Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Sfaturi De Impachetare
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Natura si Turism
Mihai
In momentul in care plecati intr-o excursie sau intr-un voiaj, care sunt lucrurile care nu va lipsesc niciodata din geamantan?
Preferati un bagaj mic, doar strictul necesar, sau unul mare, orice obiect de care ati putea avea nevoie?
Mistinguett
La inceput caram totul cu mine, lasam acasa doar frigiderul si sifonierul. Pe parcurs am realizat ca nu e necesar si ca tot bagajul ala eu il car. laugh.gif Deci acum prefer cat mai putin bagaj.

Ce impachetez depinde de perioada pentru care sunt plecata si unde o sa fiu cazata. De obicei nu-mi lipsesc cosmeticele - daca plec pentru o perioada scurta imi iau cantitati foarte mici in containere de voiaj. Intotdeauna plec cu cel putin un prosop propriu. Incerc sa nu iau cu mine ce pot cumpara la destinatie (sapun de ex.) Periuta de dinti si pasta le iau pentru ca pot avea nevoie de ele pe drum.

Ca haine, iau ce cred ca o sa port majoritatea timpului - de ex. blugi si tricouri-bluze si mai sport si mai fistichii. Intotdeauna un pantalon sau o fusta neagra, care si astea merg transformate de la ocazie la ocazie cu bluze/tricouri si accesorii. Cei mai importanti sunt pantofii, pentru care am o slabiciune. In calatorii prefer sa iau ce e mai comod, chiar daca au tocuri - ma limitez la 5 cm de obicei. Si astia imi mananca cel mai mult din spatiu in bagaje, pentru o saptamana de ex, imi iau cel putin de 3 perechi de pantofi. Salvez din spatiu punand lenjeria intima in pungute mici care le indes in pantofi (le tine si forma in felul asta).

Chiar daca la destinatie e clima calda, intotdeauna iau un pulover sau jacheta usoara si o umbrela.

Si cam asta. Sper ca n-am uitat nimic laugh.gif (intotdeauna cand plec am senzatia ca am uitat ceva).

Editat ca am uitat: APA. Intotdeauna o sticla mare cu apa indiferent unde plec si cu ce mijloc de transport.
bdl
Sorine,
ce e ala geamantan? wink.gif
SORIN

