Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:America Fara Emigranti
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
abcd
Preşedintele american, George W. Bush, a anunţat, aseară, desfăşurarea a mii de membri ai Gărzii Naţionale de-a lungul frontierei dintre Statele Unite şi Mexic, pentru a controla fluxul de imigranţi ilegali. Ca urmare, se aşteaptă mobilizarea a mii de membri ai Gărzii, chiar dacă este vorba de efective mai mici de 10.000 de militari, cifră vehiculată la Pentagon.
http://www.adevarulonline.ro/2006-05-16/Ex...cul_184778.html


Cum se poate o America fara emigranti ilegali? Si cine va mai strange portocalele din Florida si California? Masura asta este tot un fel de prafuri in ochii prostilor. Cine se duce pe ogoarele patriei sa stea cu capul in soare 10 ore pe zi?
edinide
QUOTE
Cum se poate o America fara emigranti ilegali?


Atentie la Limba Romana: "emigrant" este "a pleca din... (ex)", iar "imigrant" este "a sosi in...(in)" Din cite stiu eu, Americanii nu "emigreaza" nici unde, numai Lumea "emigreaza" spre America, iar Americanii nu vor sa primeasca "imigrantii"... Din America nu se "emigreaza" ci in America se "imigreaza"....

QUOTE
Si cine va mai strange portocalele din Florida si California?


Probabl ca nimeni, de aceea afacerile americane cer raminerea Sclavilor...

QUOTE
Masura asta este tot un fel de prafuri in ochii prostilor.


Este numai o Manevra Politica: cind situatia merge prost, vezi Irakul, guvernul Americii scoate din mineca cite ceva, acum "problema" mexicana, de parca nu era la fel si acum sapte ani...

QUOTE
Cine se duce pe ogoarele patriei sa stea cu capul in soare 10 ore pe zi?


Nimeni... la plata mexicanilor de 4 dolari pe ora, americanul nici nu se ridica de pe scaun... ce sa spun de Gunoieri, America va fi ingropata in gunoaie... apoi McDonald nu mai poate vinde ingrozitorul humburger ca nu are cine macelari vitele (aici Americanii vor avea de cistigat la... talie)... si nu are nici cine vinde humbergerul... apoi, in constructii, va da Bush a mina de ajutor, la ciment si la faianta...

America vrea Sclavi fara drepturi, nu muncitori cu drepturi...
axel
QUOTE (edinide @ 16 May 2006, 07:40 AM)
Din cite stiu eu, Americanii nu "emigreaza" nici unde, numai Lumea "emigreaza" spre America,

Stii prost

QUOTE
Nimeni... la plata mexicanilor de 4 dolari pe ora, americanul nici nu se ridica de pe scaun... ce sa spun de Gunoieri, America va fi ingropata in gunoaie... apoi McDonald nu mai poate vinde ingrozitorul humburger ca nu are cine macelari vitele (aici Americanii vor avea de cistigat la... talie)... si nu are nici cine vinde humbergerul... apoi, in constructii, va da Bush a mina de ajutor, la ciment si la faianta...

Dar la americanul (cetateanul american, nascut in SUA) care face o facultate si se angajeaza ca chelner, ca nu exista loc de munca din cauza de ilegali, nu te gandesti?
MIA
QUOTE (abcd @ 16 May 2006, 06:05 AM)
Preşedintele american, George W. Bush, a anunţat, aseară, desfăşurarea a mii de membri ai Gărzii Naţionale de-a lungul frontierei dintre Statele Unite şi Mexic, pentru a controla fluxul de imigranţi ilegali.

Ce reglementari/ordine au respectivi ?

Au voie sa foloseasca armele din dotare contra emigrantilor sau doar asigura sprijinul logistic pentru politie ?
Apropo - in SUA care sunt unitatile echivalente cu jandarmeria in Romania ? unsure.gif
Blakut
QUOTE
Dar la americanul (cetateanul american, nascut in SUA) care face o facultate si se angajeaza ca chelner, ca nu exista loc de munca din cauza de ilegali, nu te gandesti?


Pai nu gaseste pentru ca exista cineva care munceste mai mult si mai ieftin decat el. Daca nu poate sa suporte concurenta, normal ca o da afara...
gio19ro
QUOTE (abcd @ 16 May 2006, 06:05 AM)
Preşedintele american, George W. Bush, a anunţat, aseară, desfăşurarea a mii de membri ai Gărzii Naţionale de-a lungul frontierei dintre Statele Unite şi Mexic, pentru a controla fluxul de imigranţi ilegali.
Si cine va mai strange portocalele din Florida si California? Cine se duce pe ogoarele patriei sa stea cu capul in soare 10 ore pe zi?

rofl.gif rofl.gif Banuiesc ca n-ai prea vazut USA. E foaaameeeee mareeee. Stai linistit ca are cine sa faca toate astea dar nu prea mai e loc de altceva decat de job-uri care sa mentina populatia intr-o stare de saracie si de asistati sociali. Comunismul e pe cale sa invinga in USA, resursele si distributia e in mana unui procent infim, patura de mijloc se subtiaza vertiginos iar restul.... fara perspective, asa ca traiasca statutul de asistat social. Ceea ce nu le-a iesit baietilor cand l-au trimis pe Trozki in Rusia pentru a implementa "Marele Kibutz", iata ca le-a iesit, cu timp si rabdare in USA. Nici nu stiu daca sa rofl.gif sau sa cry.gif Totusi fiecare isi merita soarta. Iar tanti asta, "Soarta'', ii ajuta pe cei curajosi si cu initiativa. Asa ca daca un grup de smecheri au pus mana pe 80% din ceea ce este acum economia USA.. restul isi merita soarta de exclusi si viitor asistati social. Ori cine stie, poate viitori revolutionari rofl.gif rofl.gif
N-ar fi exclus ca peste vreo 10 ani sa auzim indemnuri ca "Viva la Revolution, La Grande Mexico.." Din Yukatan pana-n malul Michigan-ului rofl.gif rofl.gif

Rickhavocule (Radu Hancu, aici pe Han), unde esti? rofl.gif Mai ti minte cum imi explicai tu, ca un om mare? rofl.gif

QUOTE
Din cite stiu eu, Americanii nu "emigreaza" nici unde

Deocamdata.....
March
QUOTE (abcd @ 16 May 2006, 07:05 AM)

Cum se poate o America fara emigranti ilegali? Si cine va mai strange portocalele din Florida si California?

Asta-i grija ta cea mare acum ? Stai linistit. Si americanii lucreaza cu "capsunari" ca si spaniolii !
axel
QUOTE (Blakut @ 16 May 2006, 05:08 PM)
QUOTE
Dar la americanul (cetateanul american, nascut in SUA) care face o facultate si se angajeaza ca chelner, ca nu exista loc de munca din cauza de ilegali, nu te gandesti?


Pai nu gaseste pentru ca exista cineva care munceste mai mult si mai ieftin decat el. Daca nu poate sa suporte concurenta, normal ca o da afara...

Da, dar e tara lui si el voteaza. Nu al mexicanului tocmai trecut peste Rio Grande.
Cucu Mucu
QUOTE (abcd @ 16 May 2006, 06:05 AM)
Preşedintele american, George W. Bush, a anunţat, aseară, desfăşurarea a mii de membri ai Gărzii Naţionale de-a lungul frontierei dintre Statele Unite şi Mexic, pentru a controla fluxul de imigranţi ilegali.

Imigrantii sunt din sens invers. Adica ii fug votantii lui Tufis in Mexic, dupa ce au auzit ca se legalizeaza drogurile. wink.gif
alysoft2003
QUOTE (gio19ro @ 16 May 2006, 03:29 PM)
Comunismul e pe cale sa invinga in USA, patura de mijloc se subtiaza vertiginos iar restul.... fara perspective

Nu stiu cum e treaba cu comunismul in USA, dar in Italia noul presedinte e cam rosu...nu in obrajori laugh.gif . Cat despre subtierea pana la disparitie a paturii de mijloc, se poate spune ca e o situatie generala in lumea intreaga, nu numai in America.
PS : oare se va produce marea reintoarcere a comunismului ?
ZAMOLXE
QUOTE (abcd @ 16 May 2006, 06:05 AM)
Cum se poate o America fara emigranti ilegali? Si cine va mai strange portocalele din Florida si California? Masura asta este tot un fel de prafuri in ochii prostilor. Cine se duce pe ogoarele patriei sa stea cu capul in soare 10 ore pe zi?


... titlul topicului trebuia sa fie " America fara IMIGRANTI" ? ... pe ogoare are cine sa ramana, ca ei se duccccccc ... "emigrand" forta armelor, pe alte "ogoare" de unde doar ... culeg ce-au semanat altii ! ... imi vine sa le plang de mila, zau asa ! jamie.gif
bdl
Fratilor,
Stati linistiti ca nu mor caii cind vor ciinii..... spoton.gif
Daca america a reusit sa supravietuiasca atita timp si sa fie si in frunte, sint sigur ca va gasi metode si de acum incolo...Aici e o piata libera care se autoregleaza in functie de necesitati...
Edinide, bati cimpii....ramii la jugul ala, sper ca te pricepi la el mai bine decit la situatia americanilor. Sapa putin pe net si afla si tu cu cit sint platiti cei de la salubritate si cam citi mexicani lucreaza acolo. Cit despre cei 4 $/ora, bleah....chiar daca e asa in sud, nu-i baga nimeni cu forta la munca, ei vin si accepta.... In zona mea cel putin stiu sigur ca se lucreaza la negru intre 8-15 $/ora in functie de cit de bun esti in ceea ce faci....

Cred ca e vorba de National guard, 6000 de oameni care sa asigure paza prin rotatie.....oricum, un efort financiar mult mai mic decit mentinerea trupelor in razboiul ala stupid.Asta urmind sa fie corelata cu reglementarea celor aflati deja in tara si cu masuri aspre impotriva celor care angajeaza fara acte.
abcd
Presedintele american, George W. Bush, a anuntai, ieri, desfasurarea a mii de membri ai Garzii Nationale de-a lungul frontierei dintre Statele Unite si Mexic, pentru a controla fluxul de imigranti ilegali. Bush a anuntat, de asemenea, noi masuri de combatere a imigratiei, in cadrul unui discurs rostit la o ora de maxima audienta.

Presedintele a anuntat mobilizarea a mii de membri ai Garzii Nationale, cu toate ca este vorba de efective mai mici de 10.000 de militari, cifra vehiculata la Pentagon. Consilierul prezidential pentru securitate nationala, Stephen Hadley, nu a dezvaluit numarul exact al trupelor, dar a explicat ca masura permite politiei de frontiera “sa isi consolideze capacitatea de a face fata acestei provocari”. “Nu este vorba de militarizarea frontierei. Este vorba de un ajutor acordat politiei de frontiera, prin furnizarea de informatii, asigurarea sprijinului, a logisticii si pregatirii necesare”, a afirmat Hadley.

Intr-o conversatie telefonica pe care a avut-o cu presedintele mexican Vicente Fox, Bush a dat asigurari ca Mexicul este considerat o tara prietena si ca noile masuri nu reprezinta o militarizare a frontierei, ci “un ajutor temporar acordat politiei de frontiera de catre Garda Nationala”, a afirmat Maria Tamburri, un purtator de cuvant al Casei Albe. Fox si-a exprimat preocuparea in legatura cu planurile administratiei de la Washington. Bush a subliniat ca Statele Unite si Mexicul sunt parteneri, dar este nevoie de o reforma in domeniul imigratiei, pentru a solutiona problemele dintre cele doua tari.
Anul trecut, politia de frontiera a arestat 1,2 milioane de persoane care incercau sa treaca ilegal granita mexicana, iar alti circa 500.000 de imigranti au reusit sa ajunga in Statele Unite. (Mediafax)

March
De ce o fi dand buzna cu milioanele intr-o tara care ,dupa unii, a intrat deja in putrefactie ? tongue.gif
abcd
QUOTE (March @ 20 May 2006, 02:57 PM)
De ce o fi dand buzna cu milioanele intr-o tara care ,dupa unii, a intrat deja in putrefactie ? tongue.gif

Fiindca din a lor n-a ramas decat scheletul!
abcd
congresmenii republicani şi democraţi se tem că planul preşedintelui va eşua, câtă vreme graniţa ar urma să fie păzită de „membri ai Gărzii Naţionale veniţi după două, trei sau patru misiuni în Irak”, declara senatorul republican Chuck Hagel. Şi senatorul democrat John Biden spunea că „erorile civililor au întins la maximum capacităţile militarilor, încât mă întreb dacă vor fi în stare” să preia noua misiune la graniţa cu Mexicul. Oricât de temporară ar fi misiunea lor, dublarea efectivelor Poliţiei de frontieră nu ar putea avea loc mai devreme de cinci ani.

http://www.gandul.info/2006-05-16/internat...l/george_w_bush
March
QUOTE (abcd @ 22 May 2006, 09:23 AM)
, încât mă întreb dacă vor fi în stare” să preia noua misiune la graniţa cu Mexicul.

Fa-le o propunere sa angajeze pe fostii securisti care pazeau granita romano-iugoslava ! tongue.gif
alysoft2003
Mey, nu acum, cand vroiam si eu sa emigrez in America??? laugh.gif
abcd
QUOTE (alysoft2003 @ 23 May 2006, 12:13 AM)
Mey, nu acum, cand vroiam si eu sa emigrez in America??? laugh.gif

Emigreaza si tu prin nord unde poti sa sari parleazul mai usor!
NoMemory
alysoft pe tine te primesc... esti caucasian smile.gif).
abcd
QUOTE (NoMemory @ 22 Jun 2006, 12:13 AM)
alysoft pe tine te primesc... esti caucasian smile.gif).

Aoleo, esti rasist?
Cla
...si eu ce ma fac? îs banatean, alta potaie... hh.gif
cactus
QUOTE (Cla @ 13 Aug 2006, 02:12 AM)
...si eu ce ma fac? îs banatean, alta potaie... hh.gif

Du bist ein banater Schwabe - si totdeauna Banatu o fost fruncea si Aradu i-o fost mintea... rofl.gif ohyeah.gif spoton.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.