Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cine E Cel Mai Tare Om Din Romania?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Ovidiu Bufnila
Cine e cel mai tare om din Romania? Cine are cea mai mare putere in tara asta frumoasa, ridicola uneori, haioasa, draga, suparata, teribila si iubita?
Kyklos
Bufnilă în sfera frumosului sunt multe oraşe vârâte ...ce rost ar avea să discutăm despre oraşele cu o bogată istorie...şi cu un renume mondial , european , naţional ..... unsure.gif

Zlatna...un oraş cu o bogată istorie pe vremea împuşcatului , acum o ruină...sub ameninţarea falimentului

Băicoi... rofl.gif ce îţi spune acest oraş...no offence
axel
Colimatoare, pana acum aveam impresia ca tu nu stii sa scrii. Acum realizez ca in plus tu nu stii nici sa citesti spoton.gif
flori
roflmao.gif Acu hai sa fim seriosi! Eu cred ca cel mai tare roman tre sa fie unu teapan...mort. Cit despre cel mai puternic, hmmm! Care-o fi? unsure.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Colimator @ 1 Nov 2006, 12:37 AM)
Bufnilă în sfera frumosului sunt multe oraşe vârâte ...ce rost ar avea să discutăm despre oraşele cu o bogată istorie...şi cu un renume mondial , european , naţional ..... unsure.gif

Zlatna...un oraş cu o bogată istorie pe vremea împuşcatului , acum o ruină...sub ameninţarea falimentului

Băicoi... rofl.gif ce îţi spune acest oraş...no offence

Sa inteleg ca intr-unul dintre aceste orase este totusi cel mai tare om din Romania?
Kyklos
Da...pentru că la baza oraşului stă Ceaşcă ....
Fantasee
Ovidiu, te anunţ imediat ce îl găsesc pe cel mai român om din România. smile.gif
Kyklos
Ştefan cel Mare şi Sfânt Domn al Moldovei care a ridicat o salbă de biserici în cinsta unui zeu ....
Cucu Mucu
QUOTE (Fantasee @ 1 Nov 2006, 07:58 PM)
Ovidiu, te anunţ imediat ce îl găsesc pe cel mai român om din România. smile.gif

Io sunt bre, ca-mi place Tudor Gheorghe, pastrama de oaie, mustul "intepat" si sa fac haz de necaz. harhar.gif harhar.gif harhar.gif
John B
Imi pare rau pentru voi dar eu sunt cel mai tare! Mai cititi si voi ziarele, mai uitati-va la televizor, ce naiba... thumb_yello.gif
Olaf
Eu il propun pe Colimator, pentru ca si reuseste sa poarte salba de biserici, desi se declara ateu. rofl.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (John B @ 2 Nov 2006, 01:37 PM)
Imi pare rau pentru voi dar eu sunt cel mai tare! Mai cititi si voi ziarele, mai uitati-va la televizor, ce naiba... thumb_yello.gif

Si atunci putem crede ca cel mai tare om din Romania e cel care in orice imprejurare arecurajul de a se afirma pe sine: EU?!

Ovidiu Bufnila
http://cel-mai-tare-om-din-romania.weblog.ro/
Olaf
Ovidiu, vad ca si tu faci la fel (afirmi: "EU!" ). laugh.gif

Slabe sanse sa fie asa. Daca ne afirmam toti, toti suntem cei mai tari? blink.gif
Fantasee
Ovidiu, dacă tot ai întrebat, s-ar putea crede că tu nu ştiai cine este cel mai tare om din România. smile.gif

Este benefic pentru un om să se considere "cel mai" cel puţin într-un fel oarecare. Ce înseamnă cel mai român?
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Colimator @ 1 Nov 2006, 08:56 PM)
Da...pentru că la baza oraşului stă Ceaşcă ....

Ceasca? Uuuups, pe vremuri il aplaudam cu frenezie. Tovarasul Nicolae Ceausescu. Milioane de oameni il aplaudau! Fie cu fervoare, fie la mishto. Il aplaudam cu totii. Oare Tovarasul Nicolae Ceausescu era cel mai tare om din Romania?
Erwin
nu, Leana ierea! rofl.gif

acuma serios, în zilele noastre, cel mai important om al momentului nu e şi cel mai tare, nici cel mai deştept, nici cel mai cunoscut, nici cel mai adulat, nici cel mai cel... Există câte unul pentru fiecare iepocă, trăsătură sau poziţie în societate iar campania aceea în care se compară Eminescu, Ştefan cel mare cu Hagi sau Nadia Comăneci îşi găseşte locul între ciudăţeniile României de azi, în care orice este posibil! Chiar şi tâmpeniile strigate pe uliţa audiovizualului cu pretenţii de culturalizarea (manelizarea eventual!) maselor...
The Dude
Luat in sensul cel mai comun, desigur Presedintele Basescu...Dar acuma trebuie vazut si ce inseamna "cel mai tare"...Eu cred ca cel mai important roman tine capul la cutie, sta tolanit pe pe un morman imens de lovele, si nu face altceva toata ziua decat sa traga sfori..

