Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Matematica Face Totusi Greseli Memorabile
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Ovidiu Bufnila
Prost elev am fost la Matematica. Si acum stau nasol la aritmetica afacerilor. Da fac eforturi serioase sa stau cocotat pe val. De apt Mentorii Mei m-au invatat o altfel de Matematica. Sigur, ca tot ce zice domnu bufnila, aceasta Matematica e o Matematica_care face greseli MEMORABILE.


PS: Sigur ca acest topic nu este ceea ce pare. Sper sa o scoatem la capat cumva.
laugh.gif
Ovidiu Bufnila
ORNITORINC ca si BUFNILA sau PUTIN sau MOSAD sau MATA HARI sau OCTOMBRIE ROSU sunt ale unei matematici care face greseli MEMORABILE.
tongue.gif
Aramis
Matematica nu face greseli, este una dintre putinele lucruri exacte pe care le avem. Chiar daca la inceput ipotezele par, cumva gresite, rezultatul va fi corect din prisma teoremelor si a postulatelor. Sa zicem ca, totusi, vor fi unele greseli, mereu se va gasi cine sa le corecteze, deci nu matematica face greseli memorabile, ci matematicienii.
milimetru
Ca să (īncerc să) intru şi eu īn vălurirea ideatică a maestrului:

Matematica nu există cu adevărat. Neputīnd să-şi pună īn ordine ideile şi stările sufleteşti omul a inventat nişte reguli după care i se pare lui că se conduce lumea... Le-a găsit şi nişte denumiri jalnice, cum ar fi "matematică", "algebră", "geometrie" şi mai ales (o la, la!) "tri+go+no+metrie"...

Cīteodată omul īşi aduce aminte şi de suflet şi de inima lui mereu prea hipo sau prea hiper-tensivă. Şi atunci toată matematica pe care a īnvăţat-o se duce pe apa sīmbetei. Rīd şi curcile de cineva care īncearcă să descifreze matematica iubirii...

Maestre Ovidiu stai liniştit, nu te impacienta, eşti pe cai mari. Refuzīndu-te, matematica a făcut o greşeală incomensurabilă: te obligă să-ţi găseşti alte legi de circulaţie emoţională. Nu fi trist, ci fericit! wub.gif

ps: Nu īncerca să stai "cocoţat pe val". Ce e val, ca valul trece. Mai degrabă īnvaţă să faci un surfing ondulat-ondulatoriu printre văluririle amăgitoare ale cifrelor...

alt ps: smile.gif
mutulica
poate ca omul are in cap variante sinergetice, in care ... 1+1=3
Olaf
QUOTE (mutulica @ 2 Jun 2006, 12:44 PM)
1+1=3

Asa este, dar numai pentru valori foarte mari ale lui 1 laugh.gif
IoanV
QUOTE
1+1=3
Pai nu? De aceea nu se prea aplica sistemelor vii, pt. ca mama+tata=mama+tata+bebe. La asta se gindea probabil mutulica...
mutulica
si daca ies gemeni? sau tripleti?
Olaf
Atunci scriem
0<P(1+1=3)<1 tongue.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (IoanV @ 2 Jun 2006, 05:38 PM)
QUOTE
1+1=3
Pai nu? De aceea nu se prea aplica sistemelor vii, pt. ca mama+tata=mama+tata+bebe. La asta se gindea probabil mutulica...

