Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Discutii Generale Despre Bancile Din Romania
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Opiniile Consumatorilor / Comentariile Clientilor > Bănci: Stiri bancare si Informatii financiare
Pagini: 1, 2
Mihai
Ce banci folositi, fie ca persoane fizice, fie ca persoane juridice?
Felina
Asta e discriminare! De ce numai din Ro? nonono.gif
Kyklos
Banca Transilvania...
Mara
PF: Banca Transilvania
PJ: Citibank

Multumita de ambele. thumb_yello.gif
ausländer
Sunt client fidel BRD Group Societé Generale. Evident ca sunt si multumit de ei, din moment ce nu-mi schimb preferintele. Se pare ca se extiiiiiind. Sunt nu mai putin de 3 filiale la mine in cartier.
mutulica
si eu am ajuns client la brd... dar nu neaparat ca am vrut musai
mi se pare ca s-au extins prea repede si acum au probleme de personal... si mai ales de atitudine

in schimb mi s-au parut ok cei de la abn, desi mai mici ca anvergura la noi, si probabil ca unicredit si grupul ce se aliaza in spatele lor vor avea in curand un cuvant de spus. oricum la modul in care dau creditele sunt mai profesionisti decit brd
Ovidius
Am fost client BRD dar am renuntat la ei din cauza lipsei de profesionalism a angajatilor. Acum sunt la ING si sunt foarte multumit de ei.
Cla
Cum este Raiffeisenbank la voi? am vazut ca au o filiala in Timisoara.
Mara
Din experienta mea jalnici: angajatii sunt in parte tot ai vechi de la Banca Agricola si se simte fix cand ti-e lumea mai draga.
Cla
Daca asa sunt, ar trebui sa se plânga oamenii la centrala, probabil ca au nevoie de un sut in fund... sad.gif
Eu, personal, nu pot sa spun ceva despre bancile din RO, dar asta m-a interesat. Ma rog, pâna ce intru la pensie mai e, si nu stii pân-atunci care da faliment...
Când sunt in RO, schimb banii la banca lui Tiriac, am fost intotdeauna servit prompt si corect. Dar mai multe experiente n-am nici cu aia.
mutulica
QUOTE (Cla @ 28 Jul 2006, 03:34 PM)
Cum este Raiffeisenbank la voi? am vazut ca au o filiala in Timisoara.

cam second hand
Ovidius
Mda, cam seccond vorba lu' mutulica....
contraste
Eu am dat un şut la Raffeishenbank, şi le-am făcut şi o demonstraţie de volum şi dicţie, nu de alta, dar ca să se simtă bine!
Acum mă adresez băncilor Transilvania şi BCR.
dead-cat
(mai) e adevarat ca Raiffeisenbank vrea taxa numa sa te uiti la sold la ATM? unsure.gif
Ovidius
La BRD era asa cel putin pana acum un an. La Reiffeisen nu stiu....
mutulica
cam toti vrea taxa daca vrei sa iti vezi soldul
Felina
QUOTE (mutulica @ 28 Jul 2006, 02:32 PM)
cam toti vrea taxa daca vrei sa iti vezi soldul

cam asa si pe aici
dead-cat
pe bune? ohmy.gif

hh.gif

in good 'ol Germany e gratis (cel putin io n-am auzit/vazut vreodata) vreun charge pe extrasul de cont si am fost clientul a 4 banci pina acum.
Felina
da, dar noi avem internet banking si asta ma scuteste de cele mai multe taxe
dead-cat
aia are toata lumea in ziua de azi, dar faptul ca se percepe inca taxa pentru asa chestii triviale ca vizualizarea balantei, chiar ma surprinde ohmy.gif
Cla
QUOTE
QUOTE (mutulica @ 28 Jul 2006, 02:32 PM)
cam toti vrea taxa daca vrei sa iti vezi soldul

QUOTE (dead-cat)
pe bune? 
in good 'ol Germany e gratis (cel putin io n-am auzit/vazut vreodata) vreun charge pe extrasul de cont si am fost clientul a 4 banci pina acum.


