Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Gen / Genuri De Muzica NU Ascultati?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Muzica
Pagini: 1, 2
Mihai
Ce gen de muzica nu ascultati niciodata, sau doar in situatii exceptionale?
alysoft2003
Afro. Si sincer, nu prea imi face placere nici latino-americana.
Serenity
Nu le prea am cu genurile dar din cele pe care stiu sa le denumesc nu ascult urmatoarele:

- drum'n'base (e la moda, si ma ene tongue.gif );
- techno si tot ce tine de el;
- nu suport muzica "aia de club" care inseamna doar basi;
- manelele 6.gif ;
- muzica populara din Banat mi se pare groaznica;
- raggaetonul drives me locco!
- in general cam orice muzica facuta exclusiv pe calculator si fara melodicitate;
- recunosc ca nici Cd-urile cu muzica "culta", gen jazz, nu se prea inghesuie la mine in Cd Player... poate nu am prins inca gustul, nu i-am dat sansa sa o inteleg sau poate pur si simplu sunt prea inculta;
- tot ce inseamna partea "dark" a rockului;
- muzica experimentala nu o inteleg...
- etc. etc. etc.
Ovidius
- tot ce e mai greu decat hard rock-ul. Pana la hard mai merge, dar mai departe nu rezist.
- jazz
- opera, opereta si tot ce tine de ele
- anumite genuri de populara. Nu dau nume de zone, ca sa nu zica lumea ca-s separatist biggrin.gif
genicon
Nu-mi plac deloc chestiile alea (nu stiu exact cum se numesc genurile) din cluburi - tehno, trance, naiba sa le ia cum s-or numi! smile.gif
Desi cand "au aparut", recunosc, am ascultat (pe ici-colo tongue.gif), au trecut ani buni de cand nu am mai pus urechea pe-o manea
Opera n-o inteleg, deci n-o ascult.
Jazz-ul nu-mi place... si muzica gen Jean Michelle Jarre (sau cum il cheama) iar nu-mi e pe plac deloc smile.gif
Tyra
Jazz - niciodata. Ma enerveaza la culme. Improvizatiile alea mi se par niste mizerii fara noima. E singurul gen pe care nu l am ascultat in viata mea si pe care nu l inteleg nici cu militia.
axel
Manele.
Grohaituri.
factura
Ma enerveaza moda asta cu muzica electronica(parca au aparut dupa ploaie).Manelele intra la categoria muzica? devil.gif
Cla
Nu suport când îmi "cânta" nevasta.
La fel e când zbiara una la opera de crezi ca ai taiat porcu' tongue.gif
Edward Scissorhands
QUOTE (factura @ 16 Sep 2006, 07:46 PM)
Ma enerveaza moda asta cu muzica electronica(parca au aparut dupa ploaie)

Lol. Da, de prin '80 tot apar "ca dupa ploaie" rolleyes.gif

Niciodata nu ascult R'N'B. smile.gif
Aramis
- manele hh.gif
- muzica populara, am ramas cu sechele de cand eram mica si incerca cineva sa ma faca sa invat sa dansez... inutil de mentionat ca sunt un dezastru ambulant la nunti tongue.gif
- hard/dark (daca exista) rock

Altceva nu imi mai vine acum in minte, in cazul in care imi mai amintesc vreun anumit gen, promit sa revin tongue.gif
dor
manelele si muzica in gen Britney Spears Spice Girls ma zgarie pe creieri rolleyes.gif
abis
Manele.
Hip-hop.
Populara (cu putine exceptii, de ex. Maria Tanase).
factura
QUOTE (Edward Scissorhands @ 16 Sep 2006, 08:18 PM)

Lol. Da, de prin '80 tot apar "ca dupa ploaie"  rolleyes.gif


Imi pare rau,dar cred ca e o neintelegere.Nu ma refeream la muzici electro cand vorbeam de ciuperci,ci la fanii extaziati pe care daca-i intrebi ceva de kraftwerk se uita la tine asa... blink.gif
Oricum ,mea culpa ,cred ca sunt off-topic. sorry.gif

