Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Pisicile
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Animale de companie
Pagini: 1, 2
denise
Incerc sa conving un prieten ca pisicile/ motanii sunt animalele de companie ideale pentru un barbat. Pe langa faptul ca se ... pisicesc, se alinta (cam ca femeile , sau invers laugh.gif ), mai mare dragul sa le privesti, atunci cand e vorba de joaca sau bataie ai un adversar redutabil si plin de temperament.
In concluzie as vrea sa-i explic faptul ca ideea 'pisicile sunt pentru fete iar cateii pentru baieti' e complet gresita. Sau ca pisicile sunt parsive. Ca au personalitate, de acord, dar asta poate fi un plus.

Eu una, am avut si catei si pisici si hamsteri si vrabii si papagali -cred ca ii ai asa cum ii cresti. Iar cand am avut si catel si pisica mai aveau putin si schimbau rolurile.

In concluzie, cei care aveti pisici poate ma ajutati cu ceva argumente pro, va rog.
Fitzcarraldo
QUOTE (denise @ 21 Jul 2006, 08:48 AM)
Incerc sa conving un prieten ca pisicile/ motanii sunt animalele de companie ideale pentru un barbat.

smile.gif
Si prietena mea incearca acelasi lucru, fara prea mare succes.
denise
smile.gif Si totusi, stiu nenumarate cazuri cand intr-o familie care are o pisica, felina are o relatie speciala cu barbatul din casa.

P.S. Nu spun ca sunt mai bune decat cateii, dar nu mi se pare corect ca posibilitatea de a avea o matza sa fie eliminata din start pe motiv ca nu e pentru un barbat.
Olaf
Pisicile sunt niste bestii violente wub.gif

De fapt, ce ar trebui sa aiba un animal ca sa fie "pentru un barbat"? unsure.gif
denise
QUOTE (Olaf @ 21 Jul 2006, 09:02 AM)
Pisicile sunt niste bestii violente wub.gif


laugh.gif Mda, presupun ca poti inlocui 'pisicile' cu 'femeile' in fraza de mai sus.


QUOTE
De fapt, ce ar trebui sa aiba un animal ca sa fie "pentru un barbat"? unsure.gif


Ma rog, discutia a fost pro si contra pisici, contra mai ales pentru ca sunt 'parsive' si a aruncat si asta ca sunt sunt mai potrivite pentru femei.

Nu e cazul amicului- dar stiu barbati care nu se imagineaza decat cu un pitbull in lesa.
Olaf
rofl.gif

Nici nu stii de cate ori m-am imaginat pe strada cu pisicile in lesa, si ele tragandu-ma fioros inspre vre-un pitbull nevinovat rofl.gif rofl.gif
Mie mi se pare bestial ca sunt parsive. Si pline de personalitate. Se zice ca poti invata o pisica sa faca tot ce vrea ea. laugh.gif
Si e super distractiva vinovatia studiata pe care o afiseaza cand stiu ca au facut ceva rau.
Cel mai fain, insa, este faptul ca sunt unul dintre cele mai bune medicamente anti-stress pe care le-am vazut.
Fitzcarraldo
QUOTE (denise @ 21 Jul 2006, 08:59 AM)
smile.gif Si totusi, stiu nenumarate cazuri cand intr-o familie care are o pisica, felina are o relatie speciala cu barbatul din casa.


Mie imi spui ? Cum intru pe usa sunt calare pe mine, cu toate ca nu prea le inghit. Are unu mare rau, nu stiu cum de padure, care e cat un caine de talie medie. E o placere sa fiu imbracat in haine de culoare inchisa pe langa el. Nu sunt parsive, sunt f. fricoase.
denise
laugh.gif Adevarul e ca nu sunt asa neajutorate in prezenta dulailor. Si de multe ori ele incep.

Da, asta cu antistressul e buna. E adevarat, plus ca au si obiceiul sa se lipsasca de locul care te doare si durerea trece ca prin minune. A mea e chiar mamoasa, dar sa zicem ca nu sunt toate asa. Pe langa anti -stress, sunt si anti-plictis. Ce-mi place e ca vor sa fie respectate, au anumite limite pe care nu ai voie sa le treci. Si e adevarat ca nu uita.
Olaf
Ba uita. Ale mele au sarit fiecare cate o data de la balcon si continua sa vaneze insecte pe balustrada.
In afara de asta, sunt groaznic de geloase: daca am intrat in casa si am pus prima data mana pe una dintre ele, cealalta nici nu mai vrea sa ma vada in fata ochilor. Dar ii trece destul de repede.
denise
QUOTE (Fitzcarraldo @ 21 Jul 2006, 09:13 AM)
Nu sunt parsive, sunt f. fricoase.

