif
Serenity, si mie-mi place foarte mult... aaa... scheletul tau tongue.gif
halcyon_lll
Se pare ca se vrea votul meu ... so here goes:

1. Relaxare, by Oiski Poiski
2. Rasarit Kiel, by The K
3. Together, by Serenity

Am tinut cont de compozitie, "feeling"-ul transmis de fotografie si de incadrarea in tema.

Multumesc.
Serenity
Partea buna a comentariilor e ca ne dau ocazia sa mai invatam cate ceva. Eu reconosc ca am luat pozele asa cum erau, le-am tunchiat putin (in cazul pozei cu porumbeii) si le-am postat pe han... nu m-am prea gandit la calitate. Porumbeii aia erau pe blocul de vizavi iar poza a fost facuta cu un aparat slab, cu zoom, intr-o zi ploioasa. Pentru ca mi-au placut, nu pentru as fi avut vreo intentie de fotografie artistica. II mai aveam intr-o poza, unde o raza de soare reusise sa strabata norii exact de-asupra lor, dar calitatea era sub orice critica (da, chiar mai proasta decat aici laugh.gif )

Aici, varianta putin imbunatatita.. (Unde o fi Colimator sa-mi zica daca e mai bine? laugh.gif - si da, aia nasoala de la inceput trebuie votata!)
Mihai
Nominalizarile pot fi trimise pana la sfarsitul saptamanii, dupa care vom anunta rezultatele.
Asadar, cei ce nu au nominalizat inca sunt invitati sa isi exprime optiunile. smile.gif
Kitty
daca se termina pe 12 votarea e posibil ca pe 13 sa aflam castigatorul, asa ca votati-ma dragilor ca o sa fie ziua mea evil.gif
Nico
Imi dau si eu cu parerea
1. Vama Veche, TheK - pentru faptul ca a ales un unghi interesant, lumina (edit: la apus) creeaza o atmosfera placuta si mi se pare haioasa poza.
2. Set it free, Halcy - m-am gandit si m-am razgandit de cateva ori daca da sau daca nu biggrin.gif (stiu eu ca nu o sa te superi ca te critic). Mai intai de ce nu: fundalul cu blocurile si lumina prea puternica. De ce da: pentru ca imi place expresia personajului si senzatia de miscare pe care o sugereaza.

Nu pot sa aleg pentru locul 3 unsure.gif


Sper sa nu influentez pe nimeni, sau votarea, si sa nu se supere cineva ca am indraznit, dar am modificat putin poza cu Vama. Nu m-am putut abtine sorry.gif
TheK
Apus Nico , soarele rasare din mare smile.gif multam de modificare , looks better indeed
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.