Nu ,dar asta-i super tare...chiar acum se difuzeaza pe city ...kraftwerk.Adica dupa ce am trimis mesajul...
Kyklos
Azi in drum spre scoala am facut crize de nervi....schimbase radio...pe o caseta cu FLANELE m-am dus la sofer si i-am zis SE POATE SA OPRITI JEGUL ACESTA DIN CULTURA SUBURBANA bagase cretinu .... o caseta cu dusmani , lovele , parai , si evident ce mai au iei in dotare... wacko.gif yikes.gif 44.gif m-am dat jos la prima statie si i-am replicat-o : TARAN CU VOLAN rofl.gif ranting.gif
mothman
Eu nu am probleme cu nici un gen de muzica, sincer sa fiu. In functie de stare, pot sa diger cam orice si, de ce sa nu recunoastem, cam din fiecare gen (exceptie face maneaua) exista si piese de calitate. Totusi, genuri mai marginalizate si de care ma cam feresc, ar fi :

- Menelele (Exista, totusi, unele cara ma amuza teribil si pe care le ascult doar din punctul asta de vedere)
- Jazz-ul. Cu asta chiar am o problema. Bine, am intalnit si piese jazz dragutze.
- Hip-Hop-ul made in USA. Bineinteles, si aici exista exceptii. Din cand in cand mai imi place si mie cate o piesa.
- R&B-ul. Asta mi se pare mega penal.
- Muzica Raggea.
- Muzica latino.
- Muzica aia de opera...
ausländer
Manele.
Populara [cu mici exceptii, din afara tarii]
Jazz
R'n'B
hip-hop
D'n'B
House [a nu se confunda cu trance, care imi place]
Pop
Dance
Raggae
Latino
Black/Death/Doom/Gore/Punk/Glam/NU Metal
NoMemory
-manele
-hip-hop
-dance
-populara

:thumb
flori
Nu-mi place muzica galagioasa, imi place orice gen de muzica daca ma determina sa visez sau sa ma misc!
Rex_Pelasgorum
Am alergie la house.
Dance-ul ma deprima.
Rock ascult doar la suparare.

In general, ascult de toate, nu judec dupa gen ci dupa calitatea individuala a fiecarei piese.
Oktober
Ooooooooooooooh, sunt cam multe... unsure.gif
O sa le impart in doua categorii:

1.NU SUPORT

-manele, daca, vorba cuiva, intra la categoria muzica;
-hip-hop si trip-hop;
-rap (daca o mai exista...);
-afro, latino si asa-zisa "muzica greceasca";
-populara, tiganeasca si lautareasca (veche si noua);
-house, dance, trance (nu ma luati cu subtilitati ca nu ma intereseaza);
-asa-numita "muzica de club" (fac alergie la DJ).

2.NU ASCULT (dar nu am nimic impotriva lor si a celor care asculta)

-opera si opereta;
-muzica anilor '60-'70;
-rockul prea zgomotos si fara linie melodica identificabila (sunt prea multe genuri si subgenuri, nici macar nu le stiu pe toate, trupele mari se exclud) ;
-muzica de relaxare/meditatie;
-pop.

Nu mi le-oi fi amintit eu pe toate, dar...(verifica lungimea mesajului tongue.gif )
Uncle Sam
Nu ascult
- manele - fara alte comentarii
- romante - gen onorabil chiar valoros dar prea deprimant pentru gustul meu
- populara - dar nu schimb postul daca aud o Maria Tanase
bufnitza
Nu ascult manele ... ma calca pe nervi.
In rest diger cam orice , fara extreme ! Jazz-ul nu prea-l inteleg, dar poate nu mi-a fost explicat cum trebuie.
Aragorn
Bine a intrebat cineva mai sus daca maneaua intra la muzica...

