Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cioran - Un Scriitor Controversat
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
exergy33
Nimic nu e mai jalnic decat cuvantul,
si totusi doar prin el ajungi la acele
senzatii de fericire, la jubilatia ultima
in care esti cu desavarsire singur,
eliberat de orice sentiment de apasare.
Absolutul atins prin cuvant, prin insusi
simbolul fragilitatii
!

EMIL CIORAN

Nu stiu daca s-a mai discutat la Han despre Cioran , insa ideia deschiderii acestui topic mi-a venit dupa ce , zilele trecute , am aflat de la o cunostinta care studiaza in Germania , ca Cioran a fost inclus pe lista de lectura obligatorie a studentilor de la sectia de filozofie .
Poate noua nu ni s-ar parea ciudat acest lucru , insa Cioran nu este considerat un filozof , prin prisma definitiei exacte a cuvintului .

Un filozof creaza sau cel putin isi expune ideile in cadrul unui sistem filozofic pe care il accepta si il apara .
Din acest punct de vedere Cioran nu poate fi considerat un filozof . El nu se incadreaza in nici un curent filozofic .
Poate ca termenul de liber cugetator sau cel de eseist , ar fi mult mai potrivit .

Coiran a fost considerat de multi un scriitor periculos . Asta si datorita faptului ca vorbea atit de ambiguu despre sinucidere .

Surprinzator este doar faptul ca el este citit in mod frenetic de 'elitele culturale tinere' , atit in Romania cit si in restul Europei sau peste ocean .
Multi se identifica cu ideile lui Cioran luind ca deviza de viata citate din lucrarile sale .Altii au marturisit ca Cioran le-a schimbat in mod fundamental viata .

Totusi , dincolo de idei si speculatii , ... cine este CIORAN ?

exergy33
Aramis
Energy, daca nu stii daca mai exista sau nu un topic pe o tema anume, iti sugerez sa folosesti cu toata increderea functia de cautare a Hanului.
Pe cei interesati, va rog sa continuati/incepeti o eventuala discutie aici wink.gif.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.