Tocmai, nu se trage nimic, bagi cartela la automat si iti iese rezultatul. Gratis. Basta.
Partea proasta e ca intotdeauna vezi un minus, dar si ala-i gratis rofl.gif
Mara
QUOTE (dead-cat @ 28 Jul 2006, 04:15 PM)
(mai) e adevarat ca Raiffeisenbank vrea taxa numa sa te uiti la sold la ATM? unsure.gif

Este!

La Transilvania nu costa, cum nu costa nici retragerea de la ATM-urile proprii. wink.gif
Cla
Scuze, ce e ATM? unsure.gif
gabitza ^
ATM-automated teller machine, mai pe romaneste bancomat, automatul de unde te duci, bagi cardul si scoti banii.
in functie de banca sunt unele care nu te comisioneaza daca scoti banii (tai) de la ATM-ul lor, altele iau un comision modic, etc.
G.
alysoft2003
In concluzie, ai cont curent+card pierzi la greu = castiga bancile. Tu platesti gestiunea de cont, ei iti dau o dobanda modica (oricum nu acopera cheltuielile cu contul) . Iti mai iau si un comision la prelevare...si om te-ai facut.
gabitza ^
nu e chiar asa, pentru un comision modic, cardul e un instrument de plata accesibil si la indemana. si sunt multe banci care ofera dobanda la cont curent, intr-adevar nu e foarte mare dar este...
la noi (Ro) cardul nu e foarte impamantenit, dar eu ii recunosc avantajele in detrimentul numerarului. stiu frate unde mi se duc si mie banii, la sfarsitul lunii imi vine cearsaful (extrasul de cont) si vad exact unde s-au dus banii in decursul lunii. smile.gif
iar la banca in general ti se comisioneaza multe, cardul nu face o exceptie....
G.
alysoft2003
Spre deosebire de banul"clasic", banul "electronic" mi se pare mai greu de controlat, daca plec la cumparaturi cu cardul, sunt terminat (cumpar, cumpar si iar cumpar, nu sunt limitat de numerar).
Cat despre comisioane, pot sa spun ca al meu comision pt gestiunea de cont inseamna aprox 0,43% din venitul meu lunar. Plus vreo 2,5€ din start comision daca scot bani de la bancomatul altei banci+comisionul de retragere numerar de 1% din suma retrasa (numai daca scot bani de la ATM-ul altei banci). Sincer, prefer cord-ul numai cand e vorba de tranzactii online. Si atat.
gabitza ^
intr-adevar exista comisioane de retrageri numerar de la ATM (mai ales daca tragi de la bancomatul altei banci). la noi sunt 0,5% + 2,5 RON si in general comisionul asta e stas. sunt niste standarde impuse de visa/MC pe care bancile tre sa le respecte...pentru ca si ele (bancile) la randul lor au niste fee-uri care le platesc la organizatiile care le-au dat licentele de emitere carduri (respectiv visa/mastercard)
iar banii electronici, e adevarat ca sunt mai la indemana de cheltuit asta e si ideea din spatele lui. cardul in sine e facut mai putin pentru retrageri numerar, etc..."rostul lui" ca sa zic asa a fost mai mult creat pentru tranzactii retail (la comerciant).

in general cardul se adreseaza unui anumit tip de client, cei care prefera in general confort, siguranta....si nu ii intereseaza (sau foarte putin) daca platesc un anumit pret pentru asta.
de asemenea cardul (mai ales dk e de credit) e o alternativa destul de la indemana pentru zilele de urgenta de dinainte de salariu, sau pentru o achizite mai importanta.
G.

pese: cat despre tranzactiile pe internet, eu il folosesc foarte rar pe al meu pentru asa ceva pentru ca sunt reticenta in ce priveste securitatea tranzactiilor pe net.
alysoft2003
QUOTE (gabitza ^ @ 28 Jul 2006, 10:32 PM)
cat despre tranzactiile pe internet, eu il folosesc foarte rar pe al meu pentru asa ceva pentru ca sunt reticenta in ce priveste securitatea tranzactiilor pe net.

