Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Masinile Si Fetele
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Sport > Masini si Motociclete
Pagini: 1, 2
Ancuta
Buna-ziua! smile.gif
Care este pozitia dumneavoastra, a barbatilor-soferi fata de soferite? Cum reactionati cand acestea gresesc, si va pun in dificultate? Aceeasi situatie ca in cazul barbatilor (injuraturi & co.) sau fetele sunt tratate mai 'cu stil'('Domnisoara, invatati sa sofati mai bine!') ?

Va salut, Ancuta! wink.gif
andREI
Pai le tolerez ezitarile si gafele fara sa zic nimic. Fara sa claxonez. Poate si pentru ca prietena mea este soferita sau ... cine stie... Insa in situatii critice (iminenta de accident) am remarcat ca multe (nu toate) femei sunt cam... corigente... Am vazut unele care isi iau mainile de pe volan in asemenea cazuri. Cu permis de conducere. Mi se pare inacceptabil. Dar in general e in regula.
SORIN

Eu cred ca femeile nu au loc nici la volan si nici macar pe jos pe strada!!!

La volan, nu trebuie sa explic....dar pe strada???

Nu de mult am " pupat " o masina din fata mea rau de tot. Au venit curcanii, au facut o mica ancheta, dar nimic....amenda am luat-oooooooooo pana-n oase.

De geaba am explicat ca pe trotuar a fost o doamna cu un super mini, aplecata sa mangaie o matza....n-a ajutat nimic mad.gif mad.gif

Asta-i pozitia mea de sovinist laugh.gif laugh.gif

Sorin
bdl
In general femeile sint mai atente decit barbatii la volan.Iar in general, eu prefer o femeie care conduce in locul uneia care nu conduce.Soferitele stiu sa manevreze f delicat anumite chestii, schimbatorul de viteza spre exemplu.
Femeile la volan au aparut din cele mai vechi timpuri.De aia poporul nostru poet are o vorba cum ca masina nelovita si femeie ne..... nu exista.
Mistinguett
QUOTE (bdl @ Jun 7 2003, 06:10 PM)
Soferitele stiu sa manevreze f delicat anumite chestii, schimbatorul de viteza spre exemplu.

De dragul de a te contrazice wink.gif te intreb: Chiar daca-s obisnuite cu cutie de viteza automata? laugh.gif


Iau ultima fraza, daca o aplici Bucurestiului, mi-e ca e invers - ai sa gasesti rar o femeie nelovita si masina ne... laugh.gif laugh.gif laugh.gif
bdl
Dupa ultimele cercetari in domeniul auto, la cererea tuturor barbatilor si la propunerea mai multor oameni de stiinta , printre care si eu, marii fabricanti de masini au anuntat ca toate noile modele care au cutie de viteza automata vor avea si o maneta care imita schimbatorul de viteza.
Scopul???
Scopul scuza mijloacele, cum a spus si Nelson Mandela in batalia de la Murfatlar.
andREI
QUOTE (bdl @ Jun 8 2003, 01:10 AM)
In general femeile sint mai atente decit barbatii la volan.Iar in general, eu prefer o femeie care conduce in locul uneia care nu conduce.Soferitele stiu sa manevreze f delicat anumite chestii, schimbatorul de viteza spre exemplu.
Femeile la volan au aparut din cele mai vechi timpuri.De aia poporul nostru poet are o vorba cum ca masina nelovita si femeie ne..... nu exista.

Poate sunt mai atente ca barbatii la volan femeile pe care le-ai vazut tu. Alea care le-am vazut eu sunt pe dos. Cel mai bun exemplu pe care il am e prietena mea. Eram eu cu ea in masina mamei ei si cu mama ei in spate. A dat sa iasa din parcare dar noi tipam de 2-3 secunda sa nu iasa ca tocmai trecea unu la rasul nostru. Ne-a evitat ala pe noi ca altfel......
Si nu doar atunci. Se mai intampla. Statistica mea personala arata invers fata de afirmatia ta. Acum ce sa zic... nu putem stii exact.

Stiu sa manevreze delicat anumite chestii. Extraordinar! Ca altfel se strica maneta ? sau toata cutia de viteze? sa fim seriosi (macar sa incercam?!).
Poporul nostru are multe proverbe tampite. Eu l-as baga si pe asta tot acolo. Ca exemplu pot da destule femei.