Chestiunea e falsa. Mai mult, chiar din punct de vedere genetic. O linie filetica poate valuri mai multe ipostaze in bifurcatiile sale fundametale. Povestea asta cu unu si unu fac trei e haioasa dar nu se pune. Matematica Metafizica, singura de altfel care se apropie cumva de realitatile Universului de dincolo de noi spune ca un h tinde spre un o fictional ( Zero fictional). Daca stiti despre ce vorbesc atunci poate ca veti avea curajul sa dezvolati intr-o buna zi ideea de Topologii Discrete ale Spatiului. Vedeti ca chestia asta e alta treaba decat Topologiile Discrete Spatiale. Poate ca unele ecuatii diferentiale stocastice medii v-ar putea lamuri. Sunt misto de rezolvat. Programele formaliste, Certitudinea lui Euler, incompletitudinile lui GOdel si asa mai departe sunt iarasi Obiecte Fictionale pasionante. Matematica face o serie sau serii de Greseli Memorabile. Atentie putin la metatexele bufniliene.
mutulica
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 2 Jun 2006, 09:59 PM)
Atentie putin la metatexele bufniliene.

cu toata stradania, dar se blocheaza in sinapsele mutuliciene, care nu fac diferenta intre o tendinta asimptotica si o axioma hotentotica... chiar daca pare o evidenta oximoronica
Ovidiu Bufnila
Draga Mutulica,
Imi esti foarte drag. Sunt convins ca esti un om talentat. Si pasionat asa cum sunt toti forumistii Hanului, indiferent de opniile lor, la care au tot dreptul. Cum trebuie citite metatextele bufniliene? Relaxat. Dezinvolt. Fara ura si dispret. Dispretul si aroganta sunt un lux. Rautatea la fel. Traim intr-o lume noua. Suntem diferiti dar pusi in comun. Sinapsele tale sunt magice, Mutulica. Bucura-te de ele.


Cu prietenie,

Ovidiu Bufnila
calfa
QUOTE
Cum trebuie citite metatextele bufniliene? Relaxat. Dezinvolt.


rolleyes.gif

QUOTE
Suntem diferiti dar pusi in comun.


thumb_yello.gif
Ovidiu Bufnila
Oamenii-leoparzi din Nigeria isi puneau masca sau avatarul drept re-infatisare. Poate ca era o renumire. Reinfatisarea e insa mai subtila. Leoparzii nu erau chemati pentru a re-infatisa aleatoriu ci dupa o Matematica Magica. Despre petele leoparzilor si dungile tigrilor parca vorbeste pe undeva Jacob. Dar mai puteti citi si alte lucruri de la Cosmogonii la Artele Culinare. Veti gasi pretutindeni aceasta Matematica Magica.
Kyklos
Domnule Bufnila bine ai venit in clubul celor care au probleme cu matematica , bato sageata albastrta sa o bata de ea matematica si aritmetica , deci eu nu sunt elev de nota cinci la mate , asa note am la mate cand vad catalogul zici ca e CODUL PIN ....4.5.6.5 asa e situatia mea la scumpa si indragita matematica .
Ovidiu Bufnila
Fractiile, dragul meu Colimator, de exemplu, desi par ridicule si haioase, au si ele niste intelesuri ceva mai stranii. Aritmetica e o Iluzie, fiind un Obiect Fictional in timp ce Matematica este si ea o frumoasa iluzie fiind la randu-i Obiect Fictional. Imi esti drag pentru ca vorbesti cumva codificat chiar fiind vorba de banalul Cod PIN.
Daca ar fi si digitalizam toata povestea, care e expresia digitala a lui:
PIN?
laugh.gif
Astept.
Kyklos
PIN pentru mine ceva format din patru note la matematica , iar cele patru note adunate la un loc trebuie sa dea la impartirea cu patru peste cinci , adica pentru mine asta inseamnea FILOSOFIA DE A LUA SFANTUL CINCI
Ovidiu Bufnila
Imi place cinciaru! E cel mai greu de impuscat!
Referitor la PIN! Ia corespondentul numeric al ordinii in alfabet si vezi ce-ti iese.

Ov
http://www.phantazm.net/art/index.htm
Olaf
QUOTE
Aritmetica e o Iluzie, fiind un Obiect Fictional in timp ce Matematica este si ea o frumoasa iluzie fiind la randu-i Obiect Fictional.