Pt net am un card "reincarcabil" Visa. Cati bani bag pe el, atatia am disponibili. E ideal pt tranzactiile pe net ohyeah.gif Nu ai nici un fel de cheltuieli de gestiune a contului. Numai 1€ la reincarcare. Atat.
Cla
QUOTE (gabitza ^ @ 28 Jul 2006, 08:52 PM)
ATM-automated teller machine, mai pe romaneste bancomat, automatul de unde te duci, bagi cardul si scoti banii.
in functie de banca sunt unele care nu te comisioneaza daca scoti banii (tai) de la ATM-ul lor, altele iau un comision modic, etc.
G.

Multumesc smile.gif

Dar chiar, ca este la tema:
Ca exemplu: in fiecare luna mi se trag in mod automat din cont:
Chiria, curentul, gazul, TV etc.
Cum e aia in RO, se intâmpla la fel sau trebuie sa-mi iau liber de la servici sa ma duc la io stiu ce ghiseu sa platesc treaba?
Si daca DA, câte zile pierd cu astea?
gabitza ^
aly, Electronul de la Visa e foarte bun in situatii de genul asta...eu din pacate nu am avut electronul disponibil si a trebuit sa fac tranzactii d p cel de credit...anyway, pe internet il folosesc foarte putin.

cla: cu placere. mwah1.gif . Daca mai ai si alte intrebari...iti stau la dispozitie...doar lucrez intr-o banca. rofl.gif
G.
Cla
Gabitzo, multumesc si fain. flowers.gif
Te invit si eu la o întâlnire de "banker"
La banca mea din parc biggrin.gif
gabitza ^
Cla, se face...deschidem un office in aer liber, spargem piata. biggrin.gif sa imi zici in ce parc preferi....
G.
Cla
In Timisoara, in Parcul Copiilor, ca sa invete si ei din timp cum se sparge piata smile.gif
gabitza ^
dar in Bucale in Herastrau ce are? facem o sucursala langa zona de fitze si le dam credite pt masini basinoase... wink.gif
G.
Cla
N-as avea nimic, nimic, nimic împotriva smile.gif
Dar te rog sa nu ma cari in Drumul Taberei, amintirile nu-s prea faine...

edit: chiar ca as vrea sa vad Herastraul odata "live" smile.gif
gabitza ^
pai daca vii prin bucale, it will be my pleasure sa te scot la o plimbare prin herastrau...wink.gif
G.
Ovidius
QUOTE
faptul ca se percepe inca taxa pentru asa chestii triviale ca vizualizarea balantei, chiar ma surprinde

La ING nu se percepe taxa de vizualizare. In momentul in care bagi cardul, vezi imediat contul si soldul.
gabitza ^
Pentru interogarea soldului unele banci iau o taxa de vreo 0,2 RON adica vreo 2,000 lei. Nu mi se pare mult....poate pt noi ca si clienti nu are nici o relevanta, dar consumabilele pentru ATM sunt extrem de scumpe (rola hartie, ribon cerneala)...ca sa nu mai vb de ATM-ul in sine.
Banca isi recupereaza si ea investitia de unde poate... tongue.gif
G.
dead-cat
io n-am inteles de ce se tipareste o tzedula la fiecare tranzactie. mai ales la chestii ca afisatul soldului.
afiseaza cifra pe ecran si gata.
Ovidius
QUOTE
consumabilele pentru ATM sunt extrem de scumpe (rola hartie, ribon cerneala)...ca sa nu mai vb de ATM-ul in sine.