Avand in vedere faptul ca se pare ca raspunsul la aceasta intrebare este afirmativ, eu spun ca exact asta NU ascult. Mai rau, am repulsie, sunt alergic chiar.
Mrs. Rogers
Pot sa ascult absolut orice gen de muzica pe termen scurt , adica la radio, la un club sau o petrecere. Anumite melodii insa ma irita si daca sunt in masina schimb postul daca dau peste ele. Astea in general sunt melodii tracasante cu versuri repetitive, unoeri idioate ( "I hate my mother")...
iniya
@oktober
QUOTE
1.NU SUPORT

-manele, daca, vorba cuiva, intra la categoria muzica;
-hip-hop si trip-hop;
-rap (daca o mai exista...);
-afro, latino si asa-zisa "muzica greceasca";
-populara, tiganeasca si lautareasca (veche si noua);
-house, dance, trance (nu ma luati cu subtilitati ca nu ma intereseaza);
-asa-numita "muzica de club" (fac alergie la DJ).

2.NU ASCULT (dar nu am nimic impotriva lor si a celor care asculta)

-opera si opereta;
-muzica anilor '60-'70;
-rockul prea zgomotos si fara linie melodica identificabila (sunt prea multe genuri si subgenuri, nici macar nu le stiu pe toate, trupele mari se exclud) ;
-muzica de relaxare/meditatie;
-pop.


Ce muzica asculti atunci ? blink.gif
axel
QUOTE (Oktober @ 1 Nov 2006, 02:56 PM)
1.NU SUPORT
-hip-hop si trip-hop;

Bine ca ai zis! Ca mi-ai facut pofta de niste Massive Attack. Probabil ca o sa continui cu Thivery Corporation. Pana atunci... "Man next door" smile.gif
Serenity
Am citit un articol misto acum vreo doua ore, semnat de Tom Wilson in ultimul numar ELLE ( sorry.gif tongue.gif )

" [...] Cred ca oamenii subapreciaza ura in general, cat despre ura care are ca subiect cateva genuri muzicale in particular - gasesc ca e una din cele mai productive bucurii de pe lumea asta. [...]
Permiteti-mi sa fac o generalizare inutila si abuziva: ura este insusi principiul de evolutie al muzicii. O gramada de miscari din istoria muzicii au la origine ura abjecta, irationala si colcaitoare impotriva altor genuri de muzica. Miscarea punk s-a desfasurat la sfarsitul anilor '70 numai pentru ca oamenii ii urau pe batraneii hippies atat de mult, cu cantecele lor stupide de cate 45 de minute si operele lor conceptuale de rock cu finaluri alternative la Stapanul Inelelor. Scena mod a fost intemeiata de tinerii eleganti care se plictisisera sa se imbrace in rockeri slinosi si voiau sa poarte si altceva, mai prezentabil si mai sofisticat. Scena grunge din State s-a format ca reactie la rock-ul pompos si bombastic de stadion care domina inceputul anilor '90.
Mda, cand e vorba de muzica, ura e de baza. [...]"


E, ce parere aveti? tongue.gif
factura
S-a mai spus.Nu-i prea original dl Wilson cu teoria asta.Ura sta la baza a orice...Evolutie.Bineinteles daca ma refer la ura asa... ca revolta pasnica spoton.gif si nu declansatoare de evenimente de genu' dat cu toporul in cap batranei de alaturi pentru ca a incalcat cele 10 porunci.
Arlequine
nu e ura, e doar nevoia de a combate in permanenta ceea ce e unanim acceptat. nevoia de a depasi, de a pune sub semnul intrebarii. si pana la urma asta sta la baza oricarei evolutii. dialectique de-a dreptu`.