Cred ca sunt mai putin dispuse sa se faca placute decat cainii (nu ca nu-mi place asta la caini - fiecare cu atuurile sale). Daca nu au chef, nu stam 'de vorba'. Si sunt mai putin prietenoase cu persoanele straine. De desfasurat se desfasoara in voie doar in familie.

@ Olaf. A mea, daca ma miroase ca am mangaiat vreun caine, imi intoarce spatele si asa sta o buna bucata de timp. Daca ma misc prin casa , se tine dupa mine, dar tot cu spatele la mine se aseaza, sa fie sigura ca am vazut ca-i suparata. Dar nu rezista prea mult.
Michelle
Discutia asta imi pica la fix...caci tocmai m-am oferit sa fac un gest umanitar si sa adopt una de la cineva care pleaca in strainatate si n-are cum s-o ia;sotului meu ii plac f mult dar problema noastra e ca nu prea stam pe-acasa si ea a fost obisnuita cu cineva tot timpul in casa asa ,ca efectiv nu stim cum o sa reactioneze stand prea multe ore singura;din cite am cunoscut-o insa pare bine educata adica nu face prostii...sta si doarme tot timpul
Sushi
Si la mine pica subiectul asta cam la fix ca ma gandesc de-un car de ani sa adopt un pisic rosu tigrat dar am ramas socata cu ceva ani in urma cand am vizitat 2 prietene, amandoua aveau pisici, si am vazut ca lateralele la canapele erau distruse de unghiile pisicilor, plus parul si mirosul putin intepator de urina...
Ma rog, daca reusesc sa trec peste astea... cat de des trebuie vaccinate pisicile si de unde stiu cata mancare ii trebuie/zi?
denise
@ Michelle . smile.gif Acesta este unul dintre avantajele matzelor - sunt usor de ingrijit, odata ce au invatat sa mearga la tavita.
Nu cred ca sunt probleme sa o lasi singura, daca nu are la activ distrugeri (nu prea le sta in fire). dar, nefiind la ea in casa, s-ar putea sa-i vina ideea sa evadeze si in prima zi va trebui sa inspecteze fiecare coltisor. O problema ar fi ca s-ar putea sa nu manance, dar daca e deja obisnuita cu voi isi revine repede.

@ Carmelita. Asta cu ascutitul unghiilor se rezolva- fie le tai unghiile, tu ori veterinarul, exista instrumente speciale - fie le cumperi niste chestii, nu stiu cum le zice, ca nu am asa ceva, special pentru ele. Dar deobicei fac chestia asta cu ascutitul gherutelor intr-un singur loc, eu am 'sacrificat' pragul de la usa de la baie, in alta parte nu se duce. Si asta pentru ca mi-e mila/lene sa-i tai unghiile.

Asta cu mirosul ...deh. Daca le inveti sa faca la nisip si ai posibilitatea sa tii tavita undeva mai retras, nu-i problema. sau daca e cineva acasa si strange imediat dupa ele. Dar cand schimbi nisipul si speli tavita - tot miroase.
Eu nu am vaccinat-o, pentru ca nu iese din casa, in plus era marisoara cand am gasit-o. O singura data am deparazitat-o. Ma rog, aici nu e musai sa am dreptate- oricum e bine sa le duci la inceput la veterinar si iti zice el ce si cum.
De mancat nu mananca mult. O data pe zi , dimineata, mancare umeda; are permanent uscatele dar uneori nici nu le vede, si doar daca cere ii mai dau altceva dupa- amiaza.
Michelle
uf!...imi dau seama ca nu e asa simplu...sper sa-i placa cu noi,de evadat nu prea are cum ca nu lasam geamuri deschise larg,doar oscilobatate si pe-acolo nu cred ca se va aventura...sper insa sa nu strice canapeaua si fotoliile...desi am inteles ca o pot duce la vet sa-i mai taie unghiile din cind in cind...sincer,am emotii mari
denise
smile.gif Nu e cazul, daca e cumintica de fel, n-o sa va faca probleme.

