Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Culorile icoanei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Arta Vizuala
contraste
Imagini ale Sfintei Fecioare, icoane, pictură peou, pe sticlă, pe diferite suprafeţe clasice şi neconvenţionale.

user posted image
Kyklos
unsure.gif Un ateu poate sa-si expuna icoanele


O icoana care mi-a adus mult succes si respect
contraste
Păi dacă ai pictat-o, de ce nu?
Kyklos
Danke... spoton.gif

Asa arata o icoana prin stagiu V . rofl.gif

E icoana bizantina si tehnica e cu totul alta...decat la cele naive ... jamie.gif

Urmeaza stadiul in care gusti cu nesat din lauri thumb_yello.gif

PRIMA ICOANA BIZANTINA...VA ROG CRITICILE PE PLANUL DOI...


fiica_lunii
Icoanele bizantine se realizeaza mult mai bine pe lemn in tempera, decat pe sticla, tocmai datorita tehnicii.

Iata cateva din picturile mele (unele nefinalizate...) Va rog sa va faceti ca nu vedeti picaturile si ochelarii tatalui meu ... si pliantul "cosul cu bunatati".... data viit o sa iau chestiile alea inainte de a face poza smile.gif

http://img167.imageshack.us/img167/6093/dsc01324uq4.jpg
http://img130.imageshack.us/img130/1427/dsc01325tm0.jpg
contraste
user posted image
contraste
user posted image
Kyklos
O icoana dupa un izvod de la NICULA , e perioada a doua..cu flori...graba strica treaba mad.gif

Se poate si mai bine
fiica_lunii
Picturi murale realizate de Nicolae Grigorescu in Biserica Manastirii Agapia:

user posted image
Kyklos
Din cate mi-au spus maicutele de acolo....chipurile sunt luate de la oamenii din zona si a pictat biserica la varsta de 20 de ani .
contraste
O icoana preţioasă :
user posted image
fiica_lunii
QUOTE (Colimator @ 8 Oct 2006, 10:03 PM)
Din cate mi-au spus maicutele de acolo....chipurile sunt luate de la oamenii din zona si a pictat biserica la varsta de 20 de ani .

Da, asa este.
Tyra
Superb topic!
Contraste, felicitari pt idee!

fiica_lunii, tot respectul meu!

Colimator, ai o bila alba smile.gif
contraste
Tyra, mă bucură că ţi-a pătruns în suflet acest topic. Postează şi tu icoanele iubite.
Cu drag!
Kyklos
De patru ani...pictez icoane...si deja e o placere sa studiez iconografia veche de la Nicula....prin pictura imi pun toate cunostinele in domeniu , inca sunt la inceput ....mai am de invatat...mult.
contraste
Dragă Colimator, succes în ceea ce faci.
Uite şi un material didactic.

user posted image
fiica_lunii
Multumesc Tyra.
Pictura a fost mereu pasiunea vietii mele si nicicand nu se va stinge. Chiar daca nu am urmat scoli in acest sens (am fost orientata catre materiile "reale") incerc, macar printre picaturi, sa-mi urmez chemarea .... nu prea cunosc tehnici de pictura caci nu a avut cine sa mi le dezvaluie.... asa ca pictez mai mult cu inima.
fiica_lunii
user posted image

Chiar daca e catolica, tot icoana e si deosebit de frumoasa.
contraste
user posted image
contraste
O icoana realizata de elevul meu George Mihai Eugen.


user posted image
Rehael
QUOTE (contraste @ 2 Sep 2006, 07:03 PM)
Imagini ale Sfintei Fecioare, icoane, pictură peou, pe sticlă, pe diferite suprafețe clasice și neconvenționale.

user posted image

Se numeste "Tanguirea Maicii Domnului" si a fost pictata de Ioan Protcencu, pictor refugiat din Basarabia la Manastirea Sihastria din judetul Neamt dupa cel de-al doilea razboi.., calugarit mai apoi sub numele Irineu.

Alta icoana de acelasi autor...

user posted image
Rehael
user posted image
Rehael
user posted image

Bartolome Esteban Murillo - Fecioara cu pruncul
contraste
user posted image
contraste
user posted image
Rehael
user posted image
contraste
user posted image
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.