Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Senzational! Senzational! Senzational!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Ovidiu Bufnila
Tigrilor, am ramas masca astazi cand am citi in Ziarul ZIUA chestia asta despre Meduza Cibernetica:
http://www.ziua.ro/display.php?id=203139&data=2006-07-08
Ovidiu Bufnila
Iata partea de articol:
Meduza cibernetica
Ipoteza noastra s-a confirmat in momentul in care am descoperit ca Vasile Paun a ordonat "Operatiunea Meduza", o actiune clara de politie politica a contraspionajului militar. Anul trecut, ziarul ZIUA a decis sa realizeze un catalog al ministrilor din Cabinetul Tariceanu prin care sa prezinte opiniei publice realizarile si esecurile membrilor guvernului la aproape un an de la preluarea puterii. In ziua de 24 octombrie 2005, i-a venit randul ministrului Teodor Atanasiu. In cele doua pagini publicate la vremea respectiva, ziarul ZIUA a facut o radiografie a activitatii celui care se afla in fruntea MApN, iar cititorii care accesau varinta de pe Internet aveau posibilitatea sa comenteze prestatia lui Atanasiu si sa-i acorde note.

Din ordinul lui Paun, se aloca fonduri operative si personal specializat din cadrul structurii de contrainformatii a armatei pentru a se ocupa de cosmetizarea imaginii lui Atanasiu. Concret, 15 ofiteri de informatii din toate sectiile zonale ale Sigurantei Militare primesc ordin sa dea note de 10 si sa posteze comentarii favorabile pe marginea articolului care il viza pe ministrul Apararii. Scopul: clasarea lui Atanasiu pe un loc fruntas (se intentiona chiar sa iasa pe primul loc) in catalogul ministrilor pe care ziarul nostru il realiza pe pagina de internet.

Studiind atent comentariile postate pe forumul Ziua la vremea respectiva am descoperit un fapt senzational. Un cititor de bine (credem ca este chiar unul din ofiterii de informatii din armata care a primit ordin de la Paun sa il faca frumos pe Atanasiu), care semeneaza, culmea, cu numele de Meduza dezvaluie intreg mecanismul pus la cale de Paun in favoarea lui Atanasiu si folosind bani si personalul din DGIA.


http://www.ziua.ro/display.php?id=203139&data=2006-07-08


tongue.gif tongue.gif tongue.gif
Ovidiu Bufnila
Extras din romanul CAMPURI MAGNETICE:

Pitoşkin nici nu bănuieşte că colonelul Sharun îi va da o misiune specială care îl va arunca în braţele morţii. Ocultele au pus şi ele ochii pe imberbul cenaclist.
Superbul cabotin e gata, gata să se iniţieze. E gata, gata să participe la conspiraţia pusă la cale de diavol împotriva poporului confuz.
Spionăm.
Suntem vigilenţi. Serviciile secrete inamice încearcă să ne viruseze enciclopedia. Serviciile secrete inamice îl curtează pe imberbul cenaclist. Iar el?
Promite maselor largi populare nemurirea prin text.
Dar ce e textul? Ieşirea din anonimat? Numirea fiinţei, starea civilă în forma ei cea mai pură?
Imberbul e gata virusat. Un diamant de lumină veche o să-i parvină prin poştă, vine la ţanc diamantul să arunce-n aer o duminică leşioasă şi fără inspiraţie, fără de speranţă, fără femei şi fără şampanie cumpărată din Galahra.
Nemurirea!
Sunt puţini cei aleşi. Genialii. Ei secretă enciclopediile altor lumi, scriu în gazetele populare şi toată lumea leşină de emoţie. Genialii au ştiinţa textului, a întregului text. Sunt egoişti. Dezvăluie fragmente. Adună cioburi cu sârg. Construiesc opere nemuritoare din bucăţi de texte aruncate la gunoi de o lume-ntreagă.
Întregul adevăr cu linguriţa.
Se vânzolesc la sindrofii. Lumea îi trage de limbă, când o să ne rupem gâtul, când se sfârşeşte universul plin de universuri, când cade asteroidul, dacă presiunea câmpurilor magnetice e bună în contra ridurilor.
Serviciile secrete inamice stau cu ochii pe geniali, le sorb cuvintele, le fură notiţele, pun în gura lor toate apocalipsele posibile. Ca şi imberbul cenaclist, se împotrivesc reinventării lumilor. Nu iubesc complexitatea, o gogoriţă, acolo. Ei sapă cu unghiile în inima absolutului. Mintea e minte. Corpul e corp. Ideea e idee iar trupul e trup. Asta e evidenţa. Nu e loc de metaforă.
Guvernanta naţională strâmbă din nas. Ce să facă ea cu teoriile, cu simpozioanele, cu romanele?
Taie lumina imberbului. Ridică impozitul genialului, austeritatea bugetară îşi spune cuvântul. Apoi, plină de mărinimie, guvernanta naţională bate medalii şi tipăreşte diplome. Scorneşte nişte titluri. Sau, dimpotrivă, pune rebelii la popreală. În fel şi chip. Îi bate la tălpi. Le smulge limba.
Bobolina le vine de hac. Sau gloria. După caz.
Serviciile secrete inamice pândesc guvernanta naţională.
Pun la cale tot felul de tertipuri. Îi îndeamnă pe rebeli la felurite acte. Genialii din Quzo o şterg în Beauburg. Înjură guvernanta naţională de acolo plini de patimă.
Imberbul cenaclist din Guaribo o şterge în Nulome şi toarnă cerneală şi venin în inima guvernantei naţionale.
Noi stăm cu ochii pe structurile narative virusate de serviciile secrete inamice încercând să prindem de veste unde şi când vom cădea în penumbră.
Suntem pretutindeni în inima enciclopediei noastre. Acţiunile de dezinformare puse la cale de serviciile secrete inamice ne ajută să descoperim proprietăţile uluitoare ale orizontalităţii şi să intuim strategicile câmpurilor magnetice.
Literatura ne poartă sâmbetele în schimb. Ne încondeiază mişeleşte. Ne aruncă în braţele unor structuri narative perverse.
Suntem spionii geniali sau, dimpotrivă, malagambişti sadea. Ne joacă pe degete literatura. Ea ar fi, chipurile, enciclopedia. Ba mai mult, în pântecele ei dospeşte, miraculos, totalitatea.
Spionăm!
Luăm forme diferite, întâmplătoare hoinărind prin structurile narative ale enciclopediei noastre. Răsfoim bibliografia parcă fără un scop anume.
Pregătim noi comportamente fără a fi atractori stranii pentru atitudini şi evenimente bizare. Pregătim noi conexiuni virtuale dar fără a fi inteligenţe artificiale.
Admitem că am fi stări ale conştiinţei libere nefiind producătoare de comportamente şi nefiind în funcţiune.
Serviciile secrete inamice nu par a fi interesate de asemenea propoziţii.
Mesajele pe care le schimbă între ele, experimentând gramatici primitive şi comportamente subversive pline de stângăcie, vorbesc despre interesul lor pentru fluidele enciclopediei noastre.
Într-un război informaţional de speţa întâi am fi şi noi interesaţi de fluide. Dar aparenta noastră stare conflictuală interioară anunţă un război dificil şi de uzură care ar putea culmina cu o surpriză de proporţii.
Tocmai de aceea încercarea serviciilor secrete inamice de a-şi descoperi forme adecvate fluidelor noastre ni se pare plină de inocenţă.
Am secretizat procesele şi fenomenele pneumatice şi hidraulice. Am ocultat ştiinţa despre turbulenţe folosind secretele ei pentru a pune la cale schimbări de ritm.
Am secretizat aparent vecinătăţile universului plin de universuri dar am lăsat deschise fante pentru a împrospăta imaginarul şi pentru a ispiti serviciile secrete inamice, pentru a le prinde ca într-un cleşte.
Viruşii lor pătrund prin fante căzând după o vreme în ghearele extractoarelor noastre de informaţii.
Ovidiu Bufnila
Daca aveti placere si curiozitate, as fi fericit sa cititi intregul roman Campuri Magnetice. Veti descoperi o multime de lucruri care s-au intamplat, se intampla si se vor intampla. Totul in Istoria Omenirii e legat de INFORMATIE.
Va doresc lectura placuta. Voi veti da viata romanului.

