Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Violenta De Limbaj In Presa
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Show-biz > Mass-media
Cucu Mucu
Se observă tendinţa limbajului publicistic de a se apropia până la identificare de limbajul conversaţional din discursul privat, cu toate caracteristicile acestuia (calităţi şi defecte), printre care oralitatea , tonul familiar, stilul colocvial, dar şi violenţa de limbaj, argoul de mahala. Inflaţia de violenţă verbală concurează astăzi cu un zdrobitor succes cu inflaţia monetară. Asistăm la un proces de “dezinhibare” a limbajului jurnalistic, ca urmare a defulării lingvistice de după căderea comunismului.
Trăim într-o lume în care violenţa lingvistică este promovată în sens comercial, pentru a atrage atenţia şi implicit audienţa. Fără să ne dăm seama uneori, suntem receptori şi consumatori de violenţă verbală.

Cat de tare ne afecteaza violenta limbajului publicistic? Cine sunt agresorii? Dar victimele? Pana unde merge violenta de limbaj in presa? Ce cuvinte apartin registrului exprimării violente sau vulgare?Ce politicieni apartin acestui registru?
Tyra
Da niste exemple, nu mi dau seama exact la ce te referi. Stiri, editoriale, pamflete... E cam greu sa le amestecam, limbajul difera, unele specii jurnalistice intr adevar isi permit sa foloseasca un alt fel de limbaj, insa nu mi dau seama exact ce vrei sa spui prin limbaj violent.

Am in minte niste editoriale si le voi cauta sa dau un link, dar pana atunci da tu niste exemple sa putem dezbate.
Prima parte a mesajului tau este un citat sau propria constatare? Daca este citat, spune mi te rog cine a scris, sunt curioasa smile.gif
wasp
Eu mor când văd ştiri în care un reporter frumos imbracat si fardat incepe sa-mi vorbeasca despre "mascatii care l-au saltat pe nu stiu ce interlop".
March
Sa inteleg ca mori dupa reporter ?! unsure.gif tongue.gif
nefertiti-old
QUOTE (wasp @ 5 Jul 2006, 01:48 PM)
Eu mor când văd ştiri în care un reporter frumos imbracat si fardat incepe sa-mi vorbeasca despre "mascatii care l-au saltat pe nu stiu ce interlop".

Ar trebui sa fie jegos si ca venit de pe front sau cum?
Cla
Eu mor când vad ca politicieni deschid gura; deja mint.
Despre reporteri sa nu vorbim: mint ce-au auzit.
La "Stiri" auzi chestii de ţi se face greaţă... nu ce se-ntampla, ci limbajul dry.gif
Din cauza unor analfabeti se copiaza unul de la altul tâmpenii care dau târcoale peste tot.
A inventat un cretin un slogan, e preluat de ceilalti...
Ce sa ne mai miram... e la fel dezastru ca in economie, in domeniul Publicitate.