Concluzie: Nu, nu sunt de acord cu tine.
oaspetele
In general , femeile nu sunt la fel de bune la volan (nu , nu ca in pat ) ca barbatii. Parca atentia distibuitiva nu e asa de "distribuita" , uar untuitia proverbiala nu pare a functiona la fel de bine la volan.
Dar , avand in vedere ca conduc cu viteze mult mai reduse decat barbatii , evenimentele rutiere provocate de ele sunt mai putine si de cele mai multe ori , lipsite de urmari grave.
Exista insa si exceptii. Chiar ieri , pe drumul de la Brasov la Sighisoara , am intalnit o conducatoare auto care mi-a lasat o impresie deosebita . Drumul e deseori virajat , cu modificari de altitudine , dar asta nu a impiedicat-o sa conduca la viteze superioare , fara sa dea dovada de stangacii , nesiguranta ......
Bineinteles , am despasit-o , 19.gif tongue.gif , dar mi-a luat ceva timp , si pana ce nu am apasat mai "apasat" pe pedala de acceleratie , nu s-a dezlipit de mine.
Asa ca , vorba celor de la Academia Catavencu , multe colege de sofat ar trebui sa poarte o placuta cu "femeie la volan". Dar nu toate......
andREI
Cam asa consider si eu.
Tot ce comentam referitor la stilul lor de condus era ca in situatii critice pe multe le-am vazut reactionand prost sau deloc. Ceea ce POATE avea urmari NASOALE!
In rest nu ar fi probleme. Evident, cum spuneai si tu, exista si exceptii (suficiente).
bdl
Andrei,
Cred ca mai multe accidente se produc cu barbati soferi decit cu femei sofer.Concluzia ar fi ca barbatii reactioneaza prost sau deloc mai mult decit femeile.Hm, ce zici?
Adevarul e ca femeile si-oferesc bine. tongue.gif
bubu
biggrin.gif ...plin de subtilitati ca deobicei...
oaspetele
QUOTE (bdl @ Jun 10 2003, 04:20 AM)
Andrei,
Cred ca mai multe accidente se produc cu barbati soferi decit cu femei sofer.Concluzia ar fi ca barbatii reactioneaza prost sau deloc mai mult decit femeile.Hm, ce zici?
Adevarul e ca femeile si-oferesc bine. tongue.gif

Ha , ha.
Femeile conduc mai incet , asa ca ceilalti participantii la trafic au timp sa le fereasca(sau nu , dupa caz).
6.gif
Carmi
Ce vad barbatii la cum conduce o femeie.....
Carmi
Si ce vad nevestele la cum conduce sotul....
Tyra
Carmi, nota 10.
Oameni buni, multumesc de "complimente"- ma aflu prin randul soferitelor si-mi place. Chiar daca nu va puteti abtine in ceea ce priveste femeile la volan... asta nu o sa ne opreasca. Asa e fetelor? wub.gif tongue.gif
Afrodita
HAha, Tyra, perfect adevarat!!...In curand, peste cateva luni, sper sa am si eu carnetu'...Si atunci vai de barbatii din trafic!! rofl.gif
Tyra
Lasati femeile sa conduca... lumea tongue.gif
Adevarul e ca si eu cand o vad pe una intr-o masina smechera, mi se urca sangele la cap.
srazvi
huh.gif m-ar interesa o femeie de bani gata sa-mi fie soferita ohyeah.gif
Antont
Si pe mine, da' nu ca sa-mi fie soferita rofl.gif ...Mie-mi place viata spoton.gif ohyeah.gif ...
(Glumeam la faza cu soferita, nu ma luati in serios fetelor smile.gif )...
srazvi
rolleyes.gif nu m-as supara daca ea ar fi la volan si nu eu spoton.gif
congo
Yo am o parere foarte proasta despre femeile de la volan ! Neatente , reactioneaza incet , se trezesc ca vor sa faca vreo manevra dupa ce nu se mai poate ! Ma feresc de ele cit pot ,iar puzderia de tinere la volan care au iesit in ultimul timp sunt de o prostie fantastica ! O spun din proprie experienta .
Or fi si unele cu talent dar sunt prea putine in marea de ......! No offence man !
srazvi
huh.gif esti prea rau , dar ma enerveaza sa vad o tipa la volanul unui jeep blink.gif
Tyra
Hmmm.... deci fac parte din puzderie. Mi-ar placea sa te vad la volan. Sa-mi fac si eu propria parere, avand in vedere ca tu deja ti-ai facut una despre noi, astea proaste...
E.B.E.
Oameni buni, din experienta mea intr-adevar statistic femeile conduc mai prost decat barbatii. Nu neaparat provoaca accidente mai grave sau mai multe, habar nu am, statisticile sunt mai complicat de efectuat in cazu ala smile.gif da conduc mai prost.