Matematica este reala si nu are cum sa greseasca, pentru ca este rotunda. Si poti chiar sa o atingi, sa o dai de-a dura, sa o arunci de la balcon, sa tragi de ea ca sa vezi daca se rupe...
Ovidiu Bufnila
Matematica chiar greseste. Pentru ca in Domeniul Realului, Imaginarul si NUmerele Imaginare au un rol straniu. Ele si el sunt prezente si prezent in forme stranii.
Erwin
QUOTE
Pentru ca in Domeniul Realului, Imaginarul si NUmerele Imaginare au un rol straniu. Ele si el sunt prezente si prezent in forme stranii.


Problema ta are o Imagine deja decodificata... cool.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Erwin @ 2 Jul 2006, 11:22 PM)
QUOTE
Pentru ca in Domeniul Realului, Imaginarul si NUmerele Imaginare au un rol straniu. Ele si el sunt prezente si prezent in forme stranii.


Problema ta are o Imagine deja decodificata... cool.gif

Ha, ha, ha, Erwin, esti tare dragut. Numai ca nimeni nu stie Codurile Meduzei. Sorrryyy, e pe bune. Protectia noastra Informationala este PERFECTA.


OV
Olaf
rofl.gif
Si cica meduzele ar fi transparente.

Erwin, draguta imagine. Pacat ca nu raspunde la orice intrebare tongue.gif
Ovidiu Bufnila
Cel mai tare SECRET din Lume e pus in VAZUL tuturor.

hh.gif hh.gif hh.gif
Olaf
Sau poate nu exista.
Meduze Poltergeist.
Ovidiu Bufnila
Meduza este un Aquarium PERFECT. De ce Olaf?
wink.gif
wasp
B., si Geometria face greseli memorabile ?
Olaf
@wasp: Geometria este matematica smile.gif

@Ovidiu: nu prea-mi dau seama ce este un "Aquarium". Dar daca este ce cred eu, atunci ar trebui aratat intai ca exista macar un Acvariu. Daca (?) da, atunci ar putea fi un Aquarium pentru ca induce o separatie artificiala intre ce adaposteste.
Bat campii? laugh.gif
wasp
@Olaf, am terminat o facultate tehnica.... Intrebarea avea un substrat wink.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Olaf @ 24 Aug 2006, 08:47 AM)
@wasp: Geometria este matematica smile.gif

@Ovidiu: nu prea-mi dau seama ce este un "Aquarium". Dar daca este ce cred eu, atunci ar trebui aratat intai ca exista macar un Acvariu. Daca (?) da, atunci ar putea fi un Aquarium pentru ca induce o separatie artificiala intre ce adaposteste.
Bat campii? laugh.gif

Dragul meu Olaf, e super. Frumos spus "a induce". Se potriveste cu imagologia magica. A adaposti e iarasi frumos folosit. Aquarium trebuie sa fie o IPOSTAZA, poate. Ar putea fi fizic o Cavitate. Dar pare mai degraba o Ipostaza.


Ovidiu Bufnila
http://ovidiubufnila.weblog.ro/
wasp
Bee, dar totusi nu mi-ai raspuns la intrebare.....
Ovidiu Bufnila
QUOTE (wasp @ 22 Aug 2006, 10:03 PM)
B., si Geometria face greseli memorabile ?

Wasp, draga mea Wasp...Geometria e un Obiect Fictional imposibil. Ea nici nu exista decat cumva in mintea noastra. Dinlauntrul nostru cumva, eronat, defect, gresit. Marea nebunie e ca Viata nu a fost gandita pentru tribulatiuni geometrice ci pentru Navigare. Navigarea nu are de-a face cu geometria care e o gogoritza simpatica.

wink.gif
wasp
Bee, e o arta sa te faultezi singur. Am certitudinea ca o vei perfectiona sad.gif
Olaf
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 7 Jun 2006, 02:19 PM)
Imi place cinciaru! E cel mai greu de impuscat!

Mai degraba, cel mai riscant laugh.gif Greu nu e deloc. tongue.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.