Calgon si Always Ultra...
Tyra
Tot nu vad exemplele de limbaj violent...
wasp
Nefe, nu despre asta e vorba !!!!! Este vorba despre faptul ca niste mutrisoare frumusele sunt puse sa vorbeasca precum golanii de la colt de strada. A salta nu mi se pare un verb care sa aiba loc intr-o stire referitoare la o retinere. Mascatii nu sunt mascati, ci luptatori in trupele speciale sau membri ai brigazii de combatere a crimei organizate sau mama lor ce mai sunt, dar nu trebuie numiti mascati. Interlopul nu e interlop...e membru al lumii interlope.... sau individ cu legaturi stranse cu lumea interlopa..... Exista o multitudine de exprimari care te ajuta sa nu cazi in ridicol tu, ca reporter. Bine, ca vina cea mai mare apartine editorului. Cata apetenta are acesta pentru vorbitul ca dupa blocuri.
Tyra
Totusi, nu mi se pare un limbaj violent, nici macar nepotrivit. Cuvintele exista in dictionar si nu sunt folosite rau.
Rau mi se pare cand sunt inventate cuvinte gen "tiristi" (referindu se la soferii de TIR).
nefertiti-old
QUOTE (wasp @ 5 Jul 2006, 09:39 PM)
Nefe, nu despre asta e vorba !!!!! Este vorba despre faptul ca niste mutrisoare frumusele sunt puse sa vorbeasca precum golanii de la colt de strada. A salta nu mi se pare un verb care sa aiba loc intr-o stire referitoare la o retinere. Mascatii nu sunt mascati, ci luptatori in trupele speciale sau membri ai brigazii de combatere a crimei organizate sau mama lor ce mai sunt, dar nu trebuie numiti mascati. Interlopul nu e interlop...e membru al lumii interlope.... sau individ cu legaturi stranse cu lumea interlopa..... Exista o multitudine de exprimari care te ajuta sa nu cazi in ridicol tu, ca reporter. Bine, ca vina cea mai mare apartine editorului. Cata apetenta are acesta pentru vorbitul ca dupa blocuri.

Tu ai o problema de perceptie. De ce ai impresia ca mutrele 'frumusele' trebuie sa vorbeasca doar frumos, iar cele 'urate' trebuie sa vorbeasca pe masura? Nu vad de unde corelatia asta. Chiar e absurd.
wasp
Nefe, televiziunile din Romania aleg mutre frumusele, pentru ca cele frumusele au mai multe sanse sa fie ascultate decat cele uratele. Uita-te la PRO, ca sa vezi colectia de domnisoare cu acelasi format al fetei, cu acelasi format al ochilor, cu acelasi machiaj, cu aceleasi sacouri pastelate, cu aceeasi tunsoare derivata de Andreea Esca, ce recita texte scrise "de la centru". Nu te gandi nici o clipa ca un reporter intra in direct si spune ce stie el. Totul, dar absolut totul, trece prin mana editorului. By the way, cumva studiezi Jurnalismul ? Intrebarea nu are nici o tenta peiorativa, deci nu sari pe mine....
nefertiti-old
Nu sar pe tine, relax, dar uneori spui prostii. Ai dreptate cu PRO-ul, spuneam doar ca nu are legatura cu ce ai spus tu mai devreme, nu ma mai repet, ca n-am chef. Mai citeste o data si poate intelegi.
Stiu cum se lucreaza in TV, am fost si la cateva emisiuni in direct, nu studiez jurnalism, doar il fac din '95 incoace. wink.gif
wasp
Nefe, ce tip de jurnalism faci ?
nefertiti-old
Nu inteleg intrebarea. Cum adica ce tip?
wasp
adica lucrezi la radio, la ziar sau la tv.... si in ce domeniu...politic, economic, social, investigatii, sport, monden, externe....
wasp
adica lucrezi la radio, la ziar sau la tv.... si in ce domeniu...politic, economic, social, investigatii, sport, monden, externe....
nefertiti-old
Presa scrisa, asta am facut si fac. Din ce in ce mai putin, ce-i drept, ca mi s-a cam aplecat si e vremea sa ma retrag, cred. In afara de sport si mondene - ca le urasc - am cam facut de toate. Dar nu cred ca are relevanta pt discutia de fata un cv al meu. wink.gif
wasp
Pentru mine are relevanta.... mai ales ca imi exprimam o parere vis-a-vis de jurnalismul de televiziune.
nefertiti-old
Are pe naiba, ai spus o aiureala, asuma-ti-o si basta! Vrei sa ai ultimul cuvant, gata, am priceput.
wasp
Whatever...fac televiziune de mult prea multa vreme ca sa intru in polemica cu tine....
Achernar
ohmy.gif

roflmao.gif
wasp
Mai clar, puisor, daca poti... Daca nu, te mai tavalesti o data !
gio19ro
QUOTE (wasp @ 6 Jul 2006, 02:17 PM)
Whatever...fac televiziune de mult prea multa vreme ca sa intru in polemica cu tine....

