Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Kaufland
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Opiniile Consumatorilor / Comentariile Clientilor > Retail si Cash&Carry: Hypermarketuri si Supermarketuri in Romania
Pagini: 1, 2
Mihai
Kaufland

user posted image

Click aici pentru o prezentare detaliata a tuturor hypermarketurilor si supermarketurilor din Romania.

Prezentare Kaufland
QUOTE
Concernul Kaufland este reprezentat de 600 de magazine în Germania, Cehia (1998), Slovacia (2000), precum şi în Polonia şi Croaţia.

Hipermarket-urile cu autoservire au o suprafaţă totală de vânzare cuprinsă între 2500 mp şi 12.000 mp şi sunt cunoscute sub denumirea de „Kaufland“, "KaufMarkt“ şi „Handelshof“.

Oferta cuprinde de la marci proprii, care conţine produse de calitate la preţuri convenabile mici, până la produse oferite de producătorii regionali şi produse de marcă.

In 2005 Kaufland a sarbatorit 75 de ani de existenta pe plan international.


Marci ale Grupului Kaufland: K-Classic
QUOTE
K-Classic este o marca a Kaufland, reprezentand cel mai mic pret pentru un produs din gama respectiva.



Magazine Kaufland in Romania
QUOTE
Kaufland are deschise in Romania 15 de magazine, dintre care 1 in Bucuresti.

Iata magazinele:

Kaufland Bucuresti Pantelimon
CODE
Program de functionare: Luni - Sambata: 7.30-22.00 si Duminica: 7.30-20.00
Adresa: Şos. Colentina, nr. 6, sector 2
Tel.: 0725/231.001


Kaufland Ramnicu Valcea
CODE
Program de functionare: Luni - Sambata: 7.30-22.00 si Duminica: 7.30-20.00
Adresa: Str. Gib Mihăescu, nr. 30
Tel.: 0725/231.201


Kaufland Ploiesti
CODE
Program de functionare: Luni - Sambata: 7.30-22.00 si Duminica: 7.30-20.00
Adresa: Şos. Vestului, nr. 9
Tel.: 0725/231.101


Kaufland Alba Iulia
CODE
Program de functionare: Luni - Sambata: 7.30-22.00 si Duminica: 7.30-20.00
Adresa: Calea Moţilor
Tel.: 0725/231.601


Kaufland Timisoara 1
CODE
Program de functionare: Luni - Sambata: 7.30-22.00 si Duminica: 7.30-20.00
Adresa: Str. Gh. Lazăr, nr. 26
Tel.: 0725/231.301


Kaufland Timisoara 2
CODE
Program de functionare: Luni - Sambata: 7.30-22.00 si Duminica: 7.30-20.00
Adresa: Str. Dumitru Bojinca, nr. 4
Tel.: 0725 234 401


Kaufland Baia Mare
CODE
Program de functionare: Luni - Sambata: 7.30-22.00 si Duminica: 7.30-20.00
Adresa: Str. George Coşbuc
Tel.: 0725/231.501


Kaufland Targu Mures
CODE
Program de functionare: Luni - Sambata: 7.30-22.00 si Duminica: 7.30-20.00
Adresa: Str. Gh. Doja, nr. 64-68
Tel.: 0725/232.101


Kaufland Galati
CODE
Program de functionare: Luni - Sambata: 7.30-22.00 si Duminica: 7.30-20.00
Adresa: Bd. Oţelarilor, Micro 21
Tel.: 0725 231.702


Kaufland Cluj
CODE
Program de functionare: Luni - Sambata: 7.30-22.00 si Duminica: 7.30-20.00
Adresa: Str. Câmpului, nr. 9 - 19
Tel.: Tel: 0725 231 401


Kaufland Hunedoara
CODE
Program de functionare: Luni - Sambata: 7.30-22.00 si Duminica: 7.30-20.00
Adresa: Str. Avram Iancu, nr. 9A
Tel.: 0725 231 901


Kaufland Satu Mare
CODE
Program de functionare: Luni - Sambata: 7.30-22.00 si Duminica: 7.30-20.00
Adresa: Str. Drumul Careiului, nr. 1-3
Tel.: 0725 231 801


Kaufland Suceava
CODE
Program de functionare: Luni - Sambata: 7.30-22.00 si Duminica: 7.30-20.00
Adresa: Str. Universitatii, nr.15 - 19
Tel.: 0725 232 201


Kaufland Targoviste
CODE
Program de functionare: Luni - Sambata: 7.30-22.00 si Duminica: 7.30-20.00
Adresa: Str. Lt. Stancu Ion, nr. 2C
Tel.: 0725 232 004


Kaufland Bistrita
CODE
Program de functionare: Luni - Sambata: 7.30-22.00 si Duminica: 7.30-20.00
Adresa: Bulevardul Independentei
Telefon: ?


