Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Gustul Mancarii
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Corpul Uman: Sanatate si Mister
Felina
Cum e posibil ca eu sa simt gust puternic la friptura de ton iar sotul meu sa nu simta absolut nici un gust?

Am inteles ca gustul e de fapt o combinatie intre gust si miros. Personal sunt foarte sensibila la mirosuri. Sa fie asta explicatia? Help!
Cla
Tine-te de nas cānd mesteci māncarea si vezi ce gusti... wink.gif
Felina
Da, totusi nu pot intelege cum la aceeasi mancare o persoana poate simti un gust puternic iar alta persoana sa nu simta absolut nici un gust. Asta e nedumerirea mea si intreb cum e posibil.
Kyklos
Depinde de simturi , daca e simtit mirosul de ton sau e nesimtit mirosul de peste drool.gif
Cla
Felino, fumezi? Dar sotul? In general, simtul gustului nu-i asa de bun la fumatori...
Dar sa nu gusti nimic... asta-i... huh.gif dunno.gif
Felina
Claule, nu suntem fumatori nici unul din noi! unsure.gif
Mistinguett
cauta prin ultimele postari din jurnalul meu ce-am scris despre mugurii gustativi, mi-e lene sa caut sa pun link.
Felina
Dupa indelung cautari, am gasit in sfarsit! laugh.gif


QUOTE (Mistinguett @ 4 Aug 2005, 04:42 AM)
Explicatie despre diferentele de percepere a gustului mancarii

Se pare ca exista un component genetic al perceperii gustului mancarii, ceea ce explica de ce pentru unii aceeasi mancare nu are nici un gust iar pentru altii are un gust prea puternic, de multe ori neplacut. Practic, abilitatea gustului consta intr-un set de doua gene ale gustului si este influentata de dominanta uneia sau alteia dintre aceste gene.
Cei cu cele 2 gene in stare subdezvoltata se numesc "non-gustativi", cei cu o gena subdezvoltata si una dominanta sunt "gustativi" iar cei cu doua gene dominante sunt "super-gustativi".
In mare, un sfert din omenire este ne-gustativa, alt sfert este super-gustativa iar restul de jumatate este gustativa.

Super-gustativii au un numar semnificativ mai mare de muguri gustativi decat gustativii, iar ambele grupuri depasesc in numar pe ne-gustativi. Media generala pentru cele 3 grupuri ar fi de 96 de muguri gustativi/cm patrat pentru ne-gustativi, 184 pentru gustativi si un uimitor 425 pentru super-gustativi. Nu este de mirare atunci ca super-gustativii au tendinta sa simta gusturile mult mai puternic - dulciurile sunt mai dulci, amarul mai amar si saratul mai sarat. Se pare ca super-gustativii percep muraturile ca avand gust de amoniac si sunt cei care nu se innebunesc dupa gustul bauturilor alcoolice.

Nu numai ca multe mancaruri au gust neplacut pentru ei, dar deasemeni (pentru ca mugurii gustativi deasemenea transmit informatie despre temperatura, durere si textura) usturimea ardeiului iute sau a unui mustar puternic este de nesuportat, mancarurile foarte fierbinti sau foarte reci sunt de nemancat, mancarurile foarte grase sunt neplacute. Deci sunt cei mai selectivi cand vine vorba de mancare, foarte precisi despre ceea ce le place sau nu.

Non-gustativii vor manca aproape orice, insa fara sa le placa sau displaca in mod deosebit vreun gust.

Gustativii, cel mai putin omogen grup, variaza in mare masura in ceea ce le place sau displace, dar in mare sunt cei care gasesc placere in cele mai multe din mancaruri.

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.