Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Care Dintre Voi Umbla Haihui Prin Sua?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Diasporei > Prin Lumea Intreaga > America de Nord
Pagini: 1, 2, 3
Vegas2002
Sa inteleg ca TU nu locuiesti in USA?Sau locuiesti in unul din orasele pe care le-ai mentionat?
bdl
Gata ,
Am revenit din tara, m-am apucat de munca.
California, daaaa, am auzit de ea. Poate o sa ajung si pe acolo intr-o scurta vizita.
Aici la mine acu citeva dimineti am gasit parbrizul inghetat la masina. Noroc ca s-a mai incalzit vremea acu.
allexa
Bdl, te asteptam pe-aici sa-ti mai dezgheti parbrizul spoton.gif
Mistinguett
Chase, ne pasa, ne pasa. Si in Delaware e bdl-ul nostru iubit, care cred ca vrea sa-i dansam pe masa ca sa ne dea si noua un raport despre vizita lui in tara.

Bdl-ule, ne straduim sa facem si noi o "adunatura" la NY, ce zici, vii? pana acum nu sunt multi musterii, dar cine stie, poate ne strangem macar cativa. Vezi si tu subiectul asta: http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?showtopic=1485
bdl
Mistty,
Vreau enorm sa vin,cu vizita in tara trebuie sa invat cum sa redimensionez niste poze si incep sa povestesc si sa pun niste poze.
Chase
Cam tarziu cu raspunsul...Vegas, as vrea sa locuiesc in SUA, dar sunt acasa, undeva prin Tara Fagilor, pierduta...Si daca Bdl isi face veacul prin Delaware, poate trimite un mesaj cuiva de-acolo...Asa ca draga Bdl, da un semn de viata. Ti-as ramane profund recunoscatoare.
KittyKitty
QUOTE (Chase @ Oct 8 2003, 10:01 PM)
Ce sa spun...Invidiez pe toata lumea care e in USA. Nu am mai intrat pe pagina asta niciodata. M-as teleporta in clipa asta la voi, sincer, desi nu-mi lipseste absolut nimic acasa. Am citit mesaje de la Mistinguett si Roxana...Din nou, ce va pasa!E cineva in Jersey? Sau Delaware?




Buna ! Eu sunt in N.J..mai exact in Atlantic City . Iti tin pumnii sa vii si tu in state .
Mistinguett
KittyKitty, Bine-ai venit la Han! welcome.gif
bimbiritzu
Si eu care credeam ca majoritatea la Han sint in Romania! Eu sint in Midwest, in Michigan, salutari!
bdl
Welcome bade. spoton.gif
bimbiritzu
Multam, bdl...
Mistinguett
welcome.gif la Han, bimbiritzu!
Majoritatea sunt in Romania, dar mai sunt si rataciti pe meleaguri indepartate, ca noi.
bimbiritzu
Merci, misti. Imi trebuie o zi-doua sa ma familiarizez cu Hanul, dar vad ca sinteti o "adunatura" prietenoasa smile.gif
chiriacvalentin
Si eu sunt in Garden State. Dar mult mai in nord, in Middlesex (sexu' la mijlloc), la 20 de mile de NY (40 de minute cu trenul pina in NYP NYP).
Daca aveti poze, puneti-le pe http://photos.yahoo.com Desi Yahoo micsoreaza pozele, e destul de bun, totusi.
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/jobstoval...Babylon&.src=ph
Mistinguett
Valentin welcome.gif
Lucrezi in NY sau doar vii in week-end ca tot restul NJ-ului? spoton.gif
arty
eu, socal / fullerton,

va salut pe toti. ma bucur ca exista o astfel de arie pe un forum romanesc.

numa bine!

btw: am citit threadul asta... mie nu'mi place la vegas, consider ca e o pierdere de vreme + beculete smile.gif fantana din fata de la bellagio e cool, dar nu merita sa mergi la vegas pt atat.
Vegas2002
QUOTE (arty @ Jan 19 2004, 09:22 PM)
mie nu'mi place la vegas, consider ca e o pierdere de vreme + beculete smile.gif fantana din fata de la bellagio e cool, dar nu merita sa mergi la vegas pt atat.

