Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cu Pasul Prin Paris
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Natura si Turism
alexb
smile.gif O pagina personala īn limba romāna desre Paris si cartierele lui la adresa:
http://perso.club-internet.fr/albogdan/cu_...prin_paris.html (eventual copiat si lipit pe navigatorul fiecaruia).
Sub forma unui pseudo ghid turistic parizian, sunt descrieri descrieri si imagini din Paris...
Vizita placuta!
al bogdan
Mistinguett
Excelent! O munca titanica ce ai facut aici. Am pus site-ul tau la favorite - si mi s-a facut dor de duca acum... blink.gif
fani
Ce sa mai, ne-ai batut pe toti 40.gif . De la mine, toate stima. Am adaugat si eu site-ul tau in favorite. E de milioane rolleyes.gif . 5.gif
Carmi
FELICITARI!!!!!! 40.gif 40.gif 40.gif
ceva mai multe catacombe? wink.gif
SORIN

Cu toate ca acest topic se numeste Cu Pasul Prin Paris va recomand : Parisul Noaptea Cu Masina si atunci o sa vedeti ce inseamna adevaratul Oras al Luminilor.

Orasul e luminat tot timpul anului de la apus pana la ora 24.00 iar sambata si Duminica pana la 01.00. Jocul de lumini ce imbratiseaza cu caldura conturul arhitectonic al cladirilor, fantanelor arteziene, podurilor si statuilor, scot in evidenta lucruri pe care ochiul uman nu le observa ziua. Si asa mergand incet, incet ai impresia ca aceste locuri sant scoase din o legendele copilariei si te aflii intru-n vis placut.

Chiar daca nu va incumetati sa conduceti in Paris ( si cunosc multi care nu vor sa auda de asa ceva ) merita de luat un taxi-- la ora si nu la kilometraj-- si sa parcurgeti acet traseu.
Majoritatea locurilor sant pe malurile Seine si traseul incepe din Piate Concorde spre sud est pe malul drept al Seine-i.

Se trece de Louvre, de Primarie si dupa hoteleul De Sens o luati al dreapta ( Bulevardul Henri al patru ) pana la Bastilia.

Inconjurati piata si o louti spre Siene ( spre sud ) pe bulevardul Bourdon pana la podul Austerlitz, treceti podul si o luati inapoi in directie din care ati inceput---de data asta pe malul stang al Seine-i. P e dreapa trceti de Notre Dame, Podul Neuf, iar pe stanga nu uitati Institutul Francez. Dupa institut, al doile pod e podul Royal si pe el traversam Seine, trecem de Louvre( in dreapta ) si continuam pe soseaua Piramidei spe nord pana pe Bulevardul Operei. Ocolim opera si inapoi spre sud spre Piata Vendome pe care o ocolim si din care iesim pe unde am intrat. Si la iesire prima la dreapte pana in Piata Madeleine Si catedrala cu acelasi nume. Continuam spre sud si imediat ajungem din nou la Concorde un de o luam la dreapta pe vestita Champs Elysees. Imediat dupa Arc o luam la stanga ( av.kleber ) si ajungem la Trocadore si in spatele palatului Chailot pe care-l ocolim prin stanga --ce poate fii mai frumos decat priveleitea fantanilor din fata, Champ - de - Mars, si Eifelul??

Trecem Seine pe podul din fata, o luam la dreapta si imediat la stanga ( Suffren ) pana la Academia militara pe care o trecem prin fata spre Domul Invalizilor unde incheiem traseul.

Pana aici si ma duc sa caut ceva poze.

Sorin.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.