ca de multe ori asistam la revolte de dragul revoltei, idei care nu sunt plauzibile si au coerenta doar ca manifest, e alta poveste. aici bag eu grunge`u. rolleyes.gif
pi topica, nu ascult hip hop/muzica de club sau cum i`o fi zicand/muzica populara in afara de cele din maramu` si maria tanase/chestii d`alea care zic ca te ilumineaza si te relaxeaza - buda bar&feng shui bla bla. or mai fi dar nu`mi amintesc biggrin.gif
factura
Sunt de acord.Nu ca ar conta foarte tare si stiu ca raspunsul meu nu a fost nici pe departe complet,dar am si eu o intrebare care ma tot sfredeleste ...oare tot ceea ce e acceptat-adoptat de mase nu mai are valoare ?Unde se imprastie valoare aia autentica a grupului mic(underground)?Stii,e simplu sa spui '' e comercial.."Ntz.N-are valoare.S-a dus dracului.Cum?Stiu ca virgula cumva nu-s off-topic...si chiar si asa ...insist...persistenta memoriei.
Arlequine
n-as generaliza. comercial/ mainstream nu inseamna neaparat lipsit de substanta, asa cum underground nu echivaleaza cu valoarea. intr-o oarecare masura toate trupele sunt 'comerciale'(mi s-a acrit de termenu asta). toti tre sa manance, sa isi cumpere instrumente, sa inregistreze, etc. pana la urma totul se rezuma la doua intrebari simple. sunt artisti care se intreaba 'ce vreau sa transmit? de ce?' si altii care isi pun intrebarea 'cui vreau sa transmit'. primii fac parte din categoria privilegiata, acei artisti care pun demersul artistic inaintea audientei, se transmit pe ei insisi fara a-si pune problema receptarii. cei din a doua categorie pun din start problema 'target-tlui', termen de marketing, va las sa deduceti cum i-as numi devil.gif
no, dar asta nu ma impiedica sa ascult si cate-un placebo, si nici nu ma face sa-mi pierd zilele ascultand doar piese de minim 15 minute ale unor trupe cu nume nepronuntabile de pe cine stie ce hub`uri obscure. pana la urma eu sunt judecatorul suprem cool.gif
Emil Condor
QUOTE (abis)
Manele.
Hip-hop.
Populara (cu putine exceptii, de ex. Maria Tanase).

Absolut identic răspunsului meu!...
Kulianne
Pai... Manelele in primul rand.
Populara romaneasca ( sau alte culturi care sunt asemanatoare cu ea );
Heavy Metal;
Opera ( ma apuca ... cand o ascult ).
Si cam atat...
Emil Condor
Am uitat: lâgă Manele si Rap, alt gen ce nu ascult nicicum este Heavy Metal.
Blakut
Damn, everybody hates heavy metal... cry.gif

Eu nu ascult manele,hip-hop, house-whatever-computer-generated-crap, muzica usoara si poate inca niste chestii de care nu imi amintesc, mi-e greu sa le mentionez pe toate.
yronick
Din toate cate putin, adica ce-i mai bun. Chiar si manele si muzica lautareasca ascult.
Veritas
Mi-e scarba de manele, le evit chiar cu riscul de a avea( si am avut) certuri/discutii.La fel, lautareasca gen Katanga&co...

Si tare mult m-a chinuit un fel de muzica pe care nu stiu s-o caracterizez( o punea la maxx pustiul din apartamentul de dedesubt, din care cauza ne-am si mutat de la bloc): asa, se facea ca pe un drum de tzara cineva taraie de lantzuri nejte butoaie ruginite, iar pe acest fundal un om este torturat...cu tipetele de rigoare...daca cineva recunoaste genul, sa ma lamureasca si pe mine....

Suport greu romantzele, la fel cum cineva zicea mai sus, imi dau o stare de deprimare....Si, desi imi place mult muzica clasica, nu-mi place sa ascult opera/opereta.

Si, desi nu au nici o vina bietii oameni, au voce si fac un ban cinstit, ma innegurez cand aud melodiile pe care le ascultam des - ca altele nu erau - la radio, inainte de Revolutie.Mi-am petrecut adolescenta cu "ani de liceu", "magistrala albastra", ceva cu "gara noastra mica", si amintirea acelor vremuri imi taie maioneza.

