Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Lumina Si Intunericul
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Ovidiu Bufnila
Daca lasi la o parte toate tampeniile despre lume si viata, incepi sa intelegi ca Lumina si Intunericul sunt mai mult decat atat.
Ovidiu Bufnila
Nu sunt doua desi e vorba cumva de 2.
tongue.gif
Ovidiu Bufnila
Sa va mai dau o mana de ajutor: numerele sunt PROCESE. O spun toti savanii si magicienii. Acum sa atribuim, sa adaugam, sa precizam sau sa calculam. Ce e Lumina, ce e Intunericul. Sau sunt sau nu sunt? Ce rol am eu? Sau ce rol au EI?Sau de ce ei si nu noi? Dincolo de lumina ce este daca nu este Intuneric. Dar dincolo de Intuneric ce este daca nu este Lumina?

Rog seriozitate.

rofl.gif
Erwin
Ovidiu, sa incercam o decodificare serioasa:

Lumina = cunoastere
Intuneric = ignoranta

putem cerceta lucrurile din perspectiva asta sau putem astepta alte decodificari iar ca sa destindem atmosfera sa nu uitam de militianul care a gasit, dupa ce i-a interogat si torturat pe toti, unde a disparut lumina facand loc intunericului: in frigider! rofl.gif
Aramis
Lumina si Intunericul sunt unul si acelasi lucru. De fiecare dintre noi depinde limita dintre cele doua (presupusa limita).
Erwin
Aramis:
QUOTE
Lumina si Intunericul sunt unul si acelasi lucru. De fiecare dintre noi depinde limita dintre cele doua (presupusa limita).


Limita dintre Lumina si Intuneric este un Obiect Fictional in cazul asta. Orice lucru care depinde de perceptia noastra asupra Realitatii este Fictional, ceea ce nu exclude existenta si nici realitatea obiectiva
Dualist
Si Dumnezeu a zis: "Sa fie Lumina"!

Si Lumina stralucea in Intuneric.

Si intunericul nu a putut sa o cuprinda ...
Titus Herbert
Si lumina aruncata pe copacii golasi se transforma in umbre..in intuneric ohyeah.gif
wasp
Si semnatura mea capata un alt inteles.... ohyeah.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Erwin @ 2 Jun 2006, 12:23 AM)
Ovidiu, sa incercam o decodificare serioasa:

Lumina = cunoastere
Intuneric = ignoranta

putem cerceta lucrurile din perspectiva asta sau putem astepta alte decodificari iar ca sa destindem atmosfera sa nu uitam de militianul care a gasit, dupa ce i-a interogat si torturat pe toti, unde a disparut lumina facand loc intunericului: in frigider! rofl.gif

Erwin, copil bun si talentat, hai sa depasim faza asta. Poate ca poti mai mult. Sunt convins ca poti construi un ALTFEL de adevar. Avem nevoie de un ALTFEL de adevara ca sa puteti inainta.

Ov
http://www.phantazm.net/art/index.htm
March
Domn' Bufnila,

ET-ul asta e in lumina sau in intuneric ? laugh.gif Baga repede un SF despre el tongue.gif

user posted image
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.