.........,stii ca-i o vorba romaneasca care zice cam asa, "nu-i frumos ce-ti place tie,este frumos ce-mi place MIE" thumb_yello.gif

Asta pt. ca eu locuiesc in Las Vegas wink.gif laugh.gif ohyeah.gif
Jazz
smile.gif Hai salut!
Si eu sunt ratacita prin State. Stau in Michigan, intr-un orasel care se numeste Ann Arbor, asta e pe undeva pe langa Detroit. Am intalnit ceva si romani dar primul lucru care te intreaba este cat faci pe luna si cu ce te ocupi. Daca nu vrei sa le dai amanunte nu au ce discuta cu tine... Asa ca m-am lipsit. Pe la voi cum sunt romanii?
Off, voua cat v-a luat pana cand v-a trecut dorul de tara? Ca pe mine cand m-apuca...
bdl
Pe la mine sint cam lipsa. Mai ales romancele. jamie.gif
Mistinguett
welcome.gif Jasmine

Noi n-o sa te intrebam nimic - tot ce vrei sa ne tu spui e binevenit, altfel, nici o obligatie wink.gif
Romanii pe la mine sunt ca si in Romania - de toate felurile. Poate unde sunt asa de multi. Nu pot sa spun ca m-a frapat faptul ca intreaba ce fac (nu prea am fost intrebata cati bani fac, poate asta as fi retinut) pentru ca-s obisnuita din tara sa mi se "faca dosarul": esti maritata? ai copii? de cati ani esti aici? barbatul tau e roman? etc.etc.
Cat despre dor... nu pot sa spun ca nu m-am obisnuit aici, ca m-am obisnuit (sau "integrat" cum le place unora sa spuna) - dar dorul de Romania nu-mi trece. Si periodic devine atat de acut ca trebuie sa ma duc in vizita.
Cum bine zice vorba: "Ne-am chinuit ani sa plecam din tara, si acum muncim tot anul ca sa ne ducem sa o vizitam". Paradoxal.
Dar mai sunt si din cei carora nu le lipseste si nu se duc cu anii. Sincer, ma bucur pentru ei - caci se pot duce in vacante in locuri minunate, pe aceeasi bani (sau mai putini).

Si welcome.gif arty! Orice oras cred ca ori il iubesti, ori il parasesti (mai devreme sau mai tarziu, dupa posibilitati), si daca ti-ar place vreunul mai mult decat al tau, te-ai muta acolo, nu? biggrin.gif
Vegas2002
Jasmine,bine ai venit la Han smile.gif
Si eu am locuit in MI,mai precis in "Southfield" thumb_yello.gif
Jazz
Salut, Mistinguett!
Multam pentru primire.
Si eu ma intorc in tara in fiecare an, anul asta am fost de Craciun pentru ca nu mai suportam sarbatorile insipide in State. Ce am vazut m-a facut sa ma lecuiesc pentru o vreme, dar asa zic eu, intotdeauna o sa imi fie dor de tara. Uneori cred ca e un blestem. Si eu ii invidiez pe cei care pot sa stea cu anii fara sa se duca sa viziteze... unsure.gif
Jazz
spoton.gif Salut, Vegas!
Brr, aici sunt -20 de grade acum. Inteleg de ce te-ai mutat in Vegas...
Eu stau in Ann Arbor.
sonya
hey, eu sunt ratacita - dar RAU!- prin Buc
si azi ma gandeam ca nu mi-as creste copii in haosul asta
si ca sunt tanara si e dreptul meu sa explorez lumea
care imi vinde un pont: o bursa full time la un master in media si comunicare sau finante pe la voi?
chatonel
sonya, cauta pe net si ai sa gasesti in mod sigur smile.gif
Roxana
QUOTE (Jasmine @ Jan 21 2004, 02:31 AM)
smile.gif Hai salut!
Si eu sunt ratacita prin State. Stau in Michigan, intr-un orasel care se numeste Ann Arbor, asta e pe undeva pe langa Detroit. Am intalnit ceva si romani dar primul lucru care te intreaba este cat faci pe luna si cu ce te ocupi. Daca nu vrei sa le dai amanunte nu au ce discuta cu tine... Asa ca m-am lipsit. Pe la voi cum sunt romanii?
Off, voua cat v-a luat pana cand v-a trecut dorul de tara? Ca pe mine cand m-apuca...