V
bobo66


Nu-mi place muzica ce n-o inteleg. Si cea cu care nu intru in rezonanta. E posibil ca o melodie,interpret,gen care inainte imi placeau, in acel moment sa nu-mi placa. Nu sunt pe aceeasi lungime de unda cu ea(melodia). Desi voi fi huiduit copios, trebuie sa recunosc ca manelele au ritm, ceea ce nu intalnesti la multe piese simfonice moderne de ex. Hai sa ne gandim putin daca criteriul de judecare a manelelor este cel muzical,estetic sau este altul!?... hh.gif
Blakut
Sunt scarboase, punct. Ca un parazit care incearca sa distruga gazda. Nici nu mai trebuie discutata chestia asta.

QUOTE
Desi voi fi huiduit copios, trebuie sa recunosc ca manelele au ritm, ceea ce nu intalnesti la multe piese simfonice moderne de ex.


Si pickhammerul are ritm. Ce piese simfonice moderne ai ascultat tu, de ti s-au parut mai frumoase manelele?
bobo66
QUOTE(Blakut @ 18 Jul 2007, 05:23 PM) *
Sunt scarboase, punct. Ca un parazit care incearca sa distruga gazda. Nici nu mai trebuie discutata chestia asta.
Si pickhammerul are ritm. Ce piese simfonice moderne ai ascultat tu, de ti s-au parut mai frumoase manelele?



Exact , in curand vom avea pickhammere in salile de concert. Asa cum avem expozitii in care exponatele(sic) sunt conserve aranjate in felurite chipuri, in care picturile sunt executate de maimute(si se vand pe bani grei) etc.
Sesisez o tenta de-a ma lua "in balon". Spre surprinderea ta am ascultat si piese moderne. N-am afirmat decat ca au ritm(manelele). Si stii foarte bine ce vreau sa spun. N-am spus ca un gen este mai frumos decat altul. Am impresia ca unii vor sa para mai"intelectuali" punand accentul pe nimicnicia unei creatii artistice(chiar daca tine de cultura suburbana). Pe de alta parte ai ocolit comentariul la intrebarea mea daca criteriul de judecare este cel estetic sau tine de aversiunea fata de cei care interpreteaza acele melodii(mai exact de etnia lor).
axel
@bobo66: privat (deprived) rau de muzica trebuie sa fii tu ca sa asculti manele pentru ca au ceva ritm... hh.gif
axel
QUOTE(bobo66 @ 22 Jul 2007, 06:16 PM) *
Asa cum avem expozitii in care exponatele(sic) sunt conserve aranjate in felurite chipuri, in care picturile sunt executate de maimute(si se vand pe bani grei) etc.

Daca comparatia ta la misto era in contextul muzicii, sa stii ca nu esti departe de adevar jamie.gif Manelele sunt executate de niste maimute, cu nume cum ar fi: Adrian Minune, Adi de la Valcea, Vali Vijelie, etc ohyeah.gif
bobo66
QUOTE(axel @ 23 Jul 2007, 07:06 AM) *
@bobo66: privat (deprived) rau de muzica trebuie sa fii tu ca sa asculti manele pentru ca au ceva ritm... hh.gif
Ai pretentia ca esti atat de perspicace incat stii ce-mi place mie si ce nu? Sunt de cateva zile pe site respectiv pe forum , am postat doar catevamesaje si tu ai pretentia ca ma cunosti ?! Sau vei fi niscai psiholog paranormal gen Frank Black!...
QUOTE(axel @ 23 Jul 2007, 07:10 AM) *
Daca comparatia ta la misto era in contextul muzicii, sa stii ca nu esti departe de adevar jamie.gif Manelele sunt executate de niste maimute, cu nume cum ar fi: Adrian Minune, Adi de la Valcea, Vali Vijelie, etc ohyeah.gif
Tot maimute ii considerau si albii pe Nat King Cole, Louis Armstrong... Unii ii mai considera asa...
axel
QUOTE(bobo66 @ 23 Jul 2007, 09:56 AM) *
Tot maimute ii considerau si albii pe Nat King Cole, Louis Armstrong... Unii ii mai considera asa...