Dar vreau sa clarific niste aspecte. S-a spus ca exista femei care conduc calumea. Normal ca este adevarat.

Eu vreau sa zic: Exista [multi] barbati care conduc precum cizmele de cauciuc. Si va spun tot din proprie experienta, ca eu am fost multa vreme unul din ei, si inca mai sunt in unele situatii si perioade de vreme. Si mai stiu si altii in afara de mine...

Si inca o chestie... multi dintre barbatii care adopta atitudini de genu "da mah era buna la volan, si am depasit-o pana la urma, da pana nu am apasat mai apasat s-a tinut de k*ru meu" sunt intr-un fel "indreptatiti" sa le adopte, conducand bine. Nu neaparat prudent tongue.gif, bine. Si sunt in stare sa iasa din situatiile pe care potential le creeaza prin stilul lor de condus.

Sunt multi insa care adopta acest fel de atitudine si comportament in trafic fara fundament, adica conduc nu neaparat ca niste cizme de cauciuc, da nu-s nici Colin McRae-i... Si astia is cei mai periculosi... De obicei la volanul unor masini cu multi cmc din aia sub capota...

Mda... recitind ce am scris imi dau seama ca de fapt sunt cam off-topic... da prea m-am chinuit cu butoanele ca sa nu dau [Add reply]... mea culpa smile.gif
yuanescu
QUOTE (Ancuta @ Jun 7 2003, 12:51 PM)
Buna-ziua!  smile.gif
Care este pozitia dumneavoastra, a barbatilor-soferi fata de soferite? Cum reactionati cand acestea gresesc, si va pun in dificultate? Aceeasi situatie ca in cazul barbatilor (injuraturi & co.) sau fetele sunt tratate mai 'cu stil'('Domnisoara, invatati sa sofati mai bine!') ?

Va salut, Ancuta!  wink.gif

am o parere atat de buna despre femeile care conduc ca daca as spune-o m-ar da in judecata toate organizatziile feministe

nu shtiu cate organizatii de genul asta sunt...dar nici nu vreau sa aflu
eu ash propune ca femeile sa nu urce primele in mashina...ci dupa barbatzi ...adaptand un model japonez (ei considera ca
femeia e un fel de pas stang aducator de nenorocire...shi fie vorba intre noi le dau dreptate)...cat despre condus nici vorba !
sa faca ceea ce se pricep : sa conduca polonicul prin cratitze
YoyoMan
Femeile nu conduc mai prost decat barbatii: problema lor e ca procesoarele lor functioneaza la frecvente f mici. Si de obicei coolerele le sunt stricate asta diminuand si mai mult functii esentiale cum ar fi orientarea in spatiu, aprecierea distantei, spatiul de franare etc. Si in orice masina exista un real factor de distragere a atentiei: oglinda. Soferitele se simt mult mai bine de fiecare data cand se privesc in oglinda => se uita f des in oglinda, cateodata si in timpul mersului, nu numai cand stau la semafor..... ohyeah.gif
sorin666
Nu e adevarat, LA EXPERIENTA EGALA femeile conduc similar barbatilor, ceea ce la lipseste de obicei este, totusi, experienta, si pentru asta trebuie sa multumeasca in primul rind masculilor carpatini, prea "macho" sa le lase la volan in mod regulat. Exista si diferente statistice, dar nu enorme...
Afrodita
Pai deh, machomen astia carpatini au uitat ca si ei erau bata la volan in primul an de soferie si ca si-au facut experienta conducand cat de des posibil...
Deh, sunt masculi, au orgolii, io stiu ca voi fi o soferita buna pana la urma, pt ca asta vreau si ma doare fix la basca de ce-or sa comenteze "domnii" astia draguti si destepti! tongue.gif
E.B.E.
@afrodita, atitudinea e corecta smile.gif

Eu nu cred ca in statistica este in defavoarea femeilor datorita neaparat lipsei de experienta, ci mai degraba atitudinii incorecte. Incepand de la instructor, care trateaza fetele cu condescendenta... "Lasa ca esti fata, se mai intampla..."

