Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ultimul Topic: Noi Suntem Imaginea
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Ovidiu Bufnila
Am ajuns, in sfarsit, la Teribilul Adevar: NOI SUNTEM IMAGINEA. Il stiu de mic copil. Am incercat de-a lungul anilor sa descopar ca nu e tocmai asa. Dar, din pacate, asa este. Nu avem cum sa ne impotrivim evidentei. NOI SUNTEM IMAGINEA. Aici am vrut sa ajung, cumva intortocheat, autoironic, in felul meu propriu. E Adevarul Ultim.

Dincolo de el? Nu stiu. Pe cuvant ca nu stiu. NOI SUNTEM IMAGINEA! Cine ar fi crezut? Sa confundam Consistenta Imaginii cu Realitatea. Realitatea noastra este pura Iluzie. Suntem o IMAGINE! O spun Marginirile Matematice, Teoria Universului Valurit, Topologiile Discrete ale Spatiului Ultim. Nu e pozie ci un Frumos Tragic. Suntem DOAR o Imagine. O spun Rotatia Spinului, Dinamica Turbulentelor, descoperirea tulburatoare ca, cumva, conceptual, fizic, astrofizic, astrochimic si astronomic, metafizic Universul este PLAT. Incredibil, UNIVERSUL NOSTRU ESTE UN ECRAN. Sunt niste chestii legate de grafuri, matematici non-liniare, cosmogonie aplicata, etc. N-o sa le dezvolt aici.

Sigur, mai departe, e aventura fiecaruia.
Pentru ca stiu de mic copil acest Adevar, aflat intamplator dar intr-un chip magic, nu-mi pasa de absolut nimic din ceea ce ar putea fi luare in balon, batjocura, sictireala, si asa mai departe. Nici de manipularile unora dusi cu pluta, imunzi si tampiti. O sa ma ocup de asta intr-un fel mai special.

De fapt, nu conteaza nimic. Nici marirea, nici gloria, nici invectiva. Nici iahturile, nici gagicile pieptoase, nici presedentia, nici aerle de toate felurile.

Nu-mi pasa daca cineva ma crede sau nu ma crede. Sunt infinite dovezi care ne duc la aceasta concluzie tragica.
De fapt, practic, FIIND o IMAGINE nu putem s-o stergem nicaieri in afara ECRANULUI.


In clipa de fata consider ca este cumva un Impas. Dar poate ca alte fiinte vor rezolva chestiunea.

De-a lungul intregii vieti, in tot ce am facut, au stat drept cheie de bolta Strategiile Speciale de Imagine. Le-am folosit in toate domeniile in care am lucrat, multe, ce-i drept. Le-am numit in toate felurile de la Marea Meduza la Serviciile Secrete Fictionale. SSI-urile iti dau posibilitatea sa citesti fiinte, evenimente, spatii publice, etc. Sunt putini cei care pot ajunge la o asemenea, sa-i zicem, dexteritate. Am facut-o de multe ori, fara probleme. Chiar si la un Curs de Imagine si Comunicare pentru Functionari Publici, proiect sustinut de PHARE.

Cei care se tot caznesc sa se ocupe de biografia mea le transmit numai de bine ca oricum n-au cum sa ajunga la esenta lucrurilor pe care le valuresc, demonstrat, stand la palavre intr-o cafenea cu prietenii mei. Tine tot de TDS-uri. Si de antrenament. Un antrenamnet dur, indelungat, pasionat.

Acesta fiind chiar ultimul topic, va transmit gandurile mele razlete si nevinovate.

La Frankfurt am Main, niste romani seriosi au vorbit cu americanii despre bufnil, la modul profesionist. Americanii au spus cateva lucruri magulitoare. Ma mandresc cu schema asta de joc pentru ca n-am chef sa fiu un modest mediocru. Construiti-va ceas de ceas valoarea si bucurati-va public de valoarea voastra.


Cam asta ar fi.


La revedere, tuturor.



wasp
Oare de aia cel mai tare test de grafologie iti impune sa scrii: "Sunt ceea ce sunt, fac ceea ce fac, gandesc ceea ce gandesc" ? ohyeah.gif In fine, citatul e incomplet. Cine insista, poate afla restul....
alfa
Wasp, coace tot felul mistere cu pretentii de mari revelatii neandertalianul tau.




alfa
Maestre, de ce atata efort pentru vremelnicie daca doar Imaginea exista ?
IoanV
QUOTE
Am ajuns, in sfarsit, la Teribilul Adevar: NOI SUNTEM IMAGINEA. Il stiu de mic copil. Am incercat de-a lungul anilor sa descopar ca nu e tocmai asa. Dar, din pacate, asa este. Nu avem cum sa ne impotrivim evidentei. NOI SUNTEM IMAGINEA. Aici am vrut sa ajung, cumva intortocheat, autoironic, in felul meu propriu. E Adevarul Ultim.
.....
SSI-urile iti dau posibilitatea sa citesti fiinte, evenimente, spatii publice, etc. Sunt putini cei care pot ajunge la o asemenea, sa-i zicem, dexteritate. Am facut-o de multe ori, fara probleme. Chiar si la un Curs de Imagine si Comunicare pentru Functionari Publici, proiect sustinut de PHARE.
Nu suntem noi imaginile, doar ne ascundem dupa ele, noi suntem ctitori si cititori de imagini! Actul esential ce trebuie dezvoltat e citirea nu valurirea, decodificarea, nu codarea. Aici ar trebui sa insisti, dar in lumea semnificatiilor e greu de patruns pt. ca fiecare ne construim propriile scheme de decodare, fiecare cu "lentilele" ei.
wasp
Poate suntem Imaginea Cuvantului...

PS: Alfa, sa spui tocmai tu despre B. ca este neaderthalian ??? Credeam ca esti fan declarat... tongue.gif
alfa
QUOTE (wasp @ 12 Jul 2006, 11:45 PM)
Poate suntem Imaginea Cuvantului...

PS: Alfa, sa spui tocmai tu despre B. ca este neaderthalian ??? Credeam ca esti fan declarat... tongue.gif

Unde dai si unde crapa cand nu-i vorba sa incapa.
eu_si_tu
Cand nu-i vorba sa incapa
'Geaba dai , ca tot nu crapa. laugh.gif
wasp
Liniste, ca simt o fisura ! rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.