Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce S-a Intamplat De Fapt?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Dincolo de Ratiune
Antonella
S-a intamplat intr-o dimineata; eram singura acasa, am dormit pana mai tarziu, pana pe la ora 10.
Si s-a intamplat brusc; eram lungita pe pat si dormeam, m-am trezit paralizata, nu ma puteam misca, eram treaza, cu fata la perete, imobilizata, mainile, picioarele nu ma ascultam, limba imi era legata, incercam sa vorbesc si nu reuseam sa spun nimic, nu iesea nici un sunet; in acelasi timp auzeam voci si usi trantite, stiam ca sunt singura in casa si nu intelegeam cine face zgomot si de ce nu ma pot misca. Am inceput sa spun Tatal Nostru si in acelasi timp sa dau disperata din picioare, sperand ca poate o sa reusesc sa ma misc. In final cu efort imens am reusit sa ma ridic, imi era frica sa merg prin casa, am aprins toate luminile si am deschis toaste geamurile; a inceput sa-mi fie frica din ce in ce mai mult si am iesit afara.
Nici acum nu stiu ce s-a intamplat; au trecut 2 ani de atunci, nu mi s-a mai intamplat; mult timp dupa aceea mi-a fost teama sa adorm ca sa nu mi se mai intample asa ceva!
Stie cineva ce s-a intamplat? Am visat? Dar eram lucida, treaza asa cum sunt acum! Langa mine era cineva, erau mai multe persoane, dar eu nu reuseam sa ma intorc sa le vad, usile se deschideau - le auzeam! De ce nu ma puteam misca? I s-a mai intamplat cuiva asta?
mothman
De ceva asemanator am avut si eu parte, dar nu consider ca ar fi vorba de ceva paranormal. La mine s-a intamplat in felul urmator : Eram foarte obosit si am adormit pe o canapea, iar in loc de perna, am avut sub cap ceva foarte tare (practic, stateam cu gatul pe o margine de lemn), dar de somn, nici n-am mai tinut cont. Tin minte ca atunci cand m-am trezit, eram complet paralizat. Nu puteam sa ma misc absolut deloc. Nu puteam nici sa vorbesc, din ce imi aduc aminte. Vara-miu era la 2 pasi de mine, se juca la calculator, iar eu incercam sa fac putina galagie sa ma auda, dar nu reuseam sa scot decat aer pe gura. Nu-mi simteam picioarele, nimic...

Intr-un final am simtit o caldura si niste furnicaturi pe sira spinarii si am reusit sa imi simt mainile, picioarele. M-am ridicat si i-am povestit varului cele intamplate. Din ce imi aduc aminte, nu m-am speriat cine stie ce. Explicatia probabil ca e simpla, dar nu m-am obosit s-o caut. Probabil sa se datorezse faptului ca am dormit cu gatul pe marginea aia dura sau, cine stie, poate e legata de fenomenul ala de paralizie ce intervine in timpul somnului. Daca nu ma insel, in fata de somn REM (rapid eye movement - somnul cu vise), se produce un soi de deconectare a etajului central fata de sistemul periferic, pentru a nu ne misca foarte mult in timpul viselor.

Intamplarea cred ca are in jur de 4-5 ani, iar durata a fost probabil de vreo 20 de secunde...
Catalin
S-a mai discutat: http://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_Paralysis
ilie
Ai amortit un pic.

paranormal!? hihihi rofl.gif
Kyklos
Am avut doua asfel de intamplari ciudate....amandoua la PIATRA FANTANELE , amandoua dupa doua zile de munca....unde oboseala si 500 de ml de compot de hamei m-au facut sa stau tapan in fata focului sa vorbesc ca un mort , adica doar bolboroseam ...nu aveam deloc vlaga si eram luat de val...amintiri nu tocmai frumoase care mi-au adus un gust amar si evident m-am rupt putin de realitate...auzeam discutile la gura sticle si la focul de tabara , dar eram rupt de realitate . hh.gif
Mi-a trecut .....nu stiu cand o sa mai am ocazia sa am aceste ruperi din viata reala.
Fueled
Eu pateam in copilarie aproape in fiecare dimineata ceva de genul: simteam cum cad in gol de la inaltime de deasupra norilor, apoi treceam prin acoperisul blocului si toate etajele pana ajungeam in pat. Experienta parea foarte reala (era si infricosatoare si placuta simultan dar m-am obisnuit). De aici, mi se intampla ceea ce scrie in acest topic, nu ma puteam misca, dar puteam simti in jurul meu, si atunci era momentul cel mai urat. Auzeam ce se intampla prin casa, vedeam, dar nu puteam scoate nici un sunet. sad.gif

Era terifiant. Dar acum nu mai am probleme si ma simt atras de inaltimi, de parasutism, in ciuda temerii pe care o simt totusi la inaltime. rolleyes.gif

Cred ma incadrez in cauza " A lucid dream that immediately precedes the episode. "
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.