rofl.gif Bingo! Preasuprema a Supremului Mare Suprem rofl.gif
wasp
Caci suntem peste tot, nu-i asa ? ohyeah.gif
Cucu Mucu
QUOTE (Tyra @ 5 Jul 2006, 04:35 AM)
Da niste exemple, nu mi dau seama exact la ce te referi. Stiri, editoriale, pamflete... E cam greu sa le amestecam, limbajul difera, unele specii jurnalistice intr adevar isi permit sa foloseasca un alt fel de limbaj, insa nu mi dau seama exact ce vrei sa spui prin limbaj violent.


Ma refer la violenta verbala folosita in buletinele de stiri, in articolele ziarelor, la cea folosita de Catavenci, de Dinescu, de Dragotescu, la violenta identificata de Ruxandra Cesereanu ca impartindu-se in cele noua registre specifice mentalului romanesc: subuman, igienizant, infractional, bestiariu, religios, scatologic, libidinos, funebru, xenofob-rasist.
Blakut
QUOTE
a refer la violenta verbala folosita in buletinele de stiri, in articolele ziarelor, la cea folosita de Catavenci, de Dinescu, de Dragotescu, la violenta identificata de Ruxandra Cesereanu ca impartindu-se in cele noua registre specifice mentalului romanesc: subuman, igienizant, infractional, bestiariu, religios, scatologic, libidinos, funebru, xenofob-rasist.


Foarte simplu, nu cumpara ziarele care folosesc un asemenea limbaj si nu te uita la stirile care folosesc un asemenea limbaj.
Cucu Mucu
QUOTE (Blakut @ 15 Jul 2006, 11:37 AM)
QUOTE
a refer la violenta verbala folosita in buletinele de stiri, in articolele ziarelor, la cea folosita de Catavenci, de Dinescu, de Dragotescu, la violenta identificata de Ruxandra Cesereanu ca impartindu-se in cele noua registre specifice mentalului romanesc: subuman, igienizant, infractional, bestiariu, religios, scatologic, libidinos, funebru, xenofob-rasist.


Foarte simplu, nu cumpara ziarele care folosesc un asemenea limbaj si nu te uita la stirile care folosesc un asemenea limbaj.

Adica sa nu mai ma uit la teveu si sa nu mai citesc decat Romania literara si reviste despre copii?
Blakut
Nu cred ca la Realitatea TV, Antena 3 sau la TVR se foloseste limbajul de care spui tu.

Iar in ziare, cazurile sunt destul de rare.
tikky
QUOTE (mariusc2 @ 8 Jun 2006, 08:26 PM)
Se observă tendinţa limbajului publicistic ...

marusc2, de unde ai luat citatul, cine este autorul?
Cucu Mucu
QUOTE (tikky @ 15 Jul 2006, 01:41 PM)
QUOTE (mariusc2 @ 8 Jun 2006, 08:26 PM)
Se observă tendinţa limbajului publicistic ...

marusc2, de unde ai luat citatul, cine este autorul?

Dintr-un studiu care avea ca subiect evolutia violentei de limbaj in presa noastra.

