Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Reconstruction
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Hashaspire
"Reconstruction" este superb!

L-ati vazut?
Hashaspire
Oh, well...
Dacă nu l-aţi văzut, să-l vedeţi!
Michelle
Unde? unsure.gif
Hashaspire
Pe un DVD, ceva. unsure.gif

(2003)
factura
Si mie mi-a placut mult ...E ciudat cum totul pleaca de la un joc...
axel
L-am bagat in lista pentru inchiriere pentru ca:
Enjoyed By Members Who Enjoyed:
Dogville
Dead Man
Tinkerbell
QUOTE
"Reconstruction" este superb!

L-ati vazut?


Daaaaa, de doua ori (pana acum!)... wub.gif
Pur si simplu minunat, asa l-as descrie. M-a "prins" de la primele secvente si nu mai stiu ce s-a intamplat in jurul meu cat timp a tinut filmul.
Arlequine
QUOTE (axel @ 6 Oct 2006, 07:03 PM)
L-am bagat in lista pentru inchiriere pentru ca:
Enjoyed By Members Who Enjoyed:
Dogville
Dead Man

nu mi-a placut dogville devil.gif

cred ca l-am mentionat intr-un clasament personal al celor mai frumoase filme de dragoste. tin minte ca am alergat efectiv la cinematograf la tiff`u din 2004. si n-am regretat wub.gif
e genul de film care te bantuie si se dezvaluie treptat la fiecare vizionare.
Titus Herbert
Il am si eu, numai rabdare sa il vad imi mai trebuie smile.gif
asa
Uou, exista topic special pentru "Reconstruction".
E superb intr-adevar, Hash.

Un film de care m-am indragostit inainte de a-l vedea, pentru ca mi-a fost recomandat intr-un anume fel. Persoana dorea atat de mult sa-mi spuna sa-l vad, incat a uitat cum se numeste filmul. Un moment de neuitat wub.gif

"Reconstruction" merita vazut (revazut). E magic.
Tinkerbell
Vineri 15.12.2006, putin dupa miezul noptii, pe TVR1 (la ora 00,10).
Michelle
Iubiri, amintiri si uitari
„Reconstituirea unei iubiri” este genul de film de la care multi spectatori vor iesi contrariati (asta, in cazul in care au intrat sa-l vada, avand in vedere ca e debutul in regie al unui tanar danez, Christopher Boe). Si totusi, este unul din cele mai bune filme ale acestui an, un tur de prestidigitatie – cerebral, senzual si elegant – care intoarce micul cinefil din noi, cam adormit in vremea din urma, la cateva din titlurile-far ale anilor ’60: ca si in „Anul trecut la Marienbad”, povestea este „sapata” permanent de goluri de memorie, de mistere si de ipoteze; ca si in „Aventura”, nu vom ajunge niciodata sa stim tot; in fine, ca si in „8 ½”, totul este un construct – o „reconstructie”, cum zice titlul original -, aici al unei povesti de iubire care, privita din alt unghi (si din altul, din altul, etc...), ar fi aratat altfel...


Daca iubirea „doare” – cum spune personajul principal (interpretat de Nikolaj Lie Kaas) -, uitarea doare si mai mult; este ceea ce da profunzime povestii, facand ca – dincolo de trucurile de regie, care amintesc de Lars von Trier, si de cele de scenariu, care amintesc de „Being John Malkovich” – filmul acesta sa rezoneze cu sensibilitatea tinerilor, transformindu-l (cine ar fi crezut?) intr-un „hit”: la Cluj, in cadrul festivalului Transilvania, “Reconstruction” a primit premiul de regie si a fost vazut de un numar record de spectatori – inclusiv in aer liber, sub ploaie!
Adevarul e ca Lie Kaas arata bine, iar Maria Bonnevie – care interpreteaza, in dublu rol, “obiectul dorintei” sale – este una din cele mai frumoase aparitii pe ecran: un chip curat, lipsit de orice artificiu, care te poate face sa-ti amintesti de un film mult timp dupa ce l-ai vazut - adica sa ti-l „reconstruiesti” in minte... Asa ca nu-l ratati!
Alex Leo Serban
Libertatea
Arlequine
QUOTE (Michelle @ 14 Dec 2006, 09:38 AM)
la Cluj, in cadrul festivalului Transilvania, “Reconstruction” a primit premiul de regie si a fost vazut de un numar record de spectatori – inclusiv in aer liber, sub ploaie!

n-a plouat, a fost doar foarte frig. spoton.gif
dincolo de asta, descriere d`lui Leo Serban, mi se pare fada si lipsita de sclipire. nu reda sub nici o forma senzatia de preaplin sufletesc pe care acest film il lasa in urma.
Michelle
Se poate.Eu nu l-am vazut(filmul) si totusi comentariul lui ALS m-a incitat sa-l vad negresit.
tikky
un interviu cu Christoffer Boe

nu mi se pare fad comentariul lui ALS, poate doar scurt.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.