Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Mihai Eminescu Nu A Fost Nebun
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Ovidiu Bufnila
Mihai Eminescu Nu A Fost Nebun. Nu s-a contopit cu Universul Magic nebun fiind. Mihai Eminescu era un om normal ca noi toti din punct de vedere clinic. Acesta este adevarul. Nu a fost nici sarit de pe fix, nici nebun, nici ratacit. Am invatat cu totii o Istorie Falsa.
Ovidiu Bufnila
Va dau acest link. Astept opiniile voastre.
http://www.dntis.ro/romania/iasi/images/s3/35.gif
Ov
Ovidiu Bufnila
Acesta e un altfel de topic despre Mihai Eminescu. Mihai Eminescu e mai mult decat ne inchipuim. E impregnat in caldaram, in suflete. El nu a fost nicidecu nebun. Daca nu a fost nebun de ce am fost manipulati atata amar de vreme? In ce scop?
Ovidiu Bufnila
Sincer, tigrilor, ma dezamageti. MA DEZAMAGITI! Acest topic este despre cel mai tulburator OM al Natiei, MIhai Eminescu. Nu vreau sa va imping sa-lvenerati ci as vrea, v-as dori sa respirati EMINESCU. Unii l-au considerat alterat, altii un Monument. Nici una nici alta! Eminescu e Respiratia Noastra. Nu pledez pentru un cult Eminescu ci pentru o conduita Eminescu. Nu e un poet sau Poetul! E Esenta. Nu traim in umbra lui, nu suntem pigmei in Vecinatatea lui. Suntem doar valuriti tragic in Istorie si prin Eminescu. Il tratam superficial pe Eminescu. Il radem rapid in cacatisuri intelectuale, incropim simpozioane si scriem savantlacuri despre el fara sa-i intelegem esenta. Dar exista un bogat DOCUMENTAR Eminescu. Eminescu a fost folosit in oate felurile. Cred ca l-au folosit si ca furculita. La un moment dat am vazut un afis: Uzina Eminescu. Niste tampiti! Asa scria pe ziduri, pe afis: Uzina Eminescu. Am gasit o carte pe Net, de la un navigator. O gasiti in:
http://finance.groups.yahoo.com/group/Imaginea/. E in format PDF.

Sincer sa fiu am crezut ca topicul acesta va fremata! Vad ca nu. Oare suntem obi, infirmi si idioti? Sau cascati gura la Poetul De Carnaval de la Zece Fix pe Realitatea TV? Sau la Parlamentarul Poet? Sau la Patriodtardul Poet? Sau la alti poeti raaciti?


Respirati Eminescu. Nu e intoarce in trecut. Nu e pierzanie. NU e aflarea in treaba. Eminescu ar putea fi o Cale. Inca n-a inceput nimeni s-o valureasca. Stiu sigur.

flori
Eminescu este un geniu. El s-a nascut pentru ca cineva trebuia sa exprime prin cuvinte sufletul romanesc...deci Eminescu este sufletul nostru. Despre Eminescu nu putem vorbi la trecut EL ESTE!
Cucu Mucu
Ovidiule, EMINESCU e Prea Original, Eminescu Transcende Undele Lumii . Atat am de spus. Restul sunt doar cuvinte necuvantatoare.
wasp
Hai sa scot eu cuiul grenadei ! Eminescu nu a fost nebun, poate doar pe finalul vietii (a fost sifilis sau altceva ce i-a produs o febra insotita de delir)....Dar pana atunci a scris enorm de mult. Cosmogonia, cunoasterea luciferica (puteti sa faceti criza de nervi, dar Lucifer nu e diavolul...care n-a studiat "Luceafarul" sa ridice o manuta sus), ironia cu care se refera la clasa politica.....mult mai fina decat a grobianului Caragiale.... a reusit sa capteze filosofia in versuri. Si nu e putin lucru...
Hashaspire
Eminescu avea par ondulat.

Un nou Eminescu traieste printre noi. Sau nu. laugh.gif
exergy33
Cred ca , EMINESCU , a raspuns cu virf si indesat la multe astfel de intrebari .

"Ba să vezi... posteritatea este încă şi mai dreaptă.

Neputînd să te ajungă, crezi c-or vrea să te admire?

Ei vor aplauda desigur biografia subţire

Care s-o-ncerca s-arate că n-ai fost vrun lucru mare,

C-ai fost om cum sunt şi dînşii... Măgulit e fiecare

Că n-ai fost mai mult ca dînsul. Şi prostatecele nări

Şi le umflă orişicine în savante adunări

Cînd de tine se vorbeşte. S-a-nţeles de mai nainte

C-o ironică grimasă să te laude-n cuvinte.

Astfel încăput pe mîna a oricărui, te va drege,

Răle-or zice că sunt toate cîte nu vor înţelege...

Dar afară de acestea, vor căta vieţii tale

Să-i găsească pete multe, răutăţi şi mici scandale -

Astea toate te apropie de dînşii... Nu lumina

Ce în lume-ai revărsat-o, ci păcatele şi vina,

Oboseala, slăbiciunea, toate rălele ce sunt

Într-un mod fatal legate de o mînă de pămînt;

Toate micele mizerii unui suflet chinuit

Mult mai mult îi vor atrage decît tot ce ai gîndit."
smile.gif

exergy33
calfa
Trebuie sa fi fost (si) un suflet chinuit.
Cucu Mucu
QUOTE (calfa @ 12 Jun 2006, 04:41 PM)
Trebuie sa fi fost (si) un suflet chinuit.