Bine ai venit Jasmine! Uite aici la mine nu sint romani...duncansville PA( in mijloc linga oraselul Altona)....si sa vezi ce le duc lipsa si-i pretuiesc , mai ales de cind nu-i mai am prin preajma. Am locuit 7 ani in Atlanta si am prieteni buni--romanii pe care i-am cunoscut au fot 90% super!!! De cind sint aici.in PA...stai sa numar...6 ani???? nu gasesc romani....a! este un doctor,, intr-un orasel apropiat dar nu cred ca ma place nevasta-sa(oare de ce??? ohmy.gif ) si atunci nu vorbim unii cu altii. Patetic nu?cit despre dorul de tara???? nu stiu cum e la altii dar la mine se amplifica cu cit trece timpul.....am plecat in ianuarie 91 din Ro si nu am mai fost pian la data asta nici in vizita blink.gif
Jazz
Multumesc pentru urare, Roxana!
Cand m-am mutat in Ann Arbor ( MI ) am crezut ca sunt singura romanca. Din nefericire ( cum am aflat mai tarziu!) sau din fericire nu era adevarat. Cred ca sunt mai peste tot prin lume... Anul trecut am fost in concediu intr-o insulita mica si cand am auzit vorbindu-se romanest am crezut ca am vreun fel de halucinatii, intrand in vorba cu ei mi-au spus ca sunt in jur de doua sute.
Eu am fost in iarna in vizita acasa. sad.gif Poveste lunga...
Toate cele bune, Roxana!
Roxana
Buna--sa intelg ca sintem tize de nume???
Ai fost deceptionata in vizita acasa? Te intereb judecind dupa sad icon.
numai bine, Rox
Jazz
Nu, nu suntem tize de nume. biggrin.gif "Multumesc pentru urare, Roxana", "Toate cele bune, Roxana"... Tu esti Roxana, desi imi place numele tau, al meu e altul. wink.gif
Am fost foarte deceptionata de vizita de acasa, incepand din prima zi pana in ultima... sad.gif
Te pup,
J
bdl
Jasmine,
Data viitoare mergi cu mine si n-o sa mai ai nici o decptie, promit. tongue.gif
Jazz
thumb_yello.gif Ok, Bdl! Si ce ne facem daca vine si sotul meu? blink.gif
bdl
Hai mai ,
Daca vrei poti...... tongue.gif
Il pierdem la aeroport.
Roxana
QUOTE (Jasmine @ Feb 3 2004, 02:23 PM)
Nu, nu suntem tize de nume. biggrin.gif "Multumesc pentru urare, Roxana", "Toate cele bune, Roxana"... Tu esti Roxana, desi imi place numele tau, al meu e altul. wink.gif
Am fost foarte deceptionata de vizita de acasa, incepand din prima zi pana in ultima... sad.gif
Te pup,
J

Jasmine, poate povestesti undeva pe la turism cum a fost in atra si ce te-a deceptionat. Iti dai sema ca eu ne mai vizitind tara de peste 13 ani...am uitat multe.
Fernando
Un gand bun tuturor,din pacate nici unul dintre noi nu"umbla hai hui prin SUA",mi-ar place mie s-o vad pe toate partile(pe SUA asta),majoritatea am ancorat in cate un loc si incercam sa ne facem un "rost" sau cel putin un cap de pod pentru mai tarziu.Pe mine m-au batut vanturile,acum aproape trei ani,mai spre Sud,in "La Florida",vorba spaniolilor cand au pus prima data piciorul aici,in Miami Beach.Cu stima,ca sunteti faini(Clujan...),Fernando.
Mistinguett
Bine-ai venit la Han, Fernando welcome.gif
Mrs. Rogers


Ia sa ma laud un picut. rolleyes.gif
Sunt uimita de ce se zice despre romanii din state. blink.gif Romanii din Canda nu sunt asa. Aici comunitatea romaneasca e mare si avem biserici si magazine romanesti Eu am o gramada de prieteni romani si mergem la chefuri si in excursii impreuna. De sarbatori mergem la revelion romanesc si intotdeauna e super. Si majoritatea ne ajutam intre noi cat putem in sensul ca ne anuntam unii pe altii de vreun job, o informatie utila, un televizor stricat pentru noii veniti ohyeah.gif .
Nu pot sa zic ca nu sunt si dintre cei care sunt preocupati de capra vecinului, dar in mare atmosfera e de prietenie si ajutor reciproc.

Iuesistilor, nu va mutati la noi in Canada? spoton.gif
Vegas2002
Am si eu o buna prietena in Canada,mai precis in Arborg(Manitoba),si-mi spune mereu ca NU are prieteni romani ci numai canadezi,de ce oare???
Dar,este adevarat ca in Canada "oamenii" se ajuta mai mult,sint mai disponibili...... smile.gif smile.gif
Mrs. Rogers
Poate fiindca in Manitoba nu prea sunt romani. De orasul Arbog , sau cum ii zice nici n-am auzit . Si nu-s de ieri de azi aici.In Greater Toronto Area sunt 45 mii romani. Iar in Kitchiner care e un oras mai mic sunt si mai multi comparativ la numarul de locuitori.
Ce am scris in mesajul anterior e adevarat. Poate ar trebui sa vorbesti cu cineva din Torontto sau Montreal unde sunt comunitati mari.
Vegas2002
Nu am zis ca ceea ce ai scris nu ar fii adevarat sad.gif
Te-ai suparat?
PS:Tu unde locuiesti in Canada?...daca pot sa te intreb.... unsure.gif
Ca sa stiu pe viitor "unde" sa-mi gasesc prieteni(e) in Canada thumb_yello.gif
Mrs. Rogers
DA! jamie.gif