Blakut,

Dar iată cum începe săptamâna pentru un cititor care îşi aruncă ochii pe prima pagină a celor mai populare ziare într-o zi de luni, 21 august 2000:
Pagina de gardă a ziarului „ADEVARUL” e scăldată în sange. Din zece titluri, opt sugerează violenţa fiind dominate de semantica ofensivei: în războiul chioşcarilor bucureşteni jandarmii au fost loviţi cu sticle, bucăţi de caldarâm, apoi stropiţi cu benzină, şalupa primarului Mazăre a sfârtecat o tânără cu elicea, fostul ministru de externe al Ungariei le cere maghiarilor să păstreze uscat praful de puşcă, la Baia Mare s-a găsit al optulea cadavru, un român a fost implicat în Italia în asasinarea unei fetiţe de opt ani, la Arad un mort şi şase răniţi într-un accident, cerşetoria e privită ca “fabrică de bani”, în fine, ziarul jubilează cu un strop de umor: ”Bill Clinton e agresat sexual”.
„EVENIMENTUL ZILEI”, în aceeaşi banală zi de luni, zugrăveşte pe prima pagină Apocalipsa. Cuvântul-cheie al celor 11 titluri alese cu litere disproporţionate este “moarte”: 18 craioveni în comă din cauza căldurii, criminal în serie la Baia Mare, moarte suspectă la spitalul de boli nervoase din Săpunari, magazin de câini muribunzi, fraţii Mazăre au trimis o tânăra la reanimare, o bătrână a făcut pe moarta. Până şi fetele de la trupa Andree “îşi scot ochii”. La fel de apocaliptice, reportajele susţin vizual că suntem dominaţi de instinct criminal: buticarii au aruncat benzină pentru a-i transforma pe jandarmi în torţe vii, iar soţia gravidă a unui buticar a avortat pe câmpul de luptă în “Bătălia de la Orizont”.
Puţin mai echilibrat, cu o mireasă pozată pe terenul de fotbal, ziarul „ZIUA” îşi informează cititorii despre legăturile lui Măgureanu cu legionarii, despre “bătălia pentru chioşcuri”, trimite în pagina 3 la “Reţeaua ucigaşilor de copii”, anunţă că ruşii şi-au pierdut speranţa de a găsi supravieţuitori pe Kursk, încât nu mai ştii dacă titlul “Radu Vasile revine” e optimist sau pesimist.
„COTIDIANUL” ţine greu balanţa între sediul buticarilor, pârjolul de la Herculane, asasinatele lui Miloşevici, victimele de la Baia Mare şi între decizia BNR de a lăsa cursul liber pe piaţă, informaţie căreia i se alătură imaginea primului sfânt catolic canonizat de ortodocşi.
Nici elegantul cotidian „CURENTUL” nu descoperă în realitatea românească nimic bun pentru a putea fi anunţat cu litere vizibile pe prima pagină. Aşadar, titlurile sunt “Apocalipsa preţurilor”, “Submarinul Kursk a murit”, “Cu tunurile pe foştii aliaţi”, “Finanţele amendează Sidex”, “Comercianţii s-au bătut cu jandarmii”, “Falimente politice”.
Tot la întâmplare, alt ziar: „JURNALUL NATIONAL” de miercuri, 23 august 2000. Prima pagină îndeamnă, prin fiecare titlu, la abandonarea oricărei speranţe fiindcă “Arde ţara!”, “Aurul de la Roşia Montana se scaldă în ape tulburi”, “Plafarul se vinde la preţ de nimic”, “New York Times interesat de crimele din Baia Mare”, iar înainte ca festivalul să înceapă “Premiul cel mare de la Mamaia e deja adjudecat”.
Mimetică în mai mare masură decât presa scrisă şi astfel mai vulnerabilă, televiziunea dă, seară de seară, un spectacol complet de isterie mediatică. Inutilă e trecerea de un canal pe altul: precaritatea selecţiei şi, uneori a perspectivei, mediocritatea deciziei jurnalistice duce la uniformitate, sau la “un pluralism jigărit” cum defineşte Serge Halimi efectul produs de conformism în mass media.
Pricipalele programme de ştiri din grilele estivale ale televiziunilor româneşti de audienţă abundă în fapt divers ridicat la rang de eveniment.
Joi, 24 august: La Ştirile PRO TV de la orele 19 subiectele sunt încăierarea ţiganilor de la Jilava, accidentul aviatic din Bahrein, crimele de la Baia Mare, trafic de substanţe toxice, ilegalităţi cu ţigări la vamă, restaurantele slinoase, manualele scumpe. O singură veste bună: sătenii din Săcele şi-au primit înapoi pădurile. Toate aceste catastrofe şi nenorociri prezentate în stilul casei: energic, vioi, tonic.
La aceeaşi oră, Observatorul Antenei 1 îşi încurajează telespectatorii cu majorarea preţului la gaz, cu noi relatări despre incendiul de la Herculane, cu ştiri despre furturi la Vaslui, pagube de un milliard de lei, consilieri municipali suduindu-l pe Băsescu, marinarii de pe Kursk ucişi de nepăsarea lui Putin. Comentariul intră în competiţie cu imaginea care singură nu reuşeşte să redea întreaga dramă: rămas fără apă, pustiit de secetă, Comarnicul ilustrează însuşi sfârşitul lumii; “Autorităţile îşi mai pun speranţa doar în Dumnezeu”, încheie, patetic, reporterul.
O oră mai târziu, Jurnalul televiziunii publice restituie aceeaşi compoziţie deprimantă cu terminologia aferentă: catastrofă, tragedie, dramă revin de cinci-sase ori. Doliul din Bahrein prilejuieşte o trecere în revistă a ultimelor 14 accidente aviatice Airbus, moartea marinarilor de pe Kursk incită spiritele, deşi e vară, rata inflaţiei este mare, un hoţ de maşini este filmat de poliţie, Remes se ceartă cu PNL, violenţe la Belfast. Şi la Jurnal, 10 la sută mai optimist decât actualităţile PRO TV sau Antena1 , binele nu încape decât la “Pe scurt”: mai puţini şomeri în România., demolări fără incidente.
Blakut
Eu credeam ca te referi la violenta in limbaj in sensul de expresii vulgare si asa mai departe. Pai, daca chestiile astea chiar se intampla, ce sa faci? Nu ai zis nimic de Gandul, Ziarul Financiar etc. Exista si mai bine deci.
Cucu Mucu
QUOTE (Blakut @ 15 Jul 2006, 04:23 PM)
Eu credeam ca te referi la violenta in limbaj in sensul de expresii vulgare si asa mai departe. Pai, daca chestiile astea chiar se intampla, ce sa faci? Nu ai zis nimic de Gandul, Ziarul Financiar etc. Exista si mai bine deci.

