Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Radio... Pe Internet
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Show-biz > Mass-media
nefertiti-old
Are careva idee de ce anume e nevoie pentru un radio care sa emita pe internet? Ma refer la chestiile tehnice.
Aramis
Ma interesez dimineata si iti spun smile.gif
Kyklos
Aveam un coleg la TV care avea un radio pe net...parca-i zicea ELF RADIO...daca ma intalnescu cu el i zic sa-mi dea link-ul
nefertiti-old
Nu link vreau, ci detalii despre microfoane, mixer, cabluri, conexiune, hosting etc.
Kyklos
Il intreb si detalii tehnice...mixerul e destul de scump...unul asa mai mic si mai slabut bate pana-n o mie de euro .
Blakut
Cauta pe ODC "cum sa-ti faci radio pe net", si ai sa gasesti o gramada de chestii interesante.
bdl
Daca te axezi numai pe muzica si o ai in calculator, nu cred ca ai nevoie decit de un soft.
Aramis
Colegii mei de la tehnic au spus ca, in principal, ai nevoie de un server si de latime de banda suficienta. Ca soft, exista un programen "plug-in...", paremise in cadrul winamp-ului.
nefertiti-old
Mda, am mai gasit pe internet cate ceva. Unele inca nu le inteleg, mai am de rumegat.
axel
Cat esti dispusa sa dai ($$$)?
Pentru ca pentru radio, cel mai bine e sa cumperi hosting specializat (pentru ca pentru aceeasi inaltime de banda, iesi mult mai ieftin decat sa-l tii acasa).

Vezi ca s-ar putea sa gasesti si solutii gratuite.
nefertiti-old
Pai daca imi vorbesti in parabole nu prea inteleg.

Nu stiu, incerc sa fac un calcul.
axel
Ar fi un radio comercial? Sau ar fi doar asa, din pasiune?
nefertiti-old
Cine draq mai are nevoie de comercial? Eu nu! Pasiune cat incape. ohyeah.gif
axel
Comercial in sensul ca speri sa scoti niste bani care macar acopera costurile. Nu in sensul ca o sa iti iei iacht biggrin.gif
nefertiti-old
Te pierzi in detalii din astea. Nu, nu asta ma intereseaza acum.

Vreau sa stiu cum pot incepe.
axel
Nu-s chiar detalii irelevante. Pentru ca incerc sa inteleg cam cati useri speri sa ai (simultan), prin urmare cam ce nevoi tehnice exista.
nefertiti-old
ACUM poti detalia un pic?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.