Sediul Central
QUOTE
Kaufland Romania SCS
Adresa: Soseaua Colentina Nr. 6, RO-021173 Bucuresti, Sector 2
Tel: +40 / 21 / 3057070
e-mail: office@kaufland.ro
web: http://www.kaufland.ro


Alte Informatii
QUOTE
Actionar majoritar: Schwarz Germania
Cariere @Kaufland



Va invit in cadrul acestui topic sa discutam despre calitatea serviciilor oferite de Kaufland, despre experiente bune si mai putin bune intalnite in aceste magazine. smile.gif
Cucu Mucu
Doo vorbe: neamtu tot neamt, frate. La casa mi-a dat rest pana la ultimul banut la un kaufland in Galati.
Aramis
Acusi vine Kaufland si la mine in oras smile.gif
Mihai
QUOTE (mariusc2 @ 25 Sep 2006, 07:16 PM)
Doo vorbe: neamtu tot neamt, frate. La casa mi-a dat rest pana la ultimul banut la un kaufland in Galati.

Nu e neaparat vorba de nemti, ci de management.
Si la Billa, XXL, Penny, Selgros, Plus tot germani sunt...
Cucu Mucu
Eu la Penny nu mai calc de cand m-au tratat vreo doua gestionare ca si cum imi faceau un mare favor ca ma incasau. Aufwiedersehen! laugh.gif
Serenity
Si mie imi place la Kaufland. Doar ca e mult prea departe de unde stau (stateam) eu. Un minus ar fi ca nu am gasit anumite produse care e de neconceput sa nu se gaseasca (gen gel de dus Palmolive, etc.), ca plus e faptul ca preturile sunt ceva mai mici.
Cucu Mucu
Si mie mai imi plac carnatii aia nustiucumlezice care se vand la iesire. Cel putin in Galati...
John B
Mie nu-ni place cel din Bucuresti. Foarte inghesuit, nu-ti dau nici pungi decat pe bani.
actionmedia
Eu am o parere relativ proasta despre Kaufland. Cel putin despre cel din Bucuresti
In ciuda faptului ca iti dau restul pana la ultimul banut si ca gasesti produse mult mai ieftine decat in alte parti, nu prea imi plae organizarea. Marfa se strica pe rafturi, produsele vrac nu sunt completate la timp si ajungi sa scormonesti intr-o gramada de gunoi ca sa alegi cativa cartofi, sau ceapa, sau morcovi buni. Carnea proaspata e vanata si uneori di depozitul de carne vine un miros oribil.

John B
Deschiderea Kaufland din Barbu Vacarescu este programata pentru aprilie 2007 si nu dec. 2006 cum scrisesem mai demult.
Mai mult, in septembrie 2007 Kaufland lanseaza unconcept nou pe piata de retail numit Kaufland Power Center. Un parc comercial pe 3.5 ha in Zona Mihai Bravu - fabrica Miraj. Pe langa Kaufland, vor mai fi in acest parc 6-7 retaileri din domeniile electrocasnice, amenajari, outlet-uri pentru firme de imbracaminte si incaltaminte etc.
Mihai
Al doilea hipermarket la care am votat 'Foarte bun', dintr-un singur motiv: este singurul care evidentiaza faptul ca isi respecta clientii; esti platit (cu o suma modica, evident) daca stai mai mult de cinci minute sa platesti si nu sunt toate casele deschise, daca gasesti un produs expirat sau daca gasesti un produs (din cele selectate de ei) mai ieftin in alta parte.

+++ Plusuri:

Cele mentionate mai sus
Oferta variata
Cele mai mici preturi de pe piata la alune, fistic, seminte...
Angajati respectuosi


--- Minusuri

Din oferta lipsesc produse destul de importante ('Campina' la lactate, 'Tudor' la mezeluri...)
Nu au cosuri, iar carucioarele sunt cu moneda (nici macar cu fisa speciala...)
Nu au pungi gratis biggrin.gif
Fueled
Se construieste Kaufland si in Iasi rolleyes.gif
Mihai
Bine ai venit la Han, Fueled! han.gif

Multumim de informatie! smile.gif
ausländer
QUOTE (Aramis @ 25 Sep 2006, 07:22 PM)
Acusi vine Kaufland si la mine in oras smile.gif

