Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Flying
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Mihai
Scrieri, ganduri, amintiri din viata lui John B veti putea citi in cadrul acestui Jurnal.

Lectura placuta! smile.gif
John B
Multumesc Mihai!

Iata ca am primit si eu camaruta mea. Asa cum ii este si menirea, voi trece in acest jurnal tot ce mi se va parea interesant de impartasit cu voi. Intrucat ma simt bine in aceasta comunitate.

Sunteti bineveniti sa lecturati si sa comentati!
nefertiti-old
Eu o sa-mi plimb pe aici cafeaua, tacut sau nu. laugh.gif

smile.gif
John B
Am ales titlul flying intrucat imi place sa zbor. La propriu. Si chiar o fac, e drept, mai rar decat mi-as dori. Pilotez un balon cu aer cald, pe care il puteti vedea si in avatarul meu. E o poveste interesanta cum am ajuns eu sa fac treaba asta, in urma cu noua ani. Tot ce va spun in momentul asta este ca zborul nu a fost un vis al vietii mele. Nu m-am vista in copilarie aviator sau cosmonaut, nici macar nu ma pasionau pozele cu avioane. Daca cine mi-ar fi spus in 1997 ca voi fi pilot peste un an, l-as fi trimis la culcare. Niciodata nu stii ce-ti rezerva viitorul!
John B
Mi-ar face placere sa o savuram impreuna!
contraste
Bună ziua pilotule !
Primeşti īn jurnalul tău un zburăzor cu visul?
John B
Contraste esti binevenita! Cred ca mie imi lipseste cel mai mult abilitatea ta de a zbura. wink.gif
contraste
Păi hai atunci să facem o echipă: mă iei īn balonul tău drept copilot.
(Secret: īntr-o anumită conjunctură am fost copilot pe un elicopter).
John B
S-a facut!

Sa va spun sicateva cuvinte despre mine. M-am nascut acum 37 ani in Bucuresti, unde locuiesc si in prezent. Sunt casatorit, am doi copii Vladut de 3 ani si 11 luni si Irina de 2 ani si 2 luni. Pot spune ca sunt cele mai mari realizari ale mele. I-ati putut vedea in "Pozele forumistilor", dar am sa mai pun ceva poze actualizate si pe aici. Am absolvit specializarea Turism la una din Universitatile particulare, insa nu lucrez in domeniu.

Ma pot insa considera un norocos, intrucat fac ce-mi place si castig si bani din treaba asta.
John B
Va propun cateva filmulete care mie imi plac teribil:

Pentru inceput Aterizari pe aeroportul insulei St Maartens
dascalita
Am sa trec si eu pe aici sa iau lectii de zbor ! tongue.gif
nefertiti-old
QUOTE (John B @ 28 Sep 2006, 09:52 AM)
Pilotez un balon cu aer cald, pe care il puteti vedea si in avatarul meu.

Cind ajung prin Bucuresti, ma iei la o plimbare cu el? unsure.gif
John B
Vreau sa fac chiar mai mmult decat atat. Intentionam sa organizez o intalnire forumistica prin primavara, insa planurile mi-au fost date peste cap. Mai sigur e sa asteptam primavara din nou, cu vremea e greu de programat ceva.

In schimb am fost in Timisoara in 15-17 sept., ocazie cu care am si lansat o provocare la o intalnire, insa nu am avut succes (cu intalnirea). Drept e ca n-am mentionat nimic de balon.

Timisoara - Iulius Mall
John B
Tocmai ce m-am intors de la masa. M-am ghiftuit ca lumea si pe bani putini. Pentru cei interesati, recomand cu caldura Springtime Floreasca, unde se mananca superbine. La parter sunt produse fast food iar la etaj mancare gatita. E superieftin. Ex: 3 feluri de mancare, 2 prajituri, 1 suc = 46 RON. (Bineinteles ca n-am fost singur wink.gif )

Acuma ar merge o cafea, ca sa nu ma apuce somnul!
nefertiti-old
user posted image

Enjoy!


Da, cīnd lucram īn Bucureşti, şi noi luam des mīncare de acolo. Era relativ aproape, făceam o listă cu ce vrea fiecare şi mergea unul cu maşina să ia la pachet.
John B
Sar'na!

Gatesc excelent. Bucatarul ala mi se pare ca e italian. Oricum, e tot timpul plin, fara insa sa fie aglomerat. Timpul de asteptare in sistem e foarte scazut.

