Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Re: Sfera Infinita
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Arhiva Hanului > Arhiva Editoriale
Mihai
Comenatarii, sugestii, observatii referitoare la materialul Sfera Infinita, semnat de Tudy.
Poate fi citit aici
genicon
Nu pot zice decat ca si-a atins scopul, si a reusit sa faca exact ceea ce trebuia sa faca o astfel de lucrare - sa te puna pe ganduri cateva minute dupa ce ai citit-o. 40.gif
Tudy
Mersi, genicon... blush.gif

Inițial, povestirea respectivă am scris-o în engleză. Mi-a luat cam 3 luni s-o aduc în forma în care voiam (sunt un perfecționist din fire rolleyes.gif)... Vreau doar să menționez că există acolo niște elemente care nu pot fi observate decât la o lectură ulterioară... De tradus am tradus-o în română prin octombrie anul trecut, pentru a mă putea înscrie cu ea la un concurs de creație (și astfel am luat premiul I la secțiunea proză)...

Mie unul îmi e foarte clară ideea pe care vreau s-o transmit, și am încercat să fac acest lucru cât se poate de eficient. Mai departe, totul depinde de cititor, mai exact de proporția în care mesajul e "receptat" de către acesta...

N-o să dau detalii aici, pentru că astfel s-ar pierde farmecul lecturii... cool.gif Tot ce pot să fac e să recomand ca povestirea să fie citită de (minim) două ori, pentru că ordinea cuvintelor, a ideilor și a paragrafelor constituie un fel de "puzzle" care ajută la surprinderea esenței mesajului...

Vă urez lectură placută!... 33.gif smile.gif
black ice
o frumoasa metafora pt viata. Conceptia lui Tudy despre viata cred ca e cuprinsa in aceasta povestire. Ne nastem, visam, speram, ca odata sa ne eliberam de toate constrangerile, sa devenim centrul universului, sa cream o lume, sa atingem starea de fericire suprema si libertate absoluta.
Acea sfera in care e captiv Robert ar putea reprezenta lumea materiala, sensibila, in care suntem prizonieri cu totii. O eliberare, este ceea ce speram. Insa aceasta eliberare va veni doar prin credinta.

Asta la o prima lectura.
Astept pe Tudy sa-mi zica daca aberez biggrin.gif
Tudy
De aberat nu aberezi deloc, ci dimpotrivă, ai reușit să surprinzi aproape optim "firul povestirii", în jurul căreia e construit textul... wink.gif
Petru
Numai cuvinte de lauda despre aceasta poveste.
Aduce,cred,foarte mult cu tipul de scriere intalnit la Marin Sorescu...un motiv in plus spre a o citi cu interes.
Tudy
Petru, mulțumesc pentru aprecieri. smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.