A, si pentru par- exista niste manusi speciale. A mea sta sa o perii , chiar ii place pana se electrizeaza , face scantei si o pisca -se supara pe mine, crede ca eu o ciupesc. laugh.gif
Sushi
Asta am vazut pe aici, pentru pisici:
user posted image
Copacul are trunchiul de iuta si acolo isi pot ascuti ghearele fara sa se foloseasca de mobilier.
Denise cum e cu perioadele de imperechere? Ca io sincer consider castrarea ca tortura. Dar si sa stea fara sex e tortura deci daca-mi iau doamna trebe sa-i caut un flacau, daca imi iau mascul o sa se descurce el si singur rofl.gif

Pisicile sunt categoric animale potrivite pentru barbati. In sensul ca un caine cere mult timp, program fix de mers la pipi etc etc. In aprilie am avut oaspeti doi prieteni de-ai lui barbatu-meu din nordul germaniei, amandoi cu pisici acasa, le-au lasat apa si mancare din belsug si patru zile au stat singurele fara nici un fel de probleme.
denise
Da, asta era ..copacul laugh.gif

Mai, aici nu te pot ajuta. Si mie mi-e mila s-o operez, din fericire nu face urat cand intra in calduri. Stau la etajul unu, daca nu mai poate, are posibilitatea sa iasa pe geam, dar vad ca nu o tenteaza. Si cred ca , cu varsta, o intereseaza si mai putin.

Dar, un veterinar stie mai bine.
Sushi
una asa imi doresc:

user posted image

user posted image
Olaf
QUOTE (Michelle @ 21 Jul 2006, 08:45 AM)
si pe-acolo nu cred ca se va aventura...

N-o sa-ti vina sa crezi ce acrobatii poate sa faca daca vrea sa ajunga undeva. laugh.gif Sau poate am avut eu "noroc" de pisici sturlubatice. tongue.gif
Sushi
Io mai am o intrebare: sunetele care le face cand toarce nu sunt deranjante daca vrei sa dormi?
denise
laugh.gif Nu, dimpotriva. Deranjante sunt dimineata cand trebuie sa te trezesti si ea iti canta nani- nani la ureche.

Olaf
In schimb, daca vrei sa dormi cand e in calduri... nu pot decat sa-ti urez succes! laugh.gif
Sushi
QUOTE (Olaf @ 21 Jul 2006, 09:47 AM)
In schimb, daca vrei sa dormi cand e in calduri... nu pot decat sa-ti urez succes! laugh.gif

adica??

si masculii intra in calduri?
Michelle
Mitzi asta pe care o adoptam noi e deja castrata,a avut nustiu ce infectie uterina;asta sper s-o faca lenevoasa si linistita

Carme...pai masculii sunt chiar muult mai rai necastrati!asa stiu eu unsure.gif
Olaf

QUOTE
Iubesc pisicile de cand ma stiu de asta am si luat toate bolile posibile care se pot transmite de la ele- cum vad una hop si eu sa ma joc cu ea, daca as sta la curte mi-as lua nu una ci zece , atata timp cat stau intr-un apartament insa NU .


Adica iubesti pisicile, dar nu si responsabilitatea pe care o implica. tongue.gif
P.S. Pisicile sunt foarte bune ca animale de apartament.
contraste
Moi, am trei astfel de bucăţi miorlăite.
Fiecare cu o personalitate puternică şi total diferită ce cealaltă. Sunt frumoase, independente şi deosebit de inteligente.
Serenity
Denise, dragt topic... ne mai dezmortim si noi degetele vad tongue.gif

Asa, ca argument pentru intrebarea ta: 1. Majoritatea barbatilor sunt de fapt niste copii cu jucarii mai scumpe tongue.gif (Da Fritz, si tu! devil.gif ) iar o pisica e jucaria ideala. Taica-miu, la matusalemica lui varsta tongue.gif, a ajuns sa petreaca o buna bucata de timp alergandu-se cu motanul prin casa. 2. Barbatii e lenesi/comozi, iar dupa o pisica nu trebuie sa te invarti prea mult. 3. Barbatii de obicei sunt foarte ocupati cu cariera, unei pisici nu trebuie sa-i dedici atat de mult timp ca unui caine.... etc., etc.

