Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Mai Tineti Minte?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
nefertiti-old
Va mai aduceti aminte de jucariile, dulciurile si multe alte alea de pe vremuri? O parte le puteti vedea pe site-ul de mai jos.

remember
Erwin
remember... LASTUN/DACIA 500

user posted image

user posted image

micul Lastun care urma sa fie masina populara a anilor '90
bdl
Culmea e ca eu am vazut un lastun pe care proprietarul scrisese "TURBO"...... wink.gif
Aramis
Mai tinminte unele lucruri din insiruirea prezentata pe site, iar ratusca cu inele inca mai troneaza pe undeva prin balconul de acasa biggrin.gif
Papadie_62
Eu imi amintesc de zaharul candel... care era un deliciu
Si de painea neagra (adevarata), cu unt proaspat....
Si de mirosul de portocala de la cojile uscate pe soba....
Fantasee
Pâinea neagră licklips.gif o aduceau la sediul CAP din satul bunicilor. Parcă era cinci lei şi abia o căram până acasă, mi se părea uriaşă. laugh.gif
Şi bomboanele alea colorate turbat care se topeau vara şi se lipeau de cornetul de hârtie, în buzunarul bunicului, până seara când venea de la Odobeşti sau Focşani. Nu cred că există boamboane cu hârtie mai gustoase decât alea. rofl.gif
Cla
QUOTE (Papadie_62 @ 27 Nov 2006, 03:43 PM)
Si de mirosul de portocala de la cojile uscate pe soba....

La fel: mere pe soba rolleyes.gif
La brutarie: cornuri cu 25 de bani si pâine proaspata de secara la 50 de bani... drool.gif
Portocale Jaffa de Craciun, saloane si niste banane, din cauza calora se ivea de fiecare data bataie laugh.gif
Trenuleturile TT si Pico, masinile Matchbox (de schimb) si Siku, chiar daca erau doar pe jumate spoton.gif
Pac-pac prin santuri cu pistoale de lemn... Lupte "Românu' vs. turcu, cu sabii facute din bradul de Craciun... rolleyes.gif
Sa nu uitam de scrisorile de cerşit ( sorry.gif ), scrise într-o germana oribilă la nişte firme de la care ceream abţibilduri pt. împodobit bicicleta rofl.gif
Vinul din Israel "Carmel", tigarile chinezesti "Torch", "Chungwa", "BT" bulgaresti, "Durres" albaneze, guma de mestecat sârbeasca, blugi "US-Top"...
Si colectiile de pachete goale de tigari pe dulap rofl.gif

edit: Luna Park spoton.gif
Erwin
magnetofonul Majak 205 stereo deck
Cla
Wow Erwin!! wub.gif
mai tin minte ce mai învârteam butonul ala din dreapta.
Si cânta ce am tras de pe la Europa Libera, plin de bruiaje. Cu microfonul, bineînteles, cine naiba a avut cablu...
Digital pe vremea aia însemna ca pe noi ne dureau degetele. laugh.gif
Papadie_62
Prezervativele... Fluturas... 3 la numar, care aveau menirea de a ne face sa radem in pumn de cate ori intram in drogherie...
Aaaaa, si drogheria cu mirosurile tari de parfum ieftin... si cu podeaua data cu pacura....
Cla
Am gasit poza cu Darclée spoton.gif

"La 7 ani"
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...=post&id=296373

Mai stiti de pestele ala de sticla care statea pe fiecare televizor? rofl.gif
Fantasee
Da' cafeaua Alvorada boabe cu ambalaj auriu lipită cu scoci la gură, aia care se dădea şpagă, o mai ştiţi? Cine o primea o desfăcea, lua câteva boabe, le măcina şi bea o cafeluţă. Apoi scociu' şi dă-o mai departe. rofl.gif
Cla, din ce îmi amintesc BT-urile aveau miros de săpun Lux laugh.gif atât de multă vreme fuseseră păstrate.
Papadie_62
QUOTE (Cla @ 27 Nov 2006, 05:36 PM)
Am gasit poza cu Darclée spoton.gif

"La 7 ani"
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...=post&id=296373

Mai stiti de pestele ala de sticla care statea pe fiecare televizor? rofl.gif

Suuuupeeeeeeerrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.....
Bravoooooooooooo..... clapping.gif clapping.gif clapping.gif
Cla
De cafeaua Alvorada nu stiu, dar stiu ca maica-mea l-a trezit odata pe taica-meu cu o cafea.
El: "Mai puisor, ce faina-i, te trezeste pâna si din morti" wub.gif

Habar avea el, era cafea de cicoare.
Atât despre efectul placebo... rofl.gif
Fantasee
Am reuşit să găsesc o poză, păcat că e cam mică.
user posted image

Peştele de sticlă rofl.gif la fel de notoriu ca moaţele alea tricotate agăţate de cheile de la şifonier. laugh.gif
Cla
QUOTE (Papadie_62 @ 27 Nov 2006, 04:29 PM)
Prezervativele... Fluturas... 3 la numar, care aveau menirea de a ne face sa radem in pumn de cate ori intram in drogherie...

Ce drogherie... prezervativele se gaseau la tutungerie... alea chinezesti

Fantasee, ce flavour într-adevar, sa dai peste tigari cu gust de sapun... pffftt! laugh.gif
Cla
Noi n-aveam SMS, aruncam hârtii prin clasa
"Ma iubesti?" sorry.gif spoton.gif
Sau raspândeam oracole sa stim care-i treaba...
Cla
QUOTE (Fantasee @ 27 Nov 2006, 04:52 PM)
la fel de notoriu ca moaţele alea tricotate agăţate de cheile de la şifonier. laugh.gif

apropos de chei, faceam la scoala niste chestii din sârma colorata, pe care le agatam de ele smile.gif
Si sa nu uitam ca parintii erau la lucru, noi eram la scoala în 2 schimburi.
Clasele 1-4 de dimineata, 5-8 de dupa-masa.
Si asta cu cheia la gât... laugh.gif
Fantasee
Daaa, cheia de gât era de mare angajare. laugh.gif Aşa i se încâlcea aţa în gulerul de la uniforma pepit că devenise o provocare să nu se spânzure omul la schimbare.

Mie îmi plăceau capacele de la borcanele alea mici de iaurt. Erau argintii şi cu nu-ştiu-ce relief pe ele. wub.gif
Erwin
bravos Cla! pe net nu era nici un Darclee!
vad ca ati avansat... smile.gif
Yvonne
Ciocolata Pitic si Eugenia care inca rezista.Bicicleta Pegas si ascutitorile acelea ce isi miscau capul. Si felicitarile UNICEF cer trebuia sa le cumparam la scoala.
Papadie_62
"Ici, e radio vacance!"

Sarme, improvizatii, antene, burlane... si "Fernando"
Papadie_62
Guma de mestecat "graul" si ... Bem - Bem-ul (cu lecitina) wink.gif
Cla
QUOTE (Fantasee @ 27 Nov 2006, 05:19 PM)
Daaa, cheia de gât era de mare angajare. laugh.gif Aşa i se încâlcea aţa în gulerul de la uniforma pepit că devenise o provocare să nu se spânzure omul la schimbare.

Culmea cheii: sa te spânzuri descuind usa roflmao.gif
Cla
Eugenia deja demult nu mai e vreun biscuit oarecare cu crema de cioco.
E cult wub.gif

edit: pâna si în Germania gasesc de cumparat smile.gif
Si nu numa' asta: si pufuleti, pufarina, halviţă... licklips.gif
Fantasee
Am căutat poze cu ciocolata aia pătrată, cu ambalaj albastru, "Luminiţa" şi nimic. Mai erau şi patinele cu rotile, alea cu chingi, am călcat odata pe una a unei partenere de joacă şi s-a lăsat cu zgaibă în genunchi. laugh.gif
Cine era "Fernando"?
Papadie_62
Tigarile Diplomat, Lido, Litoral....
Bentita si ecusonul ....
Papadie_62
QUOTE (Fantasee @ 27 Nov 2006, 07:18 PM)
Cine era "Fernando"?

Melodia formatiei ABBA, care a fost "hit"-ul verii anului '76

laugh.gif laugh.gif
Fantasee
O ştiu pe dinafară wub.gif dar nu mi-aş fi imaginat că te refereai la ea. smile.gif
Daaa, matricola era ceva de speriat, fără ea nu mă lăsa să intru în şcoală. De asta nu mi-e dor laugh.gif .
Yvonne
Chilotii TETRA rofl.gif
Cla
QUOTE (Papadie_62 @ 27 Nov 2006, 06:21 PM)
QUOTE (Fantasee @ 27 Nov 2006, 07:18 PM)
Cine era "Fernando"?

Melodia formatiei ABBA, care a fost "hit"-ul verii anului '76

laugh.gif laugh.gif

clapping.gif
împreuna cu Sweet - Fox on the run, Gary Glitter - Come on, Terry Jacks - Seasons in the sun, gura sparta de Suzi Quatro... ohyeah.gif
Erwin
hiya.gif

ne mutarăm aici, veteranii... smile.gif

- aparatul foto Smena 8 M (il mai am şi acum, vezi mai jos poza), faină sculă, am facut nişte poze grozave cu el!
- cravata roşie cu tricolor, de pionier (am primit una nou-nouţă astă primăvară, de pe un stoc uitat de lume la o cooperativă meşteşugărească, fiul meu s-a minunat foarte ohyeah.gif)
- că tot vorbim de muzică, erau şi Beatles, Smokie, Rolling Stones, dar cine îşi mai aminteşte de Pompilia Stoian, Constantin Drăghici, Margareta Pâslaru? smile.gif
- bomboanele de lapte (alea maro, lunguieţe şi lipicioase) din care uneori se făceau creme la prăjituri din cauza raţionalizării zahărului
- adunatul castanelor în primele zile de şcoală (se făceau ceva medicamente din ele parcă...)
Erwin
iată şi bicicleta UKRAINA, a mea era verde, i-am întors ghidonul cu coarnele în jos şi arăta mai fain, aveam o poziţie mai aplecată la mersul cu viteză (avea doar una); cel mai lung drum făcut vreodată cu ea a fost Timişoara-Lipova, 60Km biggrin.gif
Papadie_62
Hehehehehe...
Mai, pe mine ma asteptati?...

He, he.. cine-si mai aminteste sticlele de lapte (ce le umpleam mai tarziu cu monezi de 3 lei) si suportul de sarma in care se transportau sifoanele mici???

De emotia primei atingeri de mana, la cinematograf (cine mai stie ce film rula? laugh.gif )?
Pantofii Guban si sutinele Triumph...
GFP (Galeriile Fondului Plastic) unde se gaseau lucruri deosebite...
Papadie_62
FFN in lupta continua cu PHEONIX intre anii '72 - '80...

Tzurca si lapte gros

Hotii si Vardistii

Coltul strazii (necirculate atunci, neincapatoare parcare acum), unde stateam pe bordura pana noaptea tarziu si jucam "flori, fete sau baieti"
Cla
Fain Erwin! si eu am intors ghidonul la Juniorul meu, sa fiu si eu cu freza în viteza biggrin.gif
Ca aparat foto am avut un Zenit.

user posted image

De sutiene Triumf n-am avut parte ( rofl.gif ), dar de pantofi Otter (tot de la Guban), refuzati la export.

Si...chiar, ce filme rulau pe lânga mozol? sorry.gif biggrin.gif
Cla
Tigarile Diplomat se gaseau la 3 bucati în pachet, numa' bine pt. la scoala spoton.gif
Snagov deja erau mai performante.
Mi-am aprins odata o tigara de asta "de lux" (costa 8 lei pachetul) si ma mir ca nu se mai stinge cenusa... si trag, si traaag ca din sula păracului... ca sa vad ca era o bucata de sârma înauntru, lunga ca toata tigara laugh.gif
Aaa, Amiralul era maaai bun, si mai ieftin: 6 lei pachetul.

Si de ce n-am scapat nici la generala, nici la liceu era munca de volun-musai.
La cartofi, sfecla, morcovi, struguri, rosii... ohno.gif
Cla
Si cum era aia de 1 Mai, 23 August pe stadion, ca pionieri, cu linoleul ala rosu, galben, albastru... ? tongue.gif
Papadie_62
QUOTE (Cla @ 28 Nov 2006, 12:34 AM)
Si de ce n-am scapat nici la generala, nici la liceu era munca de volun-musai.
La cartofi, sfecla, morcovi, struguri, rosii... ohno.gif

Dar era super, Cla... Cantece vesele in masina, mesele care au fost primii pasi in "chefuri", bataia cu rosii, cu struguri, chiar si frigul si noroiul... Radeam cand ploua si eram ciuciulete si ne inghesuiau intr-un hambar (pana trecea ploaia), prilej de inghionteli si glume...

Cla
Felix the cat, the wonderful, wonderful cat... biggrin.gif
Mai lipseste Mighty Mouse rofl.gif

Clar ca au fost faine muncile alea "voluntare", macar chiuleam cu permisiune de la scoala spoton.gif
Papadie_62
Daaaaaa...
Ei, dar "ceaiurile"???
Eheeeei, ce de munca de lamurire acasa, cu parintii... Ce de mai asteptatm nerabdatori sa se faca seara, sa stingem luminile...
Cla
Da, si sa învârtem sticla, în speranta ca arata înspre noi biggrin.gif
Papadie_62
laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Erwin
user posted image

tramvaiele de pe linia 4 şi 5 semănau cu ăsta, nu aveau buclă la capăt, vatmanul cobora cu manivelele alea de bronz de la un capăt şi se urca la celălalt ca să meargă înapoi... pe linia 5 au rezistat până înainte de revoluţie

edit later:
erau vopsite în galben şi făceau un zgomot asurzitor de fierotănii, dar ce ne plăcea nouă era cum se legănau pe linie de ziceai că mergi cu barca pe mare
Oiski-Poiski
Insa la amintiri v-am batut cu poza asta.In primul rand mumia aia de radio din spate , Pacific se numea si apoi eu cu placa aia in mana pe care scrie " Bine joaca Tudorenii " rofl.gif rofl.gif rofl.gif
scuze , iau o pauza pana ma opresc din ras


am uitat poza rofl.gif
Papadie_62
Nu ne-ai batut, O-P...cel putin, nu pe Clau... Darclee-ul este mai vechi decat Pacificul...
smile.gif
Cla
Faina poza, printeso spoton.gif
Îmi pare rau ca nu mai am poza cu radio-ul bunicilor mei, era de pe vremea când tinea "Der Führer" discursuri... ohno.gif
tikky
QUOTE (Cla @ 28 Nov 2006, 02:45 AM)
Felix the cat, the wonderful, wonderful cat... biggrin.gif
Mai lipseste Mighty Mouse rofl.gif


user posted image
laugh.gif
Cla
Thx tikky! clapping.gif biggrin.gif

Fred + Barney:

user posted image
Erwin
Hai că mi-am mai amintit de ceva: diafilmele... înainte de a avea TV vizionam diafilme cu poveşti ca "Sarea în Bucate", "Albă ca Zăpada...", "Păcală", "Făt Frumos din Lacrimă"... wub.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.