Se si spune in cercurile elevate ca pe omul inteligent nu il gasesti niciodata in primele randuri....
Uncle Sam
QUOTE (Erwin @ 3 Nov 2006, 12:28 AM)
iar campania aceea în care se compară Eminescu, Ştefan cel mare cu Hagi sau Nadia Comăneci îşi găseşte locul între ciudăţeniile României de azi

Mai ales ca...nu e chiar romaneasca. Clasamente cu "cel mai mare..." au aparut cam in toate tarile si ai nostri nu fac decat sa vina si ei din urma. Sa spui ca o asemenea idee e o ciudatenie romaneasa.... da-mi voie sa zambesc:
Uite clasamentul la cel mai mare american:
1. Ronald Reagan
2. Abraham Lincoln
3. Martin Luther King Jr.
4. George Washington
5. Benjamin Franklin
6. George W. Bush
7. Bill Clinton
8. Elvis Presley
9. Oprah Winfrey (hahahaha)
10. Franklin D. Roosvelt
Si astia sunt doar primii zece din 100 de nominalizati printre care Bill Gates, Michael Jackson, Muhamad Ali, Albert Einstein, Michael Jordan, etc.
http://dsc.discovery.com/convergence/great...stamerican.html

Cand o vezi pe Oprah in top 10 parca nu iti mai vine sa razi de bietul Fane al nostru smile.gif

PS: Daca vrei iti dau si lista celor mai mari francezi unde Zizou e alaturi de Gustave Eiffel si alte liste. Iar clasamentele in celelalte tari au fost stabilite tot in shouri televizate.
Kyklos
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 2 Nov 2006, 11:15 PM)
Oare Tovarasul Nicolae Ceausescu era cel mai tare om din Romania?

Pe vremea răposatului multe sate au fost ridicate la rangul de oraş...cel mai cunoscut e Scorniceşti .

În spatele fiecărui oraş a stat sau încă mai stă o persoană influentă , aşa numiţi baroni locali....care jonglează cu legea după bunul plac .

Nea'Pinalti de la Chiatra Neamţ ....e preşedinte de onoare la echipa din urbea lui, Cehlâul....în limbajul celor care jefuiesc ţara ...echipa de sub Petricica e un fel de firmă căpuşă....adică o parte din bani ajung la echipă cu ajutorul primăriei , fonduri care iau calea pribegiei ....faceţi o paralelă a stadionului înainte de a se înscăuna ca primar al oraşului şi după ce a ajuns în vârf .

Acelaş lucru s-a aplicat în oraşul lui Bacovia...aici e vorba de o veche a cunoştinţă a baciului din Pipera ....a făcut şi pentru Sechelariu Jr. singura pistă de karting din România ....timp de opt ani Sechelariu a administrat după bunul plac oraşul ...
Bufnilă ne poate spune mai mult ..e din oraşul lui Bacovia .

Cei mai tari românaşi se găsesc şi pe plaiuri Moldave .
Ovidiu Bufnila
Toata lumea are probleme de comunicare. Mesajul de deschidere e complex. Deschide mai multe linii de comunicare. De ce se intampla acest lucru? Traim in Era Complexitatii. Accentul nu se mai pune pe liniaritate.


Ovidiu Bufnila
consilier de imagine

http://finance.groups.yahoo.com/group/Imagine_si_Comunicare/
Kyklos
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 4 Nov 2006, 02:09 PM)
De ce se intampla acest lucru?

Meduza vălurită în meandrele raţiuni e de vină ....maestre .

Complexul de superioritate importat ....e un flagel care are pe zi ce trece tot mai mulţi adepţi .
calfa
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 31 Oct 2006, 11:27 PM)
Cine e cel mai tare om din Romania? Cine are cea mai mare putere in tara asta frumoasa, ridicola uneori, haioasa, draga, suparata, teribila si iubita?

QUOTE
... Deschide mai multe linii de comunicare. ...


Reflexiv-interogativa: "adica ... ce fel de putere ?" hmm.gif sau "de ce dupa <<cel mai tare>> a urmat precizarea/reformularea <<cea mai mare putere>> ?" smile.gif sau, de ce nu ? ... "cum interpretam <<tara asta frumoasa, ridicola uneori, haioasa, draga, suparata, teribila si iubita>> ?"

Interogativa-directa: Salut Ovidiu, ce mai faci ? Il cauti pe cel mai tare om din Romania, sau mai degraba te intrebi cum l-ai putea deosebi ? Ori poate nici nu crezi ca exista vreunul, sau poate exista mai multi ... unsure.gif

Patriotic-revolutionara: Arata-ni-l Ovidiu, si il vom urma, pentru o Romanie frumoasa, draga, teribila si iubita ! Sa terminam odata cu ridicolul, supararea ! thumb_yello.gif

rolleyes.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.