Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Volksbank Romania
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Opiniile Consumatorilor / Comentariile Clientilor > Bãnci: Stiri bancare si Informatii financiare
Mihai
Volksbank Romania

user posted image


Info
Autorizata sa functioneze de la data: 10. 04. 2000
Inmatriculata in registrul comertului la data: 12. 01. 2000

Actionari VolksBank
QUOTE
Structura acţionariatului VolksBank:
Structura actionariatului:

Volksbank International AG - 97.89%
Unternehmensbeteiligungs Gesellschaft mit beschrankter Haftung - 0.0019%
Unternehmensholding GmbH - 0.0019%
EM.RO Popolare S.p.A - 1.0531%
Banca Popolare di Vicenza - 1.0531%



Prezentare VolksBank
QUOTE
Volksbank Romania este o banca comerciala care activeaza pe piata romaneasca din luna mai a anului 2000. Principalul actionar al bancii este Volksbank International AG, in majoritate detinut de Österreichische Volksbanken-AG, banca ce reprezinta institutia centrala a unuia dintre cele mai importante grupuri bancare din Austria.

Conform segmentelor de piata traditionale Volksbank Romania si-a indreptat inca de la inceputul activitatii sale atentia catre persoanele fizice si intreprinderile mici si mijlocii oferind produse si servicii bancare perfect adaptate nevoilor clientilor sai.

Volksbank Romania pune la dispozitia clientilor sai o gama larga de produse si servicii dintre care amintim: credite pentru achizitia, constructia si reamenajarea locuintei, credite pentru achizitia de autoturisme, credite pentru nevoi personale, carduri internationale in lei si valuta cu facilitate de descoperit de cont, electronic-banking, credite pentru IMM-uri, microintreprinderi, liberi profesionisti, conturi si certificate de depozit cu dobanzi avantajoase in lei sau in valuta.

Increderea ne uneste – sloganul grupului reflecta legatura speciala care exista intre banca si clientii sai. Increderea reciproca, atat de importanta in dezvoltarea afacerilor locale cat si internationale, este rezultatul planificarii si al activitatilor desfasurate in comun cu clientul. Aceasta incredere creaza baza unui parteneriat pe viata intre Volksbank si clientii sai.

Capitalul social Volksbank Romania - 169,700,000 RON.

Rezultate Financiare



Oferta
QUOTE
Persoane Fizice
Microintreprinderi si Persoane Fizice Autorizate
Clienti Corporativi si IMM-uri
Calculator Rate
eBanking
Retea Sucursale



Contact
QUOTE
Head-Office: Mihai Bravu nr. 171, Bucuresti
Tel-Verde: +4021/204.92.06
SWIFT: VBBU RO BU
Email Office: marketing@volksbank.com.ro
Site: http://www.volksbankromania.ro



Informatii preluate de pe site-ul oficial.


Ii invit pe cei ce sunt (fosti) clienti ai Volksbank Romania sa-si exprime opinia referitoare la serviciile oferite de aceasta banca. smile.gif
Kristin
Poate sunt putin off-topic, dar acum sunt client Volksbank, insa in Germania.

Sunt mai mult decat multumita de servicii, dar s-ar putea ca asta sa fie datorita personalului extrem de profesionist. La cum imi explica absolut tot, cred ca in curand m-as putea si eu angaja la ei. Deja stiu o multime de detalii bancare smile.gif

Au o gama super variata de servicii, pe care eu le folosesc din plin. Laudabil e faptul ca nu exista comision la extragerea banilor de pe card sau la plata cu cardul (pentru un numar limitat de tranzactii). In RO plateam comision cand extrageam bani de pe cardul BRD, iar cu cardul plateam rar, ca nu prea aveam unde smile.gif)

Sunt extrem de prompti in toate. In fiecare secunda eu stiu exact care e situatia contului si care sunt comisioanele platite. Daca fac o plata acum prin Internet, situatia contului se actualizeaza automat.

In data de 2 a fiecarei luni primesc prin posta (sunt obligati sa trimita prin posta scrisa) extrasul de cont pe ultima luna, explicat la cent.

Orice modificare de dobanda, comisioane etc. imi este anuntata imediat in scris.

La inceputul sederii mele aici, nu stiam o boaba de germana. Nu-i nimic, stiau ei perfect engleza.

Daca am o nelamurire, scriu un e-mail si in maxim 2 ore mi se raspunde (si in engleza, daca vreau).

Legat de cardul de credit: pot folosi 2000 de euro credit, in fiecare luna, FARA a plati vreun comision (!!!). Numai la ce depaseste aceasta suma se aplica comision.

Poate mi-as dori sa fie dobanzile la conturile de economii ceva mai mari, dar... asta e o chestiune generala.

Scuze ca am dat exemple "externe", dar poate ajuta.
Mihai
Volksbank a depasit un miliard de euro la active

QUOTE
Activele Volksbank Romania au trecut de pragul de un miliard de euro la sfarsitul lunii septembrie, marcand astfel o dublare fata de sfarsitul anului trecut.

Banca nu a facut publici si alti indicatori pentru sfarsitul lui septembrie.

In luna septembrie Volksbank a operat o majorare de capital cu 59 de milioane de lei (aproximativ 17 milioane de euro). Astfel, capitalul social al bancii a urcat la 229,1 milioane de lei (aproape 65 de milioane de euro).

La sfarsitul lui septembrie, Volksbank a ajuns la 100.000 de clienti, majoritatea persoane fizice. De altfel, banca se concentreaza pe zona de retail.

Majorarea activelor a fost sustinuta de expansiunea retelei teritoriale, care a ajuns la 108 unitati, dintre care 68 de sucursale proprii si 40 de agentii operate in regim de franciza.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.