Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Superstitie Sau?...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium
silverstar
spoton.gif
Kyklos
Sa revenim pas cu pas cu picioarele pe pamant ...a trecut si pisica neagra in fata mea cand am avut teza si am luat tot cinci la matematica devil.gif am dat teza la matematica intr-o zi de 13 si tot sfantul cinci l-am luat...am inceput televiziunea in 13 decembrie 2005 ....si totul a fost ok....nu au superstiti de genu : Daca vad femeia de servici cu galeata de gunoi sau apa o sa am o zi plina rofl.gif
silverstar
buf:
Cla
Mie mi-a trecut soacra prin fata, ce sa mai zic hh.gif
Nucul a fost de 2 ori mai înalt ca buda... ce sa mai zic... mai traim toti.
Am avut si noi bufnite. Si dup-aia n-am mai avut soareci.
Am avut si arici. Au disparut sobolanii.
Nu exista oare o creatura care sa te scape de soacre?!? blink.gif
OMU'BUN
Superstitia nu apare din senin, ci pentru ca noi o acceptam. Eu cred ca la fel e si cu credinta. Exista un "ceva" care ne "aranjeaza" ploile in functie de ceea ce, cum si cat credem. Eu am evitat sa cred in marti,13, popa, pisica neagra, trecutul pe sub scara (desi ma feresc totusi) iesitul cu "plin"-ul sau "gol"-ul etc. Am observat insa ca daca tii cont de aceste superstitii, indiscutabil iti anticipeaza un lucru si foarte rar se intampla sa "te insele" dar si atunci parca tot vezi o nuanta de ghinion sau de noroc!...
Parerea mea personala este ca n-ar trebui sa ne facem viata un calvar crezand in astfel de superstitii, desi in ceva trebuie totusi sa crezi. Eu am o problema cu visele si putine dimineti sunt in care sa ma trezesc si sa nu stiu cum va fi ziua in curs! O fi si asta o superstitie? hmm.gif
Cla
E nasol sa te trezesti fara portofel la cumparaturi.
E insa comod sa dai vina pe mâtza neagra, pe soacra, pe cucuvea, pe nucul din gradina... user posted image
Kyklos
QUOTE (Cla @ 22 Sep 2006, 05:52 PM)

Nu exista oare o creatura care sa te scape de soacre?!? blink.gif

Stricnina...cate o doza la fiecare masa ....
silverstar
Wow,
silverstar
? spoton.gif
Cla
Daca tocmai am vorbit de creaturi:
Câti sobolani plini de strichnina ar suporta mama-soacra? biggrin.gif

Dam si de mâncare, cum sa nu. SI BETIIIIIIIIIIIIIEEEEEEEEEEEEE NON STOP!!!!! drunk.gif rofl.gif
silverstar
Da' bufni
mothman
Bufnita - Bubo Bubo
Cucuveaua - Athene Noctua

Deci, nu e una si aceasi. tongue.gif
Si da, este vorba de o superstitie.
silverstar
spoton.gif pai,



spoton.gif
flori
Fiindca veni vorba de superstitii...Stie cineva ceva despre cioburi? In urma cu citeva zile mi-a cazut raftul cu vase de la dulapul din bucatarie, asa ca mi s-au injumatatit tacimurile si am avut o gramada de cioburi de dus la gunoi...Ok. nu am fost eu prea suparata ca cica cioburile aduc noroc...da pisicii mei, ieri iar a cazut raftu si mi-a spart inca jumatate din jumatatea de farfurii care ramasesera oare trebuie sa joc la loto? Ce ziceti? Numai ca ieri am descoperit si cauza ghinionului sau a norocului ca nici nu mai stiu cum sa interpretez hh.gif Se departase un perete lateral al dulapului si incet incet raftul a cedat...initial crezusem ca se convexase raftul din cauza greutatii si-l intorsesem pe parte cealalta!
Stie cineva de ce grecii sparg farfurii la chefuri? Oare chiar aduc cioburile noroc? Sau ghinion? Lamuriti-ma si pe mine va rog ca nu stiu la ce sa ma astept! laugh.gif
silverstar
Da, o
mothman
welcome.gif silverstar tongue.gif

La DEX zice :

SUPERSTÍŢIE, superstiţii, s.f. Prejudecată care decurge din credinţa în spirite bune şi rele, în farmece şi vrăji, în semne prevestitoare, în numere fatidice sau în alte rămăşiţe ale animismului şi ale magiei; p. ext. practică superstiţioasă. – Din fr. superstition, lat. superstitio.
OMU'BUN
Flori, la inceputul mesajului, deja ma gandeam sa-ti sugerez un exorcist! tongue.gif Dar daca peretele e de vina, pacat, mare pacat!... Devenise chiar interesant sa cada raftul in fiecare zi! Faceam o cheta pentru farfuriile tale si-ti cumparam mult mai scumpe, ca nu oricand ai sansa sa intalnesti o stafie careia sa nu-i placa farfuriile tale!
De ce sparg gregii farfurii? Este sugestia grecoaicelor, fiindca cu cat sunt mai multe cu atat au mai mult de spalat!... wink.gif
silverstar
[QUOTE=
Cla
Pofta buna! Doar daca scapam de topaitii astia jamie.gif

user posted image user posted image
silverstar
Mersi! Gata
passenger
silverstar...n-ai uitat nimic? tongue.gif



Cla
Tigari... da' te bate gându' de numa' biggrin.gif
Si totusi, daca stau sa ma gândesc... hmm.gif
Cum isi trag italienii cocaina?
Cu macaroana laugh.gif
silverstar
Asta n-am
silverstar
[QUOTE=passenge
passenger
ai uitat topaitorii aia multi tongue.gif

astia: woot_jump.gif
silverstar
Promit
Cla
Promit ca bag un hack la topaitii astia evil.gif
Titus Herbert
I'm dizzy
mothman
offtopic :
tare zburdalnica silverstar. tongue.gif
passenger
biggrin.gif data viitoare o sa renunt la subtilitati....se pare ca au efectul invers scontat hh.gif
Titus Herbert
depinde si de persoana "subtilizata"
silverstar
[QUOTE=Cla,23 Sep
Ce
dascalita
Raspuns la intrebarea cu bufnita sau cucuvea, ce-o fi...http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?showtopic=7998&st=0
silverstar
Pai, nu-i
Titus Herbert
Capra o treci ultima.
Cucuveaua si bufnita sunt verisoare de gradul 2, ca sunt doua.
silverstar
Si unde-s trei, ohmy.gif smile.gif mad.gif
Titus Herbert
Daca aveti si coliva..i'm in
Cla
Sper sa-ti treaca ochii pe spate
woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif
Cla
Sper ca-ti ajunge
woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif
Cla
Ai destui, choose one! rofl.gif
woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif
silverstar
Ce-ati
Titus Herbert
rofl.gif rofl.gif Cla
flori
Da ce-i asta oameni buni? ohmy.gif Magie neagra cu topaitii? E de bine sau de rau? hh.gif
Kyklos
Virinel şi-a fracturat limuzina într-o zi de 13, nu a fost marţea ....ca să meargă de-a hoarţa a fost vineri ,oameni buni hh.gif .
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.