Idem. Chiar vis-a-vis de mine se face unul. Avantaje? Nu trebuie sa mai merg 3 km pana la cel mai apropiat supermarket si in plus creste si pretul zonei [nu ma intereseaza zona cat apartamentul meu]. Din pacate de abia in februarie e gata. Din curiozitate am vizitat si site-ul lor. Oferta mi se pare "subtire" rau. Numai vreo 6 produse la preturi promotionale... Ma rog. Ce mi s-a parut de prost gust e faza cu "Castigati 1 RON daca gasiti unul sau mai multe produse expirate!". Eu sa fi avut o retea de hypermarketuri, as fi pus vreo suma fabuloasa drept premiu ptr produsele expirate gasite. O suma mai mare inspira o incredere mai mare. Nu credeti?
Mihai
Ce oras, auslander? Sa-l trecem la observatii. biggrin.gif

QUOTE
Din curiozitate am vizitat si site-ul lor. Oferta mi se pare "subtire" rau. Numai vreo 6 produse la preturi promotionale...

Nu, in realitate sunt mult mai multe produse la oferta. Dar site-ul are un minus la capitolul asta... d-asta nici nu pot prezenta aici ofertele periodice.

QUOTE
Ce mi s-a parut de prost gust e faza cu "Castigati 1 RON daca gasiti unul sau mai multe produse expirate!". Eu sa fi avut o retea de hypermarketuri, as fi pus vreo suma fabuloasa drept premiu ptr produsele expirate gasite. O suma mai mare inspira o incredere mai mare. Nu credeti?

De acord. Insa ce te faci daca romanul, inventiv cum e, vine cu un produs expirat de acasa, cu acelasi cod de bare si spune ca l-a gasit pe un raft, in spate?
ausländer
Pai locuiesc in acelasi Iasi ca si Aramisu, daca nu stiai tongue.gif
Kyklos
E cel mai mare supermarket din oras ....in Bistrita mai sunt ceva de pe vremea impuscatului , ca suprafata vorbesc ....la sfarsitul lui octombrie se va deschide Kaufland
MIA
In Timisoara deschid al doilea magazin - relativ aproape de unde stau eu. rolleyes.gif

Si mie mi se par - pe segmentul lor de produse - cei mai tari din ceea ce exista acuma in oras. smile.gif
Singurul minus serios e ca fructele si legumele care cica sunt "la oferta" sunt uneori in numar inadmisibil de mare expirate ... sad.gif
Kyklos
rofl.gif Mare bal mare s-a deschis portile de la Kaufland Bistrita ....de la orele 3 chiar 4 dimineata jumate populatia Bistritei s-a adunat in parcarea hypermarketului(oferte , preturi mici ).....la ora opt iau cu asediu intrarea in cel mai mare complex comercial din oras ....cand a mers la scoala zici ca era convoi miliar (un autobuz mare si doua microbuze pline ochi de lume laugh.gif )...au suplimentat cu cateva microbuze si autobuze ...linia 1 a devenit pentru o zi linia spre Kaufland .

Am intrebat pe soferul microbuzul : A venit papa ? De merge asa multa lume in zona industriala ? ...NU , NU s-a deschis Kaufland laugh.gif
Cla
Chiar ca avea stil deschiderea daca venea Papa cu o foarfeca din Solingen, sa taie panglica laugh.gif
Mihai
QUOTE
Mare bal mare s-a deschis portile de la Kaufland Bistrita ....de la orele 3 chiar 4 dimineata jumate populatia Bistritei s-a adunat in parcarea hypermarketului(oferte , preturi mici ).

Cam asa e la orice deschidere de acest gen...

Stai sa vezi cand se deschide Auchan. biggrin.gif
Kyklos
Pe spaţiul unde s-a deschis acest hypermarket se preconiza în planurile primăriei construierea un bazin olimpic.....,dar suma depăşea un milion de euro hh.gif (fiind un spaţiu imens) şi au decis că e mai bine să vândă spaţiul cu sute de mii de euro...conturile au avut şi ele de "suferit".
Kyklos
rofl.gif Auchan.....la noi CIBELA un fel de talmeş-balmeş unde fiecare agent comercial are un chioşc .....acolo vin ţăranii şi cumpără nimicuri la preţuri de nimic ....peştele cel mare o să înghită peştele cel mic .
Mihai
Kaufland deschide la Bistrita al 15-lea hypermarket al retelei in Romania

QUOTE
Operatorul de hypermarketuri Kaufland Romania deschide joi, la Bistrita, al 15-lea hypermarket al retelei din Romania, in urma unei investitii de 7,5 milioane de euro.