Si uite-asa, dinainte de prima ora de soferie, inca de cand era mica fetita si umbla cu parintii in masina, si si dupa ce sofeaza, tot timpul i se baga in cap ca "femeile sunt niste dezastre la volan". De unde rezulta o frica a respectivei de a conduce, incordare permanenta la volan, lipsa de incredere in ea insasi, frica de a nu face vreo prostie care duce cu atat mai repede la comiterea prostiilor...

Asa ca problema nu este in ultimul rand psihologica.

Parerea mea smile.gif

QUOTE (yoyoman)
se uita f des in oglinda, cateodata si in timpul mersului, nu numai cand stau la semafor.....


Pai tata, tu te uiti in retrovizoare numa la semafor?!? Si cate masini ai pleznit pana acuma? Cred ca pe toate cate ai pus mana... tongue.gif
E.B.E.
QUOTE (yuanescu)
.cat despre condus nici vorba !
sa faca ceea ce se pricep : sa conduca polonicul prin cratitze


Scuze de post nou da asta e cu totul altceva.

Ceea ce am citat:

Nu apartine acestui topic.
Si nici macar acestui forum.
Si nici macar acestui secol.

E de undeva de prin Evul Mediu.
YoyoMan
QUOTE (E.B.E. @ Dec 17 2003, 06:58 PM)
Pai tata, tu te uiti in retrovizoare numa la semafor?!? Si cate masini ai pleznit pana acuma? Cred ca pe toate cate ai pus mana... tongue.gif

Tata! Mai citeste odata ce am scris acolo - poate te prinzi.... ohyeah.gif
Tu ai vazut sofer sa se uite la schimbatorul de viteze in timp ce schimba viteza? Eu nu am vazut. Dar soferita care sa faca asta am vazut biggrin.gif
Oricum - si eu spun ca sunt femei care conduc f bine. Si sunt de acord ca au mai putine accidente decat barbatii - statistic. Am vazut si eu si si cunosc cazuri. Dar hai sa fim realisti - de obicei barbatii conduc mai bine. Oricine stie chestia asta.
congo
Coloana de masini la stop la Universitate . Vine si coana Mitza cu droaga de Dacie si tot uitindu-se in fata uita ca mai are si frine . Drept in fundu lui acela din fata s-a infipt . Fapt intimplat azi 18.dec.2003
Si multe alte nerozii am vazut la doamnele cu covrig in mana . Si cind le zici ca habar n-au se oftica in ele de pleznesc !
POOOOOC ! No offence man !

laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Antont
Ce am observat eu la majoritatea e ca se sperie usor si nu au reflexe rapide cind e cazu' wink.gif ...
Tyra
Sincer ... m ati acrit de tot. Dati-mi o masina tare, lasa ti o 3 zile pe mana mea si dupa aceea ne intalnim sa va fac o tura... sa vedem ce mai ziceti de femei la volan. Cred ca daca s ar da toti in fapt si ar recunoaste cate masini au lovit asa, finut, in fund (spatele masinii) , n am ajunge prea departe cu talentul.

Mda... lamaile sunt acre...
srazvi
huh.gif da rasisti sinteti , cum vedeti o soferita cum automat ziceti ca nu stie sa conduca sad.gif
E.B.E.
Uite eu o sa fiu primul care o sa recunosc smile.gif

Da, am pleznit o masina. De doua ori tongue.gif Ambele in spate, si de fapt altii m-au pleznit pe mine. Dar de ambele dati a fost si vina mea: am franat prea tarziu. Odata la semafor, odata ca unu cu Scoala s-a oprit brusc si ca blegu in dricu drumului. Legea, oricum, mi-a dat dreptate. Asta insa nu m-a scutit de indreptat si vopsit tabla - ca, deh, stiti voi cum sta treaba cu daciile si asigurarea in Romania.

Dar nimeni nu s-a sesizat la ce am spus eu in postul anterior de aici: femeile conduc mai prost in mare parte datorita faptului ca sunt impregnate psihologic de mici copile pana la inclusiv instructor cu ideea asta: "femeile conduc prost". Si sunt tratate cu condescendenta de catre toti barbatii soferi de pe lumea asta. De unde rezulta crispare, frica, ceea ce intarzie reflexele si conduce la blocare si alte din astea care rezulta direct in accidente.
srazvi
Azi eram cu cineva in masina si-mi zice :
-Atentie femeie la volan !
-Asa si ? zic eu
morala: blink.gif
Antont
Io de exemplu in 9 ani n-am pleznit nici una...Mai ales din spate...Da-o naibii de treaba, daca nu stim sa frinam sau sa apreciem distanta sa ne lasam dracu de sportu asta.No offence !....In schimb am fost lovit de 2 ori..Si ca sa nu ziceti ca-s misogin, ambii impricinati au fost barbati rofl.gif ...
E.B.E.
Whoops! N-am fost destul de clar.

