Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Avem Dreptul Sa Aflam Adevarul
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Ovidiu Bufnila
Avem Dreptul Sa Aflam Adevarul. Oricat de sinistru sau oricat de ridicol sau oricat de tragic ar fi. Excelam intre a ne crede sau intre a nu ne crede. Extremisti cumva. Cand ne plangem de nenorocirea noastra istorica, cand ne urcam pe cai mari dar schiopi. Iata un prim link. O sa incerc sa dezvoltam un topic mai aparte cu concursul vostru.
Iata linkul despre Revolutie:
http://ro.altermedia.info/istorie-alternat...nescu_2764.html
Ovidiu Bufnila
Un alt link:
http://www.ppcd.ro/index.php?option=conten...=12321&Itemid=0
francmason32
Adevarul, precum si istoria, apartin invingatorilor.
Ovidiu Bufnila
Un interviu interesant cu Marius Oprea:
http://www.romaniaculturala.ro/Pages/Articol.aspx?ItemID=87
Ovidiu Bufnila
QUOTE (francmason32 @ 8 Jul 2006, 07:16 PM)
Adevarul, precum si istoria, apartin invingatorilor.

No Offense dar asta e o bagatela de doi lei. Sa lasam citatele astea banale si imunde. N-avem ce face cu ele. Sa lasam STRALUMINARILE deoparte. Si ILUMINARILE. Sa vorbim despre noi insine la rece. Cred sincer ca Romania si Romanii au dreptul la Adevaratul Adevar despre ei. Prblema importanta este ca Acset Adevar Adevarat nu este un DAT, nu este un FINIT ci se construieste ceas de ceas, este un proces. Nici boceala, nici preamarire ridicola. Trebuie sa ne privim in fata barbateste, sanatos, realist ca niste adevarati oameni de actiune.
Ovidiu Bufnila
Un alt link:
http://www.securisti.ro/old/mos_sec.html
Ovidiu Bufnila
Extrem de stranie lumea romaneasca dinainte de 1989. Extrem de ciudata. Ridicola, tragica, grotesca, periculoasa si perversa, MEDIOCRA si Oportunist Intelectualista. De ce ni s-a ontamplat asta? De e suntem asa? De ce aratam asa? Sunt intrebari fundamentale pe care Noua Generatie trebuie sa si le puna rapid. Diverse televiziuni nationale, din varii interese, PRELUCREAZA NOSTALGIC TRECUTUL. Cand il vezi pe Arsinel dansand grotesc alaturi de silicoanele din Era Complexitatii nu poti sa nu te intrebi in ce fel de tara traim. GENIALII o emisiune mediocra cultiva atent si inspirat in stil propagandistic un TRECUT FALS. Resuscitarea unor simboluri comunist-ceausiste face parte dintr-un arsenal manipulatoriu extrem de eficace de-a lungul Istoriei Romanesti. Mediocritatea a fost inaltata la Rang Oficial in Romania printr-o masiva indoctrnare ideologica care tine si astazi steagul sus. Romanilor le-a fost refuzat aevarul istoric. Categoriile sociale au fost invrajbite atent si teribil. Muncitorii ii urau pe ingineri, precupetele le urau pe doamne, militienii te arestau daca purtai barba sau pplete. Incalzirile periodice faceau parte dintr-o politica perversa. Turnatoria era cultivata pe fata. In sedintele de partid sau de UTC erai infierat cu manie de colegi. Mancarea era pe sponci. Pentru ca nu aveam copii, colegii mei de fabrica URLAU: Nu-i dati carne lu Bufnila ca n-are copii! E REAL. Am trait-o.

PS: Serviciile secrete create de Cuza au pus umarul la detronarea lui.
Sushi
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 8 Jul 2006, 05:23 PM)

No Offense dar asta e o bagatela de doi lei.

no offence dar asta e pleonasm wink.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Carmelita @ 8 Jul 2006, 07:37 PM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 8 Jul 2006, 05:23 PM)

No Offense dar asta e o bagatela de doi lei.

