Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte V-a Placut Cel Mai Mult? Si De Ce?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
StandDuPp
Cred ca fiecare dintre noi am citit un carte care ne-a atras atentia intr-un fel anume. Si parca inca mai cautam o carte similara sau cu intamplari similare. As dori raspunsurile voastre.


*** Sunt nou inscris pe forum sper sa purtam discutii cat mai interesante.
StandDuPp
Va dau eu un prim raspuns.
Intr-un fel anume m-a atras romanul "Ion" de Liviu Rebreanu. Simplu fapt ca actiunea se petrece la tara si tot ce face el pentru acele pamanturi si pt dragostea Floricai mi s-a parut destul de interesant dar nu iesit din comun.
wasp
"Agonie si Extaz", de Irving Stone. Sublima, pur si simplu... Pe locul doi, "Magicianul" a lui Fowles, pe trei - "Pendulul lui Foucault" a lui Umberto Eco, iar pe patru "Cartea de la San Michele" a lui Munthe. Sunt off topic ?!
Romelia
Nou Venit, Bine Ai Venit!... in mijlocul nostru... smile.gif

StandDuPp welcome.gif Iti dorim cu totii o sedere placuta... smile.gif
StandDuPp
QUOTE (Romelia @ 6 Jul 2006, 01:05 AM)
Nou Venit, Bine Ai Venit!... in mijlocul nostru... smile.gif

StandDuPp welcome.gif Iti dorim cu totii o sedere placuta... smile.gif

Mersi pt intampinare Romelia. Sper ca impreuna sa facem un forum cat mai placut. (Asta a fost un fel de OFF Topic)
Romelia
Cu placere, cu bucurie... StandDuPp! smile.gif

(*** asta e un fel de On Topic... ) wink.gif
Ma gandesc la Mircea Eliade - Maitreyi - cartea are o valoare distincta si o atractie misterioasa, ceva indefinibil si delicios...
Ma gandesc la George Calinescu - Enigma Otiliei - in aceasta carte, scriitorul reuseste sa invaluie atat de puternic interiorul tau, incat traiesti citind...
Imi plac cartile... imi place sa citesc noaptea, sa traiesc aventurile sau povestile de dragoste ale altora, sa gasesc asemanari intre mine si personajul din roman... cand citesc, nu fac diferenta dintre realitate si vis, traiesc realitatea ca in carte, ca intr-o poveste...
Imi place Hermann Hesse - Lupul de Stepa, Narcis si Gura-de-Aur, Demian... si aia cu: Margelele de Sticla... [... un fel de JOC, parca] wink.gif (in general tot ce scrie Hesse) la el simti toate detaliile care sunt paralele la viata ta , la ceea ce se intampla cu tine in viata reala...
Emil Cioran - Pe culmile disperarii, Cartea amagirilor, Amurgul gandurilor... Patrick Suskind - Parfumul... Orasul si cainii de Llosa... Ramasitele zilei - Ishiguro Kazuo... Alexandr Borodin - Cneazul Igor... Dostoievski - Idiotul... si cate n-ar mai fi oare?

Vezi de ce-am preferat sa fiu Off Topic? Eu nu ma pot limita... la o singura CARTE. tongue.gif
StandDuPp
Intr-adevar mi-a placut si Enigma Otiliei dar tot Ion o pun pe locul intai.
alfa
Hitler : Mein Kampf
Felina
QUOTE (StandDuPp @ 5 Jul 2006, 08:49 PM)
Cred ca fiecare dintre noi am citit un carte care ne-a atras atentia intr-un fel anume. Si parca inca mai cautam o carte similara sau cu intamplari similare. As dori raspunsurile voastre.


*** Sunt nou inscris pe forum sper sa purtam discutii cat mai interesante.

han.gif StandDuPp!

Pentru mine e imposibil sa aleg o carte care mi-a placut cel mai mult. In timp citesti tot felul de carti. Ce ti-a placut cel mai mult la 15 ani difera de ce ti-a placut mai mult la 20 samd.

Ultima carte care m-a impresionat la modul cel mai placut e Nerantula lui Panait Istrati.
nefertiti-old
QUOTE (StandDuPp @ 6 Jul 2006, 11:18 AM)
Intr-adevar mi-a placut si Enigma Otiliei dar tot Ion o pun pe locul intai.

Hai, ma, dintre toate cartile de pe lumea asta, cum sa pui Ion pe primul loc??
StandDuPp
QUOTE (nefertiti @ 6 Jul 2006, 01:37 PM)
QUOTE (StandDuPp @ 6 Jul 2006, 11:18 AM)
Intr-adevar mi-a placut si Enigma Otiliei dar tot Ion o pun pe locul intai.

Hai, ma, dintre toate cartile de pe lumea asta, cum sa pui Ion pe primul loc??

Daca mi-a placut romanul Fiecare cu gusturile lui, nu?
Data'q
Shogun de James Clavell e pe locul I la mine, iar imediat pe locul II este Arta Conversatiei de Ileana Vulpescu... Amandoua imi pac extrem de mult... cool.gif
Apoi restul...
Serenity
Aveam vreo 5 ani cand am citit "Leul, Vrajitoarea si Dulapul" - C.S. Lewis (m-am scremut ceva sa-mi amintesc tongue.gif ). Pe cartea asta am invatat sa citesc de la vecinul mai mare de vizavi, a fost cartea care mi-a luat cel mai mult timp sa o termin (vreo jumatate de an? hmm.gif ) si a fost cartea care m-a facut sa ma simt cel mai mandra de mine.

Nu o "votez" pentru continut (pentru ca, sincera sa fiu, nu-mi mai amintesc nici un rand), sau pentru nume (putea fi oricare alta, singurele motive pentru care ea a fost "aleasa" sunt foile foarte albe si o coperta alba, lucioasa, foarte frumoasa)... ci pentru ca mi-a deschis pofta de lectura si mi-a dovedit ca efortul (atunci, chiar a insemnat un efort) de a citi, merita.
bdl
Mi-a placut si imi place in continuare cartea de telefoane.. Ma atrage multitudinea de personaje .......
alysoft2003
Shogunu' si Papillon.
StandDuPp
QUOTE (bdl @ 6 Jul 2006, 08:37 PM)
Mi-a placut si imi place in continuare cartea de telefoane.. Ma atrage multitudinea de personaje .......

Cred ca asta a fost cel mai tare post ce l-am citit. Esti tare smile.gif)))
Aramis
Exista o multitudine de subiecte asemanatoare cu acesta. Data viitoare cand deschideti un topic, va rog mult de tot sa folositi cu toata increderea functia de cautare din josul paginii!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.