Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Efectul Meissner-ochsenfeld
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Stiinta si Tehnica
Mihai
Pentru cei pasionati de fizica, la adresa http://s43.photobucket.com/albums/e377/vin...ExplainThis.flv veti gasi un filmulet ce ilustreaza efectul meissner.


Detalii @Wikipedia.
contraste
Da, am vazut filmul, dar ce a pus acolo? Apă fierbinte, sau ce ?
Mie mi-au placut culorile.....
Ovidius
Ala de scotea "aburi" era azot lichid.
Erwin
levitatie magnetica... dar n-am inteles care era supraconductorul, pastila sau "scrumiera"?
Clopotel
Din cate stiu eu despre treaba asta, acel "abur" este nitrogen lichefiat racit la aproape -200 grade Celsius ... Cel ce "pluteste" este un magnet permanet, iar suportul este un fel de ceramica , care la temperaturi foarte joase capata proprietati de superconductivitate deosebite... Mai multe nu-mi amintesc acum, desi fenomenul este foarte interesant si explicat in cateva reviste stiintifice sorry.gif , ...dar o sa mai cercetez...

PS... cei ce studiaza fenomenul OZN s-au grabit sa adopte metoda (ca si multe altele de altfel) ca posibila explicatie pentru deplasarea ozn-urilor, dar..parerea mea e ca..., mai e mult pana departe...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.