alfa
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 8 Jul 2006, 08:09 PM)
Iata partea de articol:
Meduza cibernetica
Ipoteza noastra s-a confirmat in momentul in care am descoperit ca Vasile Paun a ordonat "Operatiunea Meduza", o actiune clara de politie politica a contraspionajului militar. Anul trecut, ziarul ZIUA a decis sa realizeze un catalog al ministrilor din Cabinetul Tariceanu prin care sa prezinte opiniei publice realizarile si esecurile membrilor guvernului la aproape un an de la preluarea puterii. In ziua de 24 octombrie 2005, i-a venit randul ministrului Teodor Atanasiu. In cele doua pagini publicate la vremea respectiva, ziarul ZIUA a facut o radiografie a activitatii celui care se afla in fruntea MApN, iar cititorii care accesau varinta de pe Internet aveau posibilitatea sa comenteze prestatia lui Atanasiu si sa-i acorde note.

Din ordinul lui Paun, se aloca fonduri operative si personal specializat din cadrul structurii de contrainformatii a armatei pentru a se ocupa de cosmetizarea imaginii lui Atanasiu. Concret, 15 ofiteri de informatii din toate sectiile zonale ale Sigurantei Militare primesc ordin sa dea note de 10 si sa posteze comentarii favorabile pe marginea articolului care il viza pe ministrul Apararii. Scopul: clasarea lui Atanasiu pe un loc fruntas (se intentiona chiar sa iasa pe primul loc) in catalogul ministrilor pe care ziarul nostru il realiza pe pagina de internet.

Studiind atent comentariile postate pe forumul Ziua la vremea respectiva am descoperit un fapt senzational. Un cititor de bine (credem ca este chiar unul din ofiterii de informatii din armata care a primit ordin de la Paun sa il faca frumos pe Atanasiu), care semeneaza, culmea, cu numele de Meduza dezvaluie intreg mecanismul pus la cale de Paun in favoarea lui Atanasiu si folosind bani si personalul din DGIA.


http://www.ziua.ro/display.php?id=203139&data=2006-07-08


tongue.gif tongue.gif tongue.gif

Nu cred ca-i singurul caz. Exista multi dubiosi pe net. Sunt curios cu ce se ocupa. Mi-ar place sa pot spune care, cine, cand , cum. Intr-o zi cand ma voi prinde, cand voi socoti ca sansele de a gresi sunt mici, cand voi descrie suficient de clar metode, tehnici, cand indiciile vor fi limpezi, voi da cu serios cu ciocu` in scoarta sa iasa viermii la suprafata. ohyeah.gif Deocamdata am doar banuieli. Combin si recombin semne, idei, elemente si nu-mi iese ceva sigur. Cred ca serviciile secrete au impanzit netul. Unde-s informatie, politica , manipulare, bani etc hop si spionii. Cine i-a rugat sa se uite in fundul nostru? Sa ne manipuleze, sa posteze la adapostul aparentei sinceritati a celui care-si exprima dezinteresat opinia, care pierde din placere timpul pe net, fie ca se distreaza, fie ca palavrageste in jurul unor subiecte care-l intereseaza ?
Problema mea nu-s razboaiele unora cu ceilalti, nici strategiile, nici plasarea noastra in joc, mutarile necesare etc ci curatenia. Jocurile de imagine tre` sa inceteze. Manipulatul sa devina mai inteligent decat manipulatorul, sa respinga manevrele celui aflat in umbra. Lumea jocurilor de imagine, strategiilor psihologice si parapsihologice biggrin.gif sa se prabuseasca. Puritate si transparenta.
Majoritatea forumurilor cotidianelor cred ca-s infectate de tot felul de personaje platite. Politica inseamna imagine. Dar cum faci diferenta? Cum iti dai seama? E suficienta insistenta cu care trateaza unele subiecte, sunt si alte semne de identificare? Cine e curat si cine platit? Cine e amator de discutii si cine are sarcini? Care-i dimensiunea reala a infectiei? hmm.gif
In lumea anonimatului internaut unii ar putea fi mai putin anonimi decat altii. Traficul ar putea fi monitorizat. In plus fluxul informational ar fi viciat de operatii coerente ca asta.
alfa
De unde stiu ca Basescu n-are oamenii lui care se ocupa de "cosmetizari"? Cine imi spune ca PSD-ul nu procedeaza la fel? Poate si Palatul Victoria e spionat de serviciile fidele presedintelui. Cine e cel care a postat comentariu? Daca e manevra sa discrediteze PNL? Nimic nu-i sigur.
Ovidiu Bufnila
QUOTE (alfa @ 8 Jul 2006, 10:42 PM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 8 Jul 2006, 08:09 PM)
Iata partea de articol:
Meduza cibernetica
Ipoteza noastra s-a confirmat in momentul in care am descoperit ca Vasile Paun a ordonat "Operatiunea Meduza", o actiune clara de politie politica a contraspionajului militar. Anul trecut, ziarul ZIUA a decis sa realizeze un catalog al ministrilor din Cabinetul Tariceanu prin care sa prezinte opiniei publice realizarile si esecurile membrilor guvernului la aproape un an de la preluarea puterii. In ziua de 24 octombrie 2005, i-a venit randul ministrului Teodor Atanasiu. In cele doua pagini publicate la vremea respectiva, ziarul ZIUA a facut o radiografie a activitatii celui care se afla in fruntea MApN, iar cititorii care accesau varinta de pe Internet aveau posibilitatea sa comenteze prestatia lui Atanasiu si sa-i acorde note.