Compari pe Louis Armstrong cu Vali Vijelie, Adrian Minune & Co.? rofl.gif
bobo66


Eu nu-i compar. Persoanele cu inclinatii spre discriminare rasiala,da. Daca tot suntem pe un topic cu titlul de mai sus va voi spune cu adevarat ce nu-mi place: extremismul de tot felul. Nu mi-a placut cand un prieten mi-a spus ca heavy-metal este muzica satanica, nu mi-a placut cand un oarecare se hlizea in timpul unui fragment din Lacul lebedelor, sau cand am aflat ca in Germania nazista singurul compozitor valabil era considerat Wagner ceilalti fiind categorisiti jidani, sau cand cineva facea misto de Herbert von Karajan care dirija cu ochii inchisi... E bine sa fim critici dar sa avem si logica in ce afirmam si,mai ales, sa nu incercam sa impunem altora "dreptatea"noastra.
axel
Stai tu linistit ca nu pe motive rasiale am judecat calitatea manelelor wink.gif
As spune ca am mai putin respect pentru cei care asculta si sunt de etnie majoritara decat cei care canta si sunt de etnie minoritara! Stii, desi expresia exista din cate stiu eu doar in SUA, white trash n-au doar americanii...
bobo66
QUOTE(axel @ 23 Jul 2007, 03:40 PM) *
Stai tu linistit ca nu pe motive rasiale am judecat calitatea manelelor wink.gif
As spune ca am mai putin respect pentru cei care asculta si sunt de etnie majoritara decat cei care canta si sunt de etnie minoritara!



Nu sunt lingvist dar vad o contradictie flagranta intre continutul primei fraze si celei de-a doua.
Sa inteleg ca dac-as fi tigan si as asculta manele ar fi totul ok?!... Era o vreme cand americanii spuneau :"muzica neagra" cu alta conotatie decat astazi.


Intrand pe site am revazut un subtitlu: Arta de a conversa. Incep sa cred ca este de fapt:Arta de a conversa agresiv.
Blakut
Nu imi plac manelele. Punct. Ce mai e de discutat? Aia nu e muzica, e kitsch; sunt trantite niste chestii la plezneala, muzica orientala amestecata cu tiganeasca amestecata cu mai stiu eu ce... cu niste versuri infecte. Nu imi place nici de cine le canta, nici de cine le asculta, nu imi place mesajul lor, nu imi place influenta pe care o au asupra culturii si tineretului romanesc. Consider ca manelele si tot ce tine de ele sunt cele mai periculoase lucruri pentru mintea si cultura unui roman, dupa droguri.

QUOTE
ntrand pe site am revazut un subtitlu: Arta de a conversa. Incep sa cred ca este de fapt:Arta de a conversa agresiv.


Ai deschis cutia, acuma asta este. Nu e peste tot asa, dar spiritele se mai incing.
axel
QUOTE(bobo66 @ 23 Jul 2007, 04:56 PM) *
Nu sunt lingvist dar vad o contradictie flagranta intre continutul primei fraze si celei de-a doua.
Sa inteleg ca dac-as fi tigan si as asculta manele ar fi totul ok?!... Era o vreme cand americanii spuneau :"muzica neagra" cu alta conotatie decat astazi.
Intrand pe site am revazut un subtitlu: Arta de a conversa. Incep sa cred ca este de fapt:Arta de a conversa agresiv.

Era complicat de priceput ce am zis?
Am zis ca consider ca manelele = muzica foarte proasta indiferent de cine o canta. Am zis ca am respect mai putin pentru ascultatorii de manele, chiar daca sint de aceeasi etnie cu mine, fata de cantaretii de manele, chiar daca in mare parte sint mai ciocolatii, pentru ca macar pe astia ii inteleg: fac si ei un ban gramada. Adica vroiam sa-ti explic ca etnia nu ma face sa apreciez mai bine pe unii sau pe altii.
Si apropos, manelele nu sunt cantate numai de ciocolatii. Doar vroiam sa-ti dau exemplu opus celui sugerat de ideea de rasism in aprecierea calitatii manelor.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.