Gandul???

Registrul de tip bestiariu este întâlnit şi preferat şi de ziariştii de la „Gândul”. Funcţionează în mentalul românesc o fervoare de bestializare a inamicului (adversarului, rivalului), o exultare în faţa animalizării celuilalt, procedeul conferind instalarea unei atmosfere de circ, grădină zoologică. Este o grădină zoologică uriaşă formată din: cloşti, dulăi de pază, malaci în sutană, porci, cocoşei, capre vopsite, găini, curci, bibilici, cocostârci, cucuvele, lebede venetice, lăcuste, hârciogi (Călin Popescu Tariceanu), urangutani (Corneliu Vadim Tudor), guzganul rozaliu (Viorel Hrebenciuc), bălţate româneşti. Din clasa politică denumită turma politicienilor transpiraţi se remarcă: bărzăunii prezidenţiali, animalele marine, lătrăii peremişti, cirezile bovinelor politice autohtone. Aceste animale, în funcţie de activitatea lor, cotcodăcesc, se răţoiesc, se bălăcesc, bâzâie, se tăvălesc, ling, se adapă.
La nivelul registrului dejecţional, avem, de asemenea, exemple: o dâră de vidanjă, a face pipi pe istorie, scuipat de 24 de carate, puţoiul opărit, muscă de căcat.
Sexualizarea sau registrul libidinos utilizat evidenţiază o serie de verbe cu această conotaţie: a se juca cu jetul, a sta capră, a şi-o pune, să se lesbienească, să se găyţeze, nu le mai ajunge orificiul.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.