Vegas2002
NU a fost intentia mea sa te supar cry.gif cry.gif cry.gif
Mrs. Rogers
Acuma te-ai suparat tu? Nu-i bai ca avem timp sa ne impacam mwah1.gif
Mistinguett
Toxic, welcome.gif
Inteleg ca stai in Toronto? Nu de alta, dar daca stateai in Montreal m-ai fi impresionat mai tare tongue.gif
Nu m-as muta in Canada numai si numai din cauza frigului. Si-asa imi vine sa o iau sud, dar nu ma indur. Unde mai gasesti oras ca NY-ul? rolleyes.gif
Mrs. Rogers
Da stau in Toronto. Dar habar n-ai ce cald e aici. Acuma spre exemplu e furtuna de nisip ohyeah.gif
Mrs. Rogers
Ce NY? Vax.

Canada e baza. Avem asigurare medicala gratuita. Zilnic sunt la medic wink.gif
allexa
Vezi de asta nu plec din iuesei ca sa raman sanatoasa. wink.gif

Bine ai venit la Han. welcome.gif
Vegas2002
Allexa, hug.gif
Mrs. Rogers

QUOTE
Bine ai venit la Han


Multumesc!


Hai sa va fac o dedicatie muzicala iuesistilor :)ca mi-am luat 8 Cd-uri romanesti de pe www. dordetara.com


Am lasat la usa casei tale un inel
Daca vrei o veste de la mine iti spune el
Daca vrei sa fii cu mine nu mai astepta
Nu astepta, nu astepta..

Ti-am dat un inel
Ti-am dat un inel
Ti-am dat un inel
Mare cat inima mea.

lalallalalllaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Roxana
QUOTE (toxic @ Feb 7 2004, 05:35 AM)
Poate fiindca in Manitoba nu prea sunt romani. De orasul Arbog , sau cum ii zice nici n-am auzit . Si nu-s de ieri de azi aici.In Greater Toronto Area sunt 45 mii romani. Iar in Kitchiner care e un oras mai mic sunt si mai multi comparativ la numarul de locuitori.
Ce am scris in mesajul anterior e adevarat. Poate ar trebui sa vorbesti cu cineva din Torontto sau Montreal unde sunt comunitati mari.

Parerea mea e ca toate aceste ideei cu "Romanii nu sint uniti si se maninca intre ei"...sint doar generalitati., indiferent de tara. Asa am auzit ( de la altii si chiar din ziare ohmy.gif ) ca romanii nu se ajuta , nu se inteleg., ..nu...etc....Insa dupa parerea mea, este acelasi tip de generalizare precum am spune ca toti grecii sint zgirciti, sau femeile suedeze cele mai frumoase..este doar o generalizare plina de particularitati.

Am prieteni inToronto si se vaita ce nasoi sint romanii acolo...apoi citesc ziare din zona Montreal si ce mahala si mincatorie apare si acolo.....la fel New York....si lista poate continua la fiecare tara sau oras cu comunitati romanesti.
Eu cind am venit in state acum...shpe mii de ani wink.gif , primul lucru asta mi-a fost spus, de catre romanii sponsori..(zona Atlanta)...si cautat sa-mi fie bine bagat in cap. Ceea ce am vazut eu cu ochi mei insa nu prea s-a potrivit....am gasit prieteni minunati, pe care-i am si azi, oameni saritori si calzi.....concluzia???? Daca ne bagam in cap ( zvonuri de la unii si altii, bazate pe un mic incident icii si colo) ca romanii sint rai....atunci numai asa II VOM VEDEA si deasemnea duce vorba mai departe. Primul sfat a fost:STAI DEOPARTE DE ROMANI! FERESTE-TE DE ROMANI!!!--ce aiurea!!!!!! lucrurile de care se pling romanii..ca le-ar face alti romani.......eu vad ca se intimpla zilninc la americani.......si cu toate astea americanii nu spun ca ce idioti, afurisiti, etc etc.....sint americanii.....Este natura umana sa nu ne intelegem toti 100%....sintem diferiti si cu toate astea toti ne putem gasi prieteni sau amici...peste tot.....
Poate ca depinde si de noi INSINE..cum ii tratam pe altii asa vom fi tratati sau ce imagine proiectam in altii..la fel primim inapoi....dar nuuuu! asta nu se va recunoaste..toti sintem niste ingeri si ne purtam grozav cu ai nostri..numai ceilalti sint rai si NERECUNOSCATORI......chiar as asa fie?? Poate ar trebui sa ne facem o analiza interioara...primim ceea ce proiectam ca imagine spoton.gif
Mrs. Rogers
QUOTE
Poate ca depinde si de noi INSINE..cum ii tratam pe altii asa vom fi tratati sau ce imagine proiectam in altii..la fel primim inapoi....


Sunt de acord cu ce-ai spus, roxana
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.