Masina mea a fost pleznita in spate. Eu am stiut sa apreciez spatiul de franare.

Ceilalti... probabil un handjob ceva biggrin.gif

Iar si la mine ambii au fost tot barbati.
Si sa nu-mi spui ca poti sa juri ca in ambele cazuri a fost vina lor 100%. Ca nu ai franat tu mai tarziu decat ar fi trebuit. Si ca atare, mai tare decat ar fi trebuit.

Se poate smile.gif Dar este destul de improbabil. Cel putin din cate am vazut eu. Intotdeauna exista doua parti ale povestii smile.gif
Afrodita
Pai nah, dupa cum vezi nimeni nu zice nimic de faza cu psihologia..De ce sa zic? Pt ca stiu ca macar un sambure de adevar si tot e ceva in chestia spusa de tine! Asta e: cand cineva iti zice ca nu esti bun, pana la urma chiar crezi asta...Faza e ca eu STIU ca-s buna...La fel cum STIE si Tyra...Si ca noi or mai fi cateva wink.gif
srazvi
daca vad o fata draguta la volanul unei fasini frumoase zic : Ce-as vrea sa fie a mele! drool.gif
Antont
QUOTE (E.B.E. @ Dec 20 2003, 09:10 PM)
Whoops! N-am fost destul de clar.

Masina mea a fost pleznita in spate. Eu am stiut sa apreciez spatiul de franare.




Te rog sa ma scuzi...Intelesem eu gresit.

QUOTE
Si sa nu-mi spui ca poti sa juri ca in ambele cazuri a fost vina lor 100%. Ca nu ai franat tu mai tarziu decat ar fi trebuit. Si ca atare, mai tare decat ar fi trebuit.



Nu pot sa jur, dar a fost vina lor biggrin.gif ....Stii de ce? Si eu am fost pus in situatii similare de catre altii si totusi n-am intrat in ei.
persephona
Femeile la volan...
1.Detin o Dacie fara frine. N-am intrat niciodata in nimeni. e si o chestie de prezenta de spirit. Apreciezi cit de cit distantele...
2.Chestia cu "femeile la volan sunt dezastru" e deja o trasnaie... generalizare fara justificare. Am intilnit si eu niste loaze feminine in trafic, dar nu toate suntem asa.
3.Am cunoscut bucuria de a conduce o Alfa Romeo, noua-nouta. Alta viata! Si alta atitudine! Esti privita altfel! O femeie intr-o masina sport, noua... Devine interesant sa surprinzi reactiile...
axel
QUOTE (persephona @ Dec 21 2003, 02:33 AM)
Am cunoscut bucuria de a conduce o Alfa Romeo, noua-nouta. Alta viata! Si alta atitudine! Esti privita altfel! O femeie intr-o masina sport, noua... Devine interesant sa surprinzi reactiile...

Nu tine de faptul ca esti femeie sau nu rofl.gif
YoyoMan
QUOTE (persephona @ Dec 21 2003, 02:25 AM)

1.Detin o Dacie fara frine. N-am intrat niciodata in nimeni. e si o chestie de prezenta de spirit. Apreciezi cit de cit distantele...

Scapa de ea sau repar-o. Oricat de bine ai aprecia tu distantele pana la urma oto o sa carpesti pe careva. Si e nasooool. Stiu eu - ca pe mine m-a carpit unu' (nu eu am fost de vina) si nu e placut deloc...... Mai ales daca e vina ta....
E.B.E.
QUOTE (Ghost)
Stii de ce? Si eu am fost pus in situatii similare de catre altii si totusi n-am intrat in ei.


Pai aici e diferenta smile.gif

Cat despre restul, inclusiv eu: ne cam ducem offtopic tongue.gif
srazvi
huh.gif poate femeile la volan se sperie si reactioneaza gresit la stres cool.gif
Ryan
Gosh, nu generaliza biggrin.gif
Carmi
Eu cred ca femeile au o afectivitate mai mare si au cu totul alte repere psihologice decat barbatii wink.gif
bdl
QUOTE (srazvi @ Dec 26 2003, 12:13 AM)
huh.gif poate femeile la volan se sperie si reactioneaza gresit la stres cool.gif

Depinde cine le streseaza si unde. wink.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.