Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Googlewhacking
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Mihai
Va propun un nou joc. biggrin.gif
Pentru cei care nu au auzit de aceasta competitie, ea se numeste GoogleWhacking. Iata care este ideea:

Trebuie sa gasiti 2 termeni, care sa returneze in Google un singur rezultat. Adica:
In momentul in care cautati dupa termenii X si Y acestia trebuie sa indice un singur rezultat al cautarii. In plus, termenii cautati trebuie sa existe in dictionarul Dictionnary.com. Este simplu, in momentul in care acestia sunt prezenti in dictionar, Google va trimite un link catre termenul in cauza.
Mai multe detalii pot fi citite pe site-ul oficial, GoogleWhack.

Exemplu, pentru cuvintele "existentially micronesian" a fost gasit un singur rezultat (vezi imaginea).

In momentul in care gasiti cuvintele care se potrivesc, si care nu au fost gasite pana acum, scrieti-le si aici. Va atrag atentia ca nu este nici pe departe atat de usor precum pare.

Mult succes! 19.gif
Mihai
Pana acum cele mai putine rezultate le-am primit pentru "blaxploitation borborygmus" (atentie, la cautare nu trebuie folosite ghilimelele). Ambele in Dictionnary.com, dar sunt returnate 11 rezultate sad.gif
Mihai
Well, am avansat smile.gif
blaxploitation boustrophedon - doar 9 rezultate.
Cand gasiti sub 10 rezultate, scrieti aici. biggrin.gif
genicon
Am gasit 4... smile.gif
Si iata cuvintele:
bonhomous aboiteaux (4 rezultate, dar imi arata doar unul tongue.gif )

Incercam sa facem ceva de genul asta si in romana? smile.gif
ypsilonalpha
Eu am gasit o pereche care nu intoarce nici un rezultat , si anume Microsoft + bug. Incredibil, nu? biggrin.gif

(Nu luati in seama acest post, nu vreau sa desconsider eforturile voastre, poanta asta a aparut de la sine azi la serviciu si pur si simplu nu m-am putut abtine sa n-o postez in locul potrivit)
Vornicum
Deschid topicu si ce observ?
Mihaitza scrie post dupa altu fara intrerupere. Consecutiv, care este!
Mi-e si frica sa intru la jocu lui, ca vad ca l-a prins teribil pe stimabil.
Buey!
Vornicum
By the way, daca nu-mi sterge postu anterior mare minune!

FIRE!!!!
KodiaK
OMG...ii found one biggrin.gif...first try even!!!
Ambidextrous ypsilon
user posted image

PS: Mihai, nu pot sa atasez fisiere pe topicul asta sad.gif
KodiaK
hypothenuse persephone - 9 rezultate
axel
Ambidextrous ypsilon nu este bun: conditia e ca amandoua cuvintele sa fie in dictionar (cel folosit de google). Adica sa ai link la definitie pentru amandoua. Pentru Ambidextrous exista, pentru ypsilon nu exista.
KodiaK
QUOTE (mihai)
In plus, termenii cautati trebuie sa existe in dictionarul Dictionnary.com

Dupa cum vezi aici, ypsilon exista in dictionary.com.
axel
Citat de la http://www.googlewhacking.com/rules.htm
QUOTE
1. Your two Googlefactors must exist in Google's view of this dictionary. Google does the work, and Google has the final word! In the blue bar atop your Google results, accepted terms are linked to dictionary.com, and so appear 'underlined.' No line, no link = Googlejack! (As in, You've got jack, so see the FAQ :-)
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.