Din ordinul lui Paun, se aloca fonduri operative si personal specializat din cadrul structurii de contrainformatii a armatei pentru a se ocupa de cosmetizarea imaginii lui Atanasiu. Concret, 15 ofiteri de informatii din toate sectiile zonale ale Sigurantei Militare primesc ordin sa dea note de 10 si sa posteze comentarii favorabile pe marginea articolului care il viza pe ministrul Apararii. Scopul: clasarea lui Atanasiu pe un loc fruntas (se intentiona chiar sa iasa pe primul loc) in catalogul ministrilor pe care ziarul nostru il realiza pe pagina de internet.

Studiind atent comentariile postate pe forumul Ziua la vremea respectiva am descoperit un fapt senzational. Un cititor de bine (credem ca este chiar unul din ofiterii de informatii din armata care a primit ordin de la Paun sa il faca frumos pe Atanasiu), care semeneaza, culmea, cu numele de Meduza dezvaluie intreg mecanismul pus la cale de Paun in favoarea lui Atanasiu si folosind bani si personalul din DGIA.


http://www.ziua.ro/display.php?id=203139&data=2006-07-08


tongue.gif  tongue.gif  tongue.gif

Nu cred ca-i singurul caz. Exista multi dubiosi pe net. Sunt curios cu ce se ocupa. Mi-ar place sa pot spune care, cine, cand , cum. Intr-o zi cand ma voi prinde, cand voi socoti ca sansele de a gresi sunt mici, cand voi descrie suficient de clar metode, tehnici, cand indiciile vor fi limpezi, voi da cu serios cu ciocu` in scoarta sa iasa viermii la suprafata. ohyeah.gif Deocamdata am doar banuieli. Combin si recombin semne, idei, elemente si nu-mi iese ceva sigur. Cred ca serviciile secrete au impanzit netul. Unde-s informatie, politica , manipulare, bani etc hop si spionii. Cine i-a rugat sa se uite in fundul nostru? Sa ne manipuleze, sa posteze la adapostul aparentei sinceritati a celui care-si exprima dezinteresat opinia, care pierde din placere timpul pe net, fie ca se distreaza, fie ca palavrageste in jurul unor subiecte care-l intereseaza ?
Problema mea nu-s razboaiele unora cu ceilalti, nici strategiile, nici plasarea noastra in joc, mutarile necesare etc ci curatenia. Jocurile de imagine tre` sa inceteze. Manipulatul sa devina mai inteligent decat manipulatorul, sa respinga manevrele celui aflat in umbra. Lumea jocurilor de imagine, strategiilor psihologice si parapsihologice biggrin.gif sa se prabuseasca. Puritate si transparenta.
Majoritatea forumurilor cotidianelor cred ca-s infectate de tot felul de personaje platite. Politica inseamna imagine. Dar cum faci diferenta? Cum iti dai seama? E suficienta insistenta cu care trateaza unele subiecte, sunt si alte semne de identificare? Cine e curat si cine platit? Cine e amator de discutii si cine are sarcini? Care-i dimensiunea reala a infectiei? hmm.gif
In lumea anonimatului internaut unii ar putea fi mai putin anonimi decat altii. Traficul ar putea fi monitorizat. In plus fluxul informational ar fi viciat de operatii coerente ca asta.