Carme, da, intra si masculii... si fac pisulica prin toata casa in perioada aia evil.gif O pisulica speciala, cu un miros foarte puternic, de care nu mai scapi in veci, oricat ai spala covoarele/canapeaua/lenjeria de pat devil.gif De-aia miroase urat in unele case care "poseda" una bucata motan. Nu pentru ca pisicile ar mirosi urat. eu recomand sicer castrarea. Pentru motan nu e o tortura, in 2 zile e ca nou. Pentru pisici e mai nasol, ce-i drept...
contraste
Vai! Cum am uitat eu să spun:
Pisicile mele au fost în greva foamei!!!
Am plecat din localitate şi le-am lăsat în casa lor cu prietena mea, care le iubeşte , dar nu au vrut să mănânce suficient şi le-am găsit ca firul de aţă.
Au mâncat dintr-un castron o săptămână întreagă drept pedeapsă pentru mine că am plecat fără ele!
Acum s-au mai refăcut, cu biscuiţi pentru pisici de toate tipurile, borjoc, peşte şi brânză de vaci...
Şi nu este prima dată când îmi fac la fel! Hai, o zi, două, pot lipsi, dar mai mult, e jale !
Asta da personalitate !
Felina
Da, au o personalitate...!

Aveam un pisuc in varsta de cateva luni, inca nu stia sa manance crontzonele, numai papica de la conserva, moale si lapte.
Invatase sa faca la cutia cu nisip special de ceva timp si nu mai aveam probleme.

Am lipsit de acasa doua zile si mititica a stat singura.
Cand ne-am intors, dupa ce ne-am linistit putin, s-a dus langa un perete liber, s-a asezat in pozitia de facut pipi, a intors a ridicat capul spre mine si cu ochii fix in ochii mei a inceput sa faca. rofl.gif

Asa se razbuna ea pe noi.

Sunt adorabile!

In general motanii cand sunt in perioada de imperechere fug de acasa si mai bine ii lasi sa fuga, se intorc singuri peste o luna, jigariti, zgariati... rofl.gif si cu datoria facuta.
Sushi
QUOTE (Felina @ 21 Jul 2006, 11:22 AM)


In general motanii cand sunt in perioada de imperechere fug de acasa si mai bine ii lasi sa fuga, se intorc singuri peste o luna, jigariti, zgariati... rofl.gif si cu datoria facuta.

si daca NU ii lasi sa fuga??
Olaf
Fac in casa si racnesc toata noaptea (si toata ziua).

Edit: dar parca trebuia sa dam argumente pro blink.gif
Felina
QUOTE (Carmelita @ 21 Jul 2006, 10:29 AM)
QUOTE (Felina @ 21 Jul 2006, 11:22 AM)


In general motanii cand sunt in perioada de imperechere fug de acasa si mai bine ii lasi sa fuga, se intorc singuri peste o luna, jigariti, zgariati... rofl.gif si cu datoria facuta.

si daca NU ii lasi sa fuga??

Daca nu ii lasi o sa ai parte de mirosul despre care s-a discutat tongue.gif
Fitzcarraldo
Daca sunt sterilizate nu miros a nimic. Am si eu una de dat, cine vrea s-o vada am pus linku p-aici, e mica, jucausa, nu e de rasa, a fost salvata de la moarte de pe strada, era numai piele si os si plina de paraziti.
Serenity
Fitz, ai grija ca incepi sa te arati de-a dreptul uman.... tongue.gif
Fitzcarraldo
QUOTE (Serenity @ 21 Jul 2006, 01:27 PM)
Fitz, ai grija ca incepi sa te arati de-a dreptul uman.... tongue.gif

Aparentele insala. cool.gif
gonen
QUOTE (Felina @ 21 Jul 2006, 01:53 PM)
QUOTE (Carmelita @ 21 Jul 2006, 10:29 AM)
QUOTE (Felina @ 21 Jul 2006, 11:22 AM)


In general motanii cand sunt in perioada de imperechere fug de acasa si mai bine ii lasi sa fuga, se intorc singuri peste o luna, jigariti, zgariati... rofl.gif si cu datoria facuta.

si daca NU ii lasi sa fuga??

Daca nu ii lasi o sa ai parte de mirosul despre care s-a discutat tongue.gif

de acum prefer sa il tin in casa decat sa mai umblu cu el pe la doctor.
ultima data cand a plecat s-a intors cu piciorul rupt. dupa opertie au aparut niste complicatii si la un moment dat avea febra de 41.8 (bine ca e mai rezistent de felul lui). Dupa a doua operatie a inceput incet incet sa isi revina, dar osul a ramas putin stramb.