no offence dar asta e pleonasm wink.gif

In 1989 primeam cate o bucata de slanina unsuroasa pe post de carne de porc. Cozile erau infernale.Oamenii se urau intrei. Le sarea tandara din te miri ce. Ura si sictirul plutesc in inimile romanilor. Punem botul la orice ce. Tot felul de cantareti ai Melancoliei Mediocre se vazolesc prin Romania punandu-ne pe jeratic. Unde e Adevarul? Il vezi pe undeva? Da-le dracului de pleonasme.
alfa
Cred c-avem dreptul sa cunoastem Adevarul. Problema-i cum il aflam? Atatea variante incat nu stii ce sa mai crezi. wacko.gif Aproape toate subiectele primesc j de mii de interpetari, descrieri, semnificatii etc. De exemplu evenimentele din `89: ba rusii, ba americanii, ba conspiratie locala, ba revolutie, ba tot felul de combinatii intre ele. Cum selectam? Cum discernem intre adevar, minciuna, manipulare, intoxicare, eroare cand ne lipseste informatia ?
Ovidiu Bufnila
Alfa, Informatia este peste tot, fie pe Net, fie in arhive, fie in marturiile oamenilor. PROBLEMA principala e sa intelegem felul nostru de a fi istoriceste vorbind si daca avem vreo sansa in Istorie. Cand ne preseaza rusii si asta e Scuza Noastra istorica, cand ii asteptam pe americam, aceasta fiind Speranta noastra penibila de a Iesi fin propria noastra arestuire, cand maghiarii ne fura Transilvania asa poate fiind dar boceala noastra nu e actiune, cand suntem cei mai tari din lume, Mari patrioti de Mucava. Ne plangem de mila. Totul e impotriva romanilor: Serviciile Secrete Sovietice, Putin si cu Bush, CIA ne lucreaza si ne prelucreaza, AVO(Secreteii Maghiari) sau cum mama naiba le mai zice si la astia si ei sunt bine incastrati in untii Carpati in timp ce Mediocrii nostri, poporani dragi se imbogatesc bagandu-ne pe gat Pericole Traditionale pe rol de faclii. In toate un fel de Carnaval Imagologic. DE CE punem botul? De ce ne lamentam, de ce ne avantam sub drapele care nu ne anima de nici un fel? Unii propavaduiesc un soi de Nationalism Patriotard gol de sens si fara fundament de la volanul unor mertane. Altii precum becali agita crucea cultivand un soi de ortodoxie a injuraturii. Moi si oportunisti, intelectualii se dedau si ei la acet vitejesti scriind eseuri vehemente in reviste de mic tiraj sau bagand fitile antiBasescu, gen caraghiosul Paler la Antena Trei. Altii se rastesc bagandu-te fie la rubrica Legionari, Masoni, Yogini, etc dupa cum e cazul si dupa cum cere publicul momentului. Unde mama dracului e Barbatul Roman? Unde e Barbatul acela sanatos la cap? Puternic, mintos, pontos, om de actiune? Unde e femeia aceea adevarata, razbatatoare, frumoasa si intreprinzatoare? Unde sunteti, oameni buni?
alfa
Cum ne-am defini altfel decat lamentandu-ne, ce rol sa intelegem cand nu ne-am definit niciodata ca oameni de actiune decat in raport cu altii? Traditonalismul romanesc e prin excelenta pasiv. Rural, contemplativ, melancolic. Daca ne-am asumat ceva am facut-o tarati sub vremi, impinsi de la spate, asimiland forme, raportandu-ne.
Care au fost marile initiative Istorice ale poporului roman? Romanul nu actioneaza, cel mult se adapteaza. Nationalismul romanesc e agitatia penibila a unor isterici, deversarea puturoasa a gunoaielor lingvistice in capatanile unor adversari imaginari sau oportunismul care mai castiga doua-trei voturi, nicicum dorinta sincera de a ne pune in valoare calitatile. Majoritatea romanilor nu sunt patrioti, nu-si iubesc poporul, dincolo de un anturaj restrans nu le trece interesul. Unde sunt? Poate nu sunt.
Ovidiu Bufnila
QUOTE (alfa @ 8 Jul 2006, 08:23 PM)
Cum ne-am defini altfel decat lamentandu-ne, ce rol sa intelegem cand nu ne-am definit niciodata ca oameni de actiune decat in raport cu altii? Traditonalismul romanesc e prin excelenta pasiv. Rural, contemplativ, melancolic. Daca ne-am asumat ceva am facut-o tarati sub vremi, impinsi de la spate, asimiland forme, raportandu-ne.

Intr-adevar. E o Imagine corecta. Tragica, funambulesca, ridicula, perversa.
Ovidiu Bufnila
Asasinarea Papei:
http://www.gazetadecluj.ro/fullnews.php?ID=14919
Ovidiu Bufnila
QUOTE (francmason32 @ 8 Jul 2006, 07:16 PM)
Adevarul, precum si istoria, apartin invingatorilor.

Adevarul nu apartine nimanui anume. El e liber si circula numai prin IMAGINI.
andra_v
Adevarul apartine invingatorilor, pt. ca cei care sustin adevarul inving intotdeauna.
Alfa, avem dreptul sa afla Adevarul. Cum? Cautandu-l cu sinceritate.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.