Nu stiu ce inseamna..eu cunosc doar rucsac blink.gif

Mihai ma pune la munca, asa ca ma duc sa caut definitia in dictionar biggrin.gif

Eu plec in excursie cu pungile-n mana.... 6.gif

Sorin.
Mihai
Geamantan = Cufar portabil in care se pun lucrurile necesare pentru calatorie; valiza. wink.gif
fani
Hai sa spun si eu cam ce luam la noi cand e vorba de excursii. Cum excursiile au fost in mare parte facute la munte, plecam deci cu rucsacul in spinare. Pentru o excursie de o saptamana, luam cam tot ce este necesar pe munte: pelerine de ploaie, pulovere, tricouri de schimb, sosete, lenjerie intima, periute dinti, harti si bineinteles nu uitam trusa medicala. Nu prea imi fac probleme cu aranjatul lor, pentru ca de treaba asta se ocupa sotul meu care se pricepe foarte bine la impachetat pagaje smile.gif . In situatia asta fardurile mi le las acasa, macar acolo sa-mi arat adevarat fata data de la Dumnezeu si sa ma mandresc cu ....pistruii tongue.gif . Ca sa nu creada Misti ca am ceva cu fardurile ei wink.gif , o sa o linistesc si ii spun ca in calatorii de vizite, imi i-au si eu fardurile la mine ( traiasca inventatorii acestor prafuri 40.gif , ca fara ele nici cainii nu s-ar uita la noi. Asta asa, in paranteza, si este vorba tatalui fostei mele sefe unde lucram in tara, iar completarea mea este ca e adevarat ). Cred ca nu am omis nimica la rucsac. Pentru voiaj, folosim genti, nu geamantane , si acolo bagam ceva schimburi, in functie de anotim, dar nu prea multe ca atarna, mai ales iarna la puloverele groase.
E, cam atata. 5.gif.
Mistinguett
Fani, dar nu e vorba doar de farduri tongue.gif - eu am zis cosmetice, deci: crema de zi, de noapte, de ochi, crema de corp, de picioare, de maini, sampon, balsam... wink.gif
Asta sunt, asta e. Nu plec fara ele. Dar eu nu prea urc pe munti, adevarat. O sa va povestesc o excursie memorabila a mea la subiectul ala cu excursii, si o sa intelegeti de ce...
28.gif
fani
Misti, scumpo, imi cer scuze ca am citit printre randuri tongue.gif . Stai linistita nu am nimic impotriva femeilor care folosesc cosmeticele mai mult decat mine. Sora mea e la fel ca tine. Cred ca si pe munte, daca s-ar duce, si-ar lua si cremele cu ea, asa ca e totul OK. Eu sunt putin invers. Nu stiu de ce, dar imi bat capul prea putin cu treburile astea. E, acuma sa nu crezi ca nu ma ingrijesc wink.gif . Cu toate ca am fost mai mult pe post de baiat acasa la mama, tot femeie sunt. Iar eu ma duc pe munte sad.gif ca acolo ii place sotului mai mult si trebuie sa fac si ca el, nu numai ca mine. Daca ar fi dupa mine m-as duce doar pana la poalele unui deal si atata.
Acuma ma duc pe la excursii sa vad daca ai scris. Pa.5.gif.
bdl
Fratilor,
puneti ce vreti acolo, indesati-le bine cu picioarele si gata.Oricum la destinatie o sa constatati ca ati uitat ceva acasa.Nu va omoriti sa le aranjati sau calcati, oricum se sifoneaza.Batistele puneti-le in pantofi ca sa salvati ceva spatiu.
Revin curind cu alte sfaturi utile.
ypsilonalpha
Prefer un bagaj ... mediu. nici mic nici mare. In ultimul an am calatorit destul de mult in interes de serviciu prin tzara si deja mi-am format mina, bag lucrurile in geanta de voiaj la foc automat. Pe linga haine, ciorapi, batiste etc., am grija sa iau: 1) un briceag multifunctional, din ala cu tirbuson, cutitas, desfacator de conserve, s.a.m.d., o furculita, un cutit si o lingura, una sau doua farfurii de plastic; 2) un buretel, hirtie igienica, ac si ata (!), niste hirtie de scris si un pix, un ceas desteptator, d-ala micu' care zbirniie infernal; 3) un pulover. o caciulita si un mic pled, indiferent ca-i vara sau iarna; 4) o forfecuta, trusa de barbierit, un dezonorant, ceva, pasta si peria de dinti; 5) doua-trei sandvisuri, o ciocolata si 1,5 litri de apa minerala. Par destul de multe, dar in general au volum mic si totul incape intr-o geanta de voiaj medie. Faptul ca iau cu mine toate nimicurile astea, chit ca ma duc la hotel, nu pe munte, se cheama in termeni stiintifici paranoia laugh.gif dar pina acuma mi-au prins bine.
Carmi
Ypsi te rog mult, alea sunt maruntisuri esentiale!!! wink.gif
ypsilonalpha
Or fi, dar, cum se zice, pina nu te dai cu capul de pragul de sus ... Am mers de citeva ori fara unele din "maruntisurile" alea si tare mi-au lipsit.
Carmi
Ai uitat dezonorantu??? laugh.gif


ps scuze da nu ma pot abtine.... biggrin.gif
ypsilonalpha
He he, ai sa rizi da' chiar l-am uitat o data pe Batzul-Iute al Domnilor (Mennen Speed Stick in traducere neaosa) si a trebuit sa cumpar altul la fatza locului. biggrin.gif
mogaldeatza


De obicei plec cu rucsacul asa ca -mi pun hainele pe "sectiuni" in pungi
de plastic + trusa de cosmetice si obiecte de toaleta ,obligatoriu agenda
si harta zonei in care merg.Ceas nu-mi iau ca ma programez natural de seara cool.gif
Nu prea-mi place sa iau multe,mai ales ca din ture ma mai intorc cu
tot felul de kestii de la radacini la bucati de roca.

Apropo de domni >pe unul a tb sa-l duc la cosmetica si sa o si conving pe tanti
sa-l epileze axial ca pleca omu in tura lunga si...
bufnitza
Din pacate nu sint foarte "socotita" la bagaje...iau multe haine pe care nici macar nu le port!
Ce iau?? pasta+periuta dinti,deodorant, ceva mic de parfumat, ceva cosmetice, o agenda pentru tot ce trebuie notat,
agenda mica de telefoane, ceva de ascultat muzica--fara muzica sint "decedata" !!!
Plus ceva lenjerie intima si niste sosete.
Si mai sint citeva "maruntisuri" de care nu ma despart..avind valoare sentimentala!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.