el e Brutus.
user posted image
user posted image

L-am inscris si intr-un concurs "Pisica lunii"

http://www.whiskas.ro/concurs-pisica-lunii.html

poate vreti sa votati pt brutus

(la cautare scrii brutus...dai cauta...si votezi pisicul care apare singur in poza - adica cel mai frumos pisic din tot concursul smile.gif )
Michelle
da, e tare frumos...o sa-l votez smile.gif
Serenity
Pai si de ce nu il castrezi? dunno.gif tongue.gif Ai si tu idei din alea preconcepute cum ca isi pierde din personalitate? Sau ca nu mai e intreg.... Sau ca ii rapesti nu stiu ce.. etc., etc.? N-as vrea sa va induc in eroare, ca in afara de al meu, alte cazuri nu prea cunosc.. dar Aspy nu si-a pierdut deloc "personalitata" - e la fel de arogant, mofturos si "salbatic" ca la inceput wub.gif tongue.gif
dascalita
Eu am pisica si n-am castrat-o ca mi-a fost mila de ea, acum mi-e mila de mine ca-mi canta de vreo doua nopti serenade! devil.gif Cred ca sunt PRO psicutze, motanii aud ca au obiceiul de a-si marca teritoriul si parfumeaza nedorit casa! laugh.gif In rest, in 7 ani nu mi-a stricat nimic altceva decat niste fotolii tongue.gif ,daca aveam catzarator de acela din poza , poate salvam fotoliile! devil.gif Lasa par numai vara, dar ne descurcam cu periatul, aspiratul...Pisica mea nu iese niciodata afara,priveste vrabiutzele de la balcon si vaneaza muste cand are ea chef!In general face numai ce vrea, si la mangaiat vine cand vrea ea, n-o alinti decat atunci cand e dispusa dumneaei wink.gif E foarte curata, nu fura niciodata de pe masa, astepta sa fie servita!Cand plecam mai mult de doua zile de acasa, vine o prietena si-i tine companie, o hraneste, etc.
nefertiti-old
La toamna, cand ma intorc de pe coclauri, vreau si eu o matza. Ador tigrisorii! wub.gif
mdA!
da, dascalita, cu motanii si marcatul teritoriului este un circ foarte urat mirositor.
eu, dupa ce mi-am lasat randuri de piele pe covoare de la atata periat, am ajuns in situatia in care ori zbura din casa motanul, ori il castram. asa ca am ales varianta ultima. avea aproape un an la momentul ala, nu cred ca apucase sa vada vreo pisica la ... fata pana atunci, da' doctorita lui a zis ca e ok.
de atunci mi-a lasat casa sa miroasa asa cum voiam eu si n-am mai avut probleme. si nu e adevarat ca se ingrasa si devin sedentari dupa ce ii castrezi. al meu si acum zboara de pe usa pe biblioteca, de acolo pe alt dulap, pe televizor si ruta inapoi laugh.gif cand se satura imi sare mie in crestet, ca stie ca-mi place mult. tongue.gif
gonen
QUOTE (nefertiti @ 22 Jul 2006, 12:32 AM)
La toamna, cand ma intorc de pe coclauri, vreau si eu o matza. Ador tigrisorii! wub.gif

daca nu vrei sa fie de rasa pura, iti pastrez eu unul pana atunci. acum are cam 3 saptamani smile.gif
gonen
vedeti ca puteti vota o data la 24 de ore, deci dupa ce trec cele 24 de ore, hop cu votul biggrin.gif.
iar cei care nu au votat niciodata 50.gif pot vota oricand, si apoi dupa 24 de ore.

procesul se repeta pana la sfarsitul lunii.
nefertiti-old
QUOTE (bogho @ 22 Jul 2006, 12:21 PM)

daca nu vrei sa fie de rasa pura, iti pastrez eu unul pana atunci. acum are cam 3 saptamani smile.gif

Nu ma intereseaza rasa deloc. smile.gif Si mi-l faci pachet??? unsure.gif laugh.gif
gonen
pai unde vrei sa ajunga? smile.gif

apropo cine mai vrea pisici mai am cam 9 (5 cu varsta cam de 1 luna. si 4 cu 3 saptamani, dar toti frumosi foc)
nefertiti-old
Pai eu sunt in Timisoara. hh.gif
Kyklos
user posted image


Ce dragute sunt ...daca nu ma insel una e din rasa persana si cealalta din rasa Sphynx unsure.gif


Ce contrast interesant rofl.gif
gonen
QUOTE (nefertiti @ 22 Jul 2006, 05:03 PM)
Pai eu sunt in Timisoara. hh.gif

poate ajungi prin Craiova smile.gif
Kyklos
rofl.gif Trimiti pisica prin posta rofl.gif si scrii mare FRAGIL
passenger
pisoi...la alegere wink.gif

http://www.netsoc.tcd.ie/~villiros/pics/kittens/index2.html
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.