Pana la sfarsitul anului, compania intentioneaza sa ajunga la 18 unitati pe piata romaneasca, afirma reprezentantii companiei. Investitia totala realizata de grupul german de retail pe piata romaneasca depaseste 200 de milioane de euro.

Magazinul de la Bistrita are o suprafata de 3.200 de metri patrati, o parcare de 288 de locuri si a fost construit pe o suprafata de 19.000 de metri patrati.



Am adus la zi lista magazinelor Kaufland, voi actualiza si harta.

Colimator, ma poti ajuta, te rog, cu adresa Kauflandului din Bistrita? hmm.gif Nu am gasit-o pe siteul lor.
Kyklos
Bulevardul Independenţei....numărul...nu îl cunosc...la intrare în municipiu...cine vine de la CLUJ se loveşte de el . hh.gif
Mihai
Multumesc, am editat.
Vexx
S-a deschis Kaufland si la Piatra Neamt si toate cunostintele mele care l-au vizitat au iesit foarte incantati si cu buzunarele goale. Urmeaza sa merg si eu si sa-mi dau cu parerea. Mihai, pentru Harta (sa aiba si Neamtul ceva tongue.gif ): Str. Obor.

Edit: Era sa uit, se deschide si Plus in scurt timp. Intra si Chiatra in rand cu lumea! rofl.gif
Mihai
Multumesc Vexx. smile.gif
Am o harta cu tot retailul din Romania, cand am timp voi actualiza lista.
Kyklos
rofl.gif In Kaufland Bistrita au inceput sa zboare pasarelele jamie.gif ...nu stiu de unde au aparut,dar zici ca suntem in gara..numai in gara vezi atatea pasarele rofl.gif
MIA
QUOTE (Vexx @ 7 Feb 2007, 08:51 AM)
Edit: Era sa uit, se deschide si Plus in scurt timp. Intra si Chiatra in rand cu lumea! rofl.gif

In sfirsit ! Ca eu cind am fost la soacra-mea in vizita pe-acolo am ramas mirat de stagnarea care exista in comertul cu amanuntul pe zona ... sorry.gif
mezzo
Locuiesc la aprox 5 minute de acest magazin si nu am fost decat de 3-4 ori ,pentru ca parcarea e foarte mica ,magazinul e inghesuit ,iar produsele pe care le cumpar in mod curent nu le gasesc pentru ca nu sunt deloc .In schimb am fost la Russe ,magazinul era mult mai aerisit ,preturile erau cu adevarat mai mici decat in magazinele celelalte, era bine aprovizionat .Nu merg intr-un super -hiper market pentru preturi ci pentru ca pot sa-mi aleg singura fara sa-mi ranjeasca vinzatoarea in ochi .
John B
Mezzo, daca stai langa Kaufland-ul din Bucuresti - Colentina, intr-adevar este o pacoste, e foarte inghesuit si tot timpul aglomerat. Insa Kaufland-ul din Barbu Vacarescu e super bine amenajat si aprovizionat, nicodata aglomerat. Incearca-l!
mezzo
Locuiesc intr-adevar pe langa cel din Colentina .
Aramis
In Iasi sunt 3 Kauflanduri, unul la 5 minute de casa mea, ceea ce inseamna ca am renuntat la Billa in favoarea Kauflandului. Mi-a placut ca pe timp de vara au avut foarte multe fructe, proaspete si buuuune (mai ales pepenii wub.gif )
Anca_M.
Da si au si preturi bunicele, mie Billa nu mi-a placut niciodata.
mutulica
desi trebe sa admit ca la kaufland gasesti mai multe articole.. cred ca totusi prefer pe cei de la concurenta... sunt mai aerisiti, si carnea mai proaspata (cred ca de aia si au mai multa lumina la galantarele de carne, spre deosebire de kaufland unde e mai inghesuiala)
March
Sunt si shtifturi. Mai ales la raionul cu dulciuri. De ex. diferite cutii cu ciocolata ( bomboane) produse in Germania . Sunt convins ca nu exista asa ceva pe piata nemteasca !

In schimb au sortimente de vinuri din Argentina , Africa de Sud, Australia si chiar Franta mai ieftine decat cele romanesti si cel putin tot atat de bune ca cele indigene ( Cabernet Sauvignon, Merlot, Shiraz, Chardonnay dry la preturi de 7 RON sticla !!)