Ahh gabitzo, deja a si inceput sa mi se faca mila de saracii bancari care ies in pierdere pentru ca noi sa avem ce ne trebuie biggrin.gif

PS: ING Romania a avut anul trecut vreo 17 mil de $ profit...
dead-cat
ING merge bine, desi, din cite stiu eu, cam 60% din profit(?) e facut de DiBa.
cel putin in Germany au "procese" bine puse la punct si datorita faptului ca n-au filiale, economisesc bani in mod stufos.
axel
Eu la Bank of America (banca mare, fee-uri mari, cand le platesti) n-am platit nici un fee pana acum. Cum de BofA e multumita cu mine, si un bedereu sau becereu vrea taxa ca sa imi afiseze pe ecran cat am in cont? Se uzeaza ecranul cumva?
dead-cat
QUOTE (gabitza ^ @ 1 Aug 2006, 08:33 PM)
Nu mi se pare mult....poate pt noi ca si clienti nu are nici o relevanta, dar consumabilele pentru ATM sunt extrem de scumpe (rola hartie, ribon cerneala)...ca sa nu mai vb de ATM-ul in sine.

inca ceva. ATM-ul parca e un cost-saving measure ca functioneaza (daca-i aprovizionat) 24/7, nu cere de mancare, salar, marire, concediu ca ala de la "ghiseu".
stau si ma-ntreb daca utilizarea ghiseului costa hmm.gif
Ovidius
Din cate imi amintesc, daca scoti bani de la ghiseu, te taxeaza mai mult ca si la bancomat (parca e un 0,5% sau asa ceva).
gabitza ^
deadcat
QUOTE
inca ceva. ATM-ul parca e un cost-saving measure ca functioneaza

un ATM costa in medie 20,000 - 40,000 mii euro (si asta ca sa nu vb de modele mai avansate). amortizarea cheltuielii se face in mult timp. un amarat de POS prin care tragem noi cardul la cumparaturi e cam 500 de euro.
Sa facem aritmetica unei retele de acceptare OK (adica vreo 200 de ATM-uri si vreo 3,000 - 4,000 POS-uri). Vi se pare putin?
In primul rand banca trebuie sa isi acopere cheltuiala si dupa aia daca iese pe profit...e ok.

deadcat
QUOTE
io n-am inteles de ce se tipareste o tzedula la fiecare tranzactie. mai ales la chestii ca afisatul soldului.
afiseaza cifra pe ecran si gata.

nu ti se tipareste automat o hartie pt fiecare tranzactie...aia o scoti daca vrei, si atunci la unii costa..la altii nu.
In spate oricum ATM-ul isi tine pe jurnalul lui (tot rola hartie) toate miscarile care s-au facut (retrageri numerar, alimentari, carduri blocate, erori...etc) deci tot papa hartie, chiar daca noi nu vedem.

si nici macar nu am inceput discutia despre costuri de intretinere si service... unsure.gif

ovidius
QUOTE
Ahh gabitzo, deja a si inceput sa mi se faca mila de saracii bancari care ies in pierdere pentru ca noi sa avem ce ne trebuie

biggrin.gif banca e si ea pana la urma un business. si ca orice business, trebuie sa fie profitabil. nu? tongue.gif
G.
dead-cat
QUOTE

un ATM costa in medie 20,000 - 40,000 mii euro (si asta ca sa nu vb de modele mai avansate).

depinde de criptarea folosita. sunt si la 3000 deja.
dar nu prea conteaza, daca compari costurile cu cele de personal pentru a deservi o caseria 24 ore/zi, 7 zile pe sapt., 365 zile pe an, pentru care-ti trebuie minim 6 oameni (concedii, boala) la care le platesti sporuri de noapte/zi de sarbatoare.
daca ATM-urile s-ar amortiza dupa "mult timp" nu prea s-ar pune.
dar toate bancile incearca sa renunte le ghisee in favoarea ATM-urilor.

io nu stiu cit iau casierii in RO dar p-aci un salariu anual (plus costurile angajatorului pentru 1 persoana) deja trece de cit costa un ATM.