Corecte idei, Alfa. Ca sa identifici asfel de digitali tre sa ai experienta nu gluma. Iti trebuie timp. E un timp al interpretarii. Ai nevoie de metode subtile. De fapt, in sfarsit, descoperi Starea Lumii din Era Complexitatii! Excelent! Lucrurile se vor accentua! Se vor adanci. Va fi greu sa supravietuiesti intr-o lume complet informationala. Armatele Informatiei sunt greu de identificat. Ele se valuresc infinit. Sunt multe feluri de armate ale informatiei. E greu sa Identifici Manipularea. E nevoie de profesionisti. NUMAI ca, hazul nebun e ca Imensitatea Informatiilor e aat de Imensa incat o multime de manipulari se pierd neidentificate. Ne aflam intr-o Epoca UNICA in Istoria Omenirii. Asta e mesajul bufnilian intitulat Arhipelagul Imaginii.
Ovidiu Bufnila
QUOTE (alfa @ 8 Jul 2006, 10:45 PM)
De unde stiu ca Basescu n-are oamenii lui care se ocupa de "cosmetizari"? Cine imi spune ca PSD-ul nu procedeaza la fel? Poate si Palatul Victoria e spionat de serviciile fidele presedintelui. Cine e cel care a postat comentariu? Daca e manevra sa discrediteze PNL? Nimic nu-i sigur.

Adevartul raspuns e in IMAGINI
alfa
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 9 Jul 2006, 09:26 AM)
QUOTE (alfa @ 8 Jul 2006, 10:45 PM)
De unde stiu ca Basescu n-are oamenii lui care se ocupa de "cosmetizari"? Cine imi spune ca PSD-ul nu procedeaza la fel? Poate si Palatul Victoria e spionat de serviciile fidele presedintelui. Cine e cel care a postat comentariu? Daca e manevra sa discrediteze PNL? Nimic nu-i sigur.

Adevartul raspuns e in IMAGINI

Imaginea raspunde sau Adevarul care o cuprinde? Ea il infiinteaza sau se lasa patruns de el? Care sa fie, dincolo de noi, relatia pe care Imaginea o intretine cu Adevarul? Intr-o lume neliniara, magic-valurita ce e Realul? Descoperim Adevarul sau il cream ? Un maine mereu altfel, tot timpul un prea tarziu. Ajung la Imagine abia dupa ce faptul-care-i-a dat-nastere- s-a consumat. Care e Sensul? Cu ce ma ajuta? E importanta eficienta, scopul sau conteaza doar Frumusetea si Jocul? Castigi inaltand productia de Imagini la rang de arta sau urmarind un Tel precis? Cine construieste pe cine? Scopul mijlocul sau mijlocul scopul?
Cum citesc Imaginile? Cum inlatur straturile liniare, neliniare, magice, nemagice, pe care risc sa le introduc o data cu actul citirii? Cum aflu codul celui care produce Imagini, cand nu-mi stapanesc pe de-a intregul nici propriul cod?
shapeshifter
şi dacă imaginile au existenţă proprie şi ne bântuie propriile existenţe? un fel de posesie în masă? un fel de alter-egouri din cadrul conştiinţei magnetosferice?

btw frumos roman ,,Câmpuri magnetice" şi cât de multe anticipează.. un univers plin de universuri..

http://www.newscientist.com/article.ns?id=dn4174
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.