Sub presiuni imense apar diamantele. (nu stiu cine a spus-o)
calfa
QUOTE
Iar când Caragiale se hotărăste să spună despre Eminescu
niste adevăruri, el e constient că se expune riscului, precum o
făcuse, neîncovoiat, poetul: „Îmi vine destul de greu să contrazic
niste autorităti în materie literară, stiind cât le iritează contrazicerea
si cât de primejdioasă iritatia lor pentru soarta si reputatia
unor simpli muritori ca noi
” (s.n.). - ,,Ironie”. Luati-o
cum vreti, dar eu văd aici o mărturie clară despre ce i s-a întâmplat
lui Eminescu fiindcă a stârnit „primejdioasa iritatie” a celor
„reputati”, ca Maiorescu. Caragiale a plâns în ziua când a prânzit
la Maiorescu, putin înainte ca poetul să fie îmbrăcat în
„cămăsoiul de fortă” al mortii, nestiind atunci de grozăvia planului
maiorescian. Între timp, însă, răsuflaseră niste adevăruri. Si
a mai tinut să spună: „Acest Eminescu a suferit de multe, a suferit
si de foame. Da, dar nu s-a încovoiat niciodată; era un om
dintr-o bucată si nu dintr-una care se găseste pe toate cărările.

(În Nirvana).

Ce spune, în definitiv, Caragiale? Că dacă el, sau Slavici,
sau mai ales Maiorescu se încovoiaseră uneori sau mai des,
Eminescu nu o făcuse niciodată. El adunase în sine conditia
triplă a martirului, eroului si înteleptului: „Martirul, eroul si
înteleptul sunt numai trei forme ale uneia si aceleiasi substante:
adevărul
. Dar un erou cât de mărginit în privirea inteligentei, dar
un martir ignorant, dar un întelept si putin viteaz - câtesitrei
cunosc aceleasi stări - vedem suma lor. Pentru câtesitrei există un
sacrificiu pentru un lucru care nu sunt ei însisi si care se răsfrânge
asupra semenilor lor. De aceea la martir si la erou poate
subsista un transitus per filium medium, o trecere a tendintei lor
în [ilizibil] adevărate prin principiu aparent fals, dar ceea ce ei au
simtit este adevărat.
În sfârsit adevărul e stăpânul nostru, nu noi stăpânii adevărului”.
Ovidiu Bufnila
QUOTE (mariusc2 @ 14 Jun 2006, 09:45 PM)
QUOTE (calfa @ 12 Jun 2006, 04:41 PM)
Trebuie sa fi fost (si) un suflet chinuit.

Sub presiuni imense apar diamantele. (nu stiu cine a spus-o)

Sub presiuni politice. In cazul lui Eminescu, nemtii au presat.
March
Rumani, pregatiti-va ! Se apropie aniversarea !
IoanV
Sa mai ridic putin valul?
Va rog aruncati o privire, cei care nu ati citit deja aici http://www.jurnalul.ro/articol_43943/emine...a_politica.html
Kyklos
Nu a fost nebun ,dar a făcut greşeli multe şi mărunte...de pildă-n poezia Memento Mori "pe-a visării lucii valuri" sau în scrisoarea a III-a plasează bătălia de la Nicopole înaintea bătăliei de la Rovine, se ştie destul de bine că bătălia de la Rovine a fost 1395 iar cruciada anti-otomană de la Nicole a fost în 1396 hh.gif
Ovidiu Bufnila
In acest topic nu ne intereseaza aspectele literare legate de Eminescu, cred ca e evident. In urma cu trei ani, in mod public, pentru prima oara in Romania, am declarat pe un post de televiziune ca Eminescu nu a fost nebun si am avansat si ipoteza despre uciderea sa. Lucrurile acestea se stiau de ani si ani in anumite cercuri din Romania. Ne intereseaza in acest topic ce influente pot avea Interesele Geostrategice asupra oamenilor de cultura ai unor popor. Asupra oamenilor de cultura insurgenti ai unui popor. Pentru ca orice popor are nevoie de lideri. LIDERI! Asta e tema topicului.
Kyklos
Îmi permit să spun că a fost nebun după Veronica Micle,dar cu siguranţă nu a mierlit natural, premeditat ohmy.gif . Ataca vehement clasa politică de atunci. Păcat că în şcolile din România se bate apa-n piuă...Eminescu a avut sifilis,Eminescu a primit o piatră-n cap şi a înebunit rofl.gif
nytroo
Din ce stiu, Eminescu a fost mai mult decat un poet. Practi altii i-au scos in prim plan calitatea de poet si chiar cateva poezii melancolice, pentru a adeveri ideea ca este nebun. Nu a fost nebun clinic, a fost nebun dupa tara. A deranjat puterea de atunci prin ideile si criticile lui, care se temeau de un nou curent. El a fost in primul rand gazetar. Nu stim multe pentru ca ce ni s-ar putea spune, ca puterea de atunci a linsat cel mai Mare Poet Roman? Hai sa fim seriosi. Este un caz clasic de distrugere a unei persoane care a indraznit sa mearga contra curentului. mad.gif
tontoi
nebuni indoctrinati sunt cei care vin in fata noastra cu aceasta teorie mizera construita-n regimul apus de minti bolnave.

vad o copilarie afirmatia Eminescu a fost nebun, a suferit de sifilis....a fost mason, legionar. Cand vorbesc de eminescu ma raportez la bogatia lasata-n urma si nimic mai mult.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.