QUOTE

nu ti se tipareste automat o hartie pt fiecare tranzactie...aia o scoti daca vrei, si atunci la unii costa..la altii nu.
In spate oricum ATM-ul isi tine pe jurnalul lui (tot rola hartie) toate miscarile care s-au facut (retrageri numerar, alimentari, carduri blocate, erori...etc) deci tot papa hartie, chiar daca noi nu vedem.

aia-i treaba bancii. io unul n-as fi de acord sa particip la maintenance-ul utilajelor unei banci. treaba lor cum isi fac loggingul.
p-acia, *toate* tranzactiile prin ATM (includ aici terminalele cu poti executa virari de sume) sunt gratis. singurul lucru ce costa beni e, cind iau de la automatul retelei de banci Y, eu fiind la banca X.
nu-ti tipareste (exceptind poate Sparkasse Stuttgart) nimeni vreo chitanta.
exista un automat dedicat pentru tiparire de extrase de cont (tine minte ultima pozitie care ti-ai tiparit-o), care iara costa zero.

amu s-ar putea zice, ioc, chestiile alea-s acoperite de taxa lunara pe cont.
da' si aia e zero. (atita timp cit ai intrari lunare de o suma minima)

QUOTE

si nici macar nu am inceput discutia despre costuri de intretinere si service

compara asta cu costurile unui safe in filiala, oamenii de paza si in mediu 1 atac cu arma pe an. cam asta era media la f. multe filiale p-aci, pin' sa s-apuce sa desfiinteze cit se poate din ghisee ca s-a convins lumea cit de comod e onlinebanking.
gabitza ^
QUOTE
depinde de criptarea folosita. sunt si la 3000 deja.

ATM de 3,000 de EUR nu am auzit sa fie, nici macar refurbished. sau poate nu au ajuns aici la noi in RO.
normal ca nu se compara cu costurile de salarii, training, pe care le-ai avea cu oamenii. dar la noi inca sistemul bancar nu a ajuns atat de dezvoltat incat sa se puna accentu pe e-banking si d-astea. procentul de utilizatori de internet este foarte redus, iar increderea in e-banking este foarte scazuta.
QUOTE
dar toate bancile incearca sa renunte le ghisee in favoarea ATM-urilor.

nici asta nu se intampla, acum de fapt la noi poti asista la o explozie a dezvoltarii sucursalelor, fiecare banca incearca sa isi extinda reteaua de acoperire la nivel de sucursala.


QUOTE
aia-i treaba bancii. io unul n-as fi de acord sa particip la maintenance-ul utilajelor unei banci. treaba lor cum isi fac loggingul.

eu nu am zis asta, incercam sa subliniez doar faptul ca sunt multe alte costuri pe care un client nu le stie (si nici nu are de ce) dar care dpdv al bancii exista, si trebuiesc acoperite.
QUOTE
io nu stiu cit iau casierii in RO dar p-aci un salariu anual (plus costurile angajatorului pentru 1 persoana) deja trece de cit costa un ATM.

in media salariul unui teller (casier bancar) e cam de 12-15 milioane lei vechi (asta la banci ceva mai rasarite). daca sunt cam 3 casieri intr-o sucursala + bonuri, CAS, somaj si toate prostiile...si cred ca intr-un an se jung cam la aceleasi costuri ca ale unui ATM.

in plus...resursa umana e cea mai scumpa, consuma cei mai multi bani, dar noi nu suntem inca la stadiul eliminarii ei.
G.
dead-cat
apropos, pe cartile de debit (nu la toate) exista un chip reincarcabil care poate functiona in regim de "electronic wallet". adica, il incarci cu suma maxima de 200€ (cred ca ala-i maximul) si poti plati la automate etc (McDonalds oferea un terminal care niciodata nu functiona, io cred ca-i un dummy) fara sa uitilizezi PIN-ul, deci terminalul nu-i legat la reteaua bancii.
s-aude de geva de genul asta in RO? ca-i o chestie faina pentru automate de bilete, cola.
alta chestie ce ma intereseaza-i mobile payment. adica vendorul initiaza tranzactia, primesti un SMS cu care o confirmi, te autentifici prin SMS cu PIN/whatever iar vendorul primeste o confirmare ca plata s-a facut (tot prin SMS). chestia asta-i la moda in Finlanda.
io lucrai amu ceva ani la un proiect de implementare a unei solutii din asta, dar pin' la urma nu stiu sa se fi mers "live". unsure.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.