Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Fotbal Pe Calculator - Seria Fifa
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Jocuri
Marcus
Sunt pe aici si amatori de fotbal pe calculator, din seria FIFA?

Eu "devorez" saptamanal, uneori chiar zilnic, cateva partide de fotbal pe calculator. smile.gif
Imi place sa joc mai ales cu Italia, atat la nivel de echipa nationala, cat si la nivel de echipe de club (mai ales Juventus Torino).

Primul joc de fotbal pe care l-am jucat a fost FIFA 98, la care evoluasem atat de mult incat bateam cu cea mai slaba echipa din joc (Insulele Maldive), echipe ca Brazilia, Franta sau Argentina la World Class. Incepusem sa creez echipe, aveam chiar si Divizia A creata de mine, in locul campionatului olandez. De atunci am jucat tot, tot, tot din seria FIFA.

Si cand la FIFA 99 aparusera pentru prima data primele echipe romanesti de club (Steaua si Rapid), sa vezi iar investitie de ore in joc! smile.gif Cu Rapid nu prea jucasem, fiind reprezentata foarte slab, dar cu Steaua am reusit chiar sa castig in cateva randuri Liga Campionilor la nivel World Class, bineinteles. smile.gif

FIFA 2000 am jucat foarte putin, mai mult sa vad ce hram poarta, si nu am obtinut nici o performanta notabila.

FIFA 2001 si FIFA 2002 am jucat mult si am castigat tot ce se putea. La FIFA 2001, la fel ca si la FIFA 98, bateam orice echipa la World Class, eu jucand cu cea mai slab cotata din joc. La FIFA 2002 nu mi-a placut ca, jucand cu Romania pentru Campionatul Mondial, jocul se intrerupea dupa calificare. Cu alte cuvinte, nu mai apucai sa joci propriu-zis la Cupa Mondiala.

FIFA 2003 am jucat moderat (ca si timp investit in joc) si, tocmai cand incepusem sa bat primele echipe la World Class (dupa niste partide crancene incheiate cu scoruri de 3-2 cu Manchester United, eu jucand cu Juventus Torino), a aparut FIFA 2004. smile.gif Am jucat foarte mult cu Chelsea, intrucat venise vremea cand Mutu se alaturase "gastii" adunate de Abramovici.
Dupa o serie de dovezi de ambitie, incapatanare, transpiratia mainilor pe taste ( laugh.gif ) si cu multe ore de joc la activ, am reusit, la al 2-lea sezon in Premier League, sa castig titlul cu Chelsea la... Proffesional. smile.gif Si aici m-am oprit.

FIFA 2005 am jucat foarte putin, in schimb UEFA CHAMPIONS LEAGUE 2005 m-a cucerit intru totul. rolleyes.gif Joc chiar si astazi, si n-am reusit sa castig inca Liga Campionilor nici macar la Professional (cu Juventus Torino). Am fost aproape, dar Barcelona m-a dat gata in semifinale, dupa ce m-a umilit cu niste scoruri de-mi e rusine... 4-1 pe Delle Alpi si 2-0 pe Nou Camp.

FIFA 2006 am jucat de asemenea destul de putin. Seamana un pic cu Fifa 2003, dar tot Champions League mi se pare mai atractiv.
Marcus
A aparut si FIFA WORLD CUP 2006 la care, spre deosebire de World Cup 2002, poti juca nu doar la turneul final al Cupei Mondiale de Fotbal, ci chiar din calificari. E destul de "usurel" jocul spre deosebire de alte editii FIFA, am batut cu nationala Romaniei chiar si Olanda in grupe, la scor de forfeit ( 4 - 0 acasa si 3 - 0 in deplasare), la nivel Proffesional. Am sa trec si la World Class imediat dupa Sesiune. smile.gif

De spus ar mai fi ca Adrian Mutu nu este trecut in lotul Romaniei, se intelege probabil de ce... In schimb avem si noi "stelele" noastre, Chivu si Contra.

Asa ca perechea ideala in atacul Romaniei mi se pare cuplul de la Dinamo, Niculescu-Bratu, iar ca mijlocasi ofensivi (sau atacanti retrasi) Andrei Cristea si Daniel Pancu, flancati de Dorinel Munteanu si Florentin Petre. smile.gif In defensiva, Radoi, Stoican, Chivu si Contra formeaza o aparare greu de depasit. In formula asta, m-am calificat la mondiale si am iesit neinvins din grupe cu 8 victorii si 4 egaluri (2 egaluri cu Armenia!!!) Trebuia sa-i impartasesc si lui Iordanescu tactica mea... poate acum am fi jucat si noi in Germania. sad.gif

Marcus
Pentru cei care inca nu stiu, pentru FIFA 2006 puteti downloada de pe site-ul FifaRomania.net patch-ul care contine:

- 16 echipe din Divizia A
- 48 de echipe din Divizia B (Divizia B1, Divizia B2, Divizia B3), acum puteti juca cu echipele din Divizia B in cariera si la sfarsitul sezonului puteti promova
- 9 echipe din Divizia C care promoveaza la sfarsitul unui sezon in B (cate 3 in fiecare serie)
Cupa Romaniei in care participa 64 de echipe
- 14 echipe care au facut istorie: Chinezul 1927, Ripensia 1934, Venus 1940, Progresul 1960, Petrolul 1966, Rapid 1967, UTA 1970,FC Arges 1979, Poli Timisoara 1980, Universitatea Craiova 1983, Dinamo 1984, Steaua 1986, Romania 1970 si Romania 1994
- Competitia "Cupa Campionilor Romaniei" in care puteti juca cu una din cele 12 echipe de club de mai sus
- Stadioanele echipelor Steaua, Dinamo, Rapid, Universitatea Craiova, Poli Iasi, Sportul Studentesc, Otelul Galati si Jiul Petrosani.
- Echipamente cu maneci si shorturi mai scurte pentru echipele clasice
- Echipamente acasa/deplasare/rezerva/portari (echipamente 2gk acasa/deplasare pentru echipele din Divizia A si echipa nationala)
- Fetze pentru: Niculescu, Zicu (Dinamo); Petre Marin (Steaua); Marincau (FC Arges); Miclea, Gavatorta (Poli Iasi); Dorinel Munteanu (CFR Cluj); Mazilu (Sportul); Mansour (Poli Timisoara).
- Arbitrii romani: Corpodean, Serea, Tudor, Salomir, Martis, Balaj
- mingea oficiala a Diviziei A, Nike Total Aerow 90; Adidas Tango pentru Steaua '86, Adidas Questra pentru Romania '94; Lotto Sphera (3 culori diferite) pentru Dinamo, Rapid si Corvinul; Mondo pentru Ceahlaul; Adidas Finale pentru echipa FifaRomania; 2 mingi clasice (una maro si una alba cu negru); Adidas Teamgeist pentru UTA Arad si Romania
- 21 antrenori Romani
- si multe altele

RLSP 2006 v2.0 este cel mai mare patch facut de catre FifaRomania.
Storm
A aparut in sfarsit DEMO-ul pentru FIFA 2007! Jocul FULL apare la sfarsitul lunii.

De pe aceasta pagina il puteti downloada (http://fifawc2006.iad.ro/down.html), impreuna cu alte patchuri care contin inclusiv echipe romanesti (Steaua, Dinamo, Rapid, UTA Arad, Poli Iasi si CFR Cluj). In curand vor aparea multe alte patchuri.
Dwayanu
A aparut chiar si varianta full a jocului Fifa 2007
Problema care cred eu le-a ramas de ceva timp celor de la ea sports este cea a prostiei portarilor smile.gif. Sar ei frumos dupa minge, dar au niste faze in care zici k sunt doar bucati de lemn. Si arbitrii cam la fel..nu au nici un fel de legatura cu cei din realitate.
Marcus
De aproape 2 saptamani mi-am instalat si eu jocul full si am inceput sa joc in sezon, in Serie B ( hh.gif ) cu singura echipa "din afara" cu care tin... Juventus Torino. Fara Zambrotta, Thuram, Cannavaro, Ibrahimovic sau Vieira, dar cu Del Piero, Trezeguet, Nedved si Camoranesi in teren, mi-am inceput "marsul triumfal" (la Professional, si dupa etapa 30 am trecut la World Class) intr-un campionat in care singurul derby era cu Napoli.
Din fericire, penalizarea impusa echipei de catre UEFA de 17 de puncte, nu este concretizata si in joc.

Dwayanu, am remarcat si eu problema portarilor... Buffon, un portar cotat cu 92 (sau 91 parca) la Overral, primeste niste goluri umilitoare cu suturi din afara careului!

Un minus as mai da la capitolul grafica... sad.gif

QUOTE
Si arbitrii cam la fel..nu au nici un fel de legatura cu cei din realitate.

Vrei sa spui ca arbitrii din realitate gresesc prea des, nu? smile.gif Eu as da un plus la arbitrajul din joc, care in cele 35 de jocuri pe care le-am disputat in Serie B pana acum, au semnalizat impecabil faulturile, offseidurile si penalty-urile.

Alte plusuri... aducerea la prima echipa a jucatorilor de la echipa de juniori, imbunatatirea performantelor jocului online si sunt sigur ca mai sunt si altele pe care inca nu le-am vazut inca.
Dwayanu
ma refeream la arbitrii de margine mai ales...ai observat ca atunci cand dai mingea in aut ei in loc sa ridice steguletul ei stau si se uita dupa minge smile.gif...iar cel de centru are fuga aia ciudata de maimutza smile.gif
in rest..e ok..grafica este cam aceeasi cu precedentul...
Marcus
Ei, nu prea ma opresc sa ma uit dupa aspectele astea.
Pana la urma, am promovat cu Juventus si acum sunt lider in Serie A la World Class. yay.gif Obiectivul meu este sezonul viitor sa joc in cupele europene. smile.gif

Tot legat de arbitri, mi s-a intamplat pana la urma sa ma faulteze chiar pe linia careului (deci penalty) dar nu mi-a acordat decat o lovitura libera de la 17 metri. Am dat cu instant replay si intr-adevar era penalty, deci arbitrul gresise. Anyway, m-am specializat in free-kicks si am dat gol din lovitura libera. smile.gif

Mai e ceva... legat de offseid, le semnalizeaza chiar si cand nu dai pasa, ci pur si simplu sutezi la poarta, chiar daca jucatorul presupus aflat in offseid nu are nici o legatura cu faza (nu este pe directia mingii).

A mai fost o faza comica, legata de "prostia portarului". smile.gif Mingea se oprise undeva in afara careului, aproape de corner, si spre ea alerga un atacant advers... era clar ca va ajunge primul. Si na surpriza... nu stiu ce l-a facut pe Buffon sa creada ca va ajunge primul la minge, si cand l-am vazut iesind din careu si alergand ca disperatul sa ajunga la minge am zis ca nu-i adevarat. smile.gif Pana la urma, am scapat fara gol.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.