La bere, au putine sortimente la sticla ! De ex. nu am vazut Becks .
Mihai
March, la 7 lei e apa cu pastila, in niciun caz vin... wink.gif
Erwin
am bifat la "prost" pentru că de câte ori am fost pe-acolo ceva mi-a lăsat impresia asta, fie mizeria, fie calitatea proastă a unor produse, e drept, frumos ambalate, ultima oară am luat plasă cu o cutie de ciocolată cu lichior, care era evaporat în întregime! hh.gif

ce nu îmi place e că eşti obligat să parcurgi traseul lor în "U" şi dacă ai uitat ceva şi e aglomeraţie...
Mihai
Mda, chestia asta e cam stupida... biggrin.gif

Pe de alta parte, la Kaufland am gasit niste biscuiti foarte buni (cei de care vorbea March, made in Germany...).
In plus, au un bogat sortiment de ape minerale (chiar mai multe decat la cora/carrefour/real, cred...)
mutulica
chiar apa cu pastila nu... dar sunt vinuri procesate a nshpea oara... si de aia si ies asa de ieftine (cu tot cu transport)

ce mi-a placut la kaufland e politica de campioni de preturi ... au intrat deja in conflict deschis cu o firma de detergenti si una de bauturi racoritoare, pentru ca au pus la oferta pret mai mic decat cel de achizitie...
concurenta Kaufland a reactionat imediat si a cerut preturi speciale firmelor respective.. ba le-a batut si buca pentru ca nu acorda tratament egal in piata
March
QUOTE(Mihai @ 13 Dec 2007, 01:45 AM) *
March, la 7 lei e apa cu pastila, in niciun caz vin... wink.gif

Nu . Alea sunt la tetrapack si costa 3 lei litru ! Tot la Kaufland.
La 6-7 lei poti gasi si vinuri de Murfatlar , sub sigla "Primat".
Mara
Eu merg pentru fructe, mult mai bune ca in Cora si preturi ok, precum si pentru mezeluri, carne. La restul categoriilor (cosmetice, detergenti) raman totusi la Cora. smile.gif
Mihai
Pai e destul de mare distanta intre Cora si Kaufland in Bucuresti... rolleyes.gif

Intr-adevar, fructele sunt ok la Kaufland. Si mai au la pret ok painea, cu destul de multe sortimente.
Mara
Nu e chiar asa mare distanta intre Kauflandul din Colentina si Cora Pantelimon. Cu un pic de organizare ajung si in piata si la ora 11 e totul cumparat. biggrin.gif
March
peste imputit si cascaval mucegait la Kaufland hh.gif
Mihai
O fi fost branza cu mucegai... ohyeah.gif

In acelasi articol se mentioneaza ca si Spar si Billa au incasat ceva amenzi.
Rocknroll
Kaufland numai nemti nu pot fi!
Inafara faptului ca au disparut din carucioare !!! - ultima oara efectiv nemaifiind niciunul, iar de cosuri de mana ei n-au auzit, chestia aia cu "respectul fata de client" mi se pare de toata jena si e de o penibilitate si nesimtire crunta, vezi faptul ca iti dau 1 ron daca gasesti un produs expirat!!!
Cu alte cuvinte, te iau de prost!
Pai cine-ar trebui sa se ocupe de eliminarea produselor expirate de pe raft? Sa le fac eu munca angajatilor? In Germania, de exemplu, daca ai gasit (cumparat) un produs expirat poti sa-i dai in judecata si sa le ceri daune de mii de euro!!! La noi, vezi doamne, iti dau 1 ron... ohyeah.gif
Astia ne insulta inteligenta...

Cum spuneam, sunt probabil nemti de second hand, niste romani care se dau nemti doar fiindca au emigrat in Germania de Vest inainte de...
Thelma
In general, strategiile de marketing au o platforma de aplicare diferentiala, in functie de piata (tara, oras etc).
In cazul asta, tare ma tem ca nu superiorii de la Kaufland sund de second-hand, ci ca datele pe care le au ei despre piata romaneasca (comportament al consumatorului etc etc) arata ca romanii nu sunt consumatori de elita (ca sa nu zic de second hand, imaturi, needucati) si ca o astfel de abordare "1 leu pentru un produs expirat" le este favorabila.

Da, insulta inteligenta multora, dar ma tem ca vocea lor e prea firava si nu prezinta un punct de referinta!

Si probabil nu numai la kaufland, ci si in alte parti.

Sau...sa se fi schimbat ceva intre timp? suntem in 2010.
Justitiarul


ohyeah.gif ohyeah.gif ohyeah.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.