Cateva poze mai recente cu puradeii mei:

Dom' director

Balerina la 2 ani

Chef de chef
John B
Povestea asta cu balonul a inceput prin septembrie 1997, pe cand ma aflam in departamentul de distributie al unei publicatii. Seful care e de felul lui mai aerian, el fiind pe vremea respectiva si cel care adusese din Ungaria primul balon cu aer cald sa zboare in Romania (prin 1995 cred), m-a pus sa-i caut oferte de baloane.

Nestiind cu ce se mananca, am pus mana si m-am documentat intai despre ce e vorba ca sa stiu ce naiba sa cer. Si cum informatii am gasit destule (traiasca netu'!), povestea asta m-a captivat incetul cu incetul. Am fost impresionat in primul rand de faptul ca nu esista un sistem de propulsie. Vantul este singurul factor care influenteaza deplasarea. Daca nu bate vantul, pur si simplu balonul sta suspendat si nu se misca!

Revenind la poveste, dupa aproappe 7 luni de cautari si negocieri, s-a batut palma si s-a semnat contractul cu un fabricant ungur.Iar cand s-a pus problema cine il va pilota, am fost primul cared m-am oferit, fiind deja cel mai in domeniu, ca sa zic asa. Trebuie sa mentionez ca pana la data respectiva nu mai zburasem cu absolut nimic!
Kristin
Tzancii tai sunt niste dulci ! Sa iti traiasca !
John B
Multumesc Kristin!

Uite aici si un link cu ei, postat la topicul pozele forumistilor

Puradeii la fragute
Mistinguett
QUOTE (John B @ 28 Sep 2006, 05:06 AM)

Pentru inceput Aterizari pe aeroportul insulei St Maartens

Iti ofer si vederea "de pe partea cealalta a gardului". Enjoy!

user posted image
John B
Acum ma duc sa ma pregatesc de meci(uri). Imi iau 2 berici (la 2 L tongue.gif ), imi pun tricoul alb-rosu, fularul alb-rosu la gat si ma asez in fata televizorului.
Hai Dinamo!, Hai Rapidu'!

John B
QUOTE
Iti ofer si vederea "de pe partea cealalta a gardului". Enjoy!


WOW! Ai fost acolo! Cred ca e extrem de impresionant.
John B
Azi e una din zilele imposibile, in care n-am chef de nimic. Asa ma simt de obicei dupa o seara de cupe europene (cand berea e mai multa decat de obicei drunk.gif ).
Mai mult, intentionam sa-mi iau liber azi si sa plec cu puradeii la munte, dar m-a speriat vremea si am renuntat. Acum constat ca am luat teapa, ca vremea se indreapta si week-end-ul nu va fi chiar asa de rau sad.gif
E nashpa. Trebuie sa bag ceva cafele in mine ca sa-mi vina si cheful de munca.
John B
Cum cheful de munca nu da semne ca ar vrea sa vina, mai bine fac planuri de week-end. As duce copii undeva unde n-am mai fost. O varianta, daca vremea e generoasa, ar fi Insula Copiilor din Herastrau, unde am auzit ca ar fi super. Recent descoperisem ceva pe la Corbeanca, tot un loc de joaca in aer liber. Daca aveti ceva sugestii, sunt binevenite.
John B
Acum cateva minute am aflat o veste care m-a intristat:
Azi noapte, la Spitalul de urgenta Floreasca, a trecut in lumea celor drepti Dan Goanta, fost jurnalist de exceptie. Parcursul sau prin jurnalistica a inclus BBC Londra, BBC Romania, Tele7ABC, Antena 1 sau publicatiile Banii Nostri, Eurolider, Dilema, Cotidianul, o serie de publicatii externe.
Am avut placerea sa-l cunosc personal si pot spune cu mana pe inima ca a fost ceea ce ionseamna cu adevarat "Un om bun".
Dumnezeu sa-l odihneasca!
John B
Am avut doua zile nasoale de care nu vreau sa-mi aduc aminte.

Uitandu-ma pe prognozele meteo, ma apuca tristetea, vazand ca vremea se strica si intram bine in toamna. Sansele de zbor se reduc simtitor. Vine vremea analizelor, a strategiilor si proiectelor pentru 2007.

In alta ordine de idei maine am sedinta cu parintii! Prima. Vladut e grupa mica la gradinita si e momentul sa ne intalnim cu onor doamnele educatoare si probabil directoare sa aflam ce ne asteapta. O sa constat cu mai multa sau mai putina stupoare (am fost pregatit deja) cam cat o sa cotizez pentru odrasla mea.

ilie
JB, daca faci intalnire in aer, eu aduc cafea care nu se varsa in orice pozitie ar fi balonul laugh.gif
John B
rofl.gif beton! sau o aduci chiar... beton?!
ilie
surpriza! e una speciala ce sta si invers wink.gif
John B
Se anunta zile bune! Se pare ca voi avea in scurt timp trei actiuni importante, din care prima chiar joi, la deschiderea targului national de turism. Astept confirmarea obtinerii avizului de la primarie.
Apoi urmeaza doua zboruri tehnice pentru balonul meu si inca unul, apoi mai vedem. Promit poze de la toate actiunile!
John B
Am revenit cu detalii. Maine si poimaine, intre 10-18 (daca vremea permite) voi ridica un balon pe esplanada din fata Casei Presei Libere. Daca aveti drum prin zona, treceti pe la mine sa va iau in balon wink.gif
Felina
Eu nu inteleg despre ce balon e vorba... unsure.gif
John B
QUOTE (Felina @ 18 Oct 2006, 12:29 PM)
Eu nu inteleg despre ce balon e vorba... unsure.gif

Am pus mai sus un link - Timisoara - Iulius Mall
Felina
Aaa, am priceput. Ce beton, pilotezi un balon din ala adevarat! in ce scop? E doar distractie, sau esti platit ?
John B
E si distractie, sunt si bani. Pe scurt, fac ce-mi place si sunt si platit pentru asta wink.gif
Ultima actiune am avut-o vineri si sambata in Bucuresti. Descarc ceva poze si am sa le atasez.
John B
Iata si cateva poze. Sunt cam intunecate intrucat vremea a fost inchisa.

Romantic 1

Romantic 2

Romantic 3
John B
In sfarsit, am iesit la zbor. Adevarul e ca-mi era tare dor de un zbor, si iata ca am reusit sa zbor de doua ori la interval de doua zile!
Primul a fost joi, pe 26 oct. Decolarea la ora 9.30 de la Gorneni (dupa Mihailesti, pe DN6 spre Alexandria) Vantul destul de taricel (25 km/h) pentru balon ne-a purtat inspre vest. Dupa o ora de zbor, am aterizat in raza comunei Blejeni, imediat dupa Videle.
Al doilea a fost ceva mai linistit, am decolat tot de la Gorneni sambata dupa-amiaza si am aterizta aproape de intrarea in Mihailesti, dupa 40 minute de zbor. Vremea a fost superba in amandoua cazurile.

Cateva secunde inainte de aterizare

John B
Si doua poze:

Gorneni + Mihailesti

Gorneni 2
Kristin
BREATHTAKING !!

Sa mai atasezi poze... macar cu pozele sa raman.

John B
Kristin, te invit cu drag la urmatoarea actiune de ancorare. Nu stiu exact cand va avea loc (se definitiveaza detaliile zilele acestea) insa voi anunta din timp. Am mai anuntat, dar nu a aparut nimeni de pe han sad.gif . Sau au fost dar nu mi-au spus.
Zborurile sunt ceva mai pretentioase, iar lista de asteptare pentru zbor e destul de lunga... Dar "never say never" nu-i asa wink.gif
Kristin
Daca vii cu balonul pana in Stuttgart, de acord.

Am vazut in week-end 2 baloane pe "cerul orasului". Trebuie sa ma interesez, sa vad ce-i cu ele.

Merci.
John B
Poate treci tu prin Buc. N-am fost decat pana la Frankfurt, dar fara balon.
Daca vrei sa zbori, iti pot furniza adresele unor cluburi locale sau apropiate de tine. Preturile sunt in jurul a 150-200 EUR/persoana. Zborul dureaza in general 1 ora, dar actiunea in sine se intinde pe 4-5 ore. Merita!
Kristin
Cu banii astia ajung in Romania cu avionul ! laugh.gif

Sincer vorbind, e scump, dar cred ca merita. Pe la anul cred ca o fac si pe asta.

Poti sa imi trimiti mp cu adresele alea.

Merci.
John B
Hai ca am intrat sa mai sterg praful pe aici si sa va arat ultimul racnet in materie de dans:

Dancing Irinuca
dascalita
Draguta foc Irinuca si tare curajos Vladut! wub.gif Asa ca viata e frumoasa?
John B
QUOTE (dascalita @ 18 Jan 2007, 08:01 PM)
Draguta foc Irinuca si tare curajos Vladut! wub.gif Asa ca viata e frumoasa?

Este, cum nu!

Si pentru ca am facut treaba buna pana acum (parerea mea!), suntem in dezbateri daca sa mai facem unul sau nu!
dascalita
Si eu cred ca ati facut treaba buna si ar fi cazul sa continuati, sunt minunati copiii vostri!
Atata timp cat ii crestem cu drag si cu rabdare, copiii sunt niste mici minuni!
Sa va traiasca si sa tot aveti momente asa fericite ca cel din clip! wub.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.