Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Re: Scrisoare De Adio
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Arhiva Hanului > Arhiva Editoriale
Mihai
Comentarii, critici, observatii referitoare la textul Scrisoare de Adio, semnat de genicon.
Materialul poate fi citit aici.
black ice
ok. interesant. dar nu stiu, e de ras sau de plans?

cum vad eu aceasta scrisoare: e descrierea unei vieti tragice, imbinata cu sarcasm si umor negru. acum ca mi-am aruncat ochii inca o data peste lucrare, parca reusesc sa "vad", prin generalizare, si dedesubturile. o lume rea, insensibila, egoista, ghidata de propriul intereses, actionand pentru propria satisfactie si siguranta. asta cred ca vrea genicon sa transmita prin aceasta "poveste".

acum stiu, nu e de ras, e de plans...
genicon
da, asa e! E de plans. Si... limbajul folosit am incercat sa fie chiar unul foarte simplu - al unui copil de 10 ani. Deci, de aceea, la o prima lectura aceasta sinceritate a lui poate fi considerata amuzanta. Dar tocmai asta sper eu sa fie motivul care, la o posibila lectura ulterioara, sa o transforme in "de plans" smile.gif
Elle_G
felicitari! imi place ca n-ai dezvaluit decat la sfarsit ca totul e vazut de un copil de 10 ani, asta da mai mult tragism. bravo.
Tyra
pana acum n-am stiut cu cine am vorbit. multumesc pentru ca mi-ai aratat. esti incredibil. atat
genicon
Hehehe... multam! smile.gif M-ai facut sa ma umflu in pene... sorry.gif Asteptam si de la tine ceva... wink.gif
bufnitza
Pling...pentru ca se intimpla cu adevarat ce a scris Genicon....
Cu toate ca nu ma pricep sa apreciez...m-a impresionat si asta am cautat intotdeauna...emotia si starea pe care o poate provoca o carte. Gasesc excelenta "opera" lui Genicon , m-a miscat cu adevarat.
genicon
Multumesc mult, bufnita. Hmmm... ca sa nu mi-o iau in cap... va promit ca urmeaza ceva care va va face sa ma injurati (probabil). Sa nu credeti insa ca este scris cu rele intentii... Doar ca va fi putin diferit de "fatza" prezentata pana acum. wink.gif

Va multumesc inca o data pentru aprecieri wink.gif
RamonaV
Am citit si eu scrisoarea de adio si nu am inteles de unde stie un copil de zece ani, care a trecut prin atatea, ca ceea ce simte e iubire in sensul "clasic". Mai repede cred ca ceea ce simte e frustare, ura si dorinta de razbunare - adunate si "frumos" impachetate sub cuvantul "iubire" pentru asta i s-a spus ca inseamna iubirea ... oricate carti a citit, pana la varsta aceea a asimilat acea iubire pe care a primit-o ... in cazul lui a fost "iubire" ... o inselatorie, o lipsa de suflet si de omenie ... Asupra cui credeti ca va cadea pacatul sinuciderii lui?
black ice
Asupra oamenilor.
genicon
Nu stiu... nu ma bag eu sa imi critic "opera" laugh.gif Intr-adevar.. o idee buna. Insa, cred ca se merge, totusi, putin prea departe cu judecata. Si... desi am zis ca nu ma bag, nu pot zice nici eu altceva decat - asupra persoanelor din viata lui. wink.gif
RamonaV
QUOTE (genicon @ Nov 14 2003, 03:34 PM)
cred ca se merge, totusi, putin prea departe cu judecata.

De ce? Odata publicate, cuvintele tale vor fi interpretate de altii judecand altfel decat tine hmm.gif .
genicon
Atunci... judecati! biggrin.gif Chiar vreau sa vad unde se ajunge si ce concluzii se trag si... mai ales... daca seamana macar jumate cu ale mele biggrin.gif
Marlene
Scrisoarea nu e perfecta pentru un roman,doar alea te mai pot impresiona.Scriosoarea iti spune ca ala care a scris-o n-o sa se sinucida,ca a vrut sa incerce un adio pe hartie si ca nu a fost cea mai stralucita.
atat!
Mihai
Bine ai venit la Han, marlene! smile.gif
TriRegnum
Ce anume te-a inspirat in a scrie acea scrisoare de ADIO ?
Vrei sa ajungi scriitor? e bine pentru inceput, dar mai ai de lucrat mult; asa cum spunea "profesorul Preda" trebuie sa citesti mai mult si vei ajunge sa-ti scrii proprile opere literare si probabil vei ajunge sa chinui si tu sutele de elevi din gimnaziile si liceele din Romania wink.gif .
genicon
@Marlene - n-am prea inteles ce ai zis... unsure.gif ....

@Triregnum - nu pot spune ca este scopul meu stabilit acela de a ajunge scriitor. Daca e, totusi, sa fie... nu voi zice "Nu!". Daca nu... asta e - o sa va innebunesc pe voi cu creatiile mele. tongue.gif Si da, stiu ca mai e mult de lucru si mai ales mult de citit (si asta nu prea este o indeletnicire de-a mea... biggrin.gif ) insa in nici un caz nu voi ajunge sa chinui elevii de prin scoli. Pentru ca ma vor citi cu placere rofl.gif (kiddin')
motzart
roflmao.gif mi-a placut Genicoane....si poate acum o sa vedeti si doza de sadism din mine(desi n-aveti cum sa intelegeti de unde vine) pt ca pe mine m-a amuzat teribil scrisoarea...
...dar daca ar fi citit atat de multe pe cat a spus c-a citit...si ar fi suferit atat cat a zis ca a suferit...copilu ala n-ar fi scris asa....deci....scrisoarea bate inspre SF....hi hi...
genicon
Avea noua ani, totusi, motzule... tongue.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.