Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Plante Pentru Balcon Si Terase
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Sfaturile Musteriilor
nefertiti-old
Dupa cativa ani de pauza, m-am reapucat de gradinarit pe balcon. E o pasiune mai veche, de cand aveam la dispozitie o gradina adevarata, nu doar un balcon... Am pus petunii, muscate, craite, gura leului (desi asta creste cam inalta). O sa mai caut regina noptii wub.gif si papucul doamnei (nu stiu denumirea stiintifica, dar pot sa o caut).

Voi ce flori mai aveti pe balcon (era sa scriu balcoane, da' m-am aPtinut devil.gif)? Ma refer in special la plante care infloresc, mai putin la cele care decoreaza doar prin frunze. Desi sunt ok si alea.

Aaa, cum mai spuneam pe undeva, as vrea un leandru, dar nu gasesc. sad.gif
nefertiti-old
Am luat si seminte de regina noptii, sa vedem daca ies... Iar o tanti de la o florarie zicea ca saptamana asta aduc leandri. wub.gif
Mara
Hmm, abia am catadicsit sa schimb pamantul la cele 4 plante care le am, d'apoi sa mai si cultiv una-alta in balcon?! Nu-i de mine sportul asta. sorry.gif

Pese: ce-s aia leandri? unsure.gif
nefertiti-old
astia sunt

user posted image

dar asta e varianta pitica, ei se fac mult mai mari. si florile au un miros... wub.gif
Mara
Frumosi foc. Si sunt numai de exterior sau merg si in casa?
nefertiti-old
Merge si in interior, nici nu e pretentios, doar apa trebuie sa aiba suficienta. Daca e si lumina destula, e perfect.
nefertiti-old
Am pus si seminte de papucul doamnei si inca vreo doua feluri la care nu le stiu denumirea populara.
Regina noptii am luat doua inflorite, iar maine iau un leandru mic.

Nu mai are nimeni flori? unsure.gif
Felina
Eu am o floare, dar habar n-am s-o ingrijesc. E un fel de plaman cu frunza cu picatele galbene. Moare si eu nu stiu ce sa-i fac. Am observat ca se usuca daca o ud mai des de o data pe saptamana. Dar in ultima vreme s-a ofilit aproape de tot, i se usuca frunzele si mor. Tot citind pe aici, mi-am dat seama ca poate e cazul sa-i schimb pamantul, dar nu stiu cum. unsure.gif
nefertiti-old
Daca nu stii cum ii zice...
Felina
plaman stiu eu ca-i zice
nefertiti-old
Nu cumva e asta?
Mara
Ieri am mai achizitionat o plantuta, Stephanotis - iasomie de Madagascar. Frumoasa foc si miroase divin! wub.gif

user posted image
Felina
QUOTE (nefertiti @ 18 May 2006, 06:55 AM)
Nu cumva e asta?

Cred ca asta e, sau daca nu e foarte asemanatoare. Eu am gasit-o in aparament cand l-am inchiriat. Are multe tulpini, nu e ca asta din poza pe care mi-ai aratat-o. Ce inseamna 'se transplanteaza' ?
Mara
Inseamna mutarea in alt ghiveci, schimbarea pamantului... smile.gif

In general pamantul trebuie schimbat la 1-2 ani, fertilizat in functie de planta si tot in functie de planta trebuie un amestec anume (pamant de gradina, turba si nisip).
nefertiti-old
Mara, te invidiez pt iasomia aia. ohyeah.gif

Eu am mai luat azi o petunie curgatoare, ca nu m-am putut aPtine! wub.gif
Mara
Las ca poate in toamna vin cu un butas in vizita. Ma rog, asta cu conditia sa o ingrijesc cum trebuie! unsure.gif
nefertiti-old
Daaadada! yeah.gif
Endgegner
QUOTE (nefertiti @ 18 May 2006, 04:13 PM)


Eu am mai luat azi o petunie curgatoare, ca nu m-am putut aPtine! wub.gif

d-aia la recipient de agatzat?din 700 ai luat?
nefertiti-old
Cum sunt alea, da' am luat la ghiveci normal...

Daa, din 700 rolleyes.gif

p.s. Sunt atat de multe flori in piata aia, ca nu ma dau dusa de acolo! laugh.gif
nefertiti-old
Mi-au rasarit florile semanate in ghivece! yeah.gif
kenzy
"feng shui-ul" meu: o azalee lila numai flori, nici nu se vad frunzele, un cactus greoi, plin de pui pe-o parte (s-a īnclinat drastic in ultimul timp, ar trebui sa-i pun o proptea sorry.gif ) şi o crizantema obisnuita, dar care e superba cand infloreste, te binedispune imediat user posted image a mea e galbena si e preferata mea wub.gif
alysoft2003
Mi-a iesit leusteanuuuuul laugh.gif In jardiniera pe balcon laugh.gif
Poate radeti, dar anumite chestii nu sunt apreciate decat atunci cand nu le ai. La fel si cu leustenul laugh.gif
nefertiti-old
Azi mi-am adus de la cineva de la gradina si am pus in ghivece: cimbru, rozmarin si menta. Sper sa se prinda!
Thecook
Am avut si eu o iasomie cum are Mara, arata superb si miroase minunat. Din pacate a mea in decurs de 3 ani nu a mai inflorit deloc, nici frunze nu a mai facut decat una singura, asa ca a devenit urata si am aruncat-o. Sunt curioasa cum o sa evolueze iasomia Marei.
Stiu ca intrebarea nu se referea la "frunzoase", dar nu ma pot abtine sa nu scriu ca eu imi cumpar in fiecare an un puiut de tufa verde (ii zice Bruxus sempervirens) care ramane verde si iarna. Anul acesta mi-am luat 2 puiuti, i-am botezat David si Daniel. Pe cel de anul trecut l-am botezat Thomas.
Mara
Deocamdata ii merge bine, chit ca nu mai are flori si nici boboci, dar ii dau frunzulite noi si e tare frumoasa. Te tin la curent cu evolutia si sper sa-i mearga bine, ca am inteles ca-s pretentioase.
nefertiti-old
Raportez: menta s-a prins, la fel si cimbrul si rozmarinul.

Azi mi-am mai adus galbenele, de la gradina, unele deja inflorite. Am umplut o jardiniera. cool.gif
nefertiti-old
Mi-au inflorit astea pe balcon, semanate de mine!!! woot_jump.gif


user posted image

Se numesc Tropaeolum majus si popular caltzunas.
Aramis
Acasa pe balcon am 2 ghivece mari cu busuioc thailandez, unul cu petunii si unul cu "bucuria/belsugul/sporul casei" (imi cer scuze, dar nu cunosc denumirea exacta).
Toate florile frumoase sunt la tata in birou unde au din belsug lumina (nu ca nu ar avea si acasa), dar acolo e o temperatura moderata tot timpul anului.
Cea mai draga floare a mea este una de vanilie. Daca are cineva, imi poate spune cum o pot imulti? M'a rugat cineva si nu stiu cum sa fac fara sa fac vreo dandana.
milimetru
Poate găseşti nişte lămuriri folositoare aici
wasp
Recunosc ! Nu am citit tot ce s-a postat... Dar cum as putea sa-mi revigorez bambusul, traumatizat de o pisica rozacioasa ???? cry.gif
nefertiti-old
Aia da matza! laugh.gif Dar vezi ca unele varietati cica ar fi otravitoare. Asa zice aici.
nefertiti-old
Colocasia (ce nu-mi place cum sună) mea are frunzele cam palide. Ştie careva ce bai are?
Kyklos
user posted image

Craite dupa cum sunt denumite in popor ... suporta semiumbra , nu sunt pretentioase , singura conditie e sa fie udate moderat .
nefertiti-old
Heeeelp!!! Petuniile mele au niste chestii-gāze mici-mici, cred ca-s un soi de purici de plante! Cum scap de ele???
dascalita
La florarie se gasesc niste substanta cu care trebuie sa le stropesti...Nu stiu cum se numesc, vei primi